Dnevne Zanimljivosti

Vrsac
Broj postova: 742
Reg. datum: 25.01.2010
Datum unosa: Ponedeljak 26.07.2010, 14:33, Naslov:
Kako nema vesti o onom jucerasnjem stampedu pedera u Nemackoj? Vrlo srecna
Jeste da je par ljudi izginulo i puno njih je povredjeno ali ja nisam mogla da verujem da su ljudi jos uvek sposobni da se ponasaju kao zivotinje?!
Stampedo ljudi na "povorci ljubavi"! Strasno!

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Blog

Wien
Broj postova: 4001
Reg. datum: 21.07.2009
Datum unosa: Ponedeljak 26.07.2010, 14:42, Naslov:
Znaci uzas!
Stvarno kao zivotinje,i kako covek ne zna sta ce vise od sile !
____________________
"Pre nego što krenete da tražite sreæu, proverite-možda ste veæ sreæni. Sreæa je mala, obièna i neupadljiva i mnogi ne umeju da je vide."

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Beograd
Broj postova: 3811
Reg. datum: 27.11.2009
Datum unosa: Ponedeljak 26.07.2010, 14:52, Naslov:


Dogodilo se na današnji dan - 26. jul
1847 - Liberija, država oslobođenih američkih robova koji su se doselili u Afriku, postala je prva nezavisna republika u Africi.

1856 - U Dablinu je rođen engleski dramski pisac, novinar i kritičar Džordž Bernard Šo (George, Shaw). Književnu karijeru počeo je pisanjem romana i pozorišnih kritika, a proslavio se mnogobrojnim pozorišnim delima. Dobitnik je Nobelove nagrade za književnost 1925. ("Kandida", "Zanat gospođe Voren", "Major Barbara", "Pigmalion"Wink.

1858 - Lajonel Rotšild (Lionel Rothschild) je postao prvi Jevrejin član donjeg doma britanskog parlamenta. 1875 - Rođen je švajcarski psihijatar Karl Gustav Jung (Carl), osnivač "analitičke" ili "kompleksne" psihologije, u kojoj se razlikuju dva sloja podsvesnog - individualno i kolektivno ("Psihološki tipovi", "Psihologija i religija", "Simbilika duha", "Studija o arhetipovima"Wink.

1894 - Rođen je engleski pisac Oldos Haksli (Aldous Huxley) jedan od najistaknutijih evropskih esejista 20. veka. Njegovi "romani ideja" zasnovani su na esejističkim modelima rasprava i sukoba načela ("Kontrapunkt života", "Vrli novi svet", "Slepi u Gazi"Wink. 1908 - Rođen je čileanski državnik Salvador Aljende Gosens (Allende Gossens), osnivač Socijalističke partije i prvi marksista predsednik Čilea (1970). Ubijen je u udaru vojne hunte pod vođstvom generala Augusta Pinočea 11. septembra 1973.

1909 - Pokušaj španske vlade da u Kataloniji mobiliše rezerviste za borbe u Maroku doveo je do ustanka u Barseloni, koji je krvavo ugušen ("Krvava katalonska nedelja"Wink.

1928 - Rođen je američki filmski režiser Stenli Kjubrik (Stanley Kubrick) koji se proslavio filmovima različitog žanra kao što su "2001 - Odiseja u svemiru", "Paklena pomorandža", "Dr Strejndžlav" i "Lolita".

1941 - Predsednik SAD Frenklin Delano Ruzvelt (Franklin, Roosevelt) zamrznuo je svu japansku imovinu u SAD i time obustavio američko-japansku trgovinu.

1943 - Rođen je britanski muzičar Mik Džeger (Mick Jagger) osnivač i pevač rok grupe "Roling stouns".

1945 - Na parlamentarnim izborima u Velikoj Britaniji pobedili su laburisti i njihov lider Klement Atli (Clement Attlee) zamenio je na mestu premijera Vinstona Čerčila (Winston Ćurćill).

1950 - Američki vojnici, tokom Korejskog rata, počinili su masakr nad stotinama nenaoružanih izbeglica u selu No Gun Ri.

