Emocionalna inteligencija

Broj postova: 1306
Reg. datum: 28.09.1973
Datum unosa: Ponedeljak 31.12.2007, 15:39, Naslov:
Heheh, ni ti nisi baš najbistriji u tom smislu! Bolje ti ide matematika. Osmeh
Ona jednačina ti je tačna, bez obzira na relativnost činilaca.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1664
Reg. datum: 16.05.2007
Datum unosa: Sreda 02.01.2008, 13:20, Naslov:
Citat:
Dejan: To je jedan od razloga zasto ja prijateljstvo nazivam prijateljstvom. Da li sam pri tom emotivno inteligentan ne znam.


Prijateljstvo je veoma krhka tvorevina. Kad razmisljam zasto, dolazim do zakljucka - zato, jer pravi prijatelj obicno ne kalkulira. Dobro, moze postaviti jednadzbu ako je strucnjak za matematiku ali obicno reagira spontano, iskreno - bez dlake na jeziku. Nekada to moze biti uzrok za prestanak prijateljstva, jer istina najcesce boli ali tek naknadno, kad se trijezno razrade sve cinjenice koje su prijatelje dovele do odredjenih reakcija, sagledamo pravu istinu. Tada se zapravo vidi da li je to prijateljstvo imalo cvrste temelje ili je bolje naci novog prijatelja.
Sjecam se jedne rasprave u kojoj je doslo do polemike oko toga da li bi prijatelja branili kad bi znali da je krao. Jedna od prijateljica rekla je da ne bi. Ja bi ga opet branila, jer bi pokusala razumjeti okolnosti koje su ga dovele do toga. A vi ?

Profil

Posaljite privatnu poruku

Broj postova: 322
Reg. datum: 30.10.2007
Datum unosa: Sreda 02.01.2008, 15:07, Naslov:
I ja bih branio prijatelja, ali bih ga pri tom isprepucao na mrtvo ime dok ne prizna da je pogresio i ne shvati sta je napravio. Nije fazon u tome da prijatelju gladimo sujetu, od svega je najvaznije biti bez dlake na jeziku, reci apsolutno sve. Samo tako je moguce biti posten u prijateljstvu.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Ub
Broj postova: 84
Reg. datum: 23.03.2009
Datum unosa: Petak 17.04.2009, 17:47, Naslov:
Kako podstaći emocionalnu inteligenciju kod dece?

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 4584
Reg. datum: 01.10.2008
Datum unosa: Subota 18.04.2009, 07:08, Naslov:
Sve se to radi u ranom detinjstvu draga,a dosta toga se nasledjuje.
____________________
Nikad se ne moze reci toliko mudrosti,koliko se moze precutati gluposti !!!

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Blog

örebro
Broj postova: 150
Reg. datum: 11.11.2008
Datum unosa: Subota 18.04.2009, 09:17, Naslov:
Emocionalna inteligencija je urodjena, ali na njoj mora da se radi kako bi se uspesno razvila. Prema jednoj definiciji to je urodjena mentalna sposobnost koja je osnova emocionalne osetljivosti i potencijala za savladavanje vestine upravljanja emocijama, sto moze imati dugorocan pozitivan efekat za zdravlje, sresu i zivot u celini.Roditelji treba da ih prepoznaju, kako bi decu naucili da ih kontrolisu. Emocionalno osetljivo dete lakse ce prepoznati nebezbedne, opasne i rizicne situacije i reagovace adekvatnije od ostalih vrsnjaka. Decu mozemo da naucimo da uvek imaju mogucnost izbora, cak i kad ih preplave negativna osecanja. Na roditeljima je da nauce decu kako da upravljaju osecanjima. Ako su uspesni u tome, manja je verovatnoca da ce prihvatiti cigarete, alkohol ili drogu. Ove zavisnosti su gotovo uvek rezultat neispunjenih potreba u porodici. Na roditelju je da od deteta stvori nezavisnu licnost i ulije mu samopouzdanje. Dete mora da se oseca sigurnim i vaznim clanom porodice. Da bi bilo sigurno majka i otac ne smeju da mu presudjuju, da ga stalno kritikuju, da mu se rugaju i nipodastavaju ga. Zadatak im je da ga podrzavaju, imaju poverenja u njegove postupke i pokazuju veru u njega. Koliko samo na tasu njegove sigurnosti i vaznosti moze da znaci i najobicnija pohvala. To podrazumeva da je dete korisno, potrebno, poverljivo, voljeno, da je licnost koja vredi i od koje je dobro cuti sta misli.
Deca, posebno mala, sastavljena su samo od emocija. To su „sundjeri” koji upijaju osecanja. Izraz lica roditelja, ton, glas, nacin govora nepogresiva su emocionalna poruka za dete. Ono ce odmah prepoznati negativne emocije. Nije dovoljno da ih odrasli prikrivaju, vec da ih potpuno eliminisu. Psiholozi kazu kako negativna osecanja i deca nikako ne idu zajedno.
Deca se od malena uce da izrazavaju osecanja. Neka sopstvenim recima kazu ono sto osecaju: ja sam veseo, ja sam tuzan, meni je zabavno, dosadno mi je... Sledeci korak roditelja je da im mere osecanja: „Izgledas kao da si prilicno neraspolozen, tuzan, nesrecan, razocaran...” Ili: „Veseo, srecan, razdragan, odusevljen”. Nakon toga treba da prepoznaju osecanja drugih ljudi (na ulici, u filmovima, na TV): „Ovaj glumac je besan, glumica je ljubomorna, majka iz serije je nesrecna, otac je blag...”
Emocionalno sigurna sredina detetu obezbedjuje podrsku. Onda roditelji potvrdjuju da postoje osecanja i otvoreno razgovaraju o njima. Decje negiranje ne sme da se prekida vikom, nasilnim recima, akcijom, surovim postupcima. Emocionalna iskrenost se podrzava prihvatanjem deteta i bezuslovnom ljubavlju.






