Operacija krajnika

Sarajevo
Broj postova: 3954
Reg. datum: 26.04.2009
Datum unosa: Petak 25.06.2010, 19:08, Naslov: Operacija krajnika
Jeste li operisale krajnike i jeste li ikad imale problema sa njima?
____________________
''NEMOGUÆE''-reèe ponos,''OPASNO'' -reèe iskustvo,''BESKOSRISNO''-reèe razum..''PROBAJ'' -šapnu srce! :))

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Sarajevo
Broj postova: 3954
Reg. datum: 26.04.2009
Datum unosa: Petak 25.06.2010, 19:26, Naslov:
Najvažnije i nikako ni pod kojim uvjetima ne zaboraviti je pregled kod ORL doktora prije bilo kakve odluke za operaciju krajnika. Po mogućnosti odabati nekog dobrog otorinca ( raspitati se po bolničkim kuolarima ). Tek kada specijalista ORL-a na osnovu pregleda i anamneze odluči da je najbolje operirati onda je to to.
Dakle liječnik opće prakse bez obzira na iskustvo po meni nije kompetentan za odluku da li operirati ili ne. Naročito ako nisi djete jer kod odraslih rizik tonzilektomije značajno raste.
Zar liječnik opće medicine odlučuje treba li netko operirati kamence u bubregu ili žući? Ne. To odlučuje urolog ili abdominalni kirurg. Kod krajnika je ista stvar.
____________________
''NEMOGUÆE''-reèe ponos,''OPASNO'' -reèe iskustvo,''BESKOSRISNO''-reèe razum..''PROBAJ'' -šapnu srce! :))

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Beograd
Broj postova: 3811
Reg. datum: 27.11.2009
Datum unosa: Subota 26.06.2010, 13:34, Naslov:
Nisam operisala krajnike,nisam nikad ni imala nekih vecih problema,osim kao dete,ali to je normalo kod vecine dece,samo shto meni nije bilo tako urgentno stanje... Mislim da je jako bitno da se krajnici ne opersihu ukoliko lekar to ne smatra nuznim(ako stvaraju probleme i pod chestom su upalom ili infekcijom)...Krajnicu kao i drugi delovi limfnog sistema pomazu u odbrani od infekcija,oni shtite nashe zdrelo i gornji respiratorni trakt.Oni su zapravo neshto kao "prve borbene jedinice" koje nas shtite od napada mikrorganizama koji se nalaze u vazduhu i ako ih bespotrebno otklonimo,infekcije se nece manifestovati pojavom bola u grlu vec ce direktno otici na pluca!Samim otklanjanjem krajnika(tonzila) slabimo nash imuni sistem jer se odstranjeno tkivo vishe ne obnavlja.Odstranjivanje krajnika preporuchljivo je,zapravo neophodno,samo u sluchaju tumora,jakih gnojnih angina i ukoliko nam otezavaju gutanje i protok vazduha,kao shto je to recimo sluchaj kod brata mog dechka,koji inache ima 29 godina,jako je mrshav jer ne moze normalno da jede..Krajnici mu stvaraju problem vec godinama i uopshte mi nije jasno shta cheka? Mislim Oklagija
____________________
mozda su mushkarci inteligentniji od zena,ali,ja nisam videla nijednu zenu koja juri za glupim mushkarcem i divi se njegovim lepim nogama..

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Beograd
Broj postova: 3811
Reg. datum: 27.11.2009
Datum unosa: Subota 26.06.2010, 13:45, Naslov:
____________________
mozda su mushkarci inteligentniji od zena,ali,ja nisam videla nijednu zenu koja juri za glupim mushkarcem i divi se njegovim lepim nogama..

