Šta je to sreća?

Broj postova: 1306
Reg. datum: 28.09.1973
Datum unosa: Petak 21.12.2007, 00:12, Naslov: Sreća
Sreća je univerzalna misterija. Ljudi je imaju ili nemaju, ona odlazi - dolazi uglavnom nezvana, svi za njom žude, i svi o njoj sude. Većina je ipak doživljava kao lutriju. Norvežani kažu da se "sreća uvek pozajmljuje, nikad se nema", dok romska poslovica kaže "Posle nesreće dolazi sreća". I kod nas narod kaže da "Posle kiše dolazi sunce".
Ovidije je u I veku zapisao: "Sreća utiče na sve. Imajte uvek udicu u vodi. Kada to najmanje očekujete, riba će zagristi".
Za uvod u temu, nije loše da napomenemo da je "hap" koren engleske reči "happiness" (sreća), a znači rizik ili slučajnost. Isti je koren reči "happen" (desiti), i tu se vidi veza između sreće i slučaja.
Imamo trud i njegovu isplativost sa jedne strane, a i srećne slučajeve s druge strane... Znamo li ljude rođene "pod srećnom zvezdom"? Koji su načini "prizivanja" sreće? Imamo li svoja mala mađijanja? Osmeh

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 322
Reg. datum: 30.10.2007
Datum unosa: Petak 21.12.2007, 12:32, Naslov:
Ima u tome nesto. Dva coveka rade isti posao, isto su obrazovani, slicnih kvaliteta, a jednom ide, drugom ne ide. Tako je nekad i u ljubavi, neko ne moze da se odluci jer je non-stop pod paznjom i iskusenjima, a neko nikad ne sretne nekog da se posteno zaljubi. Nekom se zalomi 'vako, nekom 'nako.
Kao student ja sam stvarno imao srece, izvlacio sam pitanja koja znam, polagao sam cak i kad sam bio nespreman. E, to je bilo super. Prelistam knjigu na par dana i polozim, a moj cimer uci ko manijak mesec dana i ubode sto ne zna. Hteo je da me lincuje. Zvao me je lacky mrcina Osmeh Hehehe, stalno je kukao da je verovao u Tita i ucenje dok mene nije upoznao Osmeh
Nemam neke posebne mantre. Cuo sam jednu "Hare rama, hare margarin" i ta mi se dopala Osmeh Imam obicaj da je kazem kad gledam neku vaznu utakmicu Osmeh

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 541
Reg. datum: 07.06.2007
Datum unosa: Petak 21.12.2007, 14:24, Naslov:
Vise puta mi se desilo da trcim ispred crna macke da mi ne presijece put...da mi toboze ne donese "losu srecu" ...sujevjerna ipak jesam,recimo,kada krecem na ispit,ako zaboravim vaznu stvar,tipa indexa,i vratim se po to,znam da ce nesto krenuti lose,losa pitanja,neka blokada,kako god,krenem nikakva na ispit.
Dosta se puta cuje medju kolegama,da je jednako bitno posjedovati znanje ali i srecu,kada nemas srece,maler ucini svoje...i Jovo nanovo.

Ili glupo shvatanje,sujevjerje u sportu,kada recimo gledam tenis,pa "moj" igrac povede dok nisam gledala,kada gledam pocne da gubi,a ja brze bolje prebacim,pa onako sa drugog tv-a virkam rezultat. :-D kao da to ima nekog bitnog utjecaja,ali eto,nesto je jace u meni,pa tako radim.

Kazu da je veeelika sreca kada te ptica "obiljezi" iz visina :-D moze biti,ali ja imam pticu u stanu,koja mi vjecito cuci na glavi...khm khm,ne donosi mi neku pretjeranu srecu. Osmeh

Oduvijek se govorilo da je necija sreca drugome nesreca,i obratno. Recimo jednom prilikom sam nasla u marketu ispod vrecica 150 KM,trenutno je to bila moja sreca,a nesreca mozda nekog penzionera koji nece imati cime da plati rezije...medjutim,poigrah se ja malo sa tom svojom srecom i prijavim pronalazak radnicama...i tako,ostadoh ja bez nadjenih para,ostade i onaj koji ih je izgubio,a fiiinim prodavacima se osmjehnu sreca,i kupise sebi nesto lijepo za Novu Godinu...da,bilo je vrijeme praznika :-D
____________________
You don't love someone for their looks, or their clothes, or for their fancy car, but because they sing a song only you can hear.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1664
Reg. datum: 16.05.2007
Datum unosa: Petak 21.12.2007, 20:50, Naslov:
Ako bi htio biti sretan, budi.

