Koliko smo nepismeni?

Novi Sad
Broj postova: 2030
Reg. datum: 27.12.2008
Datum unosa: Nedelja 10.05.2009, 22:28, Naslov:
Opet se ne bi slozila sa tobom Serafina. Primera radi, ljudi ne moraju da pricaju puno, niti moraju fizicki da budu prisutni da bi bilo ko iole razuman shvatio o kakvoj osobi se radi, tj, kakav intelekt poseduje, dovoljno je to sve videti u jednoj obicno sms poruci, u jednom post-u, jednom e-mail-u... Nas jezik je prebogat recima, i po tim vrednostima, nema mu ravnog pod ovim Nebeskim svodom, zasto onda da ga "skrnavimo"ili da pronalazimo neke proste, nepravilne izraze za rec koju pominjemo? Ne pisem nikakvu debatu i slicno, hocu samo da kazem da svaka iole intelektualna osoba, pametna osoba, koristi reci kako one zapravo i jesu stvorene, da reci tipa: doso (dosao), os (hoces) biJo (bio), neznam (ne znam), nemogu ( ne mogu) koriste upravo osobe kojima logika nije jaca stvar, po tim recima i tom "pravopisu" svako moze da zakljuci intelektualne mogucnosti neke osobe. Toliko o tome.
____________________
" Dani bez tebe su mi kao crno bele fotografije sa izlozbe cveca "

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 3217
Reg. datum: 07.05.2009
Datum unosa: Nedelja 10.05.2009, 23:05, Naslov:
Ja se ne bih složila sa tobom Biksi.
Poznajem mnogo takvih o kojima pričaš ali čim "zinu" možeš ih pročitati. Nepismen ne znači samo ne znati gramatiku. Obično se pod "nepismen" podrazumjeva osoba koja nije obrazovana i načitana pa joj je riječnik kojim se izražava siromašan.
____________________
pulsate et operietur vobis

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Novi Sad
Broj postova: 2030
Reg. datum: 27.12.2008
Datum unosa: Nedelja 10.05.2009, 23:09, Naslov:
CIljna grupa, tj grupacija na koju sam mislila jesu upravo te osobe koje nisu obrazovane ili nacitane, tj kojima te stvari nisu ucili u zivotu, a samim tim ni logika koju sam navela.
____________________
" Dani bez tebe su mi kao crno bele fotografije sa izlozbe cveca "

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 3
Reg. datum: 08.05.2009
Datum unosa: Nedelja 10.05.2009, 23:30, Naslov:
Ja sam se jako iznenadila kada sam pre 2-3 nedelje slušala Miru Adanju-Polak, kada je rekla ''dveiljadeosme godine''... Prvo sam mislila da nisam dobro čula. A onda je ponovila ''dveiljadeosma godina'' Baš bezveze. Ne

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 550
Reg. datum: 10.08.2008
Datum unosa: Ponedeljak 11.05.2009, 09:01, Naslov:
Bas mi je drago Biksi da dobro znas gramatiku,kako to da ti se omaklo da "nebeskim" napises velikim slovom?Ali vec sam rekla da meni ne smeta.
____________________
Dovoljna je bar jedna svetla tacka da covek nastavi put.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

nis
Broj postova: 2368
Reg. datum: 25.03.2009
Datum unosa: Ponedeljak 11.05.2009, 09:03, Naslov:
U selu gde zivi moja zaova ima osnovna skola.Oba deteta joj idu tu u skolu a ucitelja i licno poznajem. Njegov recnik i govor je neprikosnoven a ipak deca iz svih razreda te skole jako lose govore, mislim na govor ne na pisanje, tako da licno mislim da nije samo skola ta koja uci i ne nauci vec i okolina i okruzenje.
____________________
Ljubav je totalni trijunf maste nad realnoscu

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Novi Sad
Broj postova: 2030
Reg. datum: 27.12.2008
Datum unosa: Ponedeljak 11.05.2009, 10:05, Naslov:
Serafina, napisala sam velikim, jer se to pise velikim slovom! Vidis da je i tebi vazno cim mi trazis greske! Vrlo srecna
____________________
" Dani bez tebe su mi kao crno bele fotografije sa izlozbe cveca "

