Sta je to?

Broj postova: 1306
Reg. datum: 28.09.1973
Datum unosa: Subota 22.09.2007, 22:54, Naslov:
Baladi, jeste u pitanju Novi Sad, i sledi ti pohvala za odgovor, ali Dark je bio precizniji, pa mu ostavljam mogućnost da nastavi igru (a možete se i dogovoriti).
Da dodam još nešto o tom zanimljivom satu. Razlog zašto velika kazaljka pokazuje sate, a ne minute, je u tome da bi je lakše mogli uočiti oni koji plove Dunavom. Minuti nikad na ovim prostorima i nisu bili nešto posebno važniOsmeh To je i Balašević opevao u jednoj pesmi: "komotno vreme na crkvanom satu". Osmeh

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1043
Reg. datum: 06.06.2007
Datum unosa: Subota 22.09.2007, 23:21, Naslov:
Mene je ipak baladi podsedila na taj sat pa joj prepustam nastavak igre.
Da, veca kazaljka se puno dalje vidi nego mala, pa su mornari lakse videli koliko je sati. Ono sto je jos posebno je to, da je za odrzavanje ovog sata zaduzen jedan covek jer ga je potrebno rucno navijati. Lagodan posao, a moras biti i malo poseban... ako zamislite da bi citav zivot vasa jedina briga bila - tocan sat Osmeh

Jednom sam gledao neku emisiju na tv o uraru engleske kraljice. Na dvorcu Windsor imaju oko 800 satova i samo jednog majstora za njih. Njegovo zaduzenje je briga za sve satove po citavom dvorcu. Zamislite njegov posao kad mora prometi letno u zimsko vreme Wink na svim satovima Wink
____________________
O Ana, o Ana, tugo mojih dana...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Dubai
Broj postova: 1
Reg. datum: 26.05.2007
Datum unosa: Nedelja 23.09.2007, 02:19, Naslov:
Hvala-Osmeh.

U moskovskoj Tetrakovskajoj galeriji, nalazi se i slika "Afrikana", cuvenog ruskog slikara 20 veka, i sledbenika ekspresionizma.

Kako se on zove?

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Broj postova: 1306
Reg. datum: 28.09.1973
Datum unosa: Nedelja 23.09.2007, 02:23, Naslov:
Baš je lepo, Dark, što si se pokazao kao kavaljer. Ženski svet to ume da ceni. Osmeh
Hm, mislim da taj dvorski časovničar nije baš tako zaposlen... Može da uživa sve dok Englezi možda nekad ne odluče da pređu sa griničkog na evropsko tik-takanje...Wink

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1664
Reg. datum: 16.05.2007
Datum unosa: Nedelja 23.09.2007, 04:27, Naslov:
Da li je to Vasilij Kandinski ?

Profil

Posaljite privatnu poruku

Dubai
Broj postova: 1
Reg. datum: 26.05.2007
Datum unosa: Nedelja 23.09.2007, 04:48, Naslov:
Tara, pogodila si iz prve-Osmeh.

Vasilij Kandinski je jedan od najvecih slikara, predstavnika cistog abstrakrnog slikarstva koje je dominiralo u prvoj polovini dvadesetog veka. Rodio se u Rusiji, umro u Fransuckoj gde je proveo jedan deo zivota. Osnivac je minhenske ekspresinonisaticke skole "Plavi jahac", bavio se i poezijom, a u njegove poznate slike jos spadaju: "Izmedju svetlosti", "Plavo nebo". "Nekoliko krugova" i mnoge druge....

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Broj postova: 1664
Reg. datum: 16.05.2007
Datum unosa: Nedelja 23.09.2007, 05:24, Naslov:
Osmeh

Kad vec sirimo znanje, voljela bi da barem ovim putem upoznate i podzemni svijet Slovenije. Na jugozapadu lezi sistem povezanih jama koje su pod zastitom Unesca. Jama je nastala djelovanjem podzemnih voda, a proteze se na duzini sest kilometara. Neki od prekrasnih stalagmita dosezu visinu do 15 metara.
Koja je to jama ?

Profil

Posaljite privatnu poruku

Broj postova: 1214
Reg. datum: 13.08.2007
Datum unosa: Nedelja 23.09.2007, 05:32, Naslov:
Postojinska jama?

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1664
Reg. datum: 16.05.2007
Datum unosa: Nedelja 23.09.2007, 05:38, Naslov:
Nije Postojnska ali si blizu maculi Osmeh Postojnska jama je puno poznatija, zbog toga sam htjela da upoznate i ovu koja se prostire na Krasu.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Broj postova: 1214
Reg. datum: 13.08.2007
Datum unosa: Nedelja 23.09.2007, 17:30, Naslov:
Škocjan jama?

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1664
Reg. datum: 16.05.2007
Datum unosa: Ponedeljak 24.09.2007, 03:04, Naslov:
Eto vidis maculi da nije bilo tesko Osmeh

Skocjanske jame su jos uvijek jedini spomenik u Sloveniji i na klasicnom Krasu, upisan na Unescov popis svjetske bastine. To ih uvrscuje na posebno mjesto medju prirodnim spomenicima svijeta. Pored te jame, na popis su upisane i jame iz Madzarske i Slovacke, te Mamutske jame i jame Carlsbad Cavers u USA. Ostale jame su na tom popisu kao kulturni spomenici, kao sto je to Altamira u Spanjolskoj i jame u dolini Vezere u Francuskoj, jer su poslikane. Time sto su se Skocjanske jame uvrstile na popis, postale su vrijednost koju poznaje citav svijet, pri cemu se drzava obvezuje da ce za nju napraviti sve da tu prirodnu posebnost zastiti i ocuva.