(Tolstoj)

Koji su razlozi za nasu srecu. Da li je to kuca, partner, dva djeteta i dobar auto. Neki su sretni iako svega toga nemaju, a drugi opet nisu, jer sve to imaju. Znaci da nije sreca u materijalnim dobrima, vec u nama.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Broj postova: 1043
Reg. datum: 06.06.2007
Datum unosa: Subota 22.12.2007, 10:06, Naslov:
Pa sigurno nije sreca ako pronadjemo novac ispod stola... Isto tako nije sreca ako je pao crep mimo nas i ne na nasu glavu... Sve su to samo sretne okolnosti, koje nemaju veze sa licnom srecom.
Biti sretan znaci (po mom misljenju), biti pomiren sa svojim unutrasnjim i spoljnim svetom. Ziveti u harmoniji sa svime? To bi bila idealna sreca, ali takve nema.
Moja sreca je da je ne trazim. Jednostavno pokusavam ziveti kako sam zelim i izbegavam da se na moj zivot utice u bilo kakvom obliku. Niti me smeta tudja sreca, suprotno.
Podeliti srecu? Ne mozemo. - O, da. Uvek sam spreman podeliti srecne trenutke iz svojih dozivljaja sa osobama koje mi nesto znace.
____________________
O Ana, o Ana, tugo mojih dana...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Dubai
Broj postova: 1
Reg. datum: 26.05.2007
Datum unosa: Subota 22.12.2007, 12:09, Naslov:
Tesko je postici idealnu srecu, to je tacno. Po mom misljenju, biti srecan znaci imati svoj modus vivendi, baviti se stvarima koje ti ispunjavaju dusu...Ljudi cesto kreiraju neke univerzalne principe srece pa je tako srecan covek koji je zdrav, koji ima porodicu i decu, koji ima ljubav svog zivota i sl. Sto se tice zdravlja, to je nepobitna cinenjica, ostalo je relativno. Ima, na primer, ljudi koji su vukovi samotnjaci pa su ipak srecni jer sreca je ipak ono sto sami za sebe odaberemo, a ne ono sto nam se namece.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Broj postova: 1043
Reg. datum: 06.06.2007
Datum unosa: Subota 22.12.2007, 12:54, Naslov:
Pa da, smotano je to, baladi. Kao da se moramo uvek okretati prema drugima i kod njih traziti ono sto nemamo da bi bili sretni ili jos sretniji. Kao da je nekako u prirodi coveka da nije zadovoljan onim sto ima, a pri tome vecina zaboravlja da moraju svoju srecu graditi iz onoga sto imaju. Tako je za njih uvek sretniji onaj koji ima nesto sto sami nemaju, i umesto da bi im takav covek bio poticaj i uzor kako napred, cesto postane predmet ogovaranja. I tako umesto da bi poradili na svojoj sreci nehotice krenu u suprotnost: Sebe projiciraju u tudju srecu i vecito su nezadovoljni.
Nekako sam se pronasao u onom vuku samotnjaku kojeg si spomenula, baladi. Pa cu i o tome nesto, mada verujem da nisi mislila mene. Recimo, meni je za moj nacin zivota brak i obaveze koje iz njega proizlaze, teret. Kao prvo, ne bi mogao raditi to sto radim i ne bi bio zadovoljan. Dakle unesrecio bi sebe i partnera jer bi se to na neki nacin demonstriralo. A pri tome uopce ne zivim kao samotnjak. I mozes mi verovati da mi veliki deo muskog roda zavidi, jer sam za njih slobodan i po njihovom misljenju mogu ici kamo hocu jer sam bez obaveza. Pa da, mogu - ako hocu - ali ne bez obaveza.
Relativno... Ma sve je u sustini relativno. I to sto je za nekoga sreca, za drugoga moze biti teret.
____________________
O Ana, o Ana, tugo mojih dana...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1306
Reg. datum: 28.09.1973
Datum unosa: Subota 22.12.2007, 12:55, Naslov:
Tako i ja mislim, baladi. Pitanje je izbora da li ćemo ono što nam se dešava prihvatati kao dobro ili loše...
Dobila sam na poklon knjižicu sa naslovom "Knjiga koja donosi sreću" B.E.Kifer, i ona me je podstakla da otvorim ovu temu. Ističe se izreka Džejmsa A. Vokera: "Ono što čovek uradi sa svojom srećom, svrstava je u dobru ili lošu".
Mada, u životu zaista možemo prepoznati nešto što bi se moglo nazvati srećnim slučajem. Od teze da je iskonska igra između jajnih ćelija i spermatozoida u nekom standardnom promeru od 1: 100 000 000, lutrija u kojoj smo baš mi rođeni izvukli premiju - život...
Čitala sam o tome kako je Džordž Miler tražio glavnog glumca za svoj film "Pobesneli Maks". Kastingu je prisustvovao i malo poznati glumac Mel Gibson iz Australije. Kako je Miler isključivo tražio glumca koji će izgledati propalo i prebijeno, pitanje je da li je zaista srećna okolnost što su Mel Gibsona veče pre toga napala i prebila tri pijanca. Kako bilo, dobio je ulogu koja mu je bila odskočna daska za vrtoglavu karijeru koja je zatim usledila...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1214
Reg. datum: 13.08.2007
Datum unosa: Subota 22.12.2007, 14:41, Naslov:
Po starogrčkoj mitologiji Tjuhe je boginja sreće i blagostanja. Ona iz roga koze Amalteje prosipa sreću ljudima!Altameja je dojila mladog Zevsa koga je majka Gea sakrila na Krit od srdzbe Hrona koji je proguto svoju decu.
Interesantno je da po grčkoj mitoligiji čovek ne odredjuje sam svoju sreću već mu je kroje boginje Mojre-boginje sudbine.