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 4584
Reg. datum: 01.10.2008
Datum unosa: Ponedeljak 11.05.2009, 10:12, Naslov:
Daleko smo mi od pismenosti i gramatike,bunili se ili ne...svako od nas ima dosta gresaka,a to zavisi i od okoline u kojoj zivimo,ali uvek primetimo tudju gresku dok svoju nekako ne primecujemo Vrlo srecna
Danasnju omladinu mrzi da izgovori celu rec,zbog toga tu rec izgovore na najlaksi moguci nacin i tako izostave gramatiku,jer im to predje u naviku...
____________________
Nikad se ne moze reci toliko mudrosti,koliko se moze precutati gluposti !!!

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Blog

örebro
Broj postova: 150
Reg. datum: 11.11.2008
Datum unosa: Ponedeljak 11.05.2009, 10:18, Naslov:
Citat:
ali uvek primetimo tudju gresku dok svoju nekako ne primecujemo

Potpuno si u pravu Danka, svi gresimo, ja sam toliko besna na sebe sto sam pocela da pravim greske u pisanju, valjda sto vise pisem na svedskom nego na srpskom Tuzna
____________________
Zivi dobrim i casnim zivotom. Kad ostaris moci ces se osvrnuti i jos jednom uzivati u zivotu.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 879
Reg. datum: 02.07.2009
Datum unosa: Subota 11.07.2009, 22:15, Naslov:
zanimljiva tema. nisam znala da bas toliko skolovanih ljudi grese. nisam nikad ucila srbsku gramatiku pa mozda zato i ne primecujem Vrlo srecna. ja sam dosla kao beba u svicu a moji krivim zasto nas (decu) nisu slali u srbsku skolu. zato cu ja lepo svoju decu (dace bog da ih imam vise, za sad samo sina) upisati u nasu skolu da bih deca ispravno govorila srbski i pravilno pisala.

ja sam svesna toga da mnogo gresim i verujem da to mnogih od vas nervira ali potrucicu se od vas da ucim i sto pravilnije da pisem. Vrlo srecna Vrlo srecna Vrlo srecna
____________________
Želiš li biti u skladu s drugima, najpre moraš biti u skladu sa samim sobom.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Novi Sad
Broj postova: 4192
Reg. datum: 02.10.2008
Datum unosa: Ponedeljak 13.07.2009, 08:31, Naslov:
Slazem se da ljudi inace u globalu malo citaju i da prave greske u gramatici i ja verovatno imam greske ali mislim da ovde na forumu to i nije tako bitno jer mnogi u brzini dok kuckaju na komp slucajno pogrese i ne mora znaciti da su nepismeni zbog toga.Vazno da razumemo smisao nase poruke ili teksta i da se lepo druzimo....a ako slucajno pojedemo neko slovo nema veze razumemo se mi zar ne??????
____________________
Ne cini drugima ono sto ne zelis da tebi drugi cine

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Beograd
Broj postova: 7
Reg. datum: 01.03.2012
Datum unosa: Petak 02.03.2012, 15:04, Naslov:
Mnogo smo nepismeni! U poslednje vreme šaljemo mnogo sms poruka i dopisujemo se na socijalnim mrežama uz previše kardinalnih pravopisnih grešaka. A tako je lako guglovati kada imamo neku dilemu.
____________________
http://www.roze.rs/

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1
Reg. datum: 05.07.2014
Datum unosa: Subota 05.07.2014, 20:51, Naslov:
SMS je skraćenica za Short Message Service.
Dakle, sve pišemo velikim slovima.
O verzalnim skraćenicama: www.pitajtelektora.com/?p=1483

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

becej
Broj postova: 1363
Reg. datum: 22.07.2008
Datum unosa: Ponedeljak 07.07.2014, 20:46, Naslov:
ahaaa... Nisam bas razumela poslednji post :O

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Pravilnik ponasanja na forumu

Ko je online
Clanovi: Trenutno nema logovanih clanova
Gosti: 264
Koliko clanova ima idealna porodica?