Nikola Tesla

  • 1
Broj postova: 1214
Reg. datum: 13.08.2007
Datum unosa: Subota 17.11.2007, 00:57, Naslov: Nikola Tesla
Rođen je na Veneri i stigao je na Zemlju ili svemirskim brodom ili na krilima belog goluba - pisali su američki novinari, između ostalog, o Nikoli Tesli, ne mogavši ničim racionalnijim da objasne sve ono što je do kraja XIX veka uspeo da učini na polju elektrotehnike i to u nepune dve decenije rada. O genija iz Smiljana su se svi naprosto otimali. Njegovi novi i sve noviji patenti sustizali su jedni druge, pozivi za predavanja takođe, a posle čuvenog izlaganja, koje je održao u Njujorku 20. maja 1891. o eksperimentima sa strujom vrlo visoke učestalosti, nekako se prirodno očekivalo da sav taj silni uspeh potvrdi i u evropskim prestonicama. Naučnici Velike Britanije i Francuske su ga naljubaznije pozivali da predstavi svoje najnovije pronalaske u Londonu, Parizu i na najčuvenijim univerzitetima - “hramovima nauke” onoga doba.

Kako svedoči Mihailo Pupin, samo jedan čovek nije delio to oduševljenje. Štaviše, on nije krio svoje antipatije i najvulgarnije oponiranje našem pronalazaču. Bio je to “čarobnjak iz Menlo parka” - Tomas Alva Edison. Tajnu ove netrpeljivosti, od koje će Tesla imati samo štete, otkriva Margaret Čejni jedna od Teslinih biografa: “U osnovi, Tesla je bio intelektualac, teoretičar i kulturan čovek, što je sve bilo sušta suprotnost Edisonu. Tesla je bio iz srpske porodice, najskromnijeg porekla i bio je šokiran kada se prvi put sreo sa Edisonom - vulgarnim galamdžijom iz Amerike. Privlačnost mladog Tesle ogledala se i u tome što je bio evropski obrazovan, što je govorio jezike, posećivao pozorišta i družio se sa glumcima i književnicima, što je bio dobar poznavalac literature, voleo muziku, pa, najzad i što je bio tako svestrano obrazovan da s njim nikom nije moglo biti dosadano. Sem toga, on je bio naučnik, jedan od najvećih.”

Ne postoji čovek ni dete koji nije čuo za Nikolu Teslu, našeg najvećeg naučnika i najskromnijeg čoveka.On je naš ponos i kulturno blago ali i vrednost celog čovečanstva.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1214
Reg. datum: 13.08.2007
Datum unosa: Subota 17.11.2007, 01:11, Naslov:
U svojoj autobiografiji posvetio je najlepše redove majci Đuki: “Moja majka je bila prvorazredni izumitelj i bila bi, verujem, postigla vrlo mnogo da nije bila toliko udaljena od savremenog života i onih mnogih mogućnosti koje on pruža. Izumela je i izradila mnoge naprave. Tkala je najlepše uzorke nitima koje je sama isprela. Čak je i semenje sejala, uzgajala biljke, odvajala vlakna. Radila je neumorno, od zore do kasno u noć, a veliki deo odeće koju smo nosili i nameštaja koji smo imali u kući - bilo je delo njenih ruku. Kad je prešla šezdesetu godinu, njeni prsti bili su još toliko spretni da bi splela tri čvora na trepavici.”

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 322
Reg. datum: 30.10.2007
Datum unosa: Subota 17.11.2007, 07:08, Naslov:
Maculi:
Citat:
On je naš ponos i kulturno blago ali i vrednost celog čovečanstva.

Duboko izvinjenje ako kvarim temu, ali imam utisak da su njegove vrline upravo u tome sto je pri svojim izumima iskljucivo mislio na nauku u sluzbi covecanstva. On je bio Zemljanin koji je za svoju planetu uradio mnogo, i ja ko jedan Dejan iz Srbije imam s tim isto koliko i jedan Jung Cio Tung iz KIne, ili kakav americki Dzo. U kom smislu je Tesla nase kulturno blago? To sto imamo njegov muzej, nije valjda to? To je ipak malo drugaciji muzej. Hehe, malo se on bavio kulturom, ukoliko izuzmemo osvetljenje za muzeje, reflektore za film, pozoriste, mislim svu tu struju potrebnu za kulturu. Osmeh

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1664
Reg. datum: 16.05.2007
Datum unosa: Subota 17.11.2007, 15:36, Naslov:
Engleski profesor R. Cup, u cast stote godine rodjenja Nikole Tesle, vrlo je slikovito dao odgovor na pitanje cime je Tesla tako bogato obdario covjecanstvo:

"Davno je anonimni genij pronasao kotac. To je jedan od najkorisnijih izuma kojeg je covijek poklonio covjecanstvu. Takav izum bio je vidljiv, a pronalazak nevidljivog kotaca koji je napravljen iz magnetskog polja, daleko je od vidljivosti i upravo to smo primili od Tesle. Takva genijalna ideja mogla se je poroditi samo u briljantnom i izuzetnom razumu."



