Moderna zena i politika

Broj postova: 1043
Reg. datum: 06.06.2007
Datum unosa: Sreda 25.07.2007, 00:43, Naslov: Moderna zena i politika
Mene zanima sta zene mislite o svojim kolegicama koje su usle u svet politike. Da li je to dobro ili loshe?

Ucesce zena u politickom svetu je jos danas u mnogim zemljama tabu tema. Zasto mislite da je to tako i dokle cete cekati? Jednom sam dobio odgovor na nekom pink forumu da je zena stvorena za radjanje a ne za politiku, pa su mi temu ukinuli jer savremena zena za njih znaci razgovor o mirisu intimne zone, kondilomima, trazenju bracnih drugova u uniformama i jos neke sitnice. A politika je previse eksplicitna tema i nije za zene. I to su rekle mlade devojke koje istovremeno sebe stavljaju za uzor odraslim zenama.

Pa vas pitam, zasto su vas onda vasi roditelji skolovali kada, ako je to tako, posle diplome sanjate jedino o deci i braku. Da li je to istina i da li je to razmisljanje moderne zene? Onda bi bilo bolje da bi zavrsile kurs radjanja i preventive od polnih bolesti, sta ce vam druga znanja... Sta ce vam sve te diplome kada sebe postavljate u polozaj tvornice za radjanje beba?
____________________
O Ana, o Ana, tugo mojih dana...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 482
Reg. datum: 15.06.2007
Datum unosa: Sreda 25.07.2007, 15:28, Naslov:
Neko je isprovocirao Darka i sad osecam blagu ljutnju u slovimaOsmeh,
Nego, evo ti moj odgovor ili moje stanoviste.
Ne bi mogla podneti sebe da se nadjem u situaciji samo da radjam decu i budem uzorna supruga/domacica, ali to je zbog mog karaktera, jer spadam u ljude sto vole u zivotu dokazati se i na drugom polju. Ali to ne znaci da ne postujem zene koje su se na to odlucile. Iako i ja ne shvatam zasto bi trosili godine strucnog usavrsavanja da bi se posle posvetili samo porodici, ali zelje se menjaju, pa svako odabere ono sto mu je drago.
E, sad, kad je u pitanju politika, ja sam protiv toga da se u politiku uvlace mlade osobe/pol nije vazan. Prvo zato sto (mozda imaju ideju), nemaju iskustva, prvo radnog iskustva, pa posle i zivotnog iskustva. Zamisli prvo radno mesto jednog meni poznatog je Ministar za (vrlo vazno ministarstvo). E tu neme uspeha.
Takodje i sa mladim zenama/devojkama, ambicija nije dovoljna.Svi cesto znamo reci, da je zena predsednik sve bi bilo drugacije, zato sto mi zene, kao odgovorne za domacinstvo i porodicu, ponekad iako smo emotivnije, nadjemo meksi nacin da pristupimo problemu. Verovatno u tih 9 meseci nosenja deteta, priroda je odradila i nesto vise sa nama, jer to mogu iz svog primera tvrditi: kako sam postala majka, vise ne idem tako cesto glavom kroz zid.
E po meni to je i kljucno u mom izlaganju, zene u politici DA, ali zene koje su vec stvorile porodicu. Pitacete zasto:-zato sto drzava moze funkcionisati, samo kao porodica, svako ce vuci na svoje, ali mama je tu da podeli svima kako treba. Mislim da ce zene razmisliti o svim opcijama, pre nego upadnu u rat, ne zato sto nisu hrabre ili ratoborne, vec zato sto znaju kako se radja zivot i koliko je zivot skupocen. A zena koja nije stvorila porodicu (bez razlike da li je rodila, posvojila), nema taj osecaj posvecenosti, pripadnosti, suosecanja, samozrtvovanja. Takva mlada politicarka meni je jednaka politicaru, tako da pogledajte koliko zena u politici su porodicne zene.
Ne nedostaje zenama nista sto je potrebno da se ukljuce u politiku, vec su muskarci agresivniji po tom pitanju, demonstracija sile. Kako si me isprovocirao mogla bih jos vise da pisem...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1043
Reg. datum: 06.06.2007
Datum unosa: Sreda 25.07.2007, 16:46, Naslov:
Citat:
Kalina: Neko je isprovocirao Darka i sad osecam blagu ljutnju u slovima...


