Krsne slave-porodično okupljanje

Broj postova: 1214
Reg. datum: 13.08.2007
Datum unosa: Nedelja 18.11.2007, 02:16, Naslov: Krsne slave-porodično okupljanje
21. novembar

SVETI ARHANĐEO MIHAILO - ARANĐELOVDAN

Srpska pravoslavna crkva i vernici slave u mesecu novembru svetog arhandjela Mihaila ili Arandjelovdan, koji je u Srbiji, prema broju vernika koji ga slave, na drugom mestu, posle svetog Nikole.

Aranđelovdan je i esnafska slava vrećara.Veruje se da arhanđel Mihailo obilazi bolesnike.

Prema verovanju, ako im stane više glave - bolesnik ce ozdraviti, a stane li bolnome kod nogu - dani su mu odbrojani.

Veruje i da arhanđel Mihailo vucima zatvara čeljusti i ostavlja tajne znake kojima zveri ne smeju da pridju, pa tako štiti čobanska stada.

U istočnoj Srbiji veruje se da je arhanđel Mihailo najodaniji Bogu.

Praznik je ustanovljen u vreme rimskog pape Silvestra Prvog i aleksandrijskog patrijarha Aleksandra.

Arhanđeo Mihailo je, prema verovanju, "živi svetac", sedi na Mesecu i gleda šta ljudi rade, a povremeno i silazi medju ljude. Zbog verovanja da je živ svetac, neki slavari za taj dan ne kuvaju žito.

Veruje se i da slavaru arhanđel Mihailo sve vreme slave stoji na desnom ramenu.


Da li se u vašoj porodici slavi krsna slava? Kako se proslavlja?

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1214
Reg. datum: 13.08.2007
Datum unosa: Nedelja 18.11.2007, 02:28, Naslov:
Postirala sam prvo ovu slavu jer je to i moja devojačka slava , a i moji roditelji je proslavljaju.U stvari to je očeva slava jer je moja majka katolkinja.Cela porodica se okupi za ručak i mogu reći da uživam kao kad sam bila dete iako za sebe ne mogu reći da sam neki veliki vernik. Ovaj običaj ima po meni najveću vrednost jer smo svi zajedno, tri generacije , opušteni smo , pričamo, šalimo se uz svetlost slavske sveće i djakonija koje su spremljene za ručak!

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1043
Reg. datum: 06.06.2007
Datum unosa: Nedelja 18.11.2007, 02:32, Naslov:
A sta je slava. Mozes li mi malo vise reci o tome? Na koji nacin se odredi slava. Zanima me sve o slavi.
____________________
O Ana, o Ana, tugo mojih dana...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 3
Reg. datum: 04.09.2007
Datum unosa: Nedelja 18.11.2007, 02:53, Naslov:
Slavu slave samo Srbi i Makedonci. Inace to je nastavak mnogobozackog ( paganskog) verovanja. Narod nije mogao da se odrekne svojih bogova koji su cuvali dom pa su samo umesto nekog svog boga iz mnogobozackog vremena izabrali nekog Svetitelja. Moze da se slavi bilo koji svetitelj. Ili je u pitanju porodicna tradicija sa kolena na koleno ili pak vezano za neki dogadjaj, najcesce kad se osobi desi nesto lose na dan velikog Svetitelja i uspe da prevazidje tu prepreku, onda tog Svetca uzima za krsnu slavu...
Steta sto malo ljudi zna kako pravilno spremiti slavu, i zasto se posti ili ne...mnogo smo se udaljili od nase vere...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1214
Reg. datum: 13.08.2007
Datum unosa: Nedelja 18.11.2007, 03:25, Naslov:
Dark, evo sam ti kopirala sa sajta pravoslavne crkve ( i prebacila na latinično pismo jer je sve ćirilicom pisano) jer ja baš i nisam stručna po pitanju vere:

