"Bele" i "crne" laži

  • 1
Broj postova: 512
Reg. datum: 28.05.2007
Datum unosa: Ponedeljak 04.06.2007, 01:52, Naslov: "Bele" i "crne" laži
Možete li na primerima i situacijama iz života razgraničiti ova 2 pojma?

Izvolite...
____________________
Misli samo onaj koji se iz mase izdvoji.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Moderator
The Teacher - Zenski forum
Broj postova: 588
Reg. datum: 01.12.2006
Datum unosa: Ponedeljak 04.06.2007, 04:54, Naslov:
Hajde da pocnemo od belih lazi Osmeh
Evo kako ja to shvatam: vasa najbolja drugarica se ofarbala u crveno, a grozno joj stoji. Vise podseca na sargarepu nego na normalnu devojku Osmeh i kad vas onako vesela pogleda, i pita: "Hej, kako mi stoji?" vi, nemajuci srca da joj srusite iluzije o izgledu i pokvarite raspolozenje, kazete: "Predivno...nemam reci" Osmeh
Crne lazi bi bile one koje namerno izgovorite da prikrijete nesto vazno, nesto sto ce naterati druge ljude da stvore pogresnu sliku o vama (ne onu stvarnu) npr. kada se prijavljujete za posao i kazete da imate radnog iskustva, da ste imali najbolje ocene, ili recimo treba da napisete esej na neku temu, pa uzmete sa interneta i podmetnete ga kao svoj. Mene licno strasno nervira intelektualna kradja.
____________________
The journey may be long, but the end is the beginning

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 2
Reg. datum: 25.06.2007
Datum unosa: Ponedeljak 25.06.2007, 15:27, Naslov:
Ne postoje "bele" i "crne" lazi - laz je uvek laz i uvek crna. Cak i kada je motivisana, navodno dobrom zeljom, uvek je laz. Npr. lagati nekome ko je neizlecivo bolestan nije nikakvo sazaljenje - vec okrutnost. Zbog cega toj osobi oduzeti pravo da sama isplanira ostatak svog zivota, zavrsi nedovrsene poslove i u miru se rastane sa voljenima? Ili:cutati o necemu sto ste videli/culi, da ne bi ste povredili tu osobu? Zbog cega?Takvu vrstu zastite ne zele svi. Istina, uvek istina, ma kako strasna bila, podnece se - a laz nikako.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Broj postova: 1043
Reg. datum: 06.06.2007
Datum unosa: Ponedeljak 25.06.2007, 19:12, Naslov:
Svaka teza ima antitezu. Osim jedne.

Pored belih i crnih ima i bolesnih lazi.














____________________
O Ana, o Ana, tugo mojih dana...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1306
Reg. datum: 28.09.1973
Datum unosa: Ponedeljak 25.06.2007, 19:24, Naslov:
Bolesne laži su, pretpostavljam, one u koje čovek i sam poveruje? Ili patologija ide u smislu da čovek jednostavno ne može da odoli, pa laže i bez ikakvog povoda ili razloga?

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1043
Reg. datum: 06.06.2007
Datum unosa: Ponedeljak 25.06.2007, 20:44, Naslov:
Pa ovako za primer:

Bela laz:
Zovemo partnera kuci i izmislimo nesto da on dodje. Onda mu saopstimo tuznu vest. Ne steti. Znaci lagali smo da mozemo tesiti i biti pored takve osobe. Razlozi za takvu laz su razliciti. Recimo da je na putu i znamo da vozi auto...
Crna laz:
Izmislimo nesto sa ciljem da stetimo drugoj osobi zbog nekih licnih interesa.
Tesko se je braniti jer je u njoj iskrivljena istina i desava se da nas niko nije spreman saslusati u odbrani. Steti. Najcesce je prisutna u vezicama i vezama pa poveruje citavo drustvo.
Bolesna laz:
Znamo da nesto nije istina, ali svejedno sirimo takvu laz dalje i dodatno stetimo. Zelimo biti primeceni, uz to dokazivati vlastito postenje pa makar na taj nacin. Na kraju smo i sami ubedjeni u novu istinu. Jako stetna. Zna biti prisutna kod preuzimanja vlasti.

Ne znam sta kaze o tome struka ni kako ona analizira laz!
Slazem se sa vec davno napisanim: mozemo lagati jednome, mozemo lagati masi, ali ne mozemo lagati celom svetu.
____________________
O Ana, o Ana, tugo mojih dana...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 316
Reg. datum: 30.11.2006
Datum unosa: Utorak 26.06.2007, 00:30, Naslov:
Postoje crne i bele lazi.

Da se nadovezem na Teacher, bela laz bi bila samo da kazem Nemam reci sa izrazom lica kao da je fino. Znaci nisam slagala, ali nisam rekla istinu, a ona se osjeca fino Osmeh

Crna laz je kada bi rekla Uh nemas pojma kako ti je dobro.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Moderator
The Teacher - Zenski forum
Broj postova: 588
Reg. datum: 01.12.2006
Datum unosa: Utorak 26.06.2007, 00:36, Naslov:
Dobro, kad vec znamo razliku izmedju ovih vsrta lazi, dajte recite sta je istina?
____________________
The journey may be long, but the end is the beginning

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Dubai
Broj postova: 1
Reg. datum: 26.05.2007
Datum unosa: Utorak 26.06.2007, 14:50, Naslov:
Koja je onda razlika izmedju precutkivanja istine i izmisljanja? Zar i precutkivanje nije neka vrsta lazi?

