Epiduralna anastezija

Athens
Broj postova: 2208
Reg. datum: 09.09.2009
Datum unosa: Utorak 23.03.2010, 14:44, Naslov: Epiduralna anastezija
Sta mislite o epiduralnoj anasteziji i da li bi ste olaksali sebi porodjaj na taj nacin?
____________________
Tuga gleda unatrag, briga gleda okolo, a samo vera, gleda gore.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Sarajevo
Broj postova: 3954
Reg. datum: 26.04.2009
Datum unosa: Utorak 23.03.2010, 14:49, Naslov:
Jedan broj zena odlucuje se za porodjaj pod ovom anestezijom, dok se druge plase ovakve intervencije zbog cinjenice da se ona daje u kicmu. Da li je strah opravdan ili ne?

Epiduralna anestezija je posebna vrsta anestezije koja se primenjuje kad porodjaj pocne. Da bi se blokirao bol iz materice i vagine daje se u kicmu, tako da porodilja ne oseca nista od pojasa ka dole.Kombinacijom anestetika blokiraju se nervni zavrseci, dok analgetici smanjuju bol u kicmenoj mozdini.

Ukoliko je porodjajni proces usporen, a porodjajni bolovi su izuzetno jaki, mozete zatraziti da vam daju epiduralnu anesteziju. Moguce je da vam akuser i babica preporuce ovu vrstu tehnike. Takodje je potrebno i da znate da je epiduralna anestezija samo jedna od mnogih opcija za smanjenje inteziteta bola. Upotreba maske sa kiseonikom, davanje analgetika ili akupunktura takodje mogu da umanje bolove. Najbitnije je da odaberete najbolji moguci nacin koji ce vam olaksati porodjaj i pri tom nece skoditi bebi. Odluku o operativnom dovrsavanju porodjaja koju, u zavisnosti od toka porodjaja, donosi lekarski tim, odluku o primeni epiduralne anestezije mozete doneti samo Vi.



Kako se primenjuje epiduralna anestezija?

Anestetik utice na krvne sudove u nogama i smanjuje dotok krvi u srce. Cesto se desava da prilikom primene ove metode porodilji naglo padne pritisak pa zbog toga oseca vrtoglavicu i mucninu. Iz tog razloga joj se u venu stavlja braunila (plasticna cevcica) da bi joj se u toku porodjaja mogli davati lekovi intravenozno. Tako se neprijatni efekti epiduralne anestezije mogu znatno ublaziti. Posle stavljanja braunile, anesteticar ce zamoliti porodilju da sedne na ivicu kreveta. Nakon toga sledi dezinfekcija mesta gde se uvodi igla i davanje lokalne anestezije. Igla se uvodi u "epiduralno" mesto kicme. Zatim se postavlja fina cevcica od polietena (ili kateter) pre nego sto se igla izvadi. Lekar ce kateter flasterom pricvrstiti za kozu, a zatim se kroz njega ubrizgava anestetik. Dejstvo anestetika traje cetiri do sest casova, a tim sto moze da se skrati ili produzi.



Prednosti epiduralne anestezije

~ veoma je efikasna, potpuno otklanja bol i deluje kod vise od 90% pacijentkinji

~ ne skodi bebi

~ dejstvo anestezije moze da se prekine u svakom trenutku



Nedostaci epiduralne anestezije

~ u oko 10% slucajeva, ne deluje

~ mnoge zene zale se na jake glavobolje koje traju i po nekoliko casova nakon zavrsetka porodjaja

~ dok traje anestezija zena ne oseca napone, sto utice na produzavanje porodjaja

~ u nekim slucajevima je lekar prinudjen da porodjaj dovrsi pomocu forceps klesta ili vakuuma

~ dok traje epiduralna anestezija, porodilja ne oseca nagon za mokrenjem i ne moze prirodnim putem da obavlja fizioloske potrebe

~ dok traje porodjaj neophodno je da se neprestano proveravaju sve vitalne funkcije majke i deteta.

sanjci za tebe samo Poljubac Cvijece
____________________
''NEMOGUÆE''-reèe ponos,''OPASNO'' -reèe iskustvo,''BESKOSRISNO''-reèe razum..''PROBAJ'' -šapnu srce! :))

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Athens
Broj postova: 2208
Reg. datum: 09.09.2009
Datum unosa: Utorak 23.03.2010, 14:59, Naslov:
Citat:
Nedostaci epiduralne anestezije

~ u oko 10% slucajeva, ne deluje

~ mnoge zene zale se na jake glavobolje koje traju i po nekoliko casova nakon zavrsetka porodjaja

~ dok traje anestezija zena ne oseca napone, sto utice na produzavanje porodjaja

~ u nekim slucajevima je lekar prinudjen da porodjaj dovrsi pomocu forceps klesta ili vakuuma

~ dok traje epiduralna anestezija, porodilja ne oseca nagon za mokrenjem i ne moze prirodnim putem da obavlja fizioloske potrebe

~ dok traje porodjaj neophodno je da se neprestano proveravaju sve vitalne funkcije majke i deteta.