Citat:
Boga i Njegove Svete slavili hrišćani još od samog početka;zato su mnogi od njih i sami Sveci postali. To nam pokazuju i svedoče već prvi hrišćanski Mučenici, koji su za slavu Božju i same svoje živote položili. Tako, na primer, Sveti Mučenik Karp , pred neznabošcima i bezbožnicima onoga doba, nije hteo da slavi lažne bogove, nego samo Hrista - jedinog Istinitog Boga.
Stoga i mi, pravoslavni hrišćani, od samog Gospoda Hrista primivši svetu veru i sveti zavet, slavimo i proslavljamo Boga i Njegove Svete Ugodnike i Besmrtnike: Presvetu Bogorodicu, Svete Apostole i Mučenike, Svete Oce i Pravednike, i tako ovim slavljenjem Boga i Svetitelja, koje je sam Bog proslavio zato što su i oni Boga proslavljali, i mi zadobijamo večnu slavu Božju i nasleđujemo život večni. Ovo drevno hrišćansko sveto predanje o slavljenju Boga i slave Božje u Svetima, primili smo i mi Pravoslavni Srbi od Svetog Ćirila i Metodija i od Svetog Save.
Naša Krsna Slava, koju slavimo posebno u svakom domu i svakoj porodici (ako se nismo odrekli vere Xpristove i imena Srbinovog), molitvama Svetoga koga slavimo oživljava u nama i dušama našim svetu i svetlu uspomenu na onaj dan kada smo se svi porodično krstili i hristijanizo-vali, kada smo se i naši preci i mi za njima verom i krštenjem u Hrista uhristovili i ohristovili, kada smo se ucrkvili i ocrkvili, da bismo se obožili i obesmrtili, kako to lepo veli naš novi ugodnik Božji Otac Justin.
Slaveći našu domaću Slavu, mi ne prestajemo slaviti i svoju crkvenu, hramovnu Slavu zajedno sa svojom braćom parohijanima; i to je naša zajednička sveta Preslava. A kada slavimo svoju domaću i porodičnu Slavu, ne slavimo je opet sami u kući, niti samo u kući, nego najpre sa ostal-im pravoslavnim hrišćanima u Crkvi, na zajedničkoj svetoj Službi, svetoj Liturgiji, gde su prisutni i svi Božji Anđeli i svi Sveti, i gde se spominju svi naši živi i upokojeni, pa tek onda i u domu svome. I opet u domu ne slavimo je sami, nego u zadruzi i zajednici sa svojom porodicom, sa svojim bližnjima i srodnicima, sa susedima i prijateljima, i sa svakim namernikom Božjim koji nam tog dana dođe u dom, makar bio i prosjak i ubožjak, pogotovu sa njim. Jer je i on, kao i svaki čovek, slika Božja i brat Hristov i naš.
I prvi hrišćani su na sličan način slavili Slavu kao što i mi danas slavimo, i kao što naši sveti Manastiri i Crkve danas slave: posle završene svete Liturgije u hramu svi prisutni idu za jednu zajedničku trpezu ljubavi: svi se zajedno sa sveštenikom pomole Bogu, uz svetu vodicu, sveću i tamjan, zatim se blagoslovi sveto Žito i prelomi i prelije vinom sveti Kolač, i onda se pomenu svi naši srodnici na zemlji i na nebu, pa se onda, uz ljubljenje. i molitvene želje i čestitanja, svi zajedno uteše za opštom trpezom onim što je Bog dao i domaćin spremio. A sve to se čini u slavu Božju i u čast Svetoga čiji se sveti spomen toga dana slavi.
Srpska Pravoslavna Crkvena Opstina u Hamburgu

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1043
Reg. datum: 06.06.2007
Datum unosa: Nedelja 18.11.2007, 04:02, Naslov:
Hvala devojke, nadam se jos kojem odgovoru.
Dakle, ako pravilno razumem slavu ne odredjuje dan rodjenja. Mislio sam da je to tako. Cesto sam ovako u drustvu naletio na pitanje A koje si ti slave? pa sam mislio da to govori nesto vise o osobi kojoj je pitanje upuceno... Da li recimo porodicna slava koja se nasledjuje, oznacava nesto po cemu je porodica poznata? Da li je svetac neke vrste zastitnik takve slave.--- Jos uvek ne razumem pojam "krsna" - mislio sam da je to nesto kao pricest. Da li se slava slavi po prezimenu?

