Šta je za vas porodica?

  • 1
Kraljevo
Broj postova: 18
Reg. datum: 26.02.2008
Datum unosa: Cetvrtak 28.02.2008, 11:19, Naslov: Šta je za vas porodica?
Porodica se definira kao osnovna društvena ćelija i kao jedna od najsloženijih, najstarijih i najtrajnijih društvenih grupa. Ona zahvata vrlo različite strane ljudskog života, pa zbog toga postoji čitavo bogatstvo značenja i objašnjenja, od filozofskih, socioloških, psiholoških, vaspitnih, socijalnih, pa do ekonomskih i pravnih.

Porodica je biološka i edukativna grupa. To je njena osnovna društvena sadržina od postanka do najnovijeg vremena.

Biološka funkcija porodice, ogleda se u zadovoljavanju polnog nagona individue, zadovoljavanju emotivnih potreba, reprodukciji, tj. u rađanju i odgoju nove generacije, odnosno produžavanju ljudske vrste.

U historijskom razvitku porodice njena edukativna funkcija nije bila uvijek istog inteziteta, što nije samo zavisilo od nje, nego i od okolnosti - sadržine, karaktera i strukture društvenih odnosa u kojim se nalazila i razvijala.

U društvenim odnosima u kojim društvo preuzima brigu edukacije počevši od predškolskog uzrasta i dalje, ova funkcija porodice se smanjuje. Također, na to je uticala i ekonomska funkcija porodice - da li se odvija u njoj ili izvan nje, da li ženski članovi učestvuju u obavljanju te funkcije. Za razliku od robovlasničkog i feudalnog društva, kapitalistički način proizvodnje i buržoaski politički sistem udaljavaju kako ženu tako i muškarca od same edukativne uloge u porodici. I biološka funkcija porodice je pokazala

svoju evoluciju.

Socijalna funkcija porodice se ogleda u odgoju i brizi za potomstvom, do zaštite od napada i ugrožavanja slobode pojedinca. Danas su se funkcije porodice promijenile, ali je i dalje ona ostala važna društvena institucija, koja ima veliku ulogu u životu svakog pojedinca i u svakom društvenom sistemu.

PORODICA - TO JE, PRIJE SVEGA, DIJETE!

Istinska i etička monogamna ljubav između dva bića, o kojoj je govorio i Engels, može se razviti i opstati samo između dva subjekta koji su ekonomski ravnopravni. Samo u takvoj zajednici može se doživjeti potpuna sreća i zadovoljstvo. Svaki drugi oblik "sreće", koji je kupljen sticanjem bolje đruštvene pozicije, i sklapanjem bračne veze, za bračni par može postati izvor razočarenja. Sve dok životna zajednica nije sagrađena na ekonomskoj nezavisnosti, koju možemo obezbijediti samo radom, to je isto kao i ranija eksploatacija tuđeg rada. Tu imamo posla s lažnim moralom i preživjelim odnosima.

U malograđanskoj porodici, o kojoj je tada pisao Marks, porodica je bila jedini oblik brige o djetetu.

Za zasnivanje braka i porodice, svakako, potrebna je ljubav, o kojoj je Marks govorio kao o varijabli, ali djeca zahtijevaju i više od toga: ona traže ljubav oba bračna druga, čak i onda kad ljubavi među roditeljima, možda, više i nema.

Odlučivanje o djetetu je slobodno, i to upravo zbog toga da bismo upozorili na to da se to odlučivanje ne tiče samo braka, već se radi o odgovornom odlučivanju bračnog para koji su roditelji djeteta. Odgovorno odlučivanje o djetetu uslovljeno je i emocionalnom zrelošću, usklađenošću karaktera i drugim uslovima koji, svi zajedno treba da omoguće da dijete ima topao dom u svakom pogledu, U tom smislu, takva odgovornost treba da vodi do čvršćh veza s djetetom, a ne da se zahtijevaju oštrije sudske mjere za zaštitu braka u kojem je umrla ljubav.

____________________
Kalina

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Blog

Novi Sad
Broj postova: 2337
Reg. datum: 11.12.2008
Datum unosa: Ponedeljak 16.02.2009, 22:42, Naslov:
Ovo mi se cini kao veoma zanimljivo pitanje i tema za pisanje,a opet cudno mi je sto nema ni jednog odgovora...Tuzna

Zanima me kakvu porodicu pamtite kada ste bili mali,okruzenje u kojem ste odrasli?
Odnos vas sa roditeljima,sestrama/bracama...
Kakvo vam je bilo detinjstvo?
Sta je za vas rec porodica znacila tada,a sta sada kada vecina vas ima svoju porodicu?
____________________
Life is a moment in space when the dream is gone...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 855
Reg. datum: 14.01.2009
Datum unosa: Ponedeljak 16.02.2009, 23:16, Naslov:
Prostim jezikomTralalalalaorodica je za mene svetinja....sve mogu da tolerisem ali kada je moja porodica u pitanju tu ne diraj!!!Lud

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 855
Reg. datum: 14.01.2009
Datum unosa: Ponedeljak 16.02.2009, 23:20, Naslov:
proslost me ne zanima ...pricam,tj.pisem o svojoj sadasnjoj porodici koju imam..muza i dve predivne cerkiceSreca TatjanaK me razume zasto a i ostale clanice ...nadam se..Poljubac

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Novi Sad
Broj postova: 2337
Reg. datum: 11.12.2008
Datum unosa: Utorak 17.02.2009, 00:28, Naslov:
Naravno draga moja anaana Frendovi