E ovako....sto se tice ne delovanja...sve zavisi od anasteziologa i trenutka kada vam da anasteziju....isto to vazi i za glavobolje.Epidural se daje kada ste otvoreni najmanje 4 prsta....ne pre da ne bi usporio otvaranje.Daje se doza koja nije tolika da se uopste ne osecaju naponi...nego tacno tolika da je bol mali,ali da se naponi osecaju.A sto se tice proveravanja vitalnih funkcija...mislim da se to u svakom slucaju radi,bez obzira na vrstu porodjaja.

Hvala ti Bambinice na ovom tekstu....ja sam samo napisala ono sto mi je objasnio lekar,i ne bi volela da neke koje mozda zele epidural odustanu od straha zbog glavobolje ili slicnih simptoma....opet kazem da najbitniju ulogu ovde igra anasteziolog!
Ja cu se sigurno poroditi epiduralom....hocu da se smeskam mom Nikolici kad se rodi!!!Wub
____________________
Tuga gleda unatrag, briga gleda okolo, a samo vera, gleda gore.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Sarajevo
Broj postova: 3954
Reg. datum: 26.04.2009
Datum unosa: Utorak 23.03.2010, 15:06, Naslov:
Ma ja aspulutno nemam blago o tome, evo sad se informisem a to sam skinula sa neta, naravno, mjerodavnije je ono sto doktor kaze, jako mi je drago zbog tebe ako je tako. Poljubac
____________________
''NEMOGUÆE''-reèe ponos,''OPASNO'' -reèe iskustvo,''BESKOSRISNO''-reèe razum..''PROBAJ'' -šapnu srce! :))

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 879
Reg. datum: 02.07.2009
Datum unosa: Utorak 23.03.2010, 15:33, Naslov:
Šta je epiduralna anestezija?

Procedura kojom se blokira bol iz materice i vagine prilikom porođaja naziva se epiduralna anestezija. Anestetik se ubacuje u epiduralni prostor kičmenog stuba, kada porođaj počne i čim anestezija počne da deluje, nakon 10-15 minuta, trudnica ne oseća bolove.

Kombinacijom anestetika se blokiraju nervni završeci, a analgetici smanjuju bol u kičmenoj moždini, međutim, žena je sve vreme budna i svesna, jer se pod anestezijom nalazi samo jedan deo tela.


Kada se daje epiduralna anestezija?



Epiduralnu anesteziju daje anesteziolog, uz saradnju sa ginekologom kada počnu kontrakcije, kada je cerviks otvoren tri do pet centimetara ili kada pukne vodenjak.

Kada se stekne povoljan akušerski nalaz, tačnije kada su kontrakcije jake i sinhronizovano dolaze na dva do tri minuta daje se anestetik, dok se kateter može postaviti i nekoliko sati ranije.
Treba napomenuti i da se epidural primenjuje kod prirodnog porođaja, ali i u slučaju carskog reza.


Kako izgleda postupak davanja epiduralne anestezije?

Kada počnu ritmične i stalne kontrakcije, lekar će vam reći da legnete na stranu ili sednete na krevet, sa bradom spuštenom prema grudima, i blago savijenim nogama. Zatim se dezinfikuje mesto gde se uvodi igla, daje se lokalni anestetik i postavlja kateter. Igla se potom pažljivo izvlači, a kateter ostaje u epiduralnom prostoru kako bi se mogao dati anestetik.

Nakon porođaja vadi se kateter, a delovanje anestetika prestaje nakon nekoliko sati.


Da li davanje epiduralne anestezije boli?

Ne. Žene proceduru epidurala opisuju kao blagu neprijatnost prilikom samog ubadanja igle, a jedini bol koji se oseća je tokom postavljanja katetera, ali je kratkotrajan i traje svega nekoliko minuta.


Da li će porođaj duže trajati zbog epidurala?

Epidural u nekim slučajevima utiče na to da se porođaj uspori, jer su kontrakcije slabije, pa je potrebno ubrzati porođaj davanjem injekcije.

Međutim, neke porodilje zbog toga što ne osećaju bolove mnogo su opuštenije, pa se ubrzava otvaranje, a samim tim i porođaj kraće traje.


Da li ću osetiti kontrakcije pod epiduralnom anestezijom?

Deset do petnaest minuta nakon prve doze anestetika, porodilja počinje da se opušta i sve manje oseća bol. Anestetik deluje 60 do 120 minuta, a daje se na svakih otprilike sat i po vremena, do kraja porođaja. Za to vreme nećete osećati kontrakcije, ali napone hoćete.

Kada je porođaj završen, dobićete završnu dozu anestetika, da ne bi osetili bol pri daljim intervencijama akušera - kao što su epiziotomija, ušivanje grlića ili revizija materice.


Da li epidural može biti opasan po bebu?



U krvotok majke, a potom i u bebin, ulazi vrