Bebe i prehrana

  • 1
beograd
Broj postova: 59
Reg. datum: 28.09.1973
Datum unosa: Petak 02.11.2007, 17:08, Naslov: kad ste pocele.,
DRage mame

zanima me kad ste počele sa uvođenjem guste hrane odnosno sa raznim supicama, tarhanama itd...

Jeste li s hranom počeli prelaziti s jedne na drugu polako?
Jeste li izmješale hranu ili st e pokušavale prvo dati svaku hranu posebno, zbog morebitnih reakcija i alergija??

Kažu da gleutenska jela nisu dobra prije 8 mjeseci..
jeli to istina...
____________________
seli

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Blog

Broj postova: 348
Reg. datum: 04.06.2007
Datum unosa: Petak 02.11.2007, 19:01, Naslov:
Evo ovako nabrzaka:
Pre deset godina za prvo dete:
- ekskluzivno dojenje do 6 meseci i nista drugo, od 6-10 meseci- uvodila sam voce i povrce postepeno, po jedno do dva nedeljno. A od 10-12 meseci, uvodila sam i meso i mlecne preradjevine, sir, puter i sl. Od 12 meseci sam prestala da dojim.
Pre sest godina za drugo dete:
-ekskluzivno dojenje do 4 meseca, od 4-8 meseci-uvodjenje voca i povrca, uz dojenje. Od 8-12 meseci cesto sam koristila Hipp kasice sa mesom, i oko 11 meseca sam prestala da dojim bebu. Klinac jede sve i svasta, a starije dete mi je jako prebirljivo.
gluten kod neke dece moze da izazove alergiju, pa se preporucuje kasnije.
Svaku novu namirnicu u jelovnik bebe uvoditi u prepodnevnom obroku, u slucaju alergiske reakcije, da se moze intervenisati na vreme, nocu je to teze i mogu se desiti propusti jer dete spava.
____________________
Oboji me!

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Blog

Broj postova: 1664
Reg. datum: 16.05.2007
Datum unosa: Petak 02.11.2007, 19:10, Naslov:
Kod prehrane beba u prvoj godini zivota moramo biti posebno pazljivi. Hrana mora biti prilagodjena posebnim potrebama bebe zbog nepotpuno razvijenih bubrega i imunskog sistema. Preporucuje se dojenje do cetvrtog ili sestog mjeseca. Tek nakon sestog mjeseca mlijeku moramo dodati hranu koja sadrzi zeljezo. Pocinjemo sa kasicama. Svaki mjesec dodamo novu kasicu. Kasica neka bude sastavljena iz cim manje razlicitih sastojaka. Egzoticno voce se ne preporucuje, a kasni obrok mlijeka zamjenimo kasicom od mesa, krumpira i povrca. Meso mozemo zamjeniti zitaricama, a jednom tjedno kasici dodamo zutanjak.
Obrocima dodajemo vitamin C preko soka ili hrane koja sadrzi taj vitamin, kao sto je brokoli, karfiol. Pored kasica iz povrca i mesa, preporucuju se kasice od voca sa zitaricama i punomasnim mlijekom.
Uz obroka iz kasice, beba do prve godine zivota mora imati svakodnevno jos tri mlijecna obroka.


Profil

Posaljite privatnu poruku

Beograd
Broj postova: 373
Reg. datum: 05.07.2007
Datum unosa: Ponedeljak 22.09.2008, 14:18, Naslov:
Moram da otvorim ovu temu ponovo, posto sam bas u fazi kad bebac jede i neku drugu hranu osim sto sisa...
Svako od roditelja iz okruzenja mi je delio druge savete, usvajala sam ono sto mi se cinilo najispravnije i logicnije, naravno da sam od silne brige da bude najbolje i gresila... Komsinica koja ima devojcicu od tri godine i sina mesec dana starijeg od mog svojoj bebi daje sve da jede, bas sve i njen komentar na moje dileme je taj da sa drugim detetom nemas dilema (moja pretpostavka ni vremena), pa to sve ide "lakse" i drugacije...
Moj sin ima 8 meseci, jede bareno(iskljucivo) voce i povrce i polece belo meso, ponekad teletinu i junetinu - jako retko... Od povrca; kukuruz, tikvice, sargarepu, blitvu, spanac, krompir, belu zelen, pirinac, bundevu, gotove kasice za odredjeni uzrast, recimo Sunival - mislim da su izvrsne... Od voca; jabuku, krusku, kajsiju, breskvu, sljivu, bananu...
Pocela sam i zumance da mu dajem, prvo 1/8, pa 1/4, pa tako do celog, s tim da mu nekad prija nekad ne...
Karfiol ne voli, a ne volimo ga ni muz ni ja... Nisam od onih sto nece dati detetu ono sto sami ne jedu, karfiol je zdrav i mislila sam da je dobro da ga jede, muljala sam ga i sa onom klopom sto voli, ali nije proslo...
Jos jedan dokaz da ne moze se protiv razvijenog ukusa...
Vodu sam mu kuvala do prosle nedelje, sad mu dajem flasiranu... Rosu, ne znam sta mislite koja je najbolja voda?
E sad, mnogi roditelji su odavno svojoj deci poceli da daju keks i druge slatkise, kravlje mleko, paradajz, papriku???
Protiv slatkisa sam zasigurno, jedino slatko su pirincane pahuljice i slast iz voca, ali da li treba dati keks? Sta sa mlecnim proizvodima, hlebom, testeninom, do kada dete treba stititi od glutena????