Mitovi su predivni ali život je stvarnost i sreću treba prepoznati i čvrsto je zgabiti dok prolazi kraj nas! Unutrašnji mir i harmonija , sklad želja i mogućnosti, umeće radovanja malim stvarima, unutrašnja energija i smelost da se uhvatiš u koštac sa problemima kao i veliki životni optimizam ...su dobri preduslovi da sreća živi uvek kraj nas.Ja sam uglavnom zadovoljna i mogu reći da me sreća retko napušta...
A da li ste imali sreće u igrama na sreću? Da li se i to pitanje može postaviti ovde?

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1043
Reg. datum: 06.06.2007
Datum unosa: Subota 22.12.2007, 20:53, Naslov:
Da li znate ko je Kairos?
Po grckoj mitologiji Kairos je Bog srecnog trenutka koji se prikazuje kao lik lepog decka sa krilima na stopalima i kojeg morate, kada vam dolazi u susret, uhvatiti za pramen kose. U momentu kad prodje mimo vas, kasno je Osmeh




____________________
O Ana, o Ana, tugo mojih dana...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1306
Reg. datum: 28.09.1973
Datum unosa: Nedelja 23.12.2007, 00:50, Naslov:
Nisam to znala. Osmeh Znači ako vidim da nekom vire krila iz cipela, treba da ga počupam Osmeh

Egipćani su puno pažnje poklanjali srećnim danima. Obeležavali su te dane u kalendaru posebnim simbolom koji se zvao nefer. Nefer je inače simbolizovao dobrotu, lepotu, bogatstvo, mladost i sreću. Pretpostavljam da ime kraljice Nefertiti govori baš o tome. Nefer se može videti nanizan na ogrlicama koje su kraljice nosile. Nešto poput amajlije...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1043
Reg. datum: 06.06.2007
Datum unosa: Nedelja 23.12.2007, 10:42, Naslov:
Postoji Pozidipov epigram iz 3. veka p.n.e. koji opisuje Kairosa i Lizipov kip:

