Jela iz woka

  • 1
Broj postova: 1664
Reg. datum: 16.05.2007
Datum unosa: Petak 01.06.2007, 03:52, Naslov: Jela iz woka
Odlike woka, tave karakteristicne za azijsku kuhinju, prepoznaje sve vise ljudi. Hrana pripremljena u njemu zdrava je i nemasna, a sokovi i okusi sastojaka sacuvani su, kao i njihova hranjiva vrednost.

Slatko-kisela svinjetina

Potrebni sastojci: - za 4 osobe

150 g ananasa u komadicima
100 ml soka iz konzerve
l/2 svjezeg krastavca
200 g sitnog paradajza
200 g svinjskih odrezaka
2 zlice neutralnog biljnog ulja
2 zlice meda
2 zlice mango chutneya
2 zlice jabucnog octa
1 zlica sojinog umaka
sol, zlicica skrobnog brasna

Ananas ocijedite, sok stavite sa strane. Krastavac operite, ogulite, prepolovite po duzini. Zlicom izvadite sjemenke pa krastavac narezite na 1/2 cm debele ploske. Paradajz operite i narezite na cetvrtine. Meso osusite papirnatim ubrusom i narezite na tanke trake.
U woku zagrijte 1 zlicu ulja, uz stalno mjesanje 3 minute przite meso. Pomaknite ga uz rub. Dodajte ananas i njegov sok te uz mijesanje skinite ostatke pecenja sa stijenki. Dodajte krastavce i rajcice i kratko zakuhajte. Sve promjesajte.
Umijesajte mango chutney. Dodajte ocat, med, sol i sojin umak i kratko zakuhajte. Umijesajte skrobno brasno s 2 zlice vode.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Broj postova: 1664
Reg. datum: 16.05.2007
Datum unosa: Subota 02.06.2007, 19:11, Naslov:
Wok s povrcem i bukovacama

Potrebni sastojci: - za 2 osobe

150 g spinata
2 mlada luka
glavica luka
250 g bukovaca
2 zlice kikirikijevog ulja
100 ml nezasladjenog kokosovog mlijeka
100 ml povrtne juhe
5-6 zlica umaka od kamenica
1/4 zlice mjesavine 5 zacina
sol i sambal oelek

Spinat operite, ocistite i ocijedite. Mladi luk ocistite, operite i narezite na kolutice. Luk ogulite i narezite na komade velicine 2 cm. Bukovace odvojite od tvrdih peteljki i narezite na vrpce.
Zagrijte wok i dodajte 1 zlicu ulja od kikirikija. Luk i mladi luk poprzite 1 minutu i maknite do ruba. Dodajte preostalo ulje, poprzite gljive i spinat oko 2 minute i sve pogurajte uz rub.
U wok ulijte kokosovo mlijeko i povrtnu juhu, promijesajte i pustite da kuha 4 min na laganoj vatri. Dodajte umak od kamenica, sambal oelek na vrh noza, prah pet zacina i sol. Jos jedanput kratko kuhajte i posluzite uz basmati rizu.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Broj postova: 512
Reg. datum: 28.05.2007
Datum unosa: Subota 02.06.2007, 19:13, Naslov:
Tarice, ja nikad nisam videla i ne znam šta je to wok, kako to izgleda? Imaš li neku sličicu možda?
____________________
Misli samo onaj koji se iz mase izdvoji.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Broj postova: 1664
Reg. datum: 16.05.2007
Datum unosa: Subota 02.06.2007, 19:42, Naslov:

Ne zna se tocno kada su poceli sa upotrebom voka ali po starodavnim freskama na zidovima, pretpostavlja se da su ga Kinezi upotrebljavali vec prije nase ere. Vok je bio konkavno zaobljena posuda bez rubova i kutova. Na pocetku je bio izradjen tako da je odgovarao otvoru na klasicnom ognjistu. Skoro nepromjenjen odrzao se je sve do danas. Upravo zbog takvog oblika, vok se u sredini prije ugrije, nego na rubovima. Zato kuhari mjesaju u oblom djelu voka sirove komade hrane, a vec zapecenu odmaknu na obod. Visoka temperatura na dnu voka sacuva sastojcima njihov okus. Brzim mijesanjem odredjenih sastojaka te ostvare skladan i svojevrstan okus i sastav.
Vok je univerzalna posuda u kojoj hranu przimo i dinstamo.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Broj postova: 512
Reg. datum: 28.05.2007
Datum unosa: Subota 02.06.2007, 19:45, Naslov:
Hvala, Tarice OsmehOsmeh

