Odrasla deca i roditelji

Broj postova: 1664
Reg. datum: 16.05.2007
Datum unosa: Cetvrtak 31.05.2007, 22:56, Naslov: Odrasla deca i roditelji
Prije nekoliko dana naisla sam na Tv na emisiju Ricky Lake koju obicno ne gledam. U razgovoru izmedju mame i odrasle kcerke iznenadila me je recenica:

"Ako ne prihvatis cinjenicu da sam odrasla osoba i ako se ne prestanes mjesati u moj zivot, zauvijek cu prekinuti svaki kontakt."

Publika u studiju je aplaudirala.

Da li bi i u nasoj okolini publika slicno reagirala i odobravala kcerkino ponasanje ili bi stala na stranu jadne majke koja zeli svom djetetu najbolje.

Kakav je vas odnos do roditelja i obratno. Da li vas sputavaju ili u vama vide zrelu, odraslu osobu.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Broj postova: 512
Reg. datum: 28.05.2007
Datum unosa: Cetvrtak 31.05.2007, 22:59, Naslov:
Uh, makar imala 100 godina, za njih ću uvek biti "njihovo dete", tako da će se oni prema meni uvek tako i odnositi...
____________________
Misli samo onaj koji se iz mase izdvoji.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Dubai
Broj postova: 1
Reg. datum: 26.05.2007
Datum unosa: Petak 01.06.2007, 18:56, Naslov:
Mislim da bi kod nas vecina osudila kcerkinu izjavu, ipak je nasa sredina jos uvek patrijarhalna.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Broj postova: 1306
Reg. datum: 28.09.1973
Datum unosa: Sreda 06.06.2007, 23:12, Naslov:
Da, kod nas se osim stalne brige i posvećenosti koje su u neku ruku i prirodne i normalne, često mogu naći slučajevi gde roditelji ne dozvoljavaju svojoj deci ni da se fizički odvoje od njih, nego grade kuće na tri sprata. Deca i odrastaju svesna čijnenice da se od te kuće neće nikad odmaći. To je zaista frustrirajuća i "tesna" životna opcija. Takvi roditelji se mešaju u sve, u izbor profesije i zanimanja, vaspitanje dece, znači njihove odluke bivaju presudne uvek, pa i kad deca zađu u ozbiljne godine... Sigurna sam da je teško otrgnuti se, naročito u sredinama gde je takav način života još uvek uobičajen. Roditeljski ego je moćna stvar, pogotovo ako je začinjen i pričom o večitom dečjem dugu prema roditeljima. Svi mi volimo svoje roditelje, i sigurno bismo se svi maksimalno angažovali oko njih ako im je pomoć potrebna. Ali podrediti svoj život isključivo životu svojih roditelja mislim da je jako pogrešno. Isto tako ne mislim da je dobro podrediti čitav život isključivo deci... To sigurno jesu najsnažnije emocije, ali je potrebno da nas i kroz njih vodi zdrav razum.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1664
Reg. datum: 16.05.2007
Datum unosa: Sreda 19.09.2007, 02:15, Naslov:
Citat:
Darstellerina - Roditeljski ego je moćna stvar, pogotovo ako je začinjen i pričom o večitom dečjem dugu prema roditeljima

Roditeljski ego moze gusiti, pa upravo zbog toga dijete odluci da se osamostali. Ne osudjujem postupke tog "djeteta", vec njegove roditelje koji nisu svijesni da ga time samo tjeraju od sebe, narocito ako je ambiciozna osoba, koja zeli biti samostalna. Ne pricam napamet, poznajem vise takvih slucajeva. Roditelji su ih uspjeli odgojiti u jake osobe, ucjepili su im radne navike i odgovornost. Iz postovanja do roditelja ostali pod zajednickim krovom, ostvarili si porodicu ali roditelji im jos uvijek gledaju pod prste, ne daju im disati, zele utjecati na njihove odluke i biti kreator njihovog zivota.
I na kraju, ko je sad kome duzan i ko je odrastao, a ko jos uvijek misli da mora odgajati. Roditelj mora graditi mostove, a ne rusiti ih.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Broj postova: 1043
Reg. datum: 06.06.2007
Datum unosa: Sreda 19.09.2007, 04:26, Naslov:
Kod nas kazu da decu do kraja osnovne skole odgajamo, do kraja srednje damo svoje misljenje ako smo pitani, a posle srednje skole mozemo im biti samo prijatelji...
____________________
O Ana, o Ana, tugo mojih dana...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1214
Reg. datum: 13.08.2007
Datum unosa: Sreda 19.09.2007, 07:50, Naslov:
"Kod nas kazu da decu do kraja osnovne skole odgajamo, do kraja srednje damo svoje misljenje ako smo pitani, a posle srednje skole mozemo im biti samo prijatelji" slazem se , samo bih izmenila zadnji deo recenice u.....a posle srednje skole treba da budemo pravi prijatelji , odrasle osobe koje se razumeju i koje su potpuno slobodne da rade ono sto zele u zivotu.
Ja sam mojoj kcerki , kad je posla na fakultet rekla da je njen zivot u njenim rukama.Da moze i savrseno da ga upropasti ili savrseno da ga napravi onakvim kako to ona zeli.Ja sam tu uvek ako joj treba savet ili pomocali nikako da odredjujem smernice u njenom zivotu.To je samo njen put.Moje je da se radujem svim njenim uspesima i da budem tuzna ako nesto ne uspe.Pupcana vrpca je davno presecena ali poverenje i ljubav su daleko jace niti koje ne treba da obavezuju.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1043
Reg. datum: 06.06.2007
Datum unosa: Sreda 19.09.2007, 07:56, Naslov:
Citat:
maculi: Pupcana vrpca je davno presecena...


... i nadomestio ju je most.


____________________
O Ana, o Ana, tugo mojih dana...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 4584
Reg. datum: 01.10.2008
Datum unosa: Subota 04.10.2008, 11:34, Naslov:
Sto manje dete manja briga,a sto vece veca briga,upamti to dobro.
____________________
Nikad se ne moze reci toliko mudrosti,koliko se moze precutati gluposti !!!

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Blog

malmö
Broj postova: 2
Reg. datum: 26.11.2008
Datum unosa: Sreda 03.12.2008, 19:27, Naslov:
dok su mali piju mlijeko,veliki piju krv.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Backo Petrovo Selo
Broj postova: 85
Reg. datum: 23.04.2008
Datum unosa: Sreda 03.12.2008, 21:00, Naslov:
E ova tema dotiče i mene sa obzirom da imam sina od 19 godina.Završio je srednju školu,dalje nije hteo ići jer u našoj porodici može da radi poso koji obožava a to je da vozi kamion.Gledam ga,bio je nedonošče,sada odrastao čovek.Mnogo puta brinem kada treba nešto odlučiti da ne preteram da mu se ne zamerim.Život je tako kratak a deca tako brzo odrastaju.Želim da mu i dalje budem majka koja ga ne opterećuje,koja će dati savet a da ne smara.Strepim kada ode na put,ali to niko ne vidi.Volim što voli svoj posao ,u maju je završio školu a već ima nekoliko hiljada kilometara napravljenih sa šleperom.Bio je u Bosni,C.Gori i vidim da uživa.Dosta fotografiše,stekao je prijatelje samo se bojim da ne zapadne u nevolje jer je on moje dete.Teško je biti roditelj a ne pogrešiti ja samo želim da imam što manje grešaka.Neću da ga sputavam ,šta god da odluči ja ću ga podržati kao pravi drug.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Beograd
Broj postova: 1045
Reg. datum: 31.10.2008
Datum unosa: Sreda 03.12.2008, 22:03, Naslov:
Citat:
Da, kod nas se osim stalne brige i posvećenosti koje su u neku ruku i prirodne i normalne, često mogu naći slučajevi gde roditelji ne dozvoljavaju svojoj deci ni da se fizički odvoje od njih, nego grade kuće na tri sprata. Deca i odrastaju svesna čijnenice da se od te kuće neće nikad odmaći. To je zaista frustrirajuća i "tesna" životna opcija. Takvi roditelji se mešaju u sve, u izbor profesije i zanimanja, vaspitanje dece, znači njihove odluke bivaju presudne uvek, pa i kad deca zađu u ozbiljne godine... Sigurna sam da je teško otrgnuti se, naročito u sredinama gde je takav način života još uvek uobičajen. Roditeljski ego je moćna stvar, pogotovo ako je začinjen i pričom o večitom dečjem dugu prema roditeljima. Svi mi volimo svoje roditelje, i sigurno bismo se svi maksimalno angažovali oko njih ako im je pomoć potrebna. Ali podrediti svoj život isključivo životu svojih roditelja mislim da je jako pogrešno. Isto tako ne mislim da je dobro podrediti čitav život isključivo deci... To sigurno jesu najsnažnije emocije, ali je potrebno da nas i kroz njih vodi zdrav razum.