1952 - Umrla je Eva Peron (33), popularna prva dama Argentine, supruga Huana Perona (Juan).

1953 - Napadom gerilaca na kasarnu Monkada u gradu Santjago de Kuba, Fidel Kastro (Castro) je počeo borbu protiv režima diktatora Fulhensija Batiste (Fulgencio).

1956 - Egipatski predsednik Gamal Abdel Naser (Našer) nacionalizovao je Suecki kanal, koji je bio pod kontrolom anglo-francuske komapnije.

1963 - U zemljotresu u glavnom gradu Makedonije, Skoplju, poginulo je više od hiljadu ljudi, a grad je razrušen.

1965 - Maldivska ostrva u Indijskom okeanu, britanski protektorat od 1887, stekla su nezavisnost.

1974 - Konstantin Karamanlis, novi grčki premijer, formirao je prvu civilnu vladu, nakon sedmogodišnjeg vojnog režima u Grčkoj.

1984 - Umro je američki statističar Džordž Horas Galup (George Horace Gallup), direktor i osnivač (1935) "Galupovog instituta" za ispitivanje javnog mnjenja.

1995 - Peru i Ekvador su se sporazumeli o demilitarizovanoj zoni od oko 500 kvadratnih kilometara u pograničnom amazonskom području, okončavši međusobni jednomesečni rat.

2001 - Međunarodni sud za ratne zločine u Hagu otpečatio je optužnicu protiv generala Hrvatske vojske u penziji Ante Gotovine, koji je okrivljen za zločine nad Srbima za vreme i posle operacije "Oluja" 1995. u Krajini, u Hrvatskoj. Gotovina je uhapšen 8. decembra 2005. u mondenskom letovalištu na Tenerifama u Španiji i izručen Haškom tribunalu.

2002 - Umro je Badi Bejker (Baddy Baker), američki kompozitor koji je komponovao muziku za preko 200 filmova Volta Diznija. 2003 - Umro je britanski reditelj Džon Šlezinger (John Schlesinger). Njegov film "Ponoćni kauboj" nagrađen je Oskarom, a ostaće upamćen i po filmovima "Darling", "Lažov Bili", "Daleko od razuzdane gomile" i "Maratonac".

____________________
mozda su mushkarci inteligentniji od zena,ali,ja nisam videla nijednu zenu koja juri za glupim mushkarcem i divi se njegovim lepim nogama..

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 330
Reg. datum: 23.04.2010
Datum unosa: Ponedeljak 26.07.2010, 19:36, Naslov:
Ej, ljudi, ja od picerije ne stizem da postujem. Postujte nesto malo umesto mene, ako nisam ja postovao, pa za koji dan hvatam red. Wink
____________________
Najvece uživanju u životu je da uradite ono za šta ljudi kažu da ne možete da uradite

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 330
Reg. datum: 23.04.2010
Datum unosa: Utorak 27.07.2010, 09:14, Naslov:
Turističke agencije treba da nabave nove polise osiguranja

