Pregled dojki

  • 1
Dubai
Broj postova: 1
Reg. datum: 26.05.2007
Datum unosa: Sreda 31.10.2007, 01:59, Naslov: Pregled dojki
Svi znamo da je rak dojki danas veoma ucestao. Sto je poraznije, iako je kancer degerativna bolest, sve vise mladih zena oboljeva od ove opake bolesti.
Isto tako, manje vise, svima su nam poznati faktori riizka koji cine idelanu podlogu za kancer dojki, mada ni tu nema pravila.

Sta mozemo uciniti? Pored zdravog nacina zivota, vazni su i redovni pregledi.
E pa, da li redovno obavljate preglede dojki, UZ ili mamografiju?

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Broj postova: 824
Reg. datum: 10.09.2007
Datum unosa: Sreda 31.10.2007, 02:06, Naslov:
Da. Termoviziju i to pre dve godine. Mada bi trebalo bar jednom godisnje. Mamografija je uzasno bolna, tako sam cula. Uskoro ce proraditi magnetna rezonanca dojki u Novom Sadu, znam iz pouzdanih izvora. To ce za zene biti pravi blagoslov, vrh dijagnostike a totalno bezbolno. Kada bude aktuelno javicu vam obavezno...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Dubai
Broj postova: 1
Reg. datum: 26.05.2007
Datum unosa: Sreda 31.10.2007, 02:11, Naslov:
Ciwil, sta je termovizija?

Na mamografskom pregledu sam bila pre osam meseci, prvi put i to onako na svoju ruku. Moja doktorka mi je nakon toga rekla da izbegavam mamografiju, da je UZ dovoljan a da se mamografija preporucuje zenama nakon cetrdeste godine i to onima iz malo rizicnije grupe. Ipak je u pitanju zracenje, pa nije ni bezazleno. A tacno je da boli... Sokirana

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Broj postova: 824
Reg. datum: 10.09.2007
Datum unosa: Sreda 31.10.2007, 02:35, Naslov:
To je uobicajen pregled u novosadskom domu zdravlja, odobren kao potpuno bezopasna metoda rane dijagnostike. Posmatranje se vrsi kroz specijalne "kamere" sa odredjenog rastojanja. Da ti ja ne bih vise objasnjavala, da ne bih nesto i pogresila, pogledaj na sledecem sajtu
www.asmedicus.mojlekar.net

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1214
Reg. datum: 13.08.2007
Datum unosa: Sreda 31.10.2007, 06:07, Naslov:
Mamogram je rentgen, zracenje koje može i da izaziva rak. Mnogi lekari predlazu da bi zene jednom godisnje trebale imati mamografiju, a zenama posle menopauze preporucuju cak jednom u 6 meseci. Procenjuje se da zracenje iz mamograma za 2% povecava rizik da zena dobije rak. To je 4% godisnje ako idete 2 puta godisnje na mamogram. Za 10 godina, vas rizik da dobijete rak se povecava za 40% - dramaticno vam se povecava rizik da dobijete bolest koju pokusavate da izbegnete.

Ultrazvuk je sigurniji zato sto se ne koristi zracenje. On je prilicno pouzdan za otkrivanje nakupljene tecnosti i cista. Medjutim, rucni pregled se pokazao podjednako uspesnim kao i mamogram i uopste nema rizika.

Ako vec imate izraslinu i zelite dijagnozu, onda se mora raditi biopsija. Postoje dve vrste biopsije - hirurska, gde se pravi rez, i pomocu igle, gde se iglom uzima uzorak tkiva zahvacenog tumorom. Biopsija iglom ne zahteva opstu anesteziju, ali veoma je moguce da nece dati pouzdanu dijagnozu zato sto se uzima nedovoljno velik uzorak tkiva. Dakle, mozda cete dobiti negativan rezultat biopsije, a ustvari vi imate rak u nekom drugom podrucju izrasline do kog igla nije dosegla. Otvorena biopsija je tacnija, zato sto se manji tumor moze potpuno ili vecim delom ukloniti, a patolog ima dovoljno tkiva na raspolaganju da pouzdano utvrdi o cemu se radi.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Dubai
Broj postova: 1
Reg. datum: 26.05.2007
Datum unosa: Sreda 31.10.2007, 18:00, Naslov:
Hvala maculi na korisnim podacima, mada sad sam se malo uplasila. Mamografija -nikad vise, em boli, em tih 2% :?. Nije ni cudo sto se lekari po tom pitanju dele u dve grupe: one koji je preporucuju kao najsigurniji metod i one koji je izricito zabranjuju.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Broj postova: 1214
Reg. datum: 13.08.2007
Datum unosa: Sreda 31.10.2007, 21:26, Naslov:
Ne treba se bojati ali čim primetite nešto neobično, kvržicu , asimetriju koje nije bilo ranije, iscedak, a da niste u drugom stanju, pigmentaciju...odmah se obratite lekaru! Možda nije ništa...Ako jeste nešto, ako odmah odete kod lekara,nije kasno da se uradi ono što se mora uraditi! Mali tumori ne znače uvek i amputaciju dojke! Mali tumori se leče! Ne dozvolite mu da naraste !