Profil

Posaljite privatnu poruku

Broj postova: 1214
Reg. datum: 13.08.2007
Datum unosa: Ponedeljak 24.09.2007, 06:21, Naslov:
Bila sam i ja u Sloveniji!!!U Postojini sam bila dva puta a za Skocjanske pecine sam samo čula! Mozda navratim da i njh vidim ,jednog dana....

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1043
Reg. datum: 06.06.2007
Datum unosa: Ponedeljak 24.09.2007, 12:50, Naslov:
Citat:
Darstellerina: Hm, mislim da taj dvorski časovničar nije baš tako zaposlen... Može da uživa sve dok Englezi možda nekad ne odluče da pređu sa griničkog na evropsko tik-takanje...


Stvarno, vidi lapsus Osmeh
Ovako je. Posto tamo ide sve po protokolu, svaki gost ima u svojim odajama nekoliko satova i jedan od njih pokazuje vreme koje je u njegovoj domovini.
A taj dvorski casovnicar je itekako zaposlen Wink Zamisli samo kako je sa odrzavanjem svih tih satova. Nemoj zaboraviti da su to skoro svi redom mehanicki satovi, da ih je potrebno navijati, a nemoj zaboraviti ni to, da ih mora i podmazivati... Ako ne zaboravimo na to, da su redom svi jos umetnicki radovi, raritete i u svakom smislu nesto posebno, onda bi (mozda) bilo zanimljivo znati na koji nacin taj casovnicar organizira svoje radno vreme da moze sve to odrzavati. Nece valjda usred noci u odaje Njenog velicanstva Wink

____________________
O Ana, o Ana, tugo mojih dana...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1306
Reg. datum: 28.09.1973
Datum unosa: Ponedeljak 24.09.2007, 14:20, Naslov:
E, sad sam se zabrinula za časovničara! Osmeh Pretpostavljam da noću spava, a da preko dana ipak uspeva sve da podmaže i naštima...
Ok, u čemu je zanimljivost njegove organizacije?

Maculi, na tebe je red da postaviš pitanje.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1214
Reg. datum: 13.08.2007
Datum unosa: Utorak 25.09.2007, 01:01, Naslov:
Nešto sam u gužvi ovih dana-prepuštam da pitanje postavi ko želi a ja ću to učiniti neki drugi put!A možda opet nešto pogodim...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1043
Reg. datum: 06.06.2007
Datum unosa: Utorak 25.09.2007, 03:04, Naslov:
Citat:
Darstellerina: Ok, u čemu je zanimljivost njegove organizacije?

Tajna je u dobrom podmazivanju Wink
Izgleda da danju priprema teren, a nocu podmazuje :grin:
Ostalo je dvorska tajna...
____________________
O Ana, o Ana, tugo mojih dana...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1306
Reg. datum: 28.09.1973
Datum unosa: Utorak 09.10.2007, 07:03, Naslov:
Da podmažemo i poguramo ovu našu igricu dalje... Osmeh

Evo još jedne čuvene sahat kule:


Pitanje je koja se poznati muzički festival svakog leta održava u ovom gradu?

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 105
Reg. datum: 06.06.2007
Datum unosa: Utorak 09.10.2007, 20:30, Naslov:
"Suncane skale" - Herceg Novi
____________________
kjara

Profil

Posaljite privatnu poruku

Broj postova: 1306
Reg. datum: 28.09.1973
Datum unosa: Utorak 09.10.2007, 20:39, Naslov:
Bravo, Kjara! Osmeh
Inače, Sahat kula ili Tora sa slike, podginuta je po naredbi turskog sultana Mahmuda godine 1667. To je samo jedan od simbola ovog divnog grada na crnogorskom primorju. Kula je 1995. godine dobila električni sat, Novljani kažu da je nepogrešivo tačan...
Možemo li od tebe čuti i nešto više o Herceg Novom?
Svakako si na redu da postaviš sledeće pitanje. Osmeh

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 105
Reg. datum: 06.06.2007
Datum unosa: Utorak 09.10.2007, 21:26, Naslov:
Hvala,Darstellerina,ali,posto sam u guzvi,voljela bih da neko drugi postavi pitanje...mada,ne umijem sliku ni postavitiOsmeh)))

Evo sta kaze Ljuba Nenadovic o H. Novom,a ja cu u "putovanja" da se raspisem...

Kraj mora priroda čudo učinila,
Što najlepše mogla, to je stvorila.
Kud god baciš oko, na levo, na desno,
Sve je namešteno, divno i čudesno...

Napulj sam gled’o, o večeri bleda!
Al’ ovakvog nigde nemadoh pogleda,
I čudim se suncu kako može zaći,
Kad lepote ove nigde nece naći...


Ljuba Nenadović
____________________
kjara

Profil

Posaljite privatnu poruku

Pravilnik ponasanja na forumu

Ko je online
Clanovi: Trenutno nema logovanih clanova
Gosti: 130
Koliko clanova ima idealna porodica?