Sloboda

Novi Beograd
Broj postova: 425
Reg. datum: 29.05.2007
Datum unosa: Nedelja 10.06.2007, 01:52, Naslov:
Libertas est potestas faciendi id, quod iure fieri licet - Sloboda je mogućnost činiti ono što zakon dozvoljava.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Blog

Broj postova: 1306
Reg. datum: 28.09.1973
Datum unosa: Utorak 12.06.2007, 23:50, Naslov:
Nerv, to je tačno, ali postoje pisani zakoni i nepisana pravila...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Novi Beograd
Broj postova: 425
Reg. datum: 29.05.2007
Datum unosa: Sreda 13.06.2007, 01:44, Naslov:
Da bi covek mogao da ima slobodu, on mora da postuje neka pravila.Sloboda ne moze i ne sme da bude anarhija.I u zivotinjskom svetu, ima slobode, ali se zna red.
Uvek cu reci, dajte mi pravila, i svakome ce biti dobro.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Blog

Broj postova: 1664
Reg. datum: 16.05.2007
Datum unosa: Sreda 13.06.2007, 02:04, Naslov:
@Nervozni-disident

Citat:
Sloboda je mogućnost činiti ono što zakon dozvoljava


Ova recenica mi je uvijek bila jako zanimljiva. Cini mi se da bas Nizozemska ima takav zakon kojim je dozvoljeno sve sto nije zakonom zabranjeno. U slobodnom prevodu, covijek bi mogao shvatiti da je sve legalno dok te ne uhvate na djelu Osmeh
Slazem se da je dobro da postoje pravila, neki ce opet reci da im je uzitak kad ih krse ali ipak postoje nepisana pravila koja su slobodnom covijeku uvijek pred ocima. Ne mora ga niko sputavati da bi tocno znao sta se smije, a sta ne smije, jer ce prije svega narusiti svoj integritet, a na kraju i ugled. Mozda se nekome cini smijesnim ali ljudi bez ugleda tesko prosperiraju, narocito ako je kod prijema na posao odlucujuca preporuka koja mora biti prilozena njegovoj molbi i biografiji. Nije sloboda samo ako te ne vezu lancima i ogranice propisima, vec mnogo vise. Slobodna je u nasim glavama.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Broj postova: 1306
Reg. datum: 28.09.1973
Datum unosa: Subota 30.06.2007, 00:53, Naslov:
To koliko je sloboda aproksimativan pojam, i kako je i na koji način svi mi različito doživljavamo, može se prilično dobro videti ako se analiziraju naši emotivni, tj. ljubavni porivi, veze i odnosi.
Mnogi će reći ljubav je sloboda. Kako to samo velelepno zvuči i, na prvu loptu, skoro svi smo spremni da to potvrdimo. E, vidite, to iz nas tada progovara dete koje je svojevremeno poželelo da odraste, da se odvoji od roditeljskih skuta i pronađe ljubav kao prvi vid slobode i odvajanja od detinjstva. Svi se sećamo kako se celi svet otvarao pred nama neistražen, i kako smo sa već spremnom nežnošću u srcu zamišljali u njemu onu drugu svoju polovinu, kako smo zagrcnuti od neizvesnosti sanjali slobodu da u taj isti svet jurnemo i pokupimo sve blagodeti koje čekaju samo na nas. Onda se desi da ljubav zaista sretnemo, odrastemo dovoljno da se ne stidimo svog godišta pri upoznavanju (ovo su reči jedne devojčice koja je nedavno napunila 16), roditelji počnu da odobravaju našu samostalnost... Ali... Ispostavi se da ljubav ako uz nju stavimo reč "slobodna" nije nešto što se odobrava, da je ljubav prihvaćena u unapred postavljenim formama, da osoba naših snova često ima i osobine koje nam ne odgovaraju, a koje moramo prihvatiti makar u malom procentu, da taj neko od nas očekuje da se menjamo iako to ne želimo... Ups, koliko je tu samo uslova, preduslova, obaveza, povuci- potegni situacija... Hm, da li je tada ljubav nekako više klopka nego sloboda?
Ima li razlike u "voleti slobodno", ili "biti slobodan u ljubavi", ili "imati slobodnu vezu"?
Sa druge strane su slučajevi kada sva nastojanja da se veza spase padnu u vodu. To je klasični bračni brodolom. Moja prijateljica je razvedena, kažu ljudi "slobodna je", kažu i "raspuštena", od vrlo drskog izraza- raspuštenica. (Zašto nisam čula da neko razvedenog muškarca nazove raspuštenikom?) Žena živi sama, ima dete, posvećena je majka. Boji se svakog daljeg vezivanja za muškarce. Kaže- draža mi je sloboda... U njenom slučaju samoća znači slobodu. Ali ona nije srećna, i sama kaže da nije srećna...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Beograd
Broj postova: 4
Reg. datum: 21.07.2007
Datum unosa: Subota 21.07.2007, 03:15, Naslov:
nemojte da se ljutite, ali smoriste s ovom temom. Sloboda je da mogu lepo da vam kazem da ste dosadni i to je stvarno super...
Nadam se da necu dobiti crveni karton, minus ili keca posle ovog... 8)

