Svadbeni obicaji

  • 1
Athens
Broj postova: 2208
Reg. datum: 09.09.2009
Datum unosa: Ponedeljak 28.11.2011, 20:31, Naslov: Svadbeni obicaji
Evo posto se Bambi udaje uskoro ja resih da otvorim temu "svadbeni obicaji"...(ako ima tema brisite ovu)...Koliko god sve svadbe izgledale isto,svaki kraj ima neki svoj obicaj....bio smesan,glup,nepotreban on postoji zbog "necega"...pa hajde da se raspisemo...Bambi ima cast kao mlada prva da pocne...Poljubac
____________________
Tuga gleda unatrag, briga gleda okolo, a samo vera, gleda gore.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Sarajevo
Broj postova: 3954
Reg. datum: 26.04.2009
Datum unosa: Ponedeljak 28.11.2011, 20:44, Naslov:
Hvala Sanjci Poljubac Ja iskrena da budem ne znam puno o obicajima. Sramni . Ja sam iz Sarajeva i kod nas je obicaj da se prvo skupe svatovi kod mladozenje, tu malo posjede, ugoste se i onda svi zajedno po mladu. Kod mlade svatove docekaju mladini roditelji i sva uza rodbina i ugoste svatove, kolacima ( kod nas se to zove šerbe) i tu svatovi stavljaju novac na tacnu sa kojeg se iznosi šerbe. Mlada je u drugoj sobi, tu se sprema a pri spremanju joj pomazu rodice, drugarice. I u po frke Osmeh mladu iz sobe izvodi otac ili brat i onda slijedi gromoglasni aplauz svih prisutnih. Osmeh Kum plaća osobi koja je izvela mladu neku simbolicnu cifru. I mlada sjeda pored kuma i kume, daleko od mladozenje. U medjuvremenu najblize mladine rodice kite auta i svatove i tu se isto stavljaju pare na tacnu i jede se obicno pecenje, pite itd, pjeva se i igra se kolo. Nakon toga zakiceni svatovi idu u opstinu( neke pametnice kao ja npr. zadrze svoje prezime i dodaju muzevo)nakon izlaska iz opstine kum baca pare i bombone koje kupe uglavnom djeca Osmeh i onda konkretno ja u dzamiju. U opstini su jedan kum i kuma a u dzamiji su dvije kume i kum ili dva kuma. Tu se obavlja serijatki brak i onda odatke idemo u restoran. Tu ce da pjeva i svira moj otac. Samo da me ne rasplace kad mi otpjeva Eminu od Alekse Santica po kojoj mi je dao ime. OsmehBidermajer bacam u restoranu. Nakon svadbe se ide kod mladozenje i mladu na vratima doceka svekrva koju mlada poljubi i svekrva joj daje neku pogacu i šerbe, izuva me malo diejte kojeg kitim parama, poslije toga okrecem neko malo dijete 3 puta. Ah da, kod nas je obicaj da od mlade ide mali broj ljudi Oklagija
e jest to vala beze, neka idem u tu familiju ja hocu 50-50% kakva diskriminacija. Meni mama kaze da to tako treba i da su sad neke novine i da tako prij nije bilo. U Sarajevu u posljednje vrijeme neki obave sve u opstini. Maticara dovedu i dolazak plate 400 km odnosno 200eura i tu budu i njeni i njegovi roditelji. Mi cemo ipak malo tradicionalnije. Moji ce me ispratiti a na svadbi ce mojih mozda biti 10-15 a njegovih 30-tak.
____________________
''NEMOGUÆE''-reèe ponos,''OPASNO'' -reèe iskustvo,''BESKOSRISNO''-reèe razum..''PROBAJ'' -šapnu srce! :))