Profil

Posaljite privatnu poruku

Broj postova: 1214
Reg. datum: 13.08.2007
Datum unosa: Subota 17.11.2007, 17:35, Naslov:
Zar nije , Dejane , dovoljno da ceo svet , poznajući Teslin rad sazna da su Srbi pametan narod koji može da iznedri ne samo jednog Teslu?Da nismo oni koji tamo na Balkanu samo zadevaju svadje i ratove. Da možemo da promenimo iskrivljene predstave kako smo varvari sa najnižim standardima . Da niski standard ne uslovljava i manjak pameti i drugih ljudskih vrlina koje su krasile i Nikolu Teslu. ..Ne slažem se s tvojim stavom...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1043
Reg. datum: 06.06.2007
Datum unosa: Subota 17.11.2007, 23:20, Naslov:
Eh maculi, da ti kazem... Svi oni u svetu koji znaju za Teslin rad najmanje razmisljaju o tome ko je on bio po nacionalnosti. Kad bi ih to pitala, bilo bi ih jako malo koji bi ti znali odgovoriti. Mozda to ne vazi za Titove pionire.

Isto vazi i za mnoge kulturne radnike, spisatelje, pesnike... Recimo Nemci su culi za Franceta Preserna. Pa ne zbog toga jer je Slovenac, znaju ga jer je vecinu svojih najlepsih pesama napisao na nemackom jeziku.

Pridruzujem se onom redu koji se ne slaze s tobom Osmeh

P.S.: Meni je recimo interesantan onaj deo Teslinog zivota kada je razmisljao o kastriranju, da bi se lakse posvetio intelektualnom radu. Da li znas mozda nesto vise o tome? Poznato je da je imao polni odnos samo jednom...
____________________
O Ana, o Ana, tugo mojih dana...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1214
Reg. datum: 13.08.2007
Datum unosa: Subota 17.11.2007, 23:32, Naslov:
A jurila ga je jedna Sara Bernard...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1214
Reg. datum: 13.08.2007
Datum unosa: Subota 17.11.2007, 23:36, Naslov:
Po Teslinom kazivanju, njegova se porodica ranije prezivala Draganić. Ovo prezime vodi poreklo iz užičkog kraja, odakle su i "vidoviti" Tarabići. Kod Karlovca postoji selo sa ovim imenom. Prezime Tesla postojalo je samo u Lici. Postoji predanje u porodici da su članovi jedne grane dobili nadimak "Tesla" zbog njihove nasledne osobine koju su bezmalo svi imali, a to su vrlo iroki istureni prednji zubi, koji su mnogo ličili na istureno sečivo drvodeljske sekire.
Tesla je rekao i ovo:" Iako moram sav svoj pronalazački dar pripisati majčinom uticaju, ipak je vaspitanje koje sam dobio od oca bilo od velike pomoći. Ono se sastojalo iz raznih vežbi, na primer iz pogađanja tuđih misli, pronalaženja grešaka u načinu izražavanja, iz ponavljanja dugih rečenica ili računanja napamet. Ti svakodnevni zadaci imali su za cilj da mi se pojača pamćenje i rasuđivanje, a naročito da se razvije kritičko osećanje, to je bez sumnje vrlo korisno".
Dobar primer kako učitidete da razvija klikere i da nauči da misli svojom glavom!

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 322
Reg. datum: 30.10.2007
Datum unosa: Subota 17.11.2007, 23:51, Naslov:
Evo da se prikljucim jos malo...
Tesla je, kao i Andric, predmet vecne otimacine ljudi sa ovih prostora. Patriotizam se ne gradi na tome da se busamo u grudi zato sto je neko pametan rodjen u susednom selu. Rodjena je u tom selu i masa glupih, i masa prosecnih, pa zasto ne pricamo o njima?
Dobro, Draganici su iz Srbije, pa ok. Tesla je odrastao u Hrvatskoj, pa opet ok. Cuo sam zanimljiv podatak da je Tesla u Srbiji proveo ukupno jedan dan, i to kad je dosao da primi neku nagradu.
Ne znam da li je dobro da se tema siri u tom pravcu, ali stvarno mislim da za genijalca svetskih razmera stvarno nije bitno odakle je.
Ima tu nesto oko tog kastriranja, ali ne samo u smislu da nije hteo da gubi dragoceno vreme na seks. On se cak nije ni rukovao. Imao je neki trip u vezi sa telesnim kontaktima. E sad, da li je trip lican ili naucni, pitanje je. Posto je u pitanju Tesla, ljudi su skloni da to tumace da je on smatrao da se pri dodiru dva tela nesto lose desava s nasim magnetnim poljima ili tako nesto, da ne lupam.... Ili je samo imao los prvi put, pa odustao, ko zna...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1214
Reg. datum: 13.08.2007
Datum unosa: Subota 17.11.2007, 23:54, Naslov:
Činjenica je da su pametni ljudi uglavnom osobenjaci i čak i čudaci. Ne kaže se badava da je tanka linija izmedju genija i ludaka! Ali taj čudak je imao vizije koje je ostvario i tako zadužio celo čovečanstvo.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 322
Reg. datum: 30.10.2007
Datum unosa: Subota 17.11.2007, 23:59, Naslov:
Hm, pa ja upravo o tome pricam da njegovo osobenjastvo mozda nije slucajno, nego da je covek znao nesto o cemu mi mozda i ne slutimo. Mada je mozda dobro sto ne znamo, pa se jos uvek rukujemo, i na druge nacine udruzujemo magnetna polja... Hehe, magnetisemo se Osmeh