Turističke agencije u Srbiji obavezne su da Agenciji za privredne registre dostave nove polise osiguranja koje će maksimalno zaštititi putnike, izjavio je juče glavni turistički inspektor Stojan Arizanović. Neformalni rok da se izdaju polise je 15. avgust, ali osiguravajuće kuće su spremne da to urade i u naredne dve nedelje.
- Sadašnje polise osiguranja turističkih agencija ne mogu da zaštite putnike, ali ni same agencije od nekorektnog postupanja njihovih poslovnih partnera. Nove polise će biti usmerene ka tome da potrošači budu u potpunosti zaštićeni - rekao je Arizanović. Po njegovim rečima, problem sa agencijama koje putnicima ne mogu da vrate novac, a letovanje im nije uplaćeno, nastao je zbog toga što su postojeće polise mogle da se aktiviraju samo u slučaju privremene nelikvidnosti ili stečaja. Dobar primer za to je agencija „Konte“, koja nije bila u stečaju u trenutku kad je izbio problem, pa polisa osiguranja nije mogla da se primeni. Do toga je, smatra Arizanović, došlo zato što prilikom izdavanja licenci u Agenciji za privredne registre nije kontrolisana i prateća dokumentacija uz polisu, odnosno ugovor kojim se definiše šta tačno osiguranje pokriva. Nove polise trebalo bi da pokrivaju štete nastale neispunjenjem obaveza turističke agencije prema putnicima, kao i štete u slučaju da agencija ne izmiri troškove nužnog smeštaja, ishrane i povratka putnika sa putovanja. Za takve polise turističke agencije će morati da plate veću naknadu, ali predstavnici osiguravajućih kuća nisu mogli da kažu koliko će ona iznositi. Za postojeće polise agencije su plaćale od 25.000 do 30.000 dinara, čime je bila pokrivena šteta do 40.000 evra. Na sastanku se kao neformalni rok za izdavanje polisa pominjao 15. avgust, ali nije isključeno da to bude i ranije.
- Tekst novih polisa je maltene već osmišljen i u narednih 10 do 15 dana biće spremljeni svi uslovi. Nove polise će verovatno biti i nešto skuplje od sadašnjih, ali ne mogu trenutno da kažem i koliko - rekao je u ime osiguravajućih kuća Boško Dimitrijević iz „Unika osiguranja“. Obren Rović, predsednik Grupacije turističkih agencija, rekao je da su Agencije dovedene u nezavidnu situaciju da usred turističke sezone moraju da strepe da li će im licence biti oduzete ako na vreme ne obezbede nove polise osiguranja.

Rešiti problem što hitnije

Odeon: Mislim da je napravljena bespotrebna panika i optužbe, jer su agencije poslovale kako je država propisala. Potpisalo smo ono što je bilo po zakonu i onda nam odjednom kažu da to ne valja, smatra Mirko Bauk iz Odeona.
Kon Tiki: Ne znam detalje, ali uvek pozdravljam sve što je u interesu putnika. Mada, nas nove polise ne tangiraju mnogo, pošto smo mi uvek radili po zakonu, kaže za „Blic“ Slobodan Mićić.
Džoli: Čekamo ishode pregovora „Jute“ i Ministarstva. Ne učestvujemo u njima, već čekamo da „Juta“ postigne dogovori i mi ćemo ga prihvatiti, rečeno je u „Džoliju“.
JUTA: Sve izdate licence imaju istu polisu osiguranja, koja je gotovo identična kod sedam osiguravajućih kuća i druge polise nismo ni mogli da nabavimo. Veliki problem je što je promena usred sezone, smatra Ljubomir Cerović ispred Jute.
ATAS: Mi kao agencije smo se našli u nebranom gvožđu. Polise su bile takve kakve jesu i tada je bilo proglašeno da valjaju. Problem treba rešiti što hitnije, kaže Srđan Dživdžanović, iz Asocijacije turističkih agencija Srbije.



Tri osobe teško povređene u tuči u centru Beograda

U tuči na Dorćolu kod ulica Strahinjića Bana i Višnjićeve, teško su povređene tri osobe, zadobivši rane nožem i iz vatrenog oružja. Prema rečima predstavnika za medije Kliničkog centra Draga Jovanovića, trojica povređenih dovezeni su u tu ustanovu oko jedan sat posle ponoći i sva trojica su bili u svesnom stanju, mada teško povređeni. "Sva trojica su stariji od 30 godina, jedan je ranjen iz vatrenog oružja, drugi je i upucan i uboden nožem, a treći je zadobio povrede nožem. Jedan je operisan, drugi će otići u operacionu salu, a za trećeg ćemo videti", rekao je Jovanović. On kaže da su trojici muškaraca povrede nanete pre svega u predelu grudnog koša, ekstremiteta i leđa. Imena povređenih za sada nisu saopštena, a kako je prenela RTS, obračun se dogodio u kafiću. U 23.06 Hitna pomoć je dobila poziv da su u Ulici poručnika Spasića i Mašere dva dečaka pala sa bicikla. Jedan od njih, 13-godišnjak, dobio je potres mozga i slomljena su mu dva zuba i prebačen je u Urgentni centar, dok je 12-godišnjak dobio razderotinu stopala i prebačen je na Univerzitetsku dečiju kliniku u Tiršovoj ulici. U 18.43 upućen je poziv da se dogodio požar u Ulici Obilićev Venac 4 na trećem spratu i dve osobe, koje su se "nagutale dima" prebačene su na VMA, rekla je dr Macura. Noćas je Hitna pomoć obavila 92 lekarske intervencije od kojih 16 na javnom mestu, a u protekla 24 časa 188 intervencija od kojih 54 na javnom mestu.
Dr Macura je savetovala nošenje odgovarajuće garderobe, unošenje u organizam tečnosti i vitamina, šetnje, provetravanje prostorija u kojima se boravi i oprez u saobraćaju.



