Cudesni svet Orhana Pamuka

  • 1
Dubai
Broj postova: 1
Reg. datum: 26.05.2007
Datum unosa: Utorak 30.10.2007, 20:55, Naslov: Cudesni svet Orhana Pamuka
Da li ste citali neko delo Orhana Pamuka?

Turski pisac i proslogodisnji dobitnik dobitnik Nobelove nagrade za kjnizevnost, rodio se u Istanbulu 1952 godine.

Napisao je brojne knjige: "Dzevdet beg i njegovi sinovi", 'Crna knjiga", "Tiha kuca", "Bela tvrdjava", "Novi zivot" i dr., kao i nekoliko filmskih scenarija. U Turskoj vazi kao kontraverzna osoba. Uzburkao je strasti time sto je prvi javno osudio masakr koje su turske vlasti ucinile nad Jermenima dvadesetih godina proslog veka.

Vec njegov cetvrti po redu roman "Crna knjiga" koga je objavio 1990 godine, zahvaljujuci svojoj slozenosti, punoci izraza i bogatstvu, spada u najpopularnija dela savremene turske knjizevnosti.

Kod nas je dosta zapazen njegov roman "Zovem se crveno" koji na neobican nacin prica o sudbinama osmanskih majstora kaliografije sesnaestog veka, o tihom ali nepomirljivom sukobu istocne i zapadne umetnosti. o strasti i nadahnucu u umetnosti, o magiji boja, o zivotu...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Dubai
Broj postova: 1
Reg. datum: 26.05.2007
Datum unosa: Petak 02.11.2007, 03:04, Naslov:
" Pre slikarstva bese mrak i posle njega ce biti mrak. Svojim se bojama, umecem i ljubavlju mi secamo bozijih nam reci upucenih - Vidite! Secati se, to znaci da si video. Slikati, znaci secati se mraka. U velikih majstora, ljubav prema slikarstvu zna da su boje i vid nastali iz mraka i zeli da se bojama bozijem mraku vrati. Onaj sto secanja nema, niti se Boga seca, niti njegove tame. Slikarstvo svih velikih umetnika, u bojama traga za tom dubokom vanvremenskom tamom..."

Zovem se Crveno

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Broj postova: 105
Reg. datum: 06.06.2007
Datum unosa: Cetvrtak 22.11.2007, 07:01, Naslov:
Baladi,bravo za temu...
Od O.Pamuka sam procitala "Bela tvrdjava"i na mene ta knjiga nije ostavila neki utisak...
Medjutim,uspjela sam da nadjem njegovu knjigu "Istambul",citam je jos,a ovo sto sam do sada procitala je sjajno! Pisacu kad procitam knjigu ,o tome...
Inace,simpatican mi je pisac,a posebno cu ga zavoljeti zato sto je imao probleme sa t. vlastima!

kiss
____________________
kjara

Profil

Posaljite privatnu poruku

Dubai
Broj postova: 1
Reg. datum: 26.05.2007
Datum unosa: Cetvrtak 22.11.2007, 20:43, Naslov:
Citala sam dve Pamukove knjige: "Bela tvrdjava" i "Zovem se crveno." Kompozicijom romana "Zovem se crveno" nisam odusevljena. Ipak kroz unutrasnje monologe svojih junaka, Pamuk je pokazao da je odlican i psiholog i filozof. Svidaju mi se njegova razmisljanja o umetnosti...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Mladenovac
Broj postova: 4
Reg. datum: 28.07.2008
Datum unosa: Ponedeljak 28.07.2008, 19:09, Naslov:
Citala sam "Istanbul" vise puta. Poglavlje koje me apsolutno fasciniralo je ono u kojem govori o tristesse - tuzi. Tuga Istanbula koja svakodnevno podseca njegove stanovnike na kraj civilizacija ( vizantijske i otomanske). Istina, tuga koju Pamuk pominje ocitava se u svakom milimetru grada, sto on vrlo pedantno opisuje....a opet taj toliko puta rusen i preobrazavan grad je tako poseban. Samo neko ko je odrastao u Istanbulu - a istovremeno razume i druge kulture - mogao je napisati ovakve redove o slici i istoriji grada koja se preplice sa istorijom jedne porodice.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 4584
Reg. datum: 01.10.2008
Datum unosa: Ponedeljak 06.10.2008, 13:02, Naslov:
Samo Istanbul,ali sam slusala dosta o njemu,svaka cast.
____________________
Nikad se ne moze reci toliko mudrosti,koliko se moze precutati gluposti !!!

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Blog

Beograd
Broj postova: 60
Reg. datum: 08.08.2008
Datum unosa: Utorak 28.10.2008, 21:26, Naslov:
Ja se izvinjavam ali meni se ne dopada, po meni strahovito podseca na ruske pisce u opisima, ubi me.... A mozda nisam dovoljno inteligentna????
____________________
[url=http://ticker.7910.org/eng][img]http://ticker.7910.org/as1clomNw360010Nzc3ODVkenw2N3p8TGp1YmF2IG5hanZlY2EgaW1h.gif[/img][/url]

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Moderator
zveka - Zenski forum
becej
Broj postova: 1363
Reg. datum: 22.07.2008
Datum unosa: Petak 13.02.2009, 16:42, Naslov:
meni se uopste nisu dopale njegove knjige i stvarno bih volela da cujem sta se to nekome dopada u romanima Orhana Pamuka...jesam citala, ali cisto da vidim o cemu se radi i ostavila....drugarica koja mi je dala knjigu Zovem se crveno , nece da je uzme nazad dok je ne procitam, ali se to nece desiti, zao mi je...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

  • 1

Pravilnik ponasanja na forumu

Ko je online
Clanovi: Trenutno nema logovanih clanova
Gosti: 99
Koliko clanova ima idealna porodica?