Kazna....nagrada

  • 1
Novi Sad
Broj postova: 4192
Reg. datum: 02.10.2008
Datum unosa: Subota 27.02.2010, 10:40, Naslov: Kazna....nagrada
Cesto u vaspitanju dece koristi se sistem nagradjivanja....Ako namestis krevet dobit ces cokoladu,ako prodjes sa odlicnom ocenom dobit ces od roditelja babe ili dede 1000 dinara,ako pojedes sav pasulj iz tanjira igrat ces igrice .....i to zaista funcionise....deca su dobra i poslusna....ali sta posle....polako kod dece sa rodi pohlepa i onda vam jednog dana kazu....Maturirat cu sa odlicnim ako mi kupis motor ili upisat cu fakultet ako mi kupis auto.....s vremenom od dece napravimo ljude koji u svemu vide interes a ne ljubav....oni ne uce iz ljubavi vec zbog interesa i nista ne rade ako nisu nagradjeni.....a u vama vide samo sponzore i nista vise....i ako jednoj devojcici kojoj ste sve davali sto je htela i bili joj sponzor celog zivota jednog dana kada joj prvi put kazete da nema ili da joj ne mozete dati 100 eura za dzeparac ona ce otici da nadje sponzore na ulicu najcesce ozenjene muskarce ili mafijase......Reagujmo na vreme,nemojmo ih podmicivati od malih nogu,dete mora znati da treba da uci i da ima rezultate zbog sebe a ne zbog nagrade ili para,naucite ga da radi stvari iz ljubavi i zato sto je to za njega dobro a ne iz interesa.....Imate li vi neko misljenje o tome ili primere
____________________
Ne cini drugima ono sto ne zelis da tebi drugi cine

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Vrsac
Broj postova: 742
Reg. datum: 25.01.2010
Datum unosa: Subota 27.02.2010, 14:18, Naslov:
Potpuno si u pravu tini, ali to je zato sto roditelji cesto ne znaju da primenjuju sistem kazne i sistem nagrade. Inace ovaj sistem deluje i na odrasle ljude i on se uci iz fiziologije ucenja kod ljudi. Ti spominjes motivisanje dece samo sa nagradom i to bas nekim preteranim nagradama, a kazne nema. Dete mora da se nauci da bude motivisano i nagradom, na kraju kao sto je njegovo zadovoljstvo, zadovoljstvo kada dobije visoku ocenu, kada sazna i nauci nesto novo, njegovo zadovoljstvo sto je ucinio svojim dobrim ponasanjem svoje roditelje nasmejane i zadovoljne, a ne samo da dobije u obliku novcane nagrade. I kada dodje trenutak da dete upise fakultet i odabere neki potpuno "besmislen" za njegove roditelje, kao sto je akademija neka, ili neki fakultet za koji roditelji misle da nece mu doneti novac, bilo bi potrebno da ga puste a ne sputavaju. Zato sto je dete motivisano za taj fakultet ma koliko roditelji smatrali da je on nepotreban i da se nece ovajditi sa njim. Jer covek moze da uspe i napreduje, samo ako je dovoljno motivisan!

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Blog

Beograd
Broj postova: 3811
Reg. datum: 27.11.2009
Datum unosa: Subota 27.02.2010, 17:42, Naslov:
Mislim da je bitno uskladiti kazne i nagrade sa uzrastom deteta...Poenta je da se ni u chemu nesme preterivati..Ni sa kaznama,ni sa nagradama.Treba nagraditi decu koja sama shvataju da su nagradjena zarad sopstvenog uspeha.Za tako neshto treba dobro poznavati psihologiju deteta i njegovog uzrasta.Previshe kaznjavana deca mogu bti nestabine lichnosti,bez samopouzdanja i samim tim nece biti prihvacena od strane okoline.Previshe nagradjivana deca,nece biti zahvalne i moralne osobe.Zato,za donoshenje bilo kakve odluke u vezi sa ovom temom,treba se posavetovati sa dechjim psihologom ili pak,nekom dobrom knjigom.... Osmeh
____________________
mozda su mushkarci inteligentniji od zena,ali,ja nisam videla nijednu zenu koja juri za glupim mushkarcem i divi se njegovim lepim nogama..

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Athens
Broj postova: 2208
Reg. datum: 09.09.2009
Datum unosa: Ponedeljak 01.03.2010, 10:42, Naslov:
Bravo tini za temu...i potpuno si u pravu!Htela bi da spomenem moju mamu...dok sam bila mala mislila sam da je uzasno stroga i da su ostale mame bolje od nje.A zasto?...zato sto nije bila od onih koje su mi sve kupovale ili cinile samo da bi ja bila dobra...ne zato sto nije imala nego zato sto nije htela da od mene napravi nekoga ko ne zna da ceni male stvari.Iako sam jedinica nikada nisam imala sve sto sam pozelela...mozda je tata bio popustljiviji od nje po tom pitanju,ali ni on nije bio bas za to da imam sve sto pozelim.I dugujem im jedno veliko hvala za to jer sam izrasla u coveka koji zna da ceni male stvari.Nikada ih nisam cula da su mi rekli "ako uradis to...kupicu ti to"...ili da me kazne a da mi ne objasne zasto sam kaznjena.Nadam se da cu i ja biti takav roditelj...ponosna sam na njih!
____________________
Tuga gleda unatrag, briga gleda okolo, a samo vera, gleda gore.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Novi Sad
Broj postova: 4192
Reg. datum: 02.10.2008
Datum unosa: Ponedeljak 01.03.2010, 11:22, Naslov:
Mislim da je ljubav najveci motivator za sve a ne materijalne stvari......preporucujem knjigu za sve sadasnje i buduce mame Porodicni bukvar Milice Novkovic....meni je pomogao mnogo sa mojom decom
____________________
Ne cini drugima ono sto ne zelis da tebi drugi cine

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Sarajevo
Broj postova: 3954
Reg. datum: 26.04.2009
Datum unosa: Ponedeljak 01.03.2010, 17:24, Naslov:
Slazem se, ljubav jeste najveci motivator, kada se dijete "podmicuje" na kraju zeli sve vise i vise i to negativno utice na njega kao osobu.
____________________
''NEMOGUÆE''-reèe ponos,''OPASNO'' -reèe iskustvo,''BESKOSRISNO''-reèe razum..''PROBAJ'' -šapnu srce! :))

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

  • 1

Pravilnik ponasanja na forumu

Ko je online
Clanovi: Trenutno nema logovanih clanova
Gosti: 90
Koliko clanova ima idealna porodica?