„Beneton“ merka „Niteks“

Čuvena italijanska kompanija „Beneton“ zainteresovana je za nišku tekstilnu industriju „Niteks“, mada se još ne zna da li bi hteli da je kupe ili da ostvare neki vid saradnje. Predstavnici ove poznate italijanske robne marke obišli su nedavno „Niteks“ kako bi na licu mesta videli kakvo je stanje u fabrici i kakve potencijale ima.

- „Beneton“ želi saradnju sa „Niteksom“, jedna od mogućnosti je da se u Nišu samo šije njihova odeća, mada nije isključeno da su zainteresovani i da budu novi vlasnici. U Nišu i u Ministarstvu ekonomije vlada mišljenje da je perspektiva „Niteksa“ u „Benetonu“. Za sada se o tim pregovorima ne govori javno, jer te velike kompanije ne žele publicitet dok se ne završe razgovori. Sredinom avgusta će biti doneta odluka o tome kako će sarađivati -kaže za „Blic“ izvor iz gradskih vlasti u Nišu. Čelnici „Niteksa“ nisu mogli da potvrde dolazak predstavnika „Benetona“, mada su potvrdili da je fabriku nedavno posetila delegacija nekoliko italijanskih kompanija, u organizaciji Agencije za strana ulaganja i promociju izvoza SIEPA.
- To su neke političke najave čelnika G17 plus, ali mi nemamo nikakvu potvrdu da je „Beneton“ zaista zainteresovan za našu fabriku. Pre eventualne saradnje sa „Benetonom“ ili drugim kompanijama potrebno je srediti stanje u „Niteksu“. Odluka Agencija o poništenju privatizacije je dobra, ali se posle nje ništa nije promenilo - kaže Zoran Tošić, predsednik većinskog Samostalnog sindikata. U „Niteksu“ trenutno je zaposleno 660 radnika, ali su svi na plaćenom odsustvu. Radnici su pre neki dan primili prvi deo zarada za mart, a prosečna plata je 8.000 dinara.



Hoće da grade spomenik Miloševiću

Građani Aleksinca započeli su potpisivanje peticije za podizanje spomenika Slobodanu Miloševiću u tom gradiću nadomak Niša. Pokretač peticije Slaviša Jovanović, diplomirani inženjer agronomije, kaže da je do juče peticiju potpisalo 800 Aleksinčana. On kaže da je Aleksinac dobro živeo "u vreme Slobe" i da je najviše izgubio posle smene vlasti 2000. godine.
- I posle 10 godina vreme vlasti Slobodana Miloševića za neke je period koji pamte po dobrome. Brojke najbolje govore sve: u Aleksincu pre 2000. godine bilo je 15 firmi koje su uspešno poslovale, a danas je to samo jedna. Radilo je 5.500 ljudi, a danas samo 500. Imali smo četiri srednje škole, a danas samo dve. Tada je garnizon imao preko 500 vojnika danas je kasarna zatvorena. U Aleksincu je pre 2000. godine bilo 3.500 nezaposlenih, danas je taj broj 9.000. Jesam i ja za Evropu, ali se danas teško živi bez posla. Imamo mi dosta supermarketa, ali džaba kad nemamo para da u njima kupujemo, kaže Jovanović koji je i predsednik Opštinskog odbora Pokreta socijalista, ali koji navodi da je organizovao potpisivanje peticije ne kao političar nego "kao građanin". On kaže da se peticija potpisuje i po aleksinačkim selima i da je cilj da se prikupi oko 3.000 potpisa nakon čega će biti prosleđena odbornicima Skupštini opštine Aleksinac uz zahtev da se odbori postavljanje spomenika i obezbede sredstva.




