Štetni sastojci u kozmetici

  • 1
Beograd
Broj postova: 25
Reg. datum: 29.08.2008
Datum unosa: Cetvrtak 12.02.2009, 05:08, Naslov: Štetni sastojci u kozmetici
U prethodnih par dana listala sam stranice nekih foruma, i ono što bi moglo sumpsumirati sve rečeno o štetnim sastojcima je sledeće - možda će imati neko nešto i da doda:


Opasni sastojci:

- Etoksilirani spojevi. U ovu grupu može se svrstati veliki broj kemijskih spojeva koja se sintetiziraju koristeći kancerogeni etilen-oksid. Mogu se prepoznati po to tome sto u nazivu sadrže:
PEG (npr. PEG-8, PEG-40 castor oil, PEG-100 Stearate...),
Polyethylene, Polyethylene glycol, Polyoxyethylene,
-eth- (npr. oleth-10, ceteth-20, ceteareth-30, sodium laureth sulfate, sodium myreth sulfate...),
-oxynol- (npr. nonoxynol-1, octoxynol-9...),
polysorbate (npr. polysorbate-60, polysorbate-80).
Pored etilen-oksida ovi spojevi najcesce sadrže kao necistocu i kancerogeni 1,4-dioxane.

- Petrokemijski derivati (npr. petrolatum ili petroleum jelly) koji mogu da sadrže kancerogene policiklične aromaticne ugljikovodike (PAH).

- Sastojci oznaceni velikim slovima: Monoethanolamine (MEA), diethanolamine (DEA) i triethanolamine (TEA) i ostali spojevi koja sadrže ove skracenice (npr. Cocamide DEA, DEA Lauryl Sulfate, Lauramide DEA...). Ovi spojevi ispoljavaju hormonalnu aktivnost a također mogu reagirati sa spojevima koja sadrže azot pri cemu nastaju kancerogeni nitrozoamini.

- Spojevi koji oslobadjaju kancerogeni formaldehid
(npr. DMDM Hydantoin, Diazolidinyl Urea, Imidazolidinyl Urea, sodium hydroxymethylglycinate, 2-bromo-2-nitropropane-1,3-diol, Quaternium-15...).

- Parabeni (npr. methyl-, ethyl-, butyl- ili propylparaben) koji ispoljavaju hormonalnu aktivnost.

Prvo potrazite parabene (methylparaben, ethylparaben, propylparaben, isopropylparaben, buthylparaben, isobuthylparaben) u drugoj polovini spiska. Ako njih ima u proizvodu nema potrebe dalje da čitate-ne kupujte ništa sto sadrzi parabene.

Izbegavajte proizvode koji sadrže sodium hydroxymethylglycinate i sastojke koji imaju riječ urea u imenu (imidazolydinyl urea i diazolydinyl urea).

Ne kupujte ni kad se u imenu sastojka nalazi neki broj (polysorbate 20, 60, 80; PEG-75; PEG-100 stearate; quaternium 15...)

Izbjegavajte sastojke napisane velikim slovima kao sto su: PEG, PPG, MEA, DEA, TEA, BHT, BHA, DMDM Hydantoin, EDTA, PCA... (vodite racuna jer su proizvodjaci konvencionalne kozmetike poceli pribjegavati još jednom triku - sve sastojke pišu velikim slovima tako da ne mozete lako primjetiti ove skracenice koje su ranije lako upadale u oci).

Izbegavajte silikonska ulja cija imena zavrsavaju na „methicone” i „methiconol” kao sto su na primer cyclomethicone, dimethicone, dimethiconol...

Za izbegavanje su i svi sastojci ciji se nazivi zavrsavaju na „th” kao sto su sodium laureth sulfate, oleth-5, glycereth-25, ceteareth-20...

Ne kupujte proizvod koji sadrzi kancerogene derivate nafte: mineral oil, vaseline, paraffin, petrolatum, paraffinum liquidum, petroleum jelly, microcrystalline wax, FD&C ili D&C boje...

Izbegavajte propylene glicol, butylen glicol...

U samponima, kupkama i pastama za zube ne smije se naći, pored gore navedenih sastojaka, ni sodium lauryl sulfate i sodium laureth sulfate.


Da kažem - do sad nisam koristila kozmetiku nešto preterano, izbegavala sam, odlučila sam se da potražim prirodnu kozmetiku na internetu, naletela sam na jedan sajt i naručila piling za lice koji mi je danas stigao, odmah sam ga probala i oduševljena sam kakva mi je koža bila posle njega. Ono što sam odmah primetila jeste da piling nije imao neki lep miris te sam odmah i pomislila - pa valjda je to normalno ako je prirodna kozmetika u pitanju. Evo sajta, a vi ako imate nekih predloga, postavite linkove:

http://prirodnakozmetika.com/santedeko.html

Zdravo

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Moderator
tini - Zenski forum
Novi Sad
Broj postova: 4192
Reg. datum: 02.10.2008
Datum unosa: Cetvrtak 12.02.2009, 22:55, Naslov:
Sve ove stvari sam cula jos ranije i zato vec 3 godine koristim prirodnu kozmetiku Artistry iz Amwaya i sve njihove preparate i kucnu hemiju koja u sebi nema nikakve otrove tako da ne steti deci u kuci kao ranije sto sam koristila......
____________________
Ne cini drugima ono sto ne zelis da tebi drugi cine