Hvala na odgovoru, Kalina, tebi i svima koji ce se konstruktivno ukljuciti u ovu temu. Znas, nema ljutnje u mom pisanju, mada sam mozda malo kako da kazem na brzaka napisao uvod u temu. Ali, ruku na srce, ponekad mi je zao bash vas, zena. Znate biti odlicni sagovornici, imate strpljenja, znanja, mudrosti... a na kraju sve svedete na brak i porodicu. Zasto? Licno mislim da bi ovaj svet lepse i lakse funkcionisao da ima u politici vise zena. Dok smo muskarci brzi i selektivni, ponekad cak nepotrebno brzi u reakcijama, zene ste mirnije, stalozenije i znate pricekati, toliko da se uverite i odgovorite same sebi na neka podpitanja.
Nisam mislio da brak i deca usporavaju zenu. Suprotno, kroz citavu historiju ste dokazale da imate snagu za nesto vise i bolje. To dokazujete svaki dan u svojim porodicama. Pa se pitam, zasto nesto sebe i onog dobrog sto je u vama, ne podelite malo sire. Zasto ne zelite da se vas glas cuje i malo dalje, izvan porodice.
Necu nabrajati imena Velikih Zena koje su dale svoj doprinos boljem svetu. Niti ne pisem ovo da bi ispao kao neka ulizica zenama na njihovom forumu. Samo se pitam ZASTO? Vidi, neko vreme sam radio za NG, prosao sam ovaj svet uzduz i popreko, razgovarao sa gotovo svim nacijama, narodima, obicnim ljudima, malo je svetskih gradova da u njima nisam bio, nema kontinenta da nisam bio, spavao sam u metropolama, selima i u divljini, pricao sa kraljevima raznih plemena i njihovim zenama, upoznao obicaje koji su nama strani do fundamenta... i nisam postovao ovo jer bi bio ljut ili bi htio provocirati... Pitam samo, zasto zene malo ne dignete svoj glas, zasto ste gotovo svuda iza muzevih ledja?
Ne sporim da je biti majka karijera. I to je karijera! Zanima me jedino to, zasto svoje poslanstvo najcesce vidite iza muzevih ledja? E to me zanima. :grin:
____________________
O Ana, o Ana, tugo mojih dana...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 482
Reg. datum: 15.06.2007
Datum unosa: Sreda 25.07.2007, 17:19, Naslov:
Pa, Dark sam si odgovorio na pitanje.
Malo cu se nasaliti, ali ima istine u ovome: Zena ima oruzje - Dva ubojita koplja Wink, ali nema stit. Zato su joj stit, muzevljeva ledja.
Nerado koristim tudje izjave, ali u vezi ovog pitanja, slazem se da zena kao fizicki slabije bice, jedini nacin u borbi protiv jaceg koristi pamet.
Iako smo lose u orijentaciji kad parkiramo automobil, vrlo dobro se orijentisemo u zivotu i odlicni smo ekonomisti kad je rec o onome sta ulazemo, a sta dobijamo. Malo je zena koje mogu parirati snagom tela jednom muskarcu.
Zato je zena genetski predodredjena da trpi bol, sam porodjaj je veoma bolan, cak je i naucno dokazano, da tu bol muskarac ne bi mogao izdrzati. Znaci zena ume i zna kako da trpi, ali to ne znaci da ne razmislja. Uvek zena stavlja na vagu s jedne strane to sto je ulozila, a sa druge to sto dobija. Ima zena kojima je poljuljano samopouzdanje, koje su slomljene emotivno, intelektualno, ali i to ne traje vecno. Prvu priliku ce iskoristiti da rese situaciju u svoju korist. Uticaja ima i vaspitanje, tradicija, mentalitet, do skora se zenska celjad nije brojila u nekim zemljama.
Nesto sto se provlaci i kroz jednu moju temu, da je zena bez muza uvek meta losih strelaca. Posto se zena nalazi u jednoj takvoj nefer situaciji, opet kao fizicki slabija, mora izabrati sta ce joj biti prioritet.
Malo genetika, malo istorija - u rat su isli muskarci, jer je zena bila odgovorna za produzenje-ocuvanje vrste, roda. Zbog toga sto zena zna cenu zivota, ne razbacuje se ni tudjim zivotima. Moze se postaviti u ulozi bilo cije majke i u njoj ce proraditi instinkt odrzanja vrste. A tvoju konstataciju da se ne borimo ne mogu prihvatiti kao potpuno tacnu. Ima jedna stara izreka da: TIHA REKA, BREG RONI.
Slozices se. Muskarci su skloni zurbi, zene izdrzljivijeWink

