I bebe govore

  • 1
Broj postova: 1306
Reg. datum: 28.09.1973
Datum unosa: Sreda 19.12.2007, 10:37, Naslov: I bebe govore
Kod Opre je gostovala izvesna gospodja Dunstun, poreklom iz Australije, koja je na osnovu dugogodišnjeg istraživanja plača beba od 1-3 meseca, ustanovila da plač ima jasan smisao, tj. da bebe precizno "govore" o tome šta im je. Važan je samo prvi slog kojim bebe započinju plakanje, sve ono kasnije "raspevavanje" Osmeh ne govori ništa. Kada plač započne sa...
Heh - znači da je bebi neudobno, i da joj treba promeniti položaj;
Neh - znači da je gladna;
Eh - da je treba uspraviti da podrigne;
Au - da joj se spava;
Eair - da je boli stomak.
Po snimcima i zadovoljnim reakcijama i beba i majki, moglo bi se reći da je ogromna podudarnost, tj. da sve ovo ima smisla. Međutim, ovo važi za samo prva tri meseca nakon rođenja, posle su moguće promene, pogotovo ako roditelji dotle nisu imali "sluha" za tu komunikaciju. Majke uglavnom reaguju instiktivno, i najčešće ne greše mnogo, ali oslušnite baš svoje anđelčiće i proverite ovu teoriju Osmeh

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 618
Reg. datum: 16.06.2007
Datum unosa: Sreda 19.12.2007, 10:59, Naslov:
Gledala sam tu epizodu i bilo je jako simpaticno Tralalalala Prikazivali su snimke nekoliko beba i stvarno se poklopio taj njihov "govor"! Kad se budem porodila javicu vam kako sam savladala bebeci jezik Osmeh
____________________
"Od 30. juna nisam aktivna... sto znaci da se ovom nedozvoljenom aktivnoscu bavim vec duze vreme".... stoga se posipam pepelom i skruseno molim za oprost!

Profil

Posaljite privatnu poruku

Broj postova: 541
Reg. datum: 07.06.2007
Datum unosa: Sreda 19.12.2007, 12:11, Naslov:
Jao,i ja sam gledala ovu epizodu,inace volim da gledam Opru Osmeh i super mi je bilo kako su snimali male bebice...ukoliko moze pomoci,extra je to stvar.
Sto je najvaznije,ovo ispada jedan univerzalni jezik malih bebica . :-D
____________________
You don't love someone for their looks, or their clothes, or for their fancy car, but because they sing a song only you can hear.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1306
Reg. datum: 28.09.1973
Datum unosa: Nedelja 23.12.2007, 01:22, Naslov:
Samo da dodam da Eh, koje znači da beba treba da se uspravi da bi podrignula, više liči na stenjanje nego na plač. To su pojedinačna Eh, koja se vežu u plač tek ako se bebi ne ispuni zahtev...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1043
Reg. datum: 06.06.2007
Datum unosa: Nedelja 23.12.2007, 20:35, Naslov:
____________________
O Ana, o Ana, tugo mojih dana...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1306
Reg. datum: 28.09.1973
Datum unosa: Nedelja 23.12.2007, 22:57, Naslov:
Ovde nije bila reč o plaču, nego o slogovima pre nego što se plač razvije.
A to da li treba reagovati na svaki bebin plač pitanje je za svakog roditelja ponaosob. To su individualne odluke.
Mislim da bebe nikada ne plaču bez razloga. Uvek je u pitanju neka potreba: glad, neprijatnosti oko grčeva, zubića, neudobnog položaja, pune pelene... Česta pojava kod malih beba je i zapaljenje uha, a to je baš nezgodno jer im onda i sisanje postaje bolno, pa čak i zevanje. U nekim situacijama lako je otkloniti uzroke plača i beba će nastaviti da spava ili će mirno i zadovoljno posmatrati svoju okolinu. Ovo sve zajedno može se i ignorisati s opravdanjem da mališani moraju da "razvijaju pluća", ali to je izbor o kojem sam pisala na početku.
Naravno da je plač i način na koji bebe traže pažnju, blizinu tela, pa i položaj u kojem mnogo bolje može da razgleda svoju okolinu. Ne mislim da im to treba uskratiti. To iziskuje mnogo veći roditeljski napor i posvećivanje, ali ima svoja mnogostruka opravdanja. Neka od njih su da dok je beba uspravna u naručju lakše se oslobađa viška vazduha, popuštaju grčevi jer se greje o telo, intelektualno i iskustveno mnogo brže napreduje nego one bebe koje najveći deo vremena provode u krevecu gledajući u isti prizor pred sobom...
Nisu toliko problem razmažene bebe, nego i razmaženi roditelji Osmeh

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1043
Reg. datum: 06.06.2007
Datum unosa: Ponedeljak 24.12.2007, 01:33, Naslov:
____________________
O Ana, o Ana, tugo mojih dana...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1306
Reg. datum: 28.09.1973
Datum unosa: Ponedeljak 24.12.2007, 02:08, Naslov:
Važno je da bebu naučimo da može da računa na našu pažnju i prisustvo. Šta nas košta da ostanemo s njom dok ne zaspi? Malo nam je teško, želimo se osloboditi te obaveze? Može i tako, a može i drugačije...
Odojčad nakon rođenja majku i sebe doživljava kao jednu nedeljivu ličnost. Tako da dodir i blisko prisustvo nije bebin "bes" nego istinska potreba. Tek kasnije sledi učenje o svojoj sopstvenoj ličnosti, i roditeljima koji brinu o njoj. Bebe spoznaju da su jedinstvene, da je majka neko ko odlazi, ali se uvek i vraća. To se može napraviti "na rez", ali može se i učiti postepeno bez pritiska. Za to su najpreporučljivije igre "skrivalice" kada majka (ili otac, naravno), pokrije lice rukama, pa ga onda otkrije uz osmeh...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

  • 1

Pravilnik ponasanja na forumu

Ko je online
Clanovi: Trenutno nema logovanih clanova
Gosti: 215
Koliko clanova ima idealna porodica?