- Odakle stize kipar?
- Sa Sikiona.
- Njegovo ime?
- Lizip.
- A ti, ko si?
- Kairos, ja prestizem sve.
- Zasto hodas na prstima?
- Uvek sam u zurbi.
- Krila na stopalima, cak?
- Od vetra sam brzi.
- Zasto tako stezes britvu desnom rukom?
- Kako bi upozorio ljude da sam ostriji od ostrice britve.
- Zasto ti pramen kose pada niz lice?
- Nek' ga zgrabi svako ko se nađe na mom putu.
- A straga, zasto si celav?
- Ma koliko velika zelja bila, onaj koga preletim uhvatit' me nece.
- Zbog cega te umetnik stvorio?
- Da podsecam ljude, strance! S ovog piedestala, ja sam opomena svima!

____________________
O Ana, o Ana, tugo mojih dana...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1306
Reg. datum: 28.09.1973
Datum unosa: Nedelja 23.12.2007, 13:29, Naslov:
I zvuči kao opomena da nam se sreća može ukazati, ali da u svakom momentu moramo biti spremni da reagujemo i povučemo taj pramen. Da ne bude kasno, da ne bude: Eh, što nisam...
Kažu da srećne okolnosti u velikoj meri zavise od drugih ljudi, pa da neka lična izolacija i mali broj kontakata srazmerno umanjuju šanse da nas neko obraduje, iznenadi, usreći...
Prosečan čovek ima negde oko 300 poznanstava, računajući tu porodicu, prijatelje, kolege, pa i sasvim površna poznanstva (trgovci koje redovno srećemo, ljudi kojima se samo javljamo na ulici i sl.). Svaki od tih ljudi povezan je sa još 300 osoba, pa se tako dolazi do (naravno relativne) brojke od 90 000 ljudi. Sledeći matematički korak vodio bi ka cifri od 27 miliona ljudi.
Ovo sve možda zvuči kao iluzija, ali veoma često se iz novih poznanstava javljaju prilike i šanse da neko nekom nešto predloži, ponudi mu posao, itd. Uključivanje u aktivan i što bogatiji socijalni život sigurno otvara mogućnosti koje mogu bitno uticati na nas. Savremen izraz za uspostavljanje veza je networking, i upravo govori o koristi koje proizilaze iz udruživanja.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Dubai
Broj postova: 1
Reg. datum: 26.05.2007
Datum unosa: Sreda 26.12.2007, 10:52, Naslov:
Ja bih se ponovo na trenutak, vratila na konstataciju da, sto je za nekoga sreca - za drugoga je teret. S tim i vezi, moze se pricati i o samoci.
Samoca, (ne mislim na ne-vezivanje nego bas na samocu) je za neke ljude ne samo izbor, nego i sreca.
Cim covek ne može biti sam znaci da je zavistan od mnogo toga. Jak covek, kompletan covek koji je spoznao svet oko sebe - moze biti sam.
Duhovno snazna osoba izbegava da se veze za ljude, bar ne za veliki broj ljudi i ta osoba je strahovito izbirljiva. Ona ne bezi od ljudi bukvalno ali drzi ih na distanci, ne uspostavlja olako bliskije odnose. To ne znaci da je ta osoba mizantrop, ili slicno, mada ce je sredina uvek osuditi i reci da je osobenjak ili "baksuz.", ne sluteci koliko je, u stvari, ta osoba srecna i u skladu sa sobom.
Isto tako, sto covek bolje i vise spoznaje ljubav, to ce vise biti sam, mada to je prica za drugu temu.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Broj postova: 1306
Reg. datum: 28.09.1973
Datum unosa: Sreda 26.12.2007, 11:12, Naslov:
Ja to vidim ovako. Jak i srećan čovek je onaj koji sam, vrlo svesno gradi svoj život i živi u skladu sa svojim izborima.
Slučajnosti se dešavaju, one mogu biti manje ili više povoljne. Nije loše kad je čovek dovoljno hrabar da se suoči sa takvim nepredvidivostima, i da se izloži njihovoj frekvenciji. To u život ne mora uneti samo sreću, ali unosi dinamiku od koje jačamo, iz koje učimo.
Smena samoće i probranih socijanih kontakata jeste vrhunac do kojeg se stiže iskustvom. Ali ne mislim da vrata za nova poznanstva i iskustva ikad treba zaključati. Sve ima svoju dobru stranu. Samo treba moći uvek i sve gledati iz te perspektive.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 86
Reg. datum: 11.08.2007
Datum unosa: Cetvrtak 27.12.2007, 00:04, Naslov:
Srećan je i onaj ko ne trazi previse od zivota. Velika iscekivanja stvaraju i velika razocarenja!

