Kur'an

  • 1
Broj postova: 47
Reg. datum: 09.01.2007
Datum unosa: Nedelja 02.09.2007, 05:33, Naslov: KUR'AN
Kur'an je Božija Objava, riječ i uputa. Objavljivan je Muhammedu a. s. u razdoblju od 23 godine njegove poslaničke misije. Period objave Kurana bio je poseban u ljudskoj povijesti. Svaka riječ objavljena Muhamedu a.s. bila je registrovana, prenošena i učena napamet. Tako se dogodilo ono što je u povijest nebeskih knjiga jedinstveno: zapisana je svaka riječ Objave i svako njeno slovo. Stoga je istinitost Kura'nskog teksta nesumnjiva i nepobitna. To potvrđuje i sam Kur'an u kome se kaže da je to knjiga u kojoj nema sumnje. Ona je uputa svima koji žeje da je slijede i koji hoće da joj pripadaju. Obraća se svima koji hoće da razmišljaju, žele da otkriju i saznaju istinu i koji smjeraju da dosegnu smisao vjerovanja.

Ako imate neko pitanje postavite potrudit ću se da vam odgovorim .

Profil

Posaljite privatnu poruku

Dubai
Broj postova: 1
Reg. datum: 26.05.2007
Datum unosa: Nedelja 02.09.2007, 06:02, Naslov:
Suada, koliko mi je poznato, snovima se pridaje poseban znacaj, pa me zanima kako Kur'an tumaci snove?

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Broj postova: 47
Reg. datum: 09.01.2007
Datum unosa: Nedelja 02.09.2007, 06:36, Naslov:
Jedna od mudžiza (darova, sposobnosti) Jusufa a.s. bila je da tumači snove, o tome se govori i u bibliji.4. ,,Kada Jusuf reče ocu svome:,, O oče moj, sanao sam jedanaest zvijezda, i Sunce i Mjesec i u snu sam vidio kako mi se pokloniše.'' 5. ,,on reće:,,o sinko moj, ne kazuj svoga sna braći svojoj, da ti ne učine kakvu pakost, šejtan je doista čovjeov otvoreni neprijatelj.'' 6.,,I eto tako, Gospodar tvoj će tebe obdariti, i tumačenju snova te naučiti, i milošću Svojom tebe i Jakubovu porodicu obasuti, kao što je prije obasuo pretke tvoje, Ibrahima i Ishaka.- Gospodar tvoj, zaista sve zna i mudar je. ''( sura jusuf 4-6 ) . Snovi mogu biti istiniti ali ih ne može svako tumačiti , mogu samo oni bogom obdareni kao što su bili Jusuf a.s. i Jakub a.s.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Broj postova: 47
Reg. datum: 09.01.2007
Datum unosa: Nedelja 02.09.2007, 06:50, Naslov:
46.,,Jusufe o prijatelju, protumači nam šta znači: sedam mršavih krava pojede sedam debelih; i sedam klasova zelenih i sedam drugih sasušenih,- pa da se vratim ljudima da bi i oni saznali.'' 47. ,, sijat ćete sedam godina uzastopno,,- reče - , pa ono što požnjete u klasu ostavite, osim onoga što ćete jesti.'' 48.,, jer će poslije toga doći sedam teških koje će pojesti ono što ste za njih pripremili, ostaće jedino ono malo što ćete za sjetvu sačuvati.'' (sura Jusuf 46-48) Kur'an.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Broj postova: 47
Reg. datum: 09.01.2007
Datum unosa: Nedelja 02.09.2007, 07:23, Naslov:
Prva objava Muhamedu a. s. došla je u blagoslovljenoj noći -Lejletu-l-kadr, 610. godine. Prve riječi objave upućene Muhammedu a.s. preko meleka Džibrila, bile su:,, Uči, u ime svoga Gospodara koji sve stvara , stvara čovjeka od ugruška! Čitaj , plemenit je Gospodar tvoj, koji čovjeka poučava onome što nezna.''(Al-alak 1-5). Kur'an znači ,,Knjiga za ućenje, recitovanje i čitanje..'' Osim ovoga Kur'an ima druge nazive, kao što su KITAB-knjiga, FURKAN- Rastavljač istine od neistine, ZIKR- opomena, TENZIL-objava, HIKMET-mudrost, HUDA- pravi put, BURHAN- dokaz, RAHMET- milost, BEJAN - tumačenje, NUR- svjetlo, HAK- istina i dr. Objava Kur'an je trajala od 610. do 632. god. , odnosno 13 godina u Meki i 10 u Medini. Kur'an ima 30 džuzova (dijelova). Podijeljen je na 114 sure-poglavlja. Sure se dijele na ajete, kojih u kur'anu ima 6236. Svaka sura ima svoj naziv , uzet po nekoj riječi upotrebljenoj u toj suri.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Moderator
Bambina - Zenski forum
Sarajevo
Broj postova: 3954
Reg. datum: 26.04.2009
Datum unosa: Utorak 21.12.2010, 19:54, Naslov:

Vodi nas ravnom stazom,
stazom onih kojima si namijenio dobro!
(Kur'an)

Oni koji na Božjem putu dijele svoj
imetak i ne žale za njim,
dobit će nagradu kod Gospodina.
(Kur'an)
____________________
''NEMOGUÆE''-reèe ponos,''OPASNO'' -reèe iskustvo,''BESKOSRISNO''-reèe razum..''PROBAJ'' -šapnu srce! :))

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

  • 1

Pravilnik ponasanja na forumu

Ko je online
Clanovi: Trenutno nema logovanih clanova
Gosti: 131
Koliko clanova ima idealna porodica?