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Athens
Broj postova: 2208
Reg. datum: 09.09.2009
Datum unosa: Subota 26.06.2010, 17:07, Naslov:
Ja sam operisala krajnike kad sam imala 5 godina(cini mi se)...i secam se sestre Dude sa kojom sam namestala krevete.Morala sam da ih operisem jer sam svakih nedelju dana bila bolesna....i ako mi verujete secam se operacije...dr-a sa onim svetlom na glavi koji mi gura nesto u usta kao sipka....tako sam ja to tada osetila....nebitno,skrenuh sa teme.Uglavnom operisala sam....Lud
____________________
Tuga gleda unatrag, briga gleda okolo, a samo vera, gleda gore.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Vrsac
Broj postova: 742
Reg. datum: 25.01.2010
Datum unosa: Subota 26.06.2010, 17:40, Naslov:
I ja sam ih operisala i to dva puta. Treci krajnik kao jako mala da l sam imala 2 godine i manje, ali posto je to tkivo koje opet moze da poraste pogotovo kada ste mali, meni se to i desilo pa su mi ih povadili sve i u sestoj godini. Ne slazem se da je to sada jako strasno, ako pravi upale i probleme to moze videti i lekar opste prakse i nema potrebe zadrzavati ih jer ce krajnici praviti probleme i dalje kad tad a nisu mnogo svrsishodne. Imamo celu drugu artiljeriju da se tako izrazim koja manje ostecuje samo nase tkivo tokom odbrane u respiratornom traktu a u digestivnom imamo jos jace. Ja evo nista mi ne fali cak mogu da se pohvalim da sam od onih koja je manje razbolejvala od gripa i drugih respiratornih zaraza, a upalu pluca hvala bogu nikada nisam imala. Ne vidim razlog cuvati ih po svaku cenu ako prave probleme bilo kakve prirode, krajnici su kao i "crevni krajnik" tj slepo crevo vise nepotrebni nego potrebni delovi tela koji su ostaci evolutivnog i intrauterinog razvoja. Nema potree praviti neku halabuku i posecivati gomilu lekara oko toga.
A sto se tice Jekalina brata tvog decka vidjala sam gomilu primera koji su zbog tog problema izvadili krajnike...posle toga su naglo postali setajuce krofne Vrlo srecna Ako ikada bude to uradio upozorite ga na postoperativnu gojaznost.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Blog

Lausanne
Broj postova: 2556
Reg. datum: 04.06.2008
Datum unosa: Subota 26.06.2010, 22:42, Naslov:
Ja nikad nisam imala problema sa krajnicima,al zato ih imaju moja deca sada...
Naravno jos cekamo jedan pregled u avgustu,pa cemo videti sta ce biti...
A nista bez specijaliste....

A ja sam primetila kod moje cerke da nesto nije uredu sa krajnicima...
Pocela je jako da hrce,ujutro joj jako smrdi iz usta(ima perfektno zdrave zube).
i budi se jako umorna...
____________________
mala...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Blog

Beograd
Broj postova: 3811
Reg. datum: 27.11.2009
Datum unosa: Ponedeljak 28.06.2010, 10:38, Naslov:
Onda Mina,sigurno ce joj savetovati da ih ukloni,bash joj prave probleme Tuzna
____________________
mozda su mushkarci inteligentniji od zena,ali,ja nisam videla nijednu zenu koja juri za glupim mushkarcem i divi se njegovim lepim nogama..

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Sarajevo
Broj postova: 3954
Reg. datum: 26.04.2009
Datum unosa: Ponedeljak 28.06.2010, 15:49, Naslov:
Meni je doktorica savjerovala da ih uklonim a da nisam ni zinula ast mi je povišen u nalazu a ja nešto ne bih ako ne moram.Ne mogu reći da imam baš nešto česte upale grla a s krajnicima nikad nisam imala problema. To mi je rekla doktorica koja je internista. To mi kaže utiče i na srce negativno pa ako mi bde takav nalaz jos u par navrata treba da ih operišem. Znam da je to jedna od rutinskih operacija ali opet ali bih opet voljela da ih ne operišem. Bris grla mi je uvijek bio sterilan a nikad nisu bili zagnojeni ni uvećani ni ništa sad ne kontam. Malo mi je čudno što kaže da utiču na srce, nikad ne bih povezala krajnik sa srcem ali eto :s ipak je ona internista pa valjda zna. Ast je kako cujem enzim jetre a ja imam ono stanje jetre zvano: "Gilbertov sindrom" pa ne znam sad, mozda ima neke veze sa jetrom iako ej moja jetra poptuno zdrava samo sto je bilirubin malo povišen zobg tog sindroma. Eh sad, treba biti pametan. A inače ne bih operisala samo zbog preporuke interniste, konsiltovala bih se ja prvo sa otorinolaringologom.
____________________
''NEMOGUÆE''-reèe ponos,''OPASNO'' -reèe iskustvo,''BESKOSRISNO''-reèe razum..''PROBAJ'' -šapnu srce! :))

