Problematična trudnoća-mora li uvek amniocenteza ili neki drugi agresivni test

  • 1
Niš
Broj postova: 6
Reg. datum: 19.09.2012
Datum unosa: Sreda 19.09.2012, 22:27, Naslov: Problematična trudnoća-mora li uvek amniocenteza ili neki dr
Buduće majke (bračni par), kojima se predlažu različiti testovi, pre nego da se odluče za bilo kakvo testiranje mora da imaju ’’celovitu, jasnu i pristupačnu (razumljivu) informaciju’’ o trenutnoj situaciji u kojoj se nalaze. Šta to konkretno znači. Buduća majka i njen suprug između ostalog, mora da znaju sledeće: prirodu nasledne bolesti koja ugrožava bebu, kako se bolest nasleđuje, koliko je opasna za bebu, koliki je rizik njenog javljanja, da li postoje načini da se rađanje takve bebe izbegne, zašto baš taj test, koje informacije dobija nakon testiranja, koliki je rizik testa itd. Danas, u našoj državi iz oblasti humane i medicinske genetike u pojedinim laboratorijama i ustanovama postoje prilično oskudna znanja, pa se trudnicama predlažu često testovi koji su totalno neinformativni i vrlo često beznačajni. Bračni parovi, često nisu detaljno upoznati (jer spravom ljudi ne moraju da znaju) da u nekim sitacijama s obzirom na karakter bolesti nije neophodno raditi agresivne testove koje maltretiraju trudnicu, već se do značajnih informacija za njihovu konačnu odluku može doći prostom analizom familijarne istorije i personalne medicinske istorije bračnog para. Time se postuže dvostruki efekat: buduća majka se ne izlaže nepotrebnim testiranjem a istovremeno se smanjuje presija u porodičnom okruženju usled eventualne pojave nasledne bolesti. ZATO JE PRE BILO KAKVOG TESTIRANJA, NEOPHODAN AUTONOMNI INFORMATIVNI IZBOR PACIJENTA. ŠTA TO ZNAČI? TO ZNAČI, DA VAM SE SVE POJEDINOSTI O NASLEDNOJ BOLESTI KOJA UGROŽAVA BEBU I TIPU TESTIRANJA SVE OBJASNI RAZGOVETNO (PACIJENTU RAZUMLJIVO I DOSTUPNO) I DA Vi NA KRAJU SLOBODNO ODLUČITE (’’TEST DA ILI NE JE VAŠA ODLUKA’’). BEZ DETALJNIH OBJAŠNJENJA O PRIRODI I TIPU NASLEĐIVANJA EVENTUALNE NASLEDNE BOLESTI BOLJE JE NE RADITI TEST. MORATE ZNATI KOJA JE TO BOLEST RIZIČNA ZA BEBU, KARAKTER NJENOG NASLEĐIVANJA, AKO JE MOGUĆE NAPRAVITI DETALJAN FAMILIJARNI OBRAZAC NASLEĐIVANJA BOLESTI I PROCENITI RIZIK JAVLJANJA BOLESTI KOD BUDUĆE BEBE. ZATO JE PRE BILO KAKVOG TESTIRANJA NEOPHODNO OZBILJNO I DETALJNO GENETSO SAVETOVANJE. ">
____________________
Ljubiša

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Blog

Broj postova: 1
Reg. datum: 15.09.2018
Datum unosa: Nedelja 16.09.2018, 22:34, Naslov:
Hvala Bogu, danas postoje prenatalni testovi koji nisu invazivni, a uz to su veoma pouzdani i rezultati stizu veoma brzo! Kazem to iz licnog iskustav, jer sam bila prinudjena da radim takav test zbog velikog rizika da beba ima Daunov sindrom. Moj doktor mi je to savetovao, a ja sam naravno pristala i nisam se pokajala ni jednog momenta. Radila sam Premium Genetics by Veracity test i imam sve pohvale za njih! Preporucila bih svima da ga urade i da trudnocu provedu uzuvajuci, a ne strepeci da li ce sve biti kako treba!

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Kikinda
Broj postova: 1
Reg. datum: 20.09.2018
Datum unosa: Cetvrtak 20.09.2018, 22:17, Naslov:
I ja sam radia NIPT u trudnoci sa drugm detetom, lekar mi je dao par smernica kome da se obratim i moj izbor je takodje bio Premium Genetics by Veracity i bila sam prezadovoljna. Veoma dobro sto je neinvazivana metoda, jer ja na nesto drugo zbog straha bi se tesko odlucila, Pored toga sto sam saznala da ce moja beba biti zdrava, saznala sam i pol, stvarno sve pohvale...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

  • 1

Pravilnik ponasanja na forumu

Ko je online
Clanovi: Trenutno nema logovanih clanova
Gosti: 169
Koliko clanova ima idealna porodica?