Samo da dodam jednu ispravku: ovo po pitanju ulaganja, muskarci, nemojte misliti da je rec samo samo o materijalnom dobitku.
-----------------------------------------------------------------------
A kao primer muske netolerantnosti kad su zene na polozaju u pitanju, je i nedavno zaprepastujuce ubistvo. Ubijena je mlada zena-policajac, koju je ubio njen kolega kome je bila pretpostavljena. Poljuljani medjuljudski odnosi i neprihvatanje zene kao nadredenog u hierarhiji ima ovakav Epilog - jaci pol je povukao pistolj i ugasio jedan zivot....

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1306
Reg. datum: 28.09.1973
Datum unosa: Sreda 25.07.2007, 22:52, Naslov:
Važno je ukinuti svaku vrstu diskriminacije među ljudima. To je glavna stvar. Da se svi ljudi osete tako da imaju jednake mogućnosti, prava i obaveze. I možda je čudno, ali meni se ne sviđa onaj obavezni broj žena aktivista (30%) koji neka politička stranka mora da zadovolji da bi se nazvala demokratskom, svesnom, ili kakvom god. Možda je to dobro da bi se muškadini političari malo osvestili i ustupili mesto ženama, pa i neka važnija postavljenja ili funkcije, jer na to još nisu svikli. Mnogi od njih smatraju da su političke funkcije simboli muške moći, a da, ima i toga da se pod ženskim rukovodstvaom mnogi osećaju inferiorno (jeziv je ovaj primer koji si navela, Kalina).
Međutim, postoji još nešto, pošto sad svi teže da ispune kvotu od 30%, dolazi do toga da se taj postotak mora ispuniti "suknjama", a ne kvalitetom. Nadam se da razumete šta hoću da kažem...
Politika, kao i svaki drugi posao, zahteva visprenost, obrazovanje, elokventnost. Ko god ima te kvalitete trebalo bi njome i da se bavi, bez obzira na pol. Upravo tim isticanjem nužnosti stvara se novi vid diskriminacije- ja želim da znam da bih negde imala mesto zato što sam kvalitetna, a da je potpuno nebitno to što sam žensko.
Politikom se ne bavim jer imam svoju profesiju koja me ispunjava. Vrlo dobro uspevam da uskladim svoj angažman u porodici i na poslu, tako da argument da se žena ne zapošljava zato da bi bila dobra majka i domaćica ne mogu da prihvatim. To je samo životni izbor i to, kao takvo, poštujem.
U mojoj zemlji je bilo vrlo "gusto" tokom 90-tih. Mislim da nije postojala osoba koja se politikom nije bavila. Samo smo, na žalost, svi vukli na različite strane. Dijametralno različite. Učestvovala sam i ja. Ne kao barjaktar, ali dovoljno da mogu da kažem da se i zbog mene možda nešto promenilo. Makar sam ponosna na neke svoje rizike, i na rizike mojih bližnjih.
Nadam se životu kad će politika imati što manji uticaj na moj život, bar u smislu rata i mira, tako da i ako pogrešno zaokružim neko ime na izborima, budem sigurna da nisam glasala za rat...
Veliko bravo za sve dobre političare, naravno, i za žene među njima...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Dubai
Broj postova: 1
Reg. datum: 26.05.2007
Datum unosa: Sreda 03.10.2007, 21:02, Naslov:
Licno sebe ne vidim u svetu politike zato sto me to ne privlaci. Ipak, slazem se da je kod nas vrlo malo zena koje aktivno ucestvuju u politickom zivotu, pod "aktivnim politickim zivotom" mislim na profesije koje su direktno vezane za politiku. Mislim da je razlog pre svega u tome sto zene (bar vecina) svesno prihvataju tradicionalne obrazce zivljenja. Politika je nesto sto je manje, vise rezervisano za muskarce, a jos uvek postoji stav da se politikom bave samo zene koje su frustrirane, razvedene, neudate, muskobanjaste...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Broj postova: 1664
Reg. datum: 16.05.2007
Datum unosa: Cetvrtak 04.10.2007, 00:43, Naslov:
Istina je da se vrlo malo zena bavi politikom, jer je na tom podrucju zena jos vise ispostavljena nego na ostalim podrucjima.
Zena moze uspjeti na bilo kom polozaju ako ima podrsku svoje porodice, muza i roditelja. Ako se desi da zena mora sama brinuti o porodici i ako nema potpore ili mora razvijati svoju karijeru uz suprostavljanje muza, ne moze uspjeti. Posto je mnogo muskaraca koji ne vole da bi zena postigla bolju karijeru od njega, obicno se desi da se zene prilagode i zaborave na vlastitu.
U Svicarskoj zene po obicaju jos uvijek ostaju kod kuce i brinu o svojim porodicama. Tako je npr. na polozaju profesora samo 1% zena. U nekadasnjim socijalistickim i komunistickim zemljama taj postotak je mnogo visi ali ne prelazi preko 20%.
Samo od drustva je ovisno koliko ce se taj postotak promjeniti i koliko ce zene moci upozoriti da i one imaju velike zasluge u razvoju znanosti i u ostalim sferama drustvenog zivota.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Dubai
Broj postova: 1
Reg. datum: 26.05.2007
Datum unosa: Petak 07.12.2007, 09:46, Naslov:
Citat:
A zena koja nije stvorila porodicu (bez razlike da li je rodila, posvojila), nema taj osecaj posvecenosti, pripadnosti, suosecanja, samozrtvovanja. Takva mlada politicarka meni je jednaka politicaru, tako da pogledajte koliko zena u politici su porodicne zene.


Pa ne bih se do kraja slozila sa ovim stavom. I opet dolazimo do toga da su vazni i vaspitanje i uticaj sredine i razumevanje porodice i izrazena individualnost...

I kada vec pricamo o zenama u politici, postoji li neka politicarka za koju mozete reci da je uspesna u svom poslu i da je pri tome zadrzala svoju zenstvsnost?

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Broj postova: 348
Reg. datum: 04.06.2007
Datum unosa: Petak 07.12.2007, 11:01, Naslov:
Iako ne volim ovu zenu, zbog politike koju vodi prema mojoj zemlji, ali za odvaznost, eleganciju i drzanje, odabrala bih Grcku ministarku-Doru Bakojani. E sad, kao cerki politicara, njoj je bilo lakse da se probije u svet politike. Isla je stopama svog oca.