E, a sada malo skakljivo pitanje. Recimo da stranac odluci preuzeti srbsko drzavljanstvo. Zanima me, da li mu je moguce (i prema cemu) odrediti slavu?
____________________
O Ana, o Ana, tugo mojih dana...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1214
Reg. datum: 13.08.2007
Datum unosa: Nedelja 18.11.2007, 04:16, Naslov:
Koliko ja znam, svako može da slavi slavu ako je pravoslavne vere, kršten u crkvi-zato se i zove krsna slava.I stranac može uzeti veru svoje žene.
Po običaju slava se nasledjuje, slavi se slava koju su i naši preci slavili. Žena udajom preuzima slavu svog muža. Ako je više muške dece u porodici, slavu uzima najstariji sin. Ostali mogu slaviti istu ili uzeti neku drugi. Cilj je okupljanje porodice .Tako će se porodia okupiti više puta u toku godine.
Na slavu se po novijim običajima nosi crveno vino domaćinu a domaćici cveće.
Sveća gori sve vreme, a pre obeda govori se očenaš. Obično ga govore deca a domaćin časti dete novcem(to je verovatno noviji običaj).Ikona sveca je na centralnom mestu u sobi gde se postavlja ručak.
postoji i običaj da sinovi ne slave slavu dok im je otac živ ali to nije pravilo.
Na slavi se služi obavezno supa i sarma(u zimskom periodu kad nije post) a tu je i razno pečenje, kolači i slavsko žito!.
Najčešća slava kod Srba je sveti Nikola koji se slavi 19. decembra. To je posna slava a glavno jelo je riba.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1214
Reg. datum: 13.08.2007
Datum unosa: Nedelja 18.11.2007, 04:31, Naslov:
Evo još malo informacija sa foruma pravoslavne crkve. Ne propagiram ga . Samo hoću da informišem onog koga to interesuje! Priznajem da sam i ja saznala dosta o slavi.

Citat:
Za svoje zaštitnike i molitvenike pred Bogom naši stari uzimali su Presvetu Bogorodicu, ili hrišćanskog svetitelja na čiji su se dan krstili -tj. primili hrišćanstvo (i njihovu uspomenu proslavljali su oni dan rođenja ili telesne smrti svetitelja, ili na dan prenosa svetiteljevih moštiju. zato je krsna slava!
Proslavljanje slave u njenom prvobitnom obliku je (za razliku od današnjeg oblika kod Srba) bilo u običaju ne samo u srpskom narodu, već i kod drugih pravoslavnih naroda. Ali, kod ovih naroda tokom vremena proslavljanje krsnog imena zamenjeno je praznovanjem dana rođenja pojedinih članova porodice, ili dana onih svetitelja čija imena oni nose. od slave nastalo proslavljanje rođendana i imendana (slavu slavi još izvestan deo Bugara, Rumuna i Arbanasa, mada ne onako kako slavu proslavljaju Srbi). Slavu su stalno slavili jedino Srbi ma gde se oni nalazili, i to ne samo pravoslavni Srbi. Slava se nalazi i kod Srba rimokatolika (u Boki, Konavlima, Hercegovini, Dalmaciji, Sloveniji) pa i kod onih rimokatoličkih porodica čiji su preci bili Srbi. Otuda je i nastala ona narodna izreka: "Gde je slava tu je i Srbin".

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 3
Reg. datum: 04.09.2007
Datum unosa: Nedelja 18.11.2007, 06:10, Naslov:
Nije bitno drzavljanstvo, mozes biti drzavljanin bilo koje zemlje, za slavu je bitno biti pravoslavne vere. Krstenjem postajes hriscanin. Hriscanstvo je bilo jedinstveno do 1054.godine a onda se podelilo na rimokatolicko na celu papa i pravoslavno na celu patrijarh, stim sto ima vise samostalnih pravoslavnih crkvi u svetu, na pr. Grcka, Ruska, Srpska, Gruzijska...Slava je vezana za dan rodjenja nekog Svetitelj, ili dan njegove smrti ili dan kad su njegove mosti prenete sa jednog mesta na drugo i sl. Svetitelj koga slavi porodica je zastitnik tog doma i trebalo bi stalno moliti se njemu,imati ikonu tog Svetca,kandilo pored ikone i jos drugih stvari ako si pravi pravoslavac...Moze da se desi da neki clan porodice ima tesku nesrecu na dan nekog svetitelja i samo Bozjim cudom to prezivi,onda se taj svetac uzme kao zastitnik tog doma. Ali moze ako ne postoji porodicna slava sam covek da izabere Svetca koga hoce za zastitnika.
Pitaj ako te jos sta zanima...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1214
Reg. datum: 13.08.2007
Datum unosa: Nedelja 18.11.2007, 06:30, Naslov:
Hvala Jelenanis! Pitaćemo! Uvek ima pitanja!