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Moderator
tini - Zenski forum
Novi Sad
Broj postova: 4192
Reg. datum: 02.10.2008
Datum unosa: Cetvrtak 12.02.2009, 22:59, Naslov:
U Blicu je skoro izasao clanak kako mnoge poznate i na TV izreklamirane kozmeticke kuce stavljaju u zadnje vreme sve vise stetnih sastojaka u svoje kreme i u sminku cak i da to moze stetiti i trudnicama i bebi i cak dovesti do neplodnosti......strasno.....zato razmislite sta ce te kupiti i staviti na lice jer preko koze ode sve u krv za nekoliko minuta....
____________________
Ne cini drugima ono sto ne zelis da tebi drugi cine

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

svugdje pomalo
Broj postova: 1414
Reg. datum: 23.10.2008
Datum unosa: Cetvrtak 12.02.2009, 23:02, Naslov:
ovo je strasno!
sva sreca pa se ja bas rijetko sminkam,od vikenda do vikenda!
a kreme jos ne stavljam svaki dan....
____________________
MOJ MALI LEON JE STIGO 19.9.2009 U 10.25

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Blog

Moderator
tini - Zenski forum
Novi Sad
Broj postova: 4192
Reg. datum: 02.10.2008
Datum unosa: Petak 13.02.2009, 13:32, Naslov:
Svaka zena pogotovo posle 25 godine treba kreme protiv bora a masna koza moze posle 30 god.....takodje mladi isto trebaju negovati lice da manje problema imaju kasnije ali se treba stvarno biti pazljiv sta se stavlja na sebe
____________________
Ne cini drugima ono sto ne zelis da tebi drugi cine

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 2
Reg. datum: 19.03.2009
Datum unosa: Ponedeljak 26.10.2009, 00:25, Naslov:
pa zaboga, SVE TO IMA U BEKUTAN MLEKU ZA TELO

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 2015
Reg. datum: 14.05.2009
Datum unosa: Ponedeljak 26.10.2009, 10:52, Naslov:
... koje i ja koristim... Boze sacuvaj...
____________________
Pazi sta zelis, mozda ti se i ostvari.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Moderator
tini - Zenski forum
Novi Sad
Broj postova: 4192
Reg. datum: 02.10.2008
Datum unosa: Subota 26.12.2009, 09:33, Naslov:
Clanak koji je napisao dr.Nahid Neman iz odela za onkologiju iz Toronta.....Nedavno je firma za ruzeve za usne RED EARTH snizila cene ruzeva sa 67$ na 9,90$....ruz je sadrzavao OLOVO,a olovo prouzrokuje rak pogotovo rak dojke......Ruzevi koji sadrze olovo su CHRISTIAN DIOR,LANCOME,ESTEE LAUDER,CLINIQUE,Y.S.L.,SHISEIDO,CHANEL,MOTNES LIPSTIK,PUPA.... ruzevi koji dugo traju na usnama sadrze olovo.Mozete uraditi test svojih ruzeva na sledeci nacinstavite ruza za usne na ruku,protrljate ga zlatnim prstenom,ako pocrni boja ruza na ruci sadrzi sastojke olova.....
____________________
Ne cini drugima ono sto ne zelis da tebi drugi cine

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Moderator
tini - Zenski forum
Novi Sad
Broj postova: 4192
Reg. datum: 02.10.2008
Datum unosa: Subota 26.12.2009, 09:44, Naslov:
Kao sminer radim negu lica i sminkanje sa kozmetikom Artistry 3 godine i koristim je na sebi uradila sam test sa ruzevima i test je pokazao da se boja nije promenila....pratim sve seminare njihove.....oni su godinama prvi na listi belih proizvodjaca sto znaci da su im proizvodi na prirodnoj i biljnoj bazi bez ikakvih stetnih sastojaka za ljude,cak ne vrse eksperimente kao mnogi drugi na jadnim zivotinjama.....i ja sam se iznenadila na ove informacije koje sam dobila mailom pa sam vama prosledila.....ljudi se vezu za poznate marke koje su samo dobro izreklamirane ne znajuci sta sadrze u sebi...nadam se da ce nam ove informacije biti od koristi
____________________
Ne cini drugima ono sto ne zelis da tebi drugi cine

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

becej
Broj postova: 1363
Reg. datum: 22.07.2008
Datum unosa: Nedelja 27.12.2009, 14:00, Naslov:
ja sam isprobala avonove karmine , nije se promenila boja, Osmeh

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 12
Reg. datum: 13.02.2010
Datum unosa: Cetvrtak 18.02.2010, 23:04, Naslov:
ARTISTRY iz AMWAY-a je po mom iskustvu neprevazidjena,tini je sto-posto u pravu,bar po mom iskustvu,i iskustvu nekoliko mojih prijateljica,koje sebi mogu da priuste(po jaka je cena,ali VREDI).Inace koristim AMWAY proizvode,fenomenalni su(komsija je distributer).

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Moderator
tini - Zenski forum
Novi Sad
Broj postova: 4192
Reg. datum: 02.10.2008
Datum unosa: Petak 19.02.2010, 07:30, Naslov:
Hvala Radice
____________________
Ne cini drugima ono sto ne zelis da tebi drugi cine

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

  • 1

Pravilnik ponasanja na forumu

Ko je online
Clanovi: Trenutno nema logovanih clanova
Gosti: 180
Koliko clanova ima idealna porodica?