Poljubac
____________________
Life is a moment in space when the dream is gone...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 821
Reg. datum: 15.09.2008
Datum unosa: Utorak 17.02.2009, 07:57, Naslov:
Nisam te ja razumjela ,ali nema veze.
Porodica se zasniva na ljubavlju,a tako iz nje i potice kruna ljubavi je dijete.
Ako u porodicu koju zasnivate ne udjete sa ljubavlju,ta porodica nece valjati jer ici ce nekom krivom putanjom.
Za mene je porodica sve i ne znam na sta ne bih bila spremna da uradim za nju.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Novi Sad
Broj postova: 4192
Reg. datum: 02.10.2008
Datum unosa: Utorak 17.02.2009, 08:54, Naslov:
Detinjstvo mi je bilo veoma tesko bez roditelja tako da mogu samo da pricam o sadasnjoj svojoj porodici.....za mene je moja porodica moj suprug i deca sve u zivotu,moja luka,moj mir i sreca i uvek su mi na prvom mestu
____________________
Ne cini drugima ono sto ne zelis da tebi drugi cine

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 4584
Reg. datum: 01.10.2008
Datum unosa: Utorak 17.02.2009, 09:13, Naslov:
Nekada,je to bila naceta porodica,ali je ipak bilo lepo (zivela sam bez oca)...sada je nesto najdivnije i to cuvam svim silama !!! To je moja sadasnja porodica,moj predivni suprug i moji sinovi !!!
____________________
Nikad se ne moze reci toliko mudrosti,koliko se moze precutati gluposti !!!

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Blog

Lausanne
Broj postova: 2556
Reg. datum: 04.06.2008
Datum unosa: Utorak 17.02.2009, 09:43, Naslov:
moje djetinjstvo je bilo skromno,odrasla sam bez oca
ali opet sa puno ljubavi su me odgojili...
Sada moja porodica je moja svetinja,sve moje najljepse
i mnogo sam srecna sa svojim muzem i nasom zlatnom djecicom...
____________________
mala...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Blog

Österreich
Broj postova: 2084
Reg. datum: 20.02.2008
Datum unosa: Cetvrtak 19.02.2009, 17:26, Naslov:
Za mene je porodica uvek na prvom mestuWub.......a rec "porodica" me od malena podseca na toplinu doma,na zivot pun ljubavi ,neznosti (mamino krilo...uffff i sad se znam ugnjezditi jos Sramni bezbrizan zivot.....a sad sam ja ta koja zelim sve to preneti na svoju decu.....pa cak i priustiti mnogo vise nego sto je meni moja mama i tata mogli da priuste........ Wub

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Becej
Broj postova: 229
Reg. datum: 09.02.2009
Datum unosa: Cetvrtak 19.02.2009, 19:12, Naslov:
Za mene je porodica svetinja. Moj muž, dete (nadam se da će ih biti više) razlozi su zbog kojih ustajem ujutru iz kreveta, zbog kojih volim svoj sadašnji život, oni su moje sunce i mesec, dan i noć, toplo i hladno!!!
Porodica u kojoj ima ljubavi, sreće, zadovoljstva su osnov za odrastanje normalnih zdravih osoba, za upoznavanje supružnika kroz ceo život, vođenje dece što bezbrižnije kroz detinjstvo i kasnije doba njihove adolescencije, stvaranje od dece osobe spremne za život u ovom surovom svetu.
To meni znači moja porodica, tako ja želim da vodim život sa čovekom mog života, tako ja želim da odgajam moju decu, koji zajedno čine da moje srce svakim danom kuca jače i jače!!!!

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Novi Sad
Broj postova: 2337
Reg. datum: 11.12.2008
Datum unosa: Cetvrtak 19.02.2009, 22:36, Naslov:
Upravo sam procitala sve vase odgovore na ovu temu koja je i za mene veoma dirljiva posto sam i ja odrasla bez oca Tuzna
Slozila bih se sa mananom tako da nebih ponavljala njene reci.

...Voli me danas vise nego juce,
a manje od sutra i sve tako redom.
Nek ljubavi ostane u tebi
da me volis i sa kosom sedom...
____________________
Life is a moment in space when the dream is gone...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

nis
Broj postova: 2368
Reg. datum: 25.03.2009
Datum unosa: Cetvrtak 16.04.2009, 10:16, Naslov:
Mogu da imam sve i da nemam porodicu nemam nista a mogu i da nemam nista a da je moja porodica pored mene e tad imam sve
____________________
Ljubav je totalni trijunf maste nad realnoscu

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 550
Reg. datum: 10.08.2008
Datum unosa: Cetvrtak 16.04.2009, 21:05, Naslov:
Nista novo samo da se slozim sa svima vama a posebno lepo je rekla Jaoj.Za mene je porodica sve na ovom svetu.
____________________
Dovoljna je bar jedna svetla tacka da covek nastavi put.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

örebro
Broj postova: 150
Reg. datum: 11.11.2008
Datum unosa: Petak 17.04.2009, 09:58, Naslov:
Porodica je za mene jedini i pravi oslonac u zivotu. Pokretac i saputnik na svim losim i dobrim putevima koje zivot diktira. Volim svoju porodicu, i sve sam u stanju da uradim da bih je sacuvala.
____________________
Zivi dobrim i casnim zivotom. Kad ostaris moci ces se osvrnuti i jos jednom uzivati u zivotu.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 4584
Reg. datum: 01.10.2008
Datum unosa: Subota 18.04.2009, 07:14, Naslov:
SVE, ama bas SVE na ovome svetu !!!!!!!!!!!! Wub Wub Wub
____________________
Nikad se ne moze reci toliko mudrosti,koliko se moze precutati gluposti !!!

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Blog

  • 1

Pravilnik ponasanja na forumu

Ko je online
Clanovi: Trenutno nema logovanih clanova
Gosti: 110
Koliko clanova ima idealna porodica?