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1043
Reg. datum: 06.06.2007
Datum unosa: Nedelja 18.11.2007, 07:57, Naslov:
Pa da. Nije bitno drzavljanstvo, to mi je jednostavno izletelo ispod prstiju Jelenanis. Hvala ti.
____________________
O Ana, o Ana, tugo mojih dana...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1043
Reg. datum: 06.06.2007
Datum unosa: Nedelja 18.11.2007, 15:51, Naslov:
Jelenanis, pored krsne slave i porodicne slave, spomenula si i posnu slavu. Ako sam pravilno shvatio, uvek se slavi u krugu porodice i ne zaboravi se na slucajnog posetitelja kuce u kojoj se slavi...
Kakav je smisao posne slave? Samo u tome da se posti?
____________________
O Ana, o Ana, tugo mojih dana...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 3
Reg. datum: 04.09.2007
Datum unosa: Nedelja 18.11.2007, 21:30, Naslov:
Krsna, porodicana, sve je to isto, vremenom je izgubila pocetni smisao…Slave se dele na posne i one koje nisu po tome kog datuma se slave…Svi svetitelji koji se praznuju za vreme velikih postova Bozicnog ( traje 6 ned.), Uskrsnjeg (7 ned.), Velikogospoijnskog ( 2 nedelje) i Petrovdanskog (2-5) se spremaju posno…
Najbitnije je da se osveti vodica kojom se umesi slavski kolac ( hleba) da se taj kolac odnese na osvecenje u crkvu, vino i zito ( zito zbog sve nase pretke koji su slavili slavu)
Lepa su ta okupljanja za slavskom trpezom. Mogu da se slave porodicno, mogu da se pozovu i prijatelji ali svako ko slucajno dodje tada treba da se ugosti…
Pozdrav…

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 49
Reg. datum: 01.10.1973
Datum unosa: Ponedeljak 19.11.2007, 01:37, Naslov:
Posto smo moj muz i ja razlicite vere, mi slavimo sve srbske praznike i muslimanska, a nasa slave je sveti Nicola, kad sve saberemo retko prodje mesec da nesto ne slavimo, mi to jako volimo jer, nam dolaze u ggoste rodjaci i prijatelje u tim drudjenima sto ludi razmenjuju svoj misljenja i stavove, sto jako obogacuje svako od nas. Ovo je treca godina kako slavimo slavu u Kazablanki po svi obicajima
nedostajem masina za mlevenje zito Osmeh snalazim se na razni nacine, nekad zito krupnije nekad sitnje vazno je da je na stolu Osmeh

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Blog

Beograd
Broj postova: 373
Reg. datum: 05.07.2007
Datum unosa: Ponedeljak 19.11.2007, 05:39, Naslov:
Krsna Slava se nasledjuje. I slavi je svaka porodica u svome domu. Ako ima tri brata sva trojica slave slavu. Zabluda je da slavu preuzima od oca najstariji. Ja sam udata za najmladjeg od trojice brace i mi smo posto smo sada nas dvoje porodica, slavili ove godine slavu, u pravom smislu: zito, kolac, vino, sveca. A najstariji brat je slavio onako kako je to i do sada cinio uz okupljanje familije, prijatelja i komsiluka.
Inace, kada smo se raspitivali kod svestenika, sta i kako, jer ja zelim da zivim u stanu koji je osvestan i ima ikonu i Svetitelja zastitnika, on je rekao da cak i sinovi koji odvojeno zive od oca treba da slave slavu i da ne moze da se uzme neka druga slava vec samo ona koju ste od predaka nasledili. Svetitelj koga slavite se moli Gospodu za vas.
Inace, ukoliko neko zeli da slavi slavu jer je nema, ili ne zna koja mu je slava ( posledica vremena u kojem smo ziveli pedeset godina, a do pre desest), moze da se konsultuje sa svojim parohijskim svestenikom. Nasi prijatelji, koji nisu zanli koja im je Slava, kad su pitali svestenika sta da rade, on ih je savetovao da odaberu slavu koja je blizu nekog datuma koji im je znacajan. Posto su se u Maju uselili, slave Djurdjevdan.
I sve slave koje padaju u postove su posne, kao i one koje padnu u sredu ili petak.
Moja devojacka slava je iskljucivo posna - Sveti Nikola, a sada slavim Svetu Petku.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Broj postova: 1214
Reg. datum: 13.08.2007
Datum unosa: Ponedeljak 19.11.2007, 05:54, Naslov:
Citat:
Zabluda je da slavu preuzima od oca najstariji.