Kako se od bakterija pravi struja

Valjevo - Kako alge otklanjaju boju iz starih vojničkih vunenih džempera, da li bakterije iz mulja mogu da proizvode struju, kako je razvoj železare u Smederevu razvio ujedno i tamošnji sport, te kako su balovi 30-ih godina prošlog veka u Novom Sadu uticali na modu, neka su od zanimljivih istraživanja darovitih srpskih srednjoškolaca na aktuelnim seminarima u Istraživačkoj stanici Petnica, jedinstvenoj naučnoj instituciji za rad sa talentovanom decom i omladinom u ovom delu Evrope.

Učenici Treće beogradske gimnazije Đorđe Vučković i Luka Radojević, polaznici seminara hemije, ispituju sposobnosti upijanja vune prema bojama i to reciklažom starih vunenih vojničkih džempera. Kažu da ih je zainteresovalo da li se sposobnosti upijanja vune mogu poboljšati i da li bi takav materijal mogao naći primenu.
- Materijal dobijen od starih vojničkih džempera smo tretirali alginatom, polimerom koji se dobija iz mrkih algi. Varirali smo radne uslove, od vremena izlaganja do temperature i ispitivali da li će i koliko će efikasnije vuna modifikovana alginatom otklanjati boje. Ispitivanja su pokazala da tako prerađena vuna pokazuje veću sposobnost upijanja, a praktična primena mogla bi se naći za izradu jeftinih i ekoloških filtera za otklanjanje boja iz otpadnih voda tekstilne industrije - zaključuju mladi beogradski hemičari. "Muljotrana" je skraćeni naziv istraživačkog projekta Beograđanina Marjana Biočanina, koji se u stvari bavi pitanjem proizvodnje struje od strane bakterijskih kultura mulja slatkovodnih eko-sistema. - Prethodna istraživanja pokazala su da u mulju postoje određene vrste bakterija koje su sposobne da pri razgradnji određenih jedinjenja otpuštaju elektrone. Uzorke sam prikupio u okolini stanice, za potrebe eksperimenta sam konstruisao gorivu ćeliju, a radio sam sa samim muljem i muljem u koji je dodat natrijum acetat različite koncentracije. U uzorcima kojima je dodat natrijum acetat došlo je do opadanja produkcije struje u odnosu na čist mulj. Da bih potvrdio da su za produkciju struje odgovorne bakterije, uzorak sam tretirao visokom temperaturom koja ih je uništila, nakon čega nije detektovana struja", objašnjava Marjan sistem "muljotrane". Anica Milojković, gimnazijalka iz Smedereva, svoje istraživanje iz istorije posvetila je jedinoj srpskoj železari, obrađujući poslovanje "Sartida" u periodu od 1918. do 1928. godine.
- Iz istraživanja se može izvesti zaključak da je izgradnja železare doprinela ekonomskom razvoju grada, ali i promenama na društvenom planu i načinu života. Zahvaljujući razvoju železare došlo je do osnivanja fudbalskog i veslačkog kluba, što predstavlja začetke razvoja sporta u Smederevu - kaže ona. Gomilu stare štampe iz 30 godina prošlog veka iz novosadske Matice srpske, prevrnula je učenica Karlovačke gimnazije Ivana Zečević, da bi saznala kakvi su u periodu od 1930. do 1939. godine bili balovi u Novom Sadu. Dok istražuje balove, svoj istraživački rad će kompetirati i modom tog doba i uticajem balova na svakodnevni život u tadašnjoj srpskoj Atini. U Istraživačkoj stanici Petnica aktivni su i polaznici programa lingvistike. Anja Janković, učenica gimnazije u Nišu, istražuje razlike u izgovoru čuvenog francuskog kotrljajućeg "r" kod nas i "pravih" Francuza. Njeni ispitanici su niški srednjoškolci, a kontrolna grupa izvorni govornici francuskog jezika, dok analizu radi u kompjuterskom programu "PRAAT". Novosađanka Simona Đurić, među samim polaznicima petničkih obrazovnih programa ispituje koliko u svojim naučnoistraživačkim radovima koriste JA, koliko MI, a koliko PASIV. Letnji samostalni istraživački projekti polaznika programa, tradicionalno, biće predstavljeni na velikoj jesenjoj konferenciji "Korak u nauku" u Istraživačkoj stanici Petnica.