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Vrsac
Broj postova: 742
Reg. datum: 25.01.2010
Datum unosa: Ponedeljak 28.06.2010, 16:54, Naslov:
Pazi Bambina AST je aspartat aminotransferaza i ona zajedno sa alanin aminotransferazom ALT ucestvuje u sintezi neesencijalnih amino kiselina(kiselina koje mi stvaramo u telu, koje ne moramo da unosimo hranom a sluze nam za proteine). Ovih enzima ima u svim tkivima ali najvise u jetri, misicima i miokardu tj srcanom misicu! Njegova koncentracija u krvi je uvek veoma mala, a u urinu ga nema nikada. Ukoliko se njegova koncentracija poveca to se odnosi kod nekih ostecenja jetre i srcanog misica ili mogu da uticu na srcani misic! Zato te je internistkinja i upozorila na srce. Ali nije bitna tu samo koncentracija AST-a vec i sam odnost AST\ALT to je neki index koji zaboravih kako se zove ali verovatno su ti i to proveravali i on je kod zrdavih ljudi manji od 1 cini mi se. E sad do ovih poremecaja moze doci i kod ostecenja tkiva a to ostecenje rade nase borbene celije imunog sistema koje poticu pa i iz tonzila, posto se oni bore protiv mikroorganizama ali ne ostaju duzni ni nasim sopstvenim celijama, verovatno zato je ta povezanost sa krajnicima. Znam samo da se ovi enzimi proveravaju i na ginekologiji jer ako je povisen nivo ne sme devojka uzimati kontraceptivne pilule jer ce doci do jos veceg ostecenja jetre.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Blog

Sarajevo
Broj postova: 3954
Reg. datum: 26.04.2009
Datum unosa: Ponedeljak 28.06.2010, 16:56, Naslov:
Meni je taj ast od 200 do 400. Tuzna Hvala passiflora na objašnjenju i šta misliš onda da li bi trebala operisati i koliko bito pomoglo? Mislis da bi to riješilo problem?
____________________
''NEMOGUÆE''-reèe ponos,''OPASNO'' -reèe iskustvo,''BESKOSRISNO''-reèe razum..''PROBAJ'' -šapnu srce! :))

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Vrsac
Broj postova: 742
Reg. datum: 25.01.2010
Datum unosa: Ponedeljak 28.06.2010, 17:01, Naslov:
Cek da vidim ja sam te testove radila pre godinu dana da nadjem referentne vrednosti.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Blog

Vrsac
Broj postova: 742
Reg. datum: 25.01.2010
Datum unosa: Ponedeljak 28.06.2010, 17:03, Naslov:
Meni pise AST 24.1 UI/L (ne znam da li je tebi u tim jedinicama? a referentna vrednost je do 30, a ALT mi je 23.0UI/L a opseg je od 0-30 te jedinice stagod da je.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Blog

Vrsac
Broj postova: 742
Reg. datum: 25.01.2010
Datum unosa: Ponedeljak 28.06.2010, 17:05, Naslov:
Jao nisam sigurna Bambina :S da li bi resilo problem, ali internista je jedan od kako da kazem velikih znalaca u medicini i u svim specijalizacijama. Idi i kod ORL lekara, ako on tvrdi da postoji povezanost izvadi bolje krajnike.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Blog