Meni je rečeno tako.Već sam rekla da ne poznajem dovoljno sva pravoslavna crkvena pravila ali je naš pop rekao da uvek , obavezno slavu nasledjuje najstariji sin. Ostali sinovi mogu slaviti istu slavu ili neku drugu koja je datumski važna za porodicu. Verovatno si ti Tamariska u pravu a do onog da sinovi mogu menjati slavu je verovatno došlo novijim tumačenjem običaja.Veoma smo se udaljili od izvornog shvatanja religijskih pravila i uneli u tradiciju duh savremenog shvatanja.Zato je i korisno na forumu raspravljati o tome. Vrlo srecna

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 824
Reg. datum: 10.09.2007
Datum unosa: Ponedeljak 19.11.2007, 17:15, Naslov:
U petak, 16. novembra bila je moja slava - Sv. Đurđic. Pošto je bio petak, posni dan, sve na trpezi je i bilo posno. Taj dan se kod nas proslavlja baš svečano, dolazi nam sveštenik u kuću, osveštava naš dom i porodicu. Dolaze nam najbliži rođaci, kumovi, prijatelji... Sve protiče u nekom svečanom raspoloženju, ljudi su opušteni i pozitivni. Međutim, ima nekih novih "vernika" koji od krsne slave prave trodnevnu feštu, dovlače svirače, trubače i tako dalje... Za tim stvarno nema potrebe, pomalo je ružno i preterano jer to nije dan gde se razmećemo već dan kada uživamo u svojim bližnjima.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1214
Reg. datum: 13.08.2007
Datum unosa: Ponedeljak 19.11.2007, 17:30, Naslov:
Citat:
Međutim, ima nekih novih "vernika" koji od krsne slave prave trodnevnu feštu, dovlače svirače, trubače i tako dalje... Za tim stvarno nema potrebe, pomalo je ružno i preterano jer to nije dan gde se razmećemo već dan kada uživamo u svojim bližnjima.


Kod nas se često i slave i sahrane pretvore u cirkus zbog preterivanja i nepoznavanja narodne tradicije i običaja. Kakvi smo to mi kad ne znamo da odredimo gde je granica dobrog ukusa i mere? :-(

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 86
Reg. datum: 11.08.2007
Datum unosa: Ponedeljak 19.11.2007, 18:25, Naslov:
Moja slava je sveta Petka.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Dubai
Broj postova: 1
Reg. datum: 26.05.2007
Datum unosa: Ponedeljak 19.11.2007, 21:39, Naslov:
Moja porodica slavi svetog Jovana. Iako je katolkinja, moja majka je prihvatila slavu svog muza, bas kao sto je to svojevremno ucinila i moja baka. I ovu slavu slavi veliki broj srpskih porodica. Interesantno je da su nekada u vreme svetog Jovana bili veliki mrazevi, otuda i termin "jovanski mrazevi". Isto tako, baka mi je pricala da su za Savindan (slavu Sveti Sava), bile toliko ostre zime, da su se sante leda mogle videti na Dunavu. Tako je nastala izreka: Sveti Sava, Dunav zamrzava", a koja se naravno odavno ne koristi...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Pravilnik ponasanja na forumu

Ko je online
Clanovi: Trenutno nema logovanih clanova
Gosti: 196
Koliko clanova ima idealna porodica?