Potpuno se slazem,svaka cast
____________________
Jedan klik,molim vas http://www.e-castig.com/index.php?r=q164w

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Moderator
The Teacher - Zenski forum
Broj postova: 588
Reg. datum: 01.12.2006
Datum unosa: Sreda 03.12.2008, 22:41, Naslov:
Ja u ovu temu mogu da se ukljucim kao dete, kao roditelj jos uvek ne jer je moj decak mali.
Kao tinejdzer sam imala ogromnu zelju za samostalnoscu bez obzira da li sam u nekom trenutku bila zrela za to ili ne. Moji roditelji su bili takvi da su hteli u sve da se mesaju i da mi nametnu svoje misljenje. Mozda oni nisu bas umeli da predstave svoje misljenje i stavove na pravi nacin, uglavnom kod mene je dosta radio inat. Kasnije kad sam odrasla, tj. sazrela i shvatila neke stvari bila sam im i vise nego zahvalna sto se ipak jesu umesali u neke stvari i sto su uticali. Kad sam prerasla te tinejdzerske bubice shvatila sam da kao zrela osoba moram sama da biram svoj put. Moji roditelji me jesu u nekom smislu usmerili i uticali na mene, ali kad sam konacno odrasla, sve je ostalo na meni. Prestali su da se mesaju i verovali su mojim izborima u zivotu. Sada ih vidim kao svoje iskrene prijatelje koji su uvek tu za mene za savet ili pomoc, bez ikakvih namera da mi kroje zivot ili uticu na moje odluke i izbore u zivotu. I ja sam uvek tu za njih i sve bih dala za njih. Tako i treba da bude...
____________________
The journey may be long, but the end is the beginning

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

becej
Broj postova: 1363
Reg. datum: 22.07.2008
Datum unosa: Subota 17.01.2009, 21:59, Naslov:
moja cerka iduce godine pocinje studije, najverovatnije u beogradu...malo mi je tesko kad pomislim da ce se odvojiti i otici od nas...pa i ja sam studirala odvojena od porodice i eto me tu gde sam..to me, kao ,malo utesi.....jako smo bliske i poverava mi sve svoje dogodovstine, a najvise volim kod nje sto je izuzetno vesela i preduzimljiva.ako bih bila iskrena, mnogo, mnogo puta ja naucim od nje neke zivotne korake.mogla bih mirne duse da je predlozim svima za dragu savetu..ima zicu za to...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 4584
Reg. datum: 01.10.2008
Datum unosa: Subota 17.01.2009, 23:39, Naslov:
Moramo na prvom mestu biti pravi roditelji pa onda prijatelji svojoj deci...tako da ih bolje usmerimo i da prihvate bar polovinu nasih saveta i da nam kasnije budu zahvalni na tome,moramo im dati pravi primer,a sto se tice samostalnosti,treba ih pustiti,ne treba ih kociti,ko zna zasto je to dobro...moraju nauciti da se sami izbore u ovim teskim vremenima.
____________________
Nikad se ne moze reci toliko mudrosti,koliko se moze precutati gluposti !!!

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Blog

Novi Sad
Broj postova: 2337
Reg. datum: 11.12.2008
Datum unosa: Nedelja 18.01.2009, 00:01, Naslov:
Kad smo kod dece sad cu pokusati da vam pokazem svoju decu...nadam se da cu uspeti...
____________________
Life is a moment in space when the dream is gone...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Novi Sad
Broj postova: 2337
Reg. datum: 11.12.2008
Datum unosa: Nedelja 18.01.2009, 00:03, Naslov:
____________________
Life is a moment in space when the dream is gone...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Novi Sad
Broj postova: 2337
Reg. datum: 11.12.2008
Datum unosa: Nedelja 18.01.2009, 00:04, Naslov:
JUUPPIII Mir Mir Mir uspela sam...Jesu slatke?
____________________
Life is a moment in space when the dream is gone...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Österreich
Broj postova: 2084
Reg. datum: 20.02.2008
Datum unosa: Nedelja 18.01.2009, 00:06, Naslov:
bas su slatke Wub

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 4584
Reg. datum: 01.10.2008
Datum unosa: Nedelja 18.01.2009, 00:12, Naslov:
Bas su medene princezice Cool Mir Mir Mir
____________________
Nikad se ne moze reci toliko mudrosti,koliko se moze precutati gluposti !!!

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Blog

Pravilnik ponasanja na forumu

Ko je online
Clanovi: Trenutno nema logovanih clanova
Gosti: 103
Koliko clanova ima idealna porodica?