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Athens
Broj postova: 2208
Reg. datum: 09.09.2009
Datum unosa: Ponedeljak 28.11.2011, 21:20, Naslov:
Pa slicni su ali nisu isti...bar ne kao ovi sto ih ja znam...
skupljanje kod mladozenje,odlazak po mladu...izvodjenje mlade...to je mislim svuda isto...kod moje mame u selu postoji obicaj da se nosi jabuka od gosta do gosta i da se stavljaju pare na tu jabuku....sitne novcice zadenu u jabuku(kao okite je)...i onda mlada kad se vrate sa vencanja tu jabuku kao "baca" na sve cetiri strane sveta i na kraju je baci okrenuta ledjima...znaci da ne vidi ko je iza...i kod koga padne ta jabuka sledeci je za udaju ili zenidbu,Naravno skupe se neudati i neozenjeni...to je samo neki od silnih obicaja u Valjevskom kraju.Doduse sad se vecina obicaja i ne radi na sadbama(kako sam se glupo izrazila...Vrlo srecna ) iz razloga sto se vecina svadbi pravi u gradu ili u nekoj vecoj varosici u restoranu.Meni iskreno nedostaju one praaave svadbe...kod kuce,pod satorom...Vrlo srecna...kao sto je nekad bilo,ali naravno da vreme cini svoje i toga bas retko gde ima.
____________________
Tuga gleda unatrag, briga gleda okolo, a samo vera, gleda gore.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 29
Reg. datum: 15.12.2011
Datum unosa: Cetvrtak 15.12.2011, 22:39, Naslov:
sve sto je bambina napisala je i kod nas obicaj. kod mog dragog-iz krajine- kaze on da je obicaj da mladu izvodi najmladji clan porodice, muskarac naravno. onda kum tom djeteu daje novac.

kod nas je vise da otac il brat izvode mladu,zatim se "malda prodaje" tj otac/brat se cjenka s kumom oko mlade heheh.

kod nas je bilo da me moj rodjak(nemam brata, a otac nije mogao da me izvodi) i moj sestric izvodili. i kum je sestricu dao pare. mi smo to izmjesali hahaha

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 29
Reg. datum: 15.12.2011
Datum unosa: Cetvrtak 15.12.2011, 22:39, Naslov:
sve sto je bambina napisala je i kod nas obicaj. kod mog dragog-iz krajine- kaze on da je obicaj da mladu izvodi najmladji clan porodice, muskarac naravno. onda kum tom djeteu daje novac.

kod nas je vise da otac il brat izvode mladu,zatim se "malda prodaje" tj otac/brat se cjenka s kumom oko mlade heheh.

kod nas je bilo da me moj rodjak(nemam brata, a otac nije mogao da me izvodi) i moj sestric izvodili. i kum je sestricu dao pare. mi smo to izmjesali hahaha

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 29
Reg. datum: 15.12.2011
Datum unosa: Cetvrtak 15.12.2011, 22:40, Naslov:
a kad se udajes bambi? nek je sa srecom!!!

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Sarajevo
Broj postova: 3954
Reg. datum: 26.04.2009
Datum unosa: Cetvrtak 15.12.2011, 23:14, Naslov:
udajem se aBd 7.1. a mene ce najvjerovatnije izvesti dajdza. Nisam znala da treba da bude neko mladji. Jedini mladji je moj brat a on ima 5 god. eh sad, ne ide da me on izvodi, on i ne konta u potpunosti sta se desava.
Hvala karamela. Poljubac
____________________
''NEMOGUÆE''-reèe ponos,''OPASNO'' -reèe iskustvo,''BESKOSRISNO''-reèe razum..''PROBAJ'' -šapnu srce! :))

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 29
Reg. datum: 15.12.2011
Datum unosa: Cetvrtak 15.12.2011, 23:19, Naslov:
hahah Osmeh pa to je samo kod mog dragog bio obicaj. mi smo bas bili pricali da bi spojili oba obicaja. i u kladusi kaze on da je takav obicaj. moj sestric je imao 7 godina i jedino je znao da treba da me drzi za ruku i moju ruku da kumu. a ja sam mu pomogla hahah gurala mu rukicu kad je trebao da pruzi moju ruku ahahahha

7.1. SRETNO!

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Sarajevo
Broj postova: 3954
Reg. datum: 26.04.2009
Datum unosa: Cetvrtak 15.12.2011, 23:26, Naslov:
eee dusa draga, sigurno se izgubio, vjerovatno je bio nervozniji od tebe. Hvala. P.S. oDAKLE SI TI?
____________________
''NEMOGUÆE''-reèe ponos,''OPASNO'' -reèe iskustvo,''BESKOSRISNO''-reèe razum..''PROBAJ'' -šapnu srce! :))

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 29
Reg. datum: 15.12.2011
Datum unosa: Petak 16.12.2011, 00:10, Naslov:
bio je sav crven. evo imam sliku, samo nemam pojma kako da je postavim ovdje....

ja sam isto iz sarajeva, sa mamine strane,a tata mi je iz sandzaka. ali kako mi je i tata zivio u sarajevu, nemam nekih posebnih obicaja iz sandzaka... tamo ide jos ponesto drugacije hehe Osmeh a ti?

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

  • 1

Pravilnik ponasanja na forumu

Ko je online
Clanovi: Trenutno nema logovanih clanova
Gosti: 234
Koliko clanova ima idealna porodica?