Nisam ga vidjala u Beogradu da ima da se kupi, jedino da možda pogledam u Merkatoru...
____________________
Misli samo onaj koji se iz mase izdvoji.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Broj postova: 1664
Reg. datum: 16.05.2007
Datum unosa: Subota 02.06.2007, 19:47, Naslov:

Profil

Posaljite privatnu poruku

Broj postova: 512
Reg. datum: 28.05.2007
Datum unosa: Subota 02.06.2007, 19:50, Naslov:
Jao, evo sličice Osmeh

Razlikuje se od običnog tiganja, a ima i neobični poklopac, sigurno da i on ima svoju specifičnu ulogu. Zna li se od čega se pravi, tj. od kog materijala?

Jela su sigurno veoma ukusna...Njam njam...Ovo u njemu izgleda sjajno, baš ono što ja volim da ručkam Osmeh
____________________
Misli samo onaj koji se iz mase izdvoji.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Broj postova: 1664
Reg. datum: 16.05.2007
Datum unosa: Subota 02.06.2007, 19:54, Naslov:
Postoji citava znanost o upotrebi voka vec na pocetku same upotrebe. Nakon odredjenog vremena ta posuda "dozori", a nakon svake upotrebe mora se pazljivo oprati njeznim sredstvima i premazati uljem, kako bi dobila plemenitu patinu koja na kraju daje okus pripremljenim jelima.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Broj postova: 1664
Reg. datum: 16.05.2007
Datum unosa: Subota 02.06.2007, 23:27, Naslov:
Kupovina voka

Na trzistu postoje razliciti vokovi, zato je dobro da prije kupovine razmislimo kakav vok nam je potreban. Mozete ih kupiti u kompletu ili posebno. Materijal iz kojeg je vok napravljen, obicno je rucno tuceno zeljezo. Isto tako postoje vokovi iz ljevanog zeljeza, nerdjajuceg celika, oblozeni teflonom, aluminijski i bakreni.
Na pocetku je najbolje kupiti vok u kompletu, zajedno sa poklopcem, postoljem, cjedilom itd. Svima koji vole kinesku hrnanu preporucujem kupovinu klasicnog kineskog voka iz tucenog zeljeza, promjera 30 do 40 cm.
Ako niste ljubitelji kineske hrane ili je pripremate vrlo rijetko, odlucite se za kupovinu voka iz ljevanog zeljeza. Vok promjera 25 cm dovoljan je za jednu ili dvije osobe, 30 cm namjenjen je za dvije osobe, promjera 35 cm ili vise, za tri ili vise osoba. Ne preporucujem vam vok iz nerdjajuceg celika, teflonskog, aluminijastog ili bakrenog.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Dubai
Broj postova: 1
Reg. datum: 26.05.2007
Datum unosa: Nedelja 03.06.2007, 00:57, Naslov:
Na Tajlandu sam videla nesto sasvim drugo. U nekim restoranima jela se sluze tako sto vam konobar donese posudu, nesto kao reso, kupastog oblika sa kruznim obrucom sa strane kupe u koji se sipa kljucala voda (znam, nisam dobro objasnila ali valjda zamisljate sliku). Kada narucite jelo, donesu vam presne sastojke, sosove i zacine a vi ih sami pripremate tako sto na kupasti reso stavljate meso ili ribu da se pece a povrce, nudlice i ostalo, u kljucalu vodu sa strane da se obari. Vidim da ljudi u tome uzivaju, citave porodice satima sede u restoranu, pipremaju hranu i jedu sa slascu. Ja sam probala ali nisam se bas najbolje snasla.. Place

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Broj postova: 1664
Reg. datum: 16.05.2007
Datum unosa: Nedelja 03.06.2007, 01:12, Naslov:
Izgleda Baladi da je i to neka vrsta voka. Inace, istocna kuhinja cesto koristi kuhanje u pari. Sastojke koje kuhamo u pari, moramo najprije blansirati u vreloj vodi. Nekada ih prije popeku, da nastane korica, a tek onda dinstaju u pari.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Dubai
Broj postova: 1
Reg. datum: 26.05.2007
Datum unosa: Nedelja 03.06.2007, 01:19, Naslov:
Pa izgleda da je stvarno varijanta voka... :?