Zasto imamo potrebu da lazi klasifikujemo na vrste?

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Broj postova: 316
Reg. datum: 30.11.2006
Datum unosa: Utorak 26.06.2007, 17:29, Naslov:
Zato sto su neke lazi dozvoljene, a neke nisu u nekim moralnim kodeksima.

Kako mislis sta je istina?
Istina je sve ono sto je receno u pravom stanju kakvo i jeste.
Istina ume da povredi i zato se koristimo belom lazi. Laganje je vec jedna od najgorih osobina kod coveka. Bezim od ljudi koji lazu, ali ne bezim od onih koji se nekada koriste belom lazi.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Dubai
Broj postova: 1
Reg. datum: 26.05.2007
Datum unosa: Ponedeljak 17.12.2007, 18:15, Naslov:
Neko je spomenuo bolesne lazi. Verovatno u te lazi spada i mitomanija.
Mitomanija je sklonost ka izmisljanju i preuvelicavanju stvari i dogadjaja bez ikakve potrebe niti povoda. Poznavala sam neke mitomane, u susitini njih je relativno lako prepoznati, vole da budu u centru paznje, vole da mnogo proicaju i pri tome se uzive u svoje price, mada su u sustini bezazleni. Verovatno su u pozadini svega neki kompleksi, ali ja bih postavila tanku liniju izmedju ljudi koji izmisljaju i preuvelicavaju stvari da bi sebe istakli, i onih koji svesno lazu sa namerom da nanesu stetu.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Moderator
zveka - Zenski forum
becej
Broj postova: 1363
Reg. datum: 22.07.2008
Datum unosa: Sreda 21.01.2009, 20:22, Naslov:
Ja sam lazi jaaako davno prestala da upotrebljavam, mislim na bilo koju vrstu lazi.Ne volim ni da mene neko laze, a kada prvi put uhvatim nekoga da me je bilo sta, znaci sitnicu neku malecku, slagao, otprilike tu zavrsavam pricu.I decu sam naucila da ne lazu i objasnila im zbog cega to da ne rade, a svim novim poznanicima-prijateljima uvek saopstim da, kada primetim da neko laze, zavrsavam druzenje i nikakvi razlozi me se ne ticu, niti hocu da cujem neko opravdanje.Racunam, ako mi je neko prijatelj, onda tek bi trebalo da iskreno razgovaramo, a ako neko laze, onda valjda ima neku racunicu ili bilo sta, u sta ja necu da se uklapam. I na poslu svi znaju da uvek trazim da mi se saopsti na vreme neki problem, ako ga ima, racunam, ljudi smo, sve moze da se popravi i da se dogovorimo kako da se problem resi.Mislim da je ovo osobina kod koje nema belo ili crno...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 550
Reg. datum: 10.08.2008
Datum unosa: Sreda 21.01.2009, 21:02, Naslov:
I za mene je laz uvek laz pa bila bela ili crna.Ali ima situacija kada je bolje nesto precutati nego reci.Mislim da treba biti jako mudar pa prepoznati kada nesto reci a kada precutati.Ali slagati,nisam za to ni u kojem slucaju. Zdravo
____________________
Dovoljna je bar jedna svetla tacka da covek nastavi put.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 4584
Reg. datum: 01.10.2008
Datum unosa: Sreda 21.01.2009, 21:48, Naslov:
Uvek sam za to da je bolje ne reci nista,nego izgovoriti laz bila ona crna ili bela,teska ili laka......laz je laz !!! Ljuta..Neuclanjeni i ja mnogo mrzimo laz i ne simpatisemo osobe koje su sklone lazima !
____________________
Nikad se ne moze reci toliko mudrosti,koliko se moze precutati gluposti !!!

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Blog

Broj postova: 855
Reg. datum: 14.01.2009
Datum unosa: Sreda 21.01.2009, 21:55, Naslov:
Laz prezirem pa moze da bude: crna,bela,sarena,mala,velika...laz je laz.Sve mogu da podnesem,ali laz nikada.Onaj ko laze druge laze najvise sebe,jer kako se kaze : " U lazi su kratke noge !"

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 114
Reg. datum: 10.12.2008
Datum unosa: Sreda 21.01.2009, 22:01, Naslov:
Laz? Jezim se od te reci,ne volim kada neko laze i ja nisam naucena da lazem,ali me je neko kome sam verovala toliko dugo lagao ,da mi je dobar deo zivota unistio ,ne volim ni da mislim o tome jer se tada lose osecam.....
____________________
M.a.B.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Lausanne
Broj postova: 2556
Reg. datum: 04.06.2008
Datum unosa: Sreda 21.01.2009, 22:58, Naslov:
Nemogu da podnesem bilo koju vrstu lazi,belu ili crnu,svejedno
laz je laz!
Cak iako djeci nesto moram slagati,bude mi krivo... Ljut sam
____________________
mala...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Blog

  • 1

Pravilnik ponasanja na forumu

Ko je online
Clanovi: Trenutno nema logovanih clanova
Gosti: 115
Koliko clanova ima idealna porodica?