____________________
Zivi dobrim i casnim zivotom. Kad ostaris moci ces se osvrnuti i jos jednom uzivati u zivotu.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Novi Sad
Broj postova: 2337
Reg. datum: 11.12.2008
Datum unosa: Subota 18.04.2009, 14:05, Naslov:
Mislim da posle ovih anninih reci nemam sta vise da dodam...svaka druga rec je suvisna Vrlo srecna
____________________
Life is a moment in space when the dream is gone...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Ub
Broj postova: 84
Reg. datum: 23.03.2009
Datum unosa: Nedelja 19.04.2009, 10:50, Naslov:
Hvala anna. Uglavnom se tako i ponašam kako si napisala. Postoji napredak. Imam utisak da je bila stidljiva i nesigurna od kada se rodila

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

nis
Broj postova: 2368
Reg. datum: 25.03.2009
Datum unosa: Utorak 12.05.2009, 08:57, Naslov:
Ja i dan danas jako tesko izlazim na kraj sa svojim emocijama i cinimi se kad me obizmu kakve god bile ne mogu ih kontrolisati tj prepustam im se a to se u nekim slucajevima pokazalo lose. Ne znam kako to da promenim prosto sam takva
____________________
Ljubav je totalni trijunf maste nad realnoscu

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 839
Reg. datum: 26.07.2009
Datum unosa: Utorak 18.08.2009, 12:48, Naslov:
Tesko da mozes to promeniti.Jednostavno to si Ti,bez sablona,teoretisanja,nisi marioneta vec osoba koja oseca a ne samo da misli...To je tvoj temperament i nema veze sa IQ-da li si sangvinik,melanholik,flegman.....

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

nis
Broj postova: 2368
Reg. datum: 25.03.2009
Datum unosa: Utorak 18.08.2009, 13:52, Naslov:
Mozda si i u pravu ali ja i dalje mislim da bi mi bilo bolje da umem da ponesto i sakrijem
____________________
Ljubav je totalni trijunf maste nad realnoscu

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 839
Reg. datum: 26.07.2009
Datum unosa: Cetvrtak 20.08.2009, 15:16, Naslov:
Pa ko te tera da sve izbrbljas?Izbroj do 10,u sebi,gricni se za jezik,povuces rucnu i malo odcutis....

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

nis
Broj postova: 2368
Reg. datum: 25.03.2009
Datum unosa: Sreda 26.08.2009, 09:22, Naslov:
Pa to i kazem ponekad sam impulsivna pa odreagujem na prvu mada sve manje i manje cini mi se da to malo i sa godinama ide
____________________
Ljubav je totalni trijunf maste nad realnoscu

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 3217
Reg. datum: 07.05.2009
Datum unosa: Sreda 26.08.2009, 10:16, Naslov:
Ide sa godinama ali je presudno iskustvo.

To se može postići i vježbanjem kao i sve drugo.
Zapravo, to je rad na sebi.
____________________
pulsate et operietur vobis

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Pravilnik ponasanja na forumu

Ko je online
Clanovi: Trenutno nema logovanih clanova
Gosti: 252
Koliko clanova ima idealna porodica?