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Broj postova: 482
Reg. datum: 15.06.2007
Datum unosa: Petak 15.06.2007, 21:34, Naslov:
Moj brzopotezni rucak za Darstellerinu:
U VOG sipam malo ulja, i dodam crni luk seckan na polimesece. Prstohvat morske soli, i dinstamo da omekne luk i da se zacakli (ne da izgori). Dodamo sargarepu seckanu na tanke stapice-sibice i mesamo oko 1-2 min. Dodamo mladi grasak( ili zamrznut), kukuruz secerac(moze i zamrznut), ako imamo i malo pirinca, moze i karfiol u sitnim cveticima, ili brokulice na sitno, ili sta vam god padne na pamet. Samo svaki sastojak treba da se doda u vremenskom razmaku, najmanje 1-2 min. Dodam malo vode, ako ne puste sami produkti, zatvorim poklopac, malo smanjim vatru i povremeno promesam lako. To se tako krcka dok malo ne omeknu produkti zatim maknem poklopac i mesajuci cekam da ispari tecnost. Na kraju dodam soja sos i persun/magdonos i zatvorim poklopac da jelo malo ostoji-skinem sa vatre naravno.
To negde kotiste kao garnir, ali kad ja dodam kojekakve buckuruse-meni je to glavno jelo. Mogu se dodati i pecurke, svezi shampinjoni tanko, tanko seceni, ili lisicara obarena, ali se pecurke stavljaju posle sargarepe odmah.
Probajte, lako, brzo, ukusno i zdravo.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1306
Reg. datum: 28.09.1973
Datum unosa: Petak 15.06.2007, 22:03, Naslov:
Hvala, Kalina... kao poručeno! Osmeh
Ovo liči i na neke moje bućkuriše, ja najčešće na kraju dodam paradajz, pa svim tim prelijem špagete, ili baren pirinač... A tu je najbolja kombinacija luka, šampinjona, na kockice seckanog plavog patlidžana, sveže paprike, i paradajza (može sveži, može sok)...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 482
Reg. datum: 15.06.2007
Datum unosa: Petak 15.06.2007, 22:29, Naslov:
Uh, uh i ovaj tvoj buckurus, vrlo ukusan. Bas cu u nedelju da pravim spagete, dobra ideja. :-D

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1664
Reg. datum: 16.05.2007
Datum unosa: Ponedeljak 03.09.2007, 20:01, Naslov:
Govedina sa sezamom (susamom)

400 g meke puste govedine
2 dl lakog jogurta
1 beli luk (cesnjak)
1/2 zlicice mljevenog kima
1/2 zlicice cimeta
1 veci luk
2 kolerabe
2 mrkve
1 zelena paprika
2 zlice ulja
2 zlicice sezama
sol

Meso narezemo na trake, dodamo jogurt, bijeli luk, kim i cimet. Ostavimo u marinadi 2 sata. Kolerabu i mrkvu ogulimo i narezemo na stapice, papriku ocistimo i narezemo na trake. U voku, na vrucem ulju najprije preprzimo luk, zatim dodamo narezeno povrce . Mijesamo i przimo 1 minutu. Dodamo ocijedjeno meso, przimo 2 minute, zatim dolijemo marinadu i u pokrivenoj posudi dinstamo 10 minuta. Na kraju jelo solimo i posujemo przenim sezamovim sjemenom kojeg smo preprzili u tavi bez masnoce. Odmah posluzimo.
l

Profil

Posaljite privatnu poruku

Broj postova: 2
Reg. datum: 01.11.2007
Datum unosa: Cetvrtak 01.11.2007, 05:53, Naslov:
evo prvo javljanje pa posto sam nova dok se snadjem.. nisam sigurna je li pozečjnije da recepte postavljam na dio maxus namjenjen za kuhanje ili na forum?

za sad odavde pa cu vidjeti kako fercera!

volim tai kuhinju, imam 3 woka i cesto spremam hranu na taj brzo-jednostavo-zdravi nacin jer namirnice (povrce najcesce ) ostaju onakvi kakve najvise volim! hrskavo i ne unisteno dugotrajnom izlozenoscu visokim temperaturama!

ovo je slika jednog od prvih jela pa u startu greska jer sam iz straha da ne bude malo, pretjerala sa rizom ali posto jaaako voli basmati rizu.. pojelo sve!

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

  • 1

Pravilnik ponasanja na forumu

Ko je online
Clanovi: Trenutno nema logovanih clanova
Gosti: 70
Koliko clanova ima idealna porodica?