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1043
Reg. datum: 06.06.2007
Datum unosa: Nedelja 18.11.2007, 00:20, Naslov:
Ljudi kao sto je Tesla nas nisu zaduzili, maculi, nego smo ih mi razduzili Osmeh
Umesto da bi njihovo znanje koje su tako nesebicno predali covecanstvu iskoristili, ljudi su ta znanja najprije isprobali na podrucju medjusobnog unistavanja...
Koliko znam Tesla je prije smrti imao viziju o iskoristavanju solarne energije, a radio je i na nekom projektu umetnog groma koji bi (do tih podataka je dosao uz rad), bio toliko jak da bi mogao prepoloviti planetu. Uplasio se da bi to mogli iskoristiti u ratne svrhe pa odustao...
____________________
O Ana, o Ana, tugo mojih dana...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1214
Reg. datum: 13.08.2007
Datum unosa: Nedelja 18.11.2007, 01:36, Naslov:
http://www.tesla-museum.org/meni_sl.htm
Ovo je adresa gde možete naći na netu sve o Nikoli Tesli!

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 839
Reg. datum: 26.07.2009
Datum unosa: Subota 08.08.2009, 13:21, Naslov:
Mozda bi bolje bilo da Tesla nikada nije ni postojao!Neko bi vec izmislio tu struju...ovako ta njegova otkrica su zloupotrebljena,a mi tu dodjemo kao pokusni kunici....cini mi se da ce ta igranka ici dotle do nestanka populacije...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Beograd
Broj postova: 1426
Reg. datum: 09.07.2008
Datum unosa: Utorak 18.08.2009, 17:39, Naslov:
Mislim da su ljudi u to vreme bili nepravedni prema njemu i da su svaki njegov rad na najgori moguci nacin ponizili...Nismo zasluzili takvog genija na ovoj planeti zato sto nismo znali da ga cenimo...Zaista mu se divim,uvek i mislim da se on isticao mnogo vise od drugih naucnika...
____________________
Voy a pensar en ti, es todo lo que necesito para sobrevivir...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 3217
Reg. datum: 07.05.2009
Datum unosa: Utorak 18.08.2009, 17:47, Naslov:
Život i rad Nikole Tesle su djelo genija.
Iza njega je ostalo toliko toga da čitava armija pokušava da nastavi njegovo djelo ali im ne uspjeva..." baš mi žao" ...da moćnici ne mogu ništa više da zlopotrebe.

To da čitava planeta ide u propast je zato što samo trošimo a ništa ne stvaramo. Mi smo potrošači a ne kreatori ... sve se to sada mjenja.

Probudite se!
____________________
pulsate et operietur vobis

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Peæinci
Broj postova: 342
Reg. datum: 11.02.2010
Datum unosa: Subota 29.05.2010, 19:45, Naslov:
preporučujem da pogledate emisiju "Agape" i dve epizode o Nikoli Tesli.U emisiji govori Velimir Abramović,filozof koji je dobar poznavalac Nikole T. i koji je čini mi se u društvu koje nosi ime po naučniku.Jako zanimljiva epizode.Ja sam se oduševio.U tim epizodama možete da čujete detalje koje sigurno niste znali o Tesli.Inače emisija se može skinuti sa neta.Ima je na rapidserbia forumu.
____________________
"Velièina èoveka nije u tome da nikad ne padne,veæ da se uvek digne kad padne"

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Blog

Moderator
zveka - Zenski forum
becej
Broj postova: 1363
Reg. datum: 22.07.2008
Datum unosa: Subota 29.05.2010, 21:43, Naslov:
E, Teslu obozavam i knjige o njemu nikome ne delim, iscitavam , divim mu se.....Jeste bio genije...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

  • 1

Pravilnik ponasanja na forumu

Ko je online
Clanovi: Trenutno nema logovanih clanova
Gosti: 119
Koliko clanova ima idealna porodica?