Sarajevo
Broj postova: 3954
Reg. datum: 26.04.2009
Datum unosa: Ponedeljak 28.06.2010, 17:11, Naslov:
Uh, passiflora draga, nije alt uopće nego ASO, STA JE SAD
Ovako piše u nalazu
ASO POZITIVAN 200-400 IU/ml
CRP NEGATIVAN ISPOD 6 MG/L
RF NEGATIVAN ISPOD 8 IU/ML
WALER ROSE NEGATIVAN ISPOD 8 IU/ML
ZNaš li pta to znači? Ma ja sam na netu nešto čitala a pominjao se taj alt pa sam zato greškom napisala, ali kako ti meni opisa to je izgleda to??
____________________
''NEMOGUÆE''-reèe ponos,''OPASNO'' -reèe iskustvo,''BESKOSRISNO''-reèe razum..''PROBAJ'' -šapnu srce! :))

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Vrsac
Broj postova: 742
Reg. datum: 25.01.2010
Datum unosa: Ponedeljak 28.06.2010, 17:19, Naslov:
ASO? Sokirana
Pa ja ne znam sta je to? I gledam nema u standardnom nalazu za krv. Hm jedino me asocira na askorbat oksidazu ali to je nesto u vezi vitamina C. Izvini Bambi ne znam ovo i ne znam kako da ti pomognem Tuzna jedino da ti kazem da se jos raspitas.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Blog

Sarajevo
Broj postova: 3954
Reg. datum: 26.04.2009
Datum unosa: Ponedeljak 28.06.2010, 17:20, Naslov:
To tvoje objašnjenje alt-a mi je ok, logično, meni je doktorica samo rekla da mi to utiče na srce i to je sve. Hvala u svakom slučaju. Poljubac
____________________
''NEMOGUÆE''-reèe ponos,''OPASNO'' -reèe iskustvo,''BESKOSRISNO''-reèe razum..''PROBAJ'' -šapnu srce! :))

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Bar
Broj postova: 773
Reg. datum: 20.01.2009
Datum unosa: Ponedeljak 28.06.2010, 17:26, Naslov:
"..Konkretno sto se tice ASO, to je antistreptolizin o test, seroloska reakcija kojom se prati titar antistreptolizina o. Antistreptolizin o su antitijela na bakterijski antigen koji potice od bakterija koje se zovu streptokoke. Ukoliko postoji infekcija streptokokama i to bude neadekvatno lijeceno(lnpr. lijeci se antibioticima manje od 10 dana), moguc je nastanak poststreptokoknih sekvela ili reumatske bolesti, cija je jedna od manifestacija poliartritis(kao kod kcerke -upala zglobova). Kod reumatske bolesti, broj antitijela na streptolizin o raste, i ovaj test zbog toga sluzi kao pokazatelj. Kada je vrijednost ASO iznad 1:200 jedinica, test se smatra pozitivnim. Neophodno je pronaci zarista u organizmu i to na adekvatan nacin sanirati. Tri ekstencilina je premalo u svakom slucaju. Prvo se daje udarna doza penicilina 10 dana, pa onda odrzavanje ekstencilinom obicno na 21 dan. kroz duzi vremenski period (ekstencilin je penicilin duzeg djelovajna i on sprjecava infekciju streptokokama-nerijetko se daje vise godina). Neophodno je ponavljati ASO i ostale reuma testove s vremena na vrijeme, upravo da bi se pratila uspjesnost tretmana, jer je moguc povratak. Na srecu artritis ne ostavlja trajne posljedice, pa nemate razloga za paniku, ali imate za veliki oprez i da to sto hitnije sanirate jer moze doci i do promjena na srcu koje su trajne.
____________________
Ljudi govore, vreme pokazuje...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Bar
Broj postova: 773
Reg. datum: 20.01.2009
Datum unosa: Ponedeljak 28.06.2010, 17:27, Naslov:
ovo sam nasla na netu..nadam se da je to..
____________________
Ljudi govore, vreme pokazuje...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Vrsac
Broj postova: 742
Reg. datum: 25.01.2010
Datum unosa: Ponedeljak 28.06.2010, 17:30, Naslov:
Bravo dijamantina ipak je to, nije AST. Osmeh Evo i ja naucila nesto novo :*

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Blog

Pravilnik ponasanja na forumu

Ko je online
Clanovi: Trenutno nema logovanih clanova
Gosti: 101
Koliko clanova ima idealna porodica?