Kafa

Dubai
Broj postova: 1
Reg. datum: 26.05.2007
Datum unosa: Ponedeljak 03.09.2007, 17:59, Naslov:
Koju, irsku ili tursku -Osmeh?

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Broj postova: 1664
Reg. datum: 16.05.2007
Datum unosa: Ponedeljak 03.09.2007, 18:49, Naslov:
Tradicija gojenja kavnih zrna stoljecima je bila dobro cuvana tajna. Mljevena kavina zrna danas su osnova za pripremu kavnog napitka, kojeg mozemo pripremiti na razlicite nacine.
Kuhanjem mljevene kave dobijemo tursku kavu. Kao sto kaze turska izreka: neka bude crna ko pakao, jaka kao smrt, a slatka kao prava ljubav. Na vrhu mora biti sloj slaga ili pjene. Ako vrelu vodu prelijemo preko kave u filteru, dobijemo espreso, slicne su makjato i kapucino, pri cemu toplom napitku dodamo toplo ili hladno mlijeko.

Coko banana

Kavnoj osnovi, koju posluzimo u visokoj i uskoj casi, dodamo slag, cokoladu i preljev od banane. Kao dekoraciju posluzimo cokoladne krpice i holip.

Pravo ljetno osvjezenje moze biti sladoledni kapučino kojemu uz pjenasto mlijeko dodamo sladoled od vanilije i prelijemo karamelom.

Poseban uzitak dozivjet cete uz Snickers kavu kojoj dodamo tuceno vrhnje, posujemo cokoladom, kikirikijem i preljevom od karamele. Podsjeca na Snickers cokoladu po kojoj je dobila ime.













Profil

Posaljite privatnu poruku

Novi Pazar
Broj postova: 139
Reg. datum: 07.08.2007
Datum unosa: Ponedeljak 03.09.2007, 19:04, Naslov:
Ovo je bila bosanska kafa sa mlijekom... Inace ne pijem kahvu

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Blog

Broj postova: 541
Reg. datum: 07.06.2007
Datum unosa: Ponedeljak 03.09.2007, 21:04, Naslov:
Jedna prava bosanska kafa a la SunshiOsmeh

Za pravi šmek potrebna je jedna dobra džezva od bakra...dobra kafa,šećer u kocki(obavezno),rahat lokum i vruća mušterija :-D

Ja volim da pravim jaku kafu...inače,onako uvriježeni narodni izraz za nju je ČEMERUŠA...kažu da prodire u sve pore i diže iz pepela:-D

Obično pravim dozu za 6 fildžana ili 6 manjih šoljica...pravi uživaoci ispijanja klasične bosanske kafe i dan danas piju kafu iz fildžana...jer je užitak time veći...
Voda u džezvi provri,skine se s "vatre" i odlije dio u dva fildžana ili šoljice,dok se u džezvu stavi 6 vršnih kašikica kafe (ja dodam još malo:-D) ...zatim se promiješa da se dobije lijep "kajmak" pjenušavi i gusti dio kafe...onda se dolije ostatak vode i pusti se da kafa malo "sjedne" iliti,da se toz spusti... ako ima neko ko voli sa mlijekom,u malu džezvicu za mlijeko se ugrije mlijeko,najbolja opcija je da je domaće,masno mlijeko sa kajmakom na vrhu...opet je šmek poseban...

Na kafu/kavu/kahvu su svi dobrodošli...ne kaže se džaba da se uvijek ostavi fildžan viška,ako neko naiđe :-D

Besjedi se o svemu i svačemu...komšijama...prijateljima,neprijateljima...politici:-D

Dakle drage moje (i malobrojna muška forumaška populacijoOsmeh) ...ja zakuhala jednu dobru...možda da naletite?:-D Svakako imate bujruma !


____________________
You don't love someone for their looks, or their clothes, or for their fancy car, but because they sing a song only you can hear.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Dubai
Broj postova: 1
Reg. datum: 26.05.2007
Datum unosa: Ponedeljak 03.09.2007, 21:41, Naslov:
Vau Sun, pa ovo je praznik za oci, a tek za culo ukusa-Osmeh -Osmeh.
Stizemo na kafu, stizemo...-Osmeh.

Nego cula sam da se ranije govorilo da kada devojka dobro kuva kafu, spremna je za udaju-Osmeh

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Broj postova: 541
Reg. datum: 07.06.2007
Datum unosa: Ponedeljak 03.09.2007, 21:48, Naslov:
Želiš nešto da mi poručiš?:-D :-D hehehe...pa da,tako nešto je vezano za djevojke,za udaju...samo koliko je meni poznato,ovdje u našim krajevima...kada mlada dođe u novu porodicu...ujutro ona pravi kafu svekru i svekrvi...a u skorije vrijeme sam saznala da mlada mora i pitu da razvije prvo jutro Sokirana Sokirana Sokirana Sokirana što znači da bi vaša Sunshi bila vraćena prvim vozom...i to expresnim HaHahahaha HaHahahaha

Čini se da se sve vrti oko kafe...čak je postao uvriježen i poziv "na kafu" svakodnevno a ispija se uglavnom sve osim kafe:-D
____________________
You don't love someone for their looks, or their clothes, or for their fancy car, but because they sing a song only you can hear.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Dubai
Broj postova: 1
Reg. datum: 26.05.2007
Datum unosa: Ponedeljak 03.09.2007, 21:52, Naslov:
Ma ne, ja to kazem jer je Vuni priznala da ne zna da sprema tursku kafu-Osmeh -Osmeh, ti si jos mlada za udaju-Osmeh

Nego, jel' ti meljes kafu u onom mlinu sa slike, ili kupujes mlevenu?

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Broj postova: 541
Reg. datum: 07.06.2007
Datum unosa: Ponedeljak 03.09.2007, 22:04, Naslov:
Imam i takav mlin kući...a njime smo mljeli kafu u ratu...uglavnom ja...jer je to poseban osjećaj:-D ali i ruke malo zabole...e da,jedna zanimljiva stvar,kada se koristi često mljevenje kafe na taj način...uglavnom ne ostanu nikakvi tragovi osim što se ruke zamore...ali ponekad ostane sivo po rukama...onda stare žene kažu da će biti promjena vremena:-D i bude tako ;-)

Sada kupujemo mljevenu kafu...mada više ni to...zbog nemilih događaja zatrpane smo mama i ja tonama kafe:-D
____________________
You don't love someone for their looks, or their clothes, or for their fancy car, but because they sing a song only you can hear.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Dubai
Broj postova: 1
Reg. datum: 26.05.2007
Datum unosa: Ponedeljak 03.09.2007, 22:14, Naslov:
Pa onda je i to mlevenje deo rituala.

E sad kad si kafu apslovirala, ostaju ti pite..-Osmeh

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Broj postova: 1664
Reg. datum: 16.05.2007
Datum unosa: Ponedeljak 03.09.2007, 22:33, Naslov:
Mljevenje je dio rituala neovisno od toga kako se melje. Ako je pregruba, premalo se iskoristi, prefino samljevena daje gorak ukus. Kavu moramo kuhati, po mogucnosti uvijek u istoj posudi, cak kazu da se ta posuda ne smije prati deterdzentima. Kavu cuvamo u porculanskim, plasticnim ili limenim posudama. Staklene se ne preporucuju, jer svjetlost kavi skodi.
Moja baka je nekada kupila sirovu kavu i przila je u pecnici. Svako toliko je malo promjesala da kava ne izgori. Nakon hladjenja ispuhala je sivisne ljuske. Jos sad se sjecam tog izuzetnog mirisa.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Dubai
Broj postova: 1
Reg. datum: 26.05.2007
Datum unosa: Ponedeljak 03.09.2007, 22:36, Naslov:
Postoje dve osnovne kategorije u koje se mogu svrstati sve vrste kafenog drveta: arabika i robusta. Ova podela je korisna i za shvatanje razlike izmedju gurmanske soljice kafe od one obicne. Visokokvalitetne kafe sadrze 100% zrno arabike, dok kafe losijeg kvaliteta i jeftine mesavine mogu imati u odredjenoj proporciji robustu ili cak mogu biti u potpunosti sacinjene od nje. Arabika je ta koja daje onaj najfiniji ukus i punu aromu. Robusta cini kafu gorcom i bezukusnijom.