Profil

Posaljite privatnu poruku

Broj postova: 618
Reg. datum: 16.06.2007
Datum unosa: Subota 21.07.2007, 03:36, Naslov:
Oh naravno da neces, i ti si mozda nama dosadna pa smo kvit Bljak

Uostalom, ovo je slobodan forum. Svako moze da iskaze svoj stav bez bojazni od nekih opomena, upozorenja, banova i slicno.
____________________
"Od 30. juna nisam aktivna... sto znaci da se ovom nedozvoljenom aktivnoscu bavim vec duze vreme".... stoga se posipam pepelom i skruseno molim za oprost!

Profil

Posaljite privatnu poruku

Broj postova: 322
Reg. datum: 30.10.2007
Datum unosa: Sreda 14.11.2007, 17:14, Naslov:
Atina, sloboda je da svako izabere da se bavi stvarima do kojih dopire njegova inteligencija i interesi. Za ovu temu moras biti dobro naoruzana sa obe stvari inace se ne mozes izboriti. Dosadno je onom ko od samog pocetka zna da gubi. Ne sekiraj se, postoje mnoge igre na netu za koje su dovoljne pracke. Slobodno se igraj tamo...

Ako su izbori i odluke pravi pokazatelji slobode, prvo moramo znati sta to uopste hocemo.
Najlakse je stenjati i kukati. Shvatate li da postoje ljudi koji vole tako da zive. Ako im ponudis resenje, pomoc da problem rese, osecaju se kao da im uzimas omiljenu igracku. Ne znaju da zive ako nemaju oko cega da se slamaju.
Ima i onih koji pojma nemaju sta im smeta, a kukaju. Boli ih "sve", a ne detektuju problem.
Neki znaju sta im je, i znaju i sta je resenje, ali nemaju petlju da krenu u resavanje. Razlog je cesto to da nece da batale neke navike bez obzira sto nisu srecni. Pa pogledajte gomile muskaraca koji zive sa zenama samo zbog vruce supe i ispeglanih pantalona. Ili zene koje se boje da ce svoju odlicnu supu morati da jedu same.
Sloboda je spremnost na rizik. Mislim da je tu kvaka.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1214
Reg. datum: 13.08.2007
Datum unosa: Sreda 14.11.2007, 19:28, Naslov:
U jednoj pesmi se kaže" Ako me voliš- oslobodi me!"Jako mi se dopada ta rečenica.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Dubai
Broj postova: 1
Reg. datum: 26.05.2007
Datum unosa: Sreda 14.11.2007, 19:32, Naslov:
Sto znaci da ako nekoga iskreno volimo, pusticemo ga da ode ako to zeli.
Ako neko nije srecan sa mnom, kako ja mogu biti srecna sa njim?

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Broj postova: 1214
Reg. datum: 13.08.2007
Datum unosa: Sreda 14.11.2007, 19:41, Naslov:
Pojam slobode je veoma složen i teško ga u potpunosti možemo sagledati bez interakcije sa nekim drugim pojmom. Ljubavlju, državom, čovekom kao individuom koji različito shvata i doživljava pojam slobode.
Nekada davno čovek koji je živeo u praskozorju pojave razuma bio je slobodan da luta prostranstvima ove planete. Ali , bio je ugrožen od drugih ljudi , životinja. Zato se javlja svest o potrebi udruživanja da bi se odbranila sloboda i život pojedinca unutar grupe. Nastankom prvog društva javlja se i potreba da se razreše sukobi i unutar same veštački stvorene grupe.Tako da se uvode prvi zakoni da bi potčinili ponašanja pojedinaca u interesu slobode grupe. Vrlo korisno ali pomalo paradoksalno - staviti odredjene okove zabrana koji ograničavaju da bi se osećao slobodniji.
Sloboda je kad si siguran da dostojanstveno živiš unutar nevidljivih zidova zakona svoje države.
Isti princp se može primeniti i na pojam braka, ljubavi, svakog odnosa koji čovek pravi s drugim ljudskim bićem.
(Samo ste mi pokrenuli lavinu misli...Bojim se da ne odem previše u filozofiju... ;-) )