Apel da se koristi gradski prevoz

Nema saobraćajnog kolapsa, ali na mostu „Gazela“ znatno je više vozila nego prethodnih dana što je očekivana posledica zatvaranja brzih traka na mostu. U Sekretarijatu za saobraćaj preporučuju građanima da više koriste javni prevoz. Nova organizacija saobraćaja na mostu na snazi je od nedelje uveče. Za saobraćaj su zatvorene krajnje leve trake na mostu, u svakom smeru. U dispečerkom centru Žutog taksija kažu da n treba stvarati bespotrebnu paniku, jer situacija na „Gazeli“ nije ništa gora nego što je bila prethodnih dana.

- Jeste malo veći obim saobraćaja, ali sve je u granicama očekivanog. Malo se teže prolazi pored Sajma, ali ostali pravci su uglavnom prohodni - kažu u „Žutom taksiju“.
Vozači su najviše problema imali u jutarnjim satima. Od 7.00 do 8.30 juče je za prelaz preko mosta trebalo nešto više od 10 minuta.
- Moram preko „Gazele“ jer radim u Novom Beogradu, a daleko mi je da idem preko Brankovog i Savskog. U poslednjih mesec dana, odkako se radi, teže se prelazi na drugu stranu, ali nema većih zastoja. Treba više vremena, ali zato od kuće krenem na vreme - kaže Miloje Savčić, koji svakog dana prelazi „Gazelu“ automobilom. Iz gradskog Sekretarijata za saobraćaj apeluju na građane da svoje automobile ostave kod kuće i na posao krenu javnim prevozom. Ovakva organizacija saobraćaja potrajaće go 6. oktobra. Ako sve bude prema najavama, svakog vikenda će se zatvarati cela jedna strana mosta pa bi problem mogao da nastane nedeljom uveče, kada se mnogi vraćaju sa godišnjih odmora.
____________________
Najvece uživanju u životu je da uradite ono za šta ljudi kažu da ne možete da uradite

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Moderator
zveka - Zenski forum
becej
Broj postova: 1363
Reg. datum: 22.07.2008
Datum unosa: Cetvrtak 29.07.2010, 19:32, Naslov:
Bas sam nesto htela da pitam u vezi ove teme...Da li se ovde pisu samo neke strasne vesti?! Mislim, tema je Dnevne zanimljivosti....Pa, jel ima nesto sto moze da bude zanimljivo i lepo, a sto se dogodilo na danasnji dan? Jer, ova tema slobodno moze da se preimenuje u crnu hroniku, ili u vesti....Drage zene, ja mislim da ima puuuno lepih dnevnih vesti koje su vredne objavljivanja ovde, da se svi osecaju lepo dok ih citaju...Potrazicu ih ja, sad sam samo uletela da pitam sta je tacno ovde tema , pa da se ukljucim....

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Moderator
zveka - Zenski forum
becej
Broj postova: 1363
Reg. datum: 22.07.2008
Datum unosa: Cetvrtak 27.01.2011, 19:49, Naslov:



festival balona u svajcarskoj

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Pravilnik ponasanja na forumu

Ko je online
Clanovi: Trenutno nema logovanih clanova
Gosti: 115
Koliko clanova ima idealna porodica?