Moja je zemlja mala i kao takva ima jedan veliki hendikep, a to je: sto je svako svakome ili rod rodjeni ili prijatelj (komsija) tom rodu rodjenom. Pa svako svakome radi male (ili vece) usluge, ocekujuci nesto zauzvrat. I tako se gradi nasa nacionalna politika. Pa dodju stranski eksperti da nas udare po turu i pokazuju nam kako treba voditi politiku, a mi smo jaki mangupi pa kad oni odu opet okrenemo stvari na svoje....
Tu nema zensko/musko, tu je sve isto...

U mojoj zemlji ima nekoliko politicarki, nekoliko njih su neudate, ili nedavno udate, (interesantno je da su svima supruznici jaki biznismeni). Sve one karijeru pocinju ambiciozno, arogantno, agresivno, a posle nekog vremena stice se utisak da su necija produzena ruka, ili da su paravan za nekog muskog politicara.

Poznajem licno nekoliko zena biznismenki, kojima se mora skinuti kapa i za odrzavanje i razvoj svog biznisa i za sacuvanje svoje zenstvenosti (imena ne smem pominjati, ali ima ih dosta sposobnih). Tamo gde muskarci idu glavom kroz zid, po svaku cenu i odmah, one nastupaju strpljivo, bolje reci MUDRO.
Preferiram takve uciteljice u svom zivotu.....
____________________
Oboji me!

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Blog

Dubai
Broj postova: 1
Reg. datum: 26.05.2007
Datum unosa: Cetvrtak 27.12.2007, 19:42, Naslov:
Kraj ove 2007 godine obelezilo je brutalno ubitstvo zene - politicarke Benazir Buto.
Pedeset cetvorogodisnja Benazir Buto, bivsa premijerka Pakistana, bila je i prva zena premijer u jednoj islamskoj zemlji. Zbog nestabilne situacije u zemlji, kada je Pakistanska narodna partija, na cijem je celu bila, presla u opoziciju, napustila je Pakistan i jedno vreme zivela u egzilu. U oktobru ove godine, vec je bio jedan neuspeo pokusaj atentata na nju. Bila je veoma hrabra, jednom prilikom je izjavila: "Ne verujem u pretnje ubitstvom. Ne verujem da ce me ubiti. U islamu je veliki greh ubiti zenu..."

Na zalost njen optimizam je nije spasio...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Broj postova: 1664
Reg. datum: 16.05.2007
Datum unosa: Cetvrtak 27.12.2007, 19:49, Naslov:
Nisam pratila njenu politiku ali znam da je bila dva puta rehabilitirana zbog optuzbe korupcije. Licno sam bila vrlo iznenadjena sto je uopce uspjela kao zena prodrijeti u sam vrh politike i uvjeriti nemirnu pakistansku masu u svoju kvalitetu.
Na zalost, zavrsila je isto kao Indira, koja mi je svojevremeno bila idol jake i odvazne zene.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Dubai
Broj postova: 1
Reg. datum: 26.05.2007
Datum unosa: Petak 28.12.2007, 09:38, Naslov:
Interesantna je cinjenica da su na celu zemalja Indijsko-Pakistanskog potkontinenta (Indija, Pakistan, Sri Lanka), znaci izrazito tradicionalnih zemalja sa nestabilnom politickom klimom, bile zene.

Jedna od njih je bila Sirimavo Bandaranaike, bivsa, sada vec pokojna, premijerka vlade Sri Lanke. Ne znam mnogo o njoj i njenoj politici, znam samo da je bila prva zena premijer vlade u svetu, tamo negde sezdesetih godina proslog veka.




Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

becej
Broj postova: 1363
Reg. datum: 22.07.2008
Datum unosa: Cetvrtak 26.02.2009, 21:45, Naslov:
bas bih volela da mi neko razjasni termin "moderna zena"...moje misljenje o zenama u politici je najgore moguce....

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 855
Reg. datum: 14.01.2009
Datum unosa: Cetvrtak 26.02.2009, 22:27, Naslov:
Moderna zena i politika?Danas je svaka zenza moderna zena za sebe a mene politika ne zanima.Nisam se nasla u ovoj temi.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 3217
Reg. datum: 07.05.2009
Datum unosa: Nedelja 20.09.2009, 13:04, Naslov:
Odavno već okolišam oko ove teme. Sad se nekako sama otvorila.

Ništa se nebi promjenilo kad bi žene vodile poliku. Sve je to jedna velika IGRA. Ja bih to nazvala " IGRA BEZ GRANICA" u kojoj se unaprijed zna pobjednik.

Već odavno su uloge podjeljene. Mjenjaju se samo igrači koji ne mogu ili "ne žele" da igraju kako im drugi ( a zna se ko ) svira.

U svom tekstu objavljenom u beogradskom listu "Tabloid", 27.11.2008. Ivona Živković "MALE TAJNE GLOBALNE "FINANSIJSKE KRIZE": SUMRAK ZAPADA I "SVANUĆE" ISTOKA?" otkriva šta nam se zapravo sprema u narednom periodu.

Preporučila bih vam da cijeli tekst pažljivo pročitate, koliko sebe radi, toliko i zbog budućnosti vaše djece na sljedećoj stranici:

http://www.ivonazivkovic.net/AGENDA-ZA-21-VEK.html



____________________
pulsate et operietur vobis

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

becej
Broj postova: 1363
Reg. datum: 22.07.2008
Datum unosa: Nedelja 20.09.2009, 13:15, Naslov:
ja poznajem uzivo pojedine politicare i imam prilicno lose misljenje o njima, ali jos losije misljenje imam o zenama politicarkama;znam njih dve-tri takodje uzivo, ...neka se igraju ....valjda i za to ima neki dobar razlog....

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 3217
Reg. datum: 07.05.2009
Datum unosa: Nedelja 20.09.2009, 13:20, Naslov:
Znam ih i ja ali oni tako moraju da rade ili.... Zdravo

Scenario je već napisan. Pitanje je samo da li hoćeš da igraš ili nećeš, tj. da li tvoj moral može da podnese to što pričaš i radiš ili ne.

Oriental
____________________
pulsate et operietur vobis

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 529
Reg. datum: 04.11.2008
Datum unosa: Nedelja 20.09.2009, 15:21, Naslov:
Mene politika uopšte ne zanima, uopšte, naprotiv , gadi mi se vjerujte mi.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Novi Sad
Broj postova: 4192
Reg. datum: 02.10.2008
Datum unosa: Nedelja 20.09.2009, 15:30, Naslov:
Politika......kao mediji,TV sve su to nacini manipulacije naroda i upravljanje ljudskim umovima......samo da covek ne koristi sopstveni mozak i energiju to je cilj politike i medija......a zene......zna se koja je najveca Bogom dana i prirodna uloga zene.....da bude majka sa puno ljubavi za svoju porodicu,da bude nezna,da voli i bude voljena to je sreca .....
____________________
Ne cini drugima ono sto ne zelis da tebi drugi cine

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 3217
Reg. datum: 07.05.2009
Datum unosa: Nedelja 20.09.2009, 15:36, Naslov:
Politika kao posao traži da se odrekneš svoje savjesti da bi opstao u igri.

Nisam ni ja osoba koja bi mogla da se bavi politikom.

Međutim, to ne znači da ne želim da znam šta se oko mene dešava, šta nam se sprema... Hoću da znam! Iako smo mi za njih samo brojevi tj. ROBOVI ja ne želim da budem ni slijepa ni gluva ni glupa samo zato što to nekom tako odgovara.
____________________
pulsate et operietur vobis

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Pravilnik ponasanja na forumu

Ko je online
Clanovi: Trenutno nema logovanih clanova
Gosti: 156
Koliko clanova ima idealna porodica?