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1214
Reg. datum: 13.08.2007
Datum unosa: Petak 09.11.2007, 07:47, Naslov:
Ultrazvučni pregled je od neprocenjive vrednosti u diferencijaciji između solidnih i cističnih promena, kao i za razjašnjenja opipljivih kvržica u dojci. Sa sigurnošću od gotovo 98% pomoću ultrazvuka se može razlikovati radi li se o dobroćudnoj ili zloćudnoj kvržici. Ukoliko postoji ikakva sumnja o prirodi nalaza, pod ultrazvučnim vodjstvom može se načiniti aspiracija ili biopsija kako bi se dobile nove dijagnostičke i često prognostičke činjenice. Prava vrednost ultrazvučnog pregleda dojki je kod mladih žena s mastopatijom, kod žena s postoperativnim ožiljcima, ožiljcima nakon terapije zračenjem, kod žena s hormonskom terapijom, kao i žena sa silikonskim implantatima. Upotreba color-Doppler tehnike kod ultrazvučnog pregleda dojki omogućuje uočavanje patoloških obrazaca vaskularizacije kod solidnih ili cističnih promena u tkivu dojke.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 824
Reg. datum: 10.09.2007
Datum unosa: Utorak 25.12.2007, 15:59, Naslov:
VAŽNO OBAVEŠTENJE

Počela je sa radom magnetna rezonanca dojki u Novom Sadu!!!

Kao što sam već ranije napomenula i obećala da ću vas obavestiti - sada to i činim. Konačno je počela sa radom magnetna rezonanca dojki u Novom Sadu na novom SIEMENS-ovom aparatu AVANTO od 1,5 T.
U pitanju je privatna specijalistička radiološka ordinacija za magnetnu rezonancu MAG-MEDICA.
Sam pregled, tj. snimanje traje do 30 minuta, potpuno je bezbolno a opis i nalaze dobijate odmah. Sem dojki na ovom aparatu može da se snima celo telo, glava, muskuloskeletni sistem itd.
Zbog vas sam nabavila telefone i adresu i nadam se da sam bila od pomoći.
MAG-MEDICA, Novi Sad, Futoška br. 107.
Tel: 021/ 425-409, 472-9970

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Novi Sad
Broj postova: 2337
Reg. datum: 11.12.2008
Datum unosa: Cetvrtak 16.04.2009, 21:33, Naslov:
Poznajem par starijih zena koje su nazalost zbog neredovne kontrole ostale bez jedne dojke Tuzna
Nakon drugog porodjaja ispod pazuha pojavilo mi se zadebljanje koje je sa nadolaskom mleka raslo,a nakon sisanja ili cedjenja se smanjivalo.Po savetu patronazne sestre otisla sam u Dom zdravlja u NS na termoviziju .Sve je bilo ok...ustanovili su da mi se mlecna zlezda povecala da bi mi dr rekao -kada bi mogli da mi stave bradavicu imala bih trecu dojku Lud
Nakon toga nisam uradila ni jedan pregled Sramni a trebalo bi...ali zato se barem jednom nedeljno sama pregledam...Obecala sam sama sebi da cu cim Milica prestane da sisa oticicu na pregled.
Da li vi idete na kontrole?I da li se same pregledate?Sta mislite o tome sto su napokon pokrenute razne kampanje za borbu protiv raka dojke i nabavljanja pokretnog mamografa?
____________________
Life is a moment in space when the dream is gone...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

krusevac
Broj postova: 440
Reg. datum: 05.03.2009
Datum unosa: Petak 17.04.2009, 11:10, Naslov:
Ja sa sve preglede obavila ,samo taj nisam,a trebalo bi jer kazu da su zene koje nisu radjale u vecoj opasnosti.
____________________
Srecu cine male stvari

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Novi Sad
Broj postova: 4192
Reg. datum: 02.10.2008
Datum unosa: Petak 17.04.2009, 11:29, Naslov:
Redovno idem na kontrole i mislim da to zene trebaju shvatiti jako ozbiljno
____________________
Ne cini drugima ono sto ne zelis da tebi drugi cine

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Ub
Broj postova: 84
Reg. datum: 23.03.2009
Datum unosa: Petak 17.04.2009, 16:54, Naslov:
samopregled treba raditi jednom mesečno posle ciklusa. uz i prgled treba raditi rutinski jednom godišnje.Rak dojke je na prvom mestu po oboljevanju i umiranju u svetu i kod nas.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Kisac
Broj postova: 3
Reg. datum: 07.05.2009
Datum unosa: Cetvrtak 07.05.2009, 16:52, Naslov:
Paja

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Kisac
Broj postova: 3
Reg. datum: 07.05.2009
Datum unosa: Cetvrtak 07.05.2009, 18:53, Naslov:
Paja

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Kisac
Broj postova: 3
Reg. datum: 07.05.2009
Datum unosa: Cetvrtak 07.05.2009, 18:54, Naslov:
Paja

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

nis
Broj postova: 2368
Reg. datum: 25.03.2009
Datum unosa: Petak 08.05.2009, 08:56, Naslov:
Jao ja sam totalno neodgovorna za sebe uopste moram to da menjam pod hitno jer imam i ja primere u svojoj okolini
____________________
Ljubav je totalni trijunf maste nad realnoscu

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 684
Reg. datum: 22.02.2009
Datum unosa: Petak 08.05.2009, 09:13, Naslov:
nisam bila skoro,a trebalo bi,bila sam pre godinu ipo dana Sramni
____________________
Lelica

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Novi Sad
Broj postova: 2030
Reg. datum: 27.12.2008
Datum unosa: Petak 08.05.2009, 09:52, Naslov:
Sama ne znam da pregledam, a nikad za to nisam isla kod lekara.
____________________
" Dani bez tebe su mi kao crno bele fotografije sa izlozbe cveca "

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

  • 1

Pravilnik ponasanja na forumu

Ko je online
Clanovi: Trenutno nema logovanih clanova
Gosti: 103
Koliko clanova ima idealna porodica?