Stabljika arabike, za razliku od robuste, zahteva vrlo delikatne uslove za rast i sazrevanje plodova, mozda je u tome tajna...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Broj postova: 49
Reg. datum: 01.10.1973
Datum unosa: Ponedeljak 03.09.2007, 22:47, Naslov:
U svernoj africi se obiceno. Pije caj od nane. Kad se pije kafu na nju se stavi parce cimeta u sipku. Pije se bez secera. Odlicno je za krvni tlak, snizava Holestrol ismiruje organizam . Probajte osetit cete deo orianta
u kafi Osmeh

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Blog

Broj postova: 1664
Reg. datum: 16.05.2007
Datum unosa: Subota 15.09.2007, 18:43, Naslov:
Obozavaoce kavnih napitaka uhvatila je nova modna epidemija - umjetnost ukrasavanja kave. Vlasnici newyorskih kavana tople napitke ukrasuju razlicitim umjetnickim motivima. Jedina nesreca je u tome sto moraju biti napravljeni u vrlo kratkom vremenu, jer niko ne voli piti hladnu kavu.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Novi Beograd
Broj postova: 425
Reg. datum: 29.05.2007
Datum unosa: Subota 15.09.2007, 23:13, Naslov:
Ja imam mlin za kafu.Ručni, dobio sam ga na poklon, od kolega za rođendan 2004-te, da smirujem živce.Rekli su mi:''Kada god podivljaš, a ti uzmi mlin u ruke i melji brate, do mile volje.Em smiruješ živce, em imamo dobru kafu''. .
A volem i rahatluk.
A volem i rakiju uz kafu.
A volem i kolač uz kafu.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Blog

Broj postova: 1214
Reg. datum: 13.08.2007
Datum unosa: Subota 15.09.2007, 23:33, Naslov:
Ja imam elektricni mlin.
Jednom mi je odledeo poklopac dok sam mlela pa je kafe bilo po celoj kuhinji.Sveze samlevene.
Svi bi podivljali a ja sela i udisem bozanstven miris kafe.
Imamo neku przionicu u blizini.Kad prze kafu, a ja stanem, pa kao nekog cekam.
Cini mi se da joj vise volim miris nego ukus!

U starom kuvaru koji sam nasledila od svoje bake, a ona od svoje svekrve (ima preko sto godina kuvar) ,nasla sam da su tada savetovali domacicama da u kafu obavezno stave kakao(moze i cokolada) i da taj napitak popravlja raspolozenje gostiju.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1664
Reg. datum: 16.05.2007
Datum unosa: Nedelja 16.09.2007, 00:03, Naslov:
Posto me je gatara i proricanja sudbine strah, nikad ih nisam koristila ali i njima je kafa uz karte i kristalnu kuglu metoda za proricanje buducnosti. Postupak se naziva i taseografija. U talogu jake turske kave traze se likovi nalik zivotinjama, stvari i ljudi. Bijeli likovi su pozitivni, a crni negativni. Pored osnovnih simbola (zmija je neprijatelj ili izdajstvo, kuca promjena ili uspjeh, planina putovanje ili prepreka) i vidljivih slicica, izmisli se odredjena prica. Na istoku postoji obicaj gledanja u cajnu salicu.

U svakom slucaju kava i caj postali su sastavni dio nasih dnevnih rituala.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Novi Beograd
Broj postova: 425
Reg. datum: 29.05.2007
Datum unosa: Nedelja 16.09.2007, 00:19, Naslov:
Da, kada se doda malo topljene crne čokolade i svežu kafu, zaista se dobija fenomenalan ukus.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Blog

Broj postova: 1664
Reg. datum: 16.05.2007
Datum unosa: Utorak 25.09.2007, 22:47, Naslov:
U nasim kavanama moze se uz sve vrste kave popiti i kavu iz Etiopije sa okusom po marelicama (kajsijama) i prirodnom medu. Za posebne prilike probajte Jamaica Blue Mountain, koja se moze kupiti i u slobodnoj prodaji.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Broj postova: 17
Reg. datum: 29.04.2007
Datum unosa: Sreda 26.09.2007, 02:03, Naslov:
Bas volim da pijem kafu,ujutru mi najvise prija turska,i to mi je uzitak.Nes mogu da popijem jedino kada se prezasitim turske kafe.
____________________
Fashionable housewife

Profil

Posaljite privatnu poruku

Dubai
Broj postova: 1
Reg. datum: 26.05.2007
Datum unosa: Utorak 02.10.2007, 20:10, Naslov:
Skoro sam citala da su Italijani zabrinuti slabim kvalitetom kafe koja se sluzi sirom Evrope i mogucnoscu da njihov nacionalni napitak izgubi identitet”. Zato su odlucili da dele sertifikate kaficima koji ispune njihove standarde pravljenja espresa i kapućina...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Pravilnik ponasanja na forumu

Ko je online
Clanovi: Trenutno nema logovanih clanova
Gosti: 436
Koliko clanova ima idealna porodica?