Profil

Posaljite privatnu poruku

Broj postova: 184
Reg. datum: 06.11.2008
Datum unosa: Utorak 15.12.2009, 20:25, Naslov:
Moj bebac uskoro puni 4 mjeseca...trebam savjete od iskusnih majki... Frendovi
Hrani se na bebilak,pije cajeve... Zanima me sta prvo da uvedem, sokic,bareno povrce,voce...i kako?
Bebica Bebica Bebica Bebica Bebica
____________________
Kad si u nevolji, zakucaj na vrata prijatelja i - otvorice ti se oci!

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 2220
Reg. datum: 08.08.2009
Datum unosa: Utorak 15.12.2009, 20:45, Naslov:
Moj savet ti je iskljucivo prvo sargarepa dok se ne privikne, pa onda dodas i krompir i to tek kad napuni 5 meseci.
____________________
Nije siromah onaj ko malo ima, vec onaj ko mnogo zeli...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 32
Reg. datum: 16.04.2009
Datum unosa: Subota 26.12.2009, 23:13, Naslov:
Moja beba je prije neki dan napunila cetiri mjeseca i pocela sam da razmisljam o uvodjenju cvrsce hrane, za sada je jos uvijek samo dojim uz pomalo dodavanje vodice, medjutim ja dobih savjet od pedijatra a i gdje god sam citala o uvodjenju cvrste hrane - svi preporucuju kao prvu hranu rizine pahuljice iz prostog razloga sto je riza po sastavu najslicnija mlijeku a taj prelaz treba da bude sto blazi. Cvrsta hrana se uvodi u periodu od 4. do 6. mjeseca.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

örebro
Broj postova: 150
Reg. datum: 11.11.2008
Datum unosa: Nedelja 27.12.2009, 11:40, Naslov:
ludo-lane ja sam svo petoro dece hranila bebilakom, a sto se voca i povrca tice, ja sam radila ovako, od 3,5 meseca pocinjala sam da im dajem sokice iskljucivo sargarepa ili jabuka, od 4 meseca kasice od sargarepe, pirinca, borovnice, 4,5 meseci pocinjem sa domacom supicom ( piletina, sargarepa, da ne bude puno jaka tj masna). Od 5 meseci bih pocinjala da dajem i poparicu, pire od krompira ili spanaca i rofito jaje. Od 7 meseci pocinjem da dajem sve sto spremam za ostale ukucane.
Eto ja sam tako hranila svoju decu i evo nista im ne fali, uvek su normalno napredovali, uvek su mi bili zdravi, ako bi imali problema sa stolicom zbog prikljucenja cvrsce hrane samo bi im davala vise caja ili sokica. Samo se uvek mora voditi racuna kad se pocinje sa novom hranom da to bude u manjoj kolicini i uvek posmatrati dete zbog reakcije na novu hranu.
____________________
Zivi dobrim i casnim zivotom. Kad ostaris moci ces se osvrnuti i jos jednom uzivati u zivotu.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Novi Sad
Broj postova: 4192
Reg. datum: 02.10.2008
Datum unosa: Nedelja 27.12.2009, 12:22, Naslov:
Slicno sam hranila moju decu kao i anna,samo sam ja vec sa 4 meseca davala supicu,obarim malo povrca i dodam krompir i sve to izgnjecim da bude kao kasica,sa 6 meseci sve su jeli kuvanje koje ja kuvam....vise sam im davala hranu koju ja spemim i nisam puno davala kasice iz prodavnice ja sam sama pravila kasice na blender i domace sokice
____________________
Ne cini drugima ono sto ne zelis da tebi drugi cine

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 2220
Reg. datum: 08.08.2009
Datum unosa: Nedelja 27.12.2009, 12:34, Naslov:
Treba napomenuti da so i secer nisu preporucivi do godinu dana...
____________________
Nije siromah onaj ko malo ima, vec onaj ko mnogo zeli...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 184
Reg. datum: 06.11.2008
Datum unosa: Ponedeljak 28.12.2009, 01:28, Naslov:
Hvala vam... Poljubac
Frendovi Frendovi Frendovi
____________________
Kad si u nevolji, zakucaj na vrata prijatelja i - otvorice ti se oci!

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

  • 1

Pravilnik ponasanja na forumu

Ko je online
Clanovi: Trenutno nema logovanih clanova
Gosti: 232
Koliko clanova ima idealna porodica?