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1214
Reg. datum: 13.08.2007
Datum unosa: Sreda 14.11.2007, 19:52, Naslov:
Baladi, ja rečenicu "Ako me voliš- oslobodi me!"razumem tako što neću onog koga volim okovati nepoverenjem, ljubomorom, ...i svim lošim emocijama u cilju da bijh ga zadržala za sebe. U čovekovoj prirodi je potreba za posedovanjem vrlo jaka! Ako ga volim neću mu stavljati nikakve okove, učiniću ga slobodnim u izboru da li hoće da ostane kraj mene jer mu to pričinjava zadovoljstvo, ljubav, ...
Sloboda u vezi ne kao sloboda da radi šta ko hoće i da onog drugog to ne dotiče. To onda i nije veza. Sloboda da svako bude svoj unutar veze i da svako pripada onom drugom bez okova .
Jednom sam slušala nake bakice koje su doslovno rekle da vezan pas jače laje i pre pobegne čim mu se ukaže prilika, kad pregrize konopac nego onaj koji slobodno trči dvorištem. I dvorište je na neki način ogradjen prostor ali ga ništa ne steže oko vrata. Zato i nema idealno velike i nesagledive slobode.Ona je uvek relativna i merljiva samo u odnosu na druge varijable.Uvek postoje male ili velike ograde i zidovi...Kao čista i egzaktna sloboda je postojala jedino u umovima antičkih filozofa (koji se , ruku na srce, nisu ni ženili niti potpuno svim bićem živeli u realnom svetu...Aristotel jedino pravo ostvarenje slobode vidi kroz državu u kojoj dominira vladar, s jakom vojskom a žene ni nemaju nikakva prava...)

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Dubai
Broj postova: 1
Reg. datum: 26.05.2007
Datum unosa: Sreda 14.11.2007, 19:57, Naslov:
Razumela sam maculi, ljubav ukljucujei slobodu a ne posedovanje. Isto tako iskrena ljubav iskljucuje sebicluk...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Broj postova: 1214
Reg. datum: 13.08.2007
Datum unosa: Sreda 14.11.2007, 20:06, Naslov:
Postoji jedna rečenica koja uništava sve vrednosti čoveka unutar čoveka. Ona je osnova za sve ratove. Ona je osnova za sve mržnje. Ona budi zavist i sebičluk. A ona je samo i tipično ljudska jer je ni jedno drugo biće ni ne zamišlja ( isključujem glad kod divljih životinja-to su instikti)
Ta rečenica glasi " Ovo je moje"!
Ta želja za posedovanjem najviše ubija slobodu . I u doslovnom i u prenesenom značenju!Da li ima i jedan jedini čovek na ovoj planti koji nikada nije izgovorio ovu rečenicu?
Možda samo Diogen ali i on je posedovao bure u kom je živeo...
Zato niko ne može biti potpuno slobodan. Mi se hranimo samo mrvicama slobode. Ali osećamo da smo slobodni tek ako smo i srećni i zadovoljni tim mrvicama.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Dubai
Broj postova: 1
Reg. datum: 26.05.2007
Datum unosa: Sreda 14.11.2007, 20:16, Naslov:
Postoji i izreka da male stvari cine zivot velikim, slicno je i sa slobodom -te male mrvice cine nas srecnima.

Sta mislis, maculi (mada smo to vec pominjali), zasto coveku nije dato da bude potpuno slobodan?

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Broj postova: 1214
Reg. datum: 13.08.2007
Datum unosa: Nedelja 30.12.2007, 10:37, Naslov:
Evo da odgovorim....posle duže pauze...Odgovoriću rečenicom koju sam sinoć čula u jednom filmu: "Sloboda je dužina lanca koja se nalazi izmedju želja i životnih obaveza."
Nekad sami sebi skraćujemo ili dodajemo alkice na tom lancu, a nekad nam to drugi čine.U prvom slučaju je to naša odluka pa smo i zadovoljni njom jer smo je birali po svojim moralnim principima. U drugom slučaju smo uglavnom nezadovoljni i pokušavamo se otkinuti s tog lanca i pobeći.....

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Pravilnik ponasanja na forumu

Ko je online
Clanovi: Trenutno nema logovanih clanova
Gosti: 333
Koliko clanova ima idealna porodica?