Profil

Posaljite privatnu poruku

Broj postova: 1664
Reg. datum: 16.05.2007
Datum unosa: Subota 29.12.2007, 18:59, Naslov:
Kazu da je sreca upisana u genima, a neki vjeruju u talisman kojeg uvijek nose kraj sebe. Ipak sam negdje procitala da na osjecaj srece utjece devet faktora:

geni, zakonska veza, sirok krug prijatelja, realne zelje i ocekivanja, dobra djela, povjerenje, izgled, ekonomski polozaj i na kraju - inteligencija.
Ako geni zataje, jos uvijek imamo osam mogucnosti, znaci izbor je nas Osmeh

Srecu ne spoznajes glavom, vec srcem.
(Norveska poslovica)

Unca srece je bolja od funta mudrosti.
(Valonska poslovica)

Vise nego sto znas, vise srece ces imati.
(Burma)

Sreca i staklo naglo se drobe.
(Njemacka)

Sretan covijek je ko camac koji plovi u pogodnom vjetru.
(Kineska)

Svaki sretan covijek je lijep.
(Irska)

Profil

Posaljite privatnu poruku

Broj postova: 1306
Reg. datum: 28.09.1973
Datum unosa: Nedelja 30.12.2007, 22:34, Naslov:
Tara, pomenula si talismane. Evo nekih predloga, pa ko misli da ih isproba, nek to učini. Ako mu i ne pomogne, ne može da šteti...Osmeh
Kažu da novac iskovan u prestupnoj godini donosi sreću u finansijama. Godina koja nam stiže upravo će biti prestupna, pa... Osmeh
Kad se uhvati list koji opada u letu, kažu da ga treba sačuvati.
Jedan od nastarijih i sigurno najpoznatijih talismana je detelina s četiri lista. Kažu da je ne treba poklanjati, da donosi sreću samo onome ko je pronađe, a da taj pri tom treba da kaže sledeću pesmicu:
Jedan list za slavu,
Jedan za bogatstvo,
Jedan za vernog ljubavnika,
Jedan za zdravlje.
Ne znam smeju li se stihovi menjati po prioritetima Osmeh

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1664
Reg. datum: 16.05.2007
Datum unosa: Ponedeljak 31.12.2007, 01:27, Naslov:
Kazu da djetelina sa cetri lista tjera vjestice, narocito ako je drzimo u ladici ili izmedju listova u knjizi, a neki je nose na sesiru. Kada sanjamo djetelinu, dozivjet cemo uspjeh ili svadbu Osmeh
I dimnjacar odavno ima znacenje porodicne srece. Kazu da cuva kucu pred vatrom. Najvecu srecu donese ako ga vidimo sa ljestvama, sto je danas posebna rijetkost.

Profil

Posaljite privatnu poruku

NK
Broj postova: 4
Reg. datum: 08.08.2008
Datum unosa: Ponedeljak 11.08.2008, 13:22, Naslov:
Latini su govorili "Sreća prati hrabre".Mislim da kada čovek živi malo mimo standardne logike i mimo ljudskih strahova, da na neki način eskivira malere. To što neko ima "više sreće nego pameti" po meni ima samo veze sa hrabrošću. Kada god sam pokazala petlju u životu, sve je bilo super. Kada god sam razmišljala sitničavo i šićaroški, nadrljala sam... Ma to je složena tema...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Pravilnik ponasanja na forumu

Ko je online
Clanovi: Trenutno nema logovanih clanova
Gosti: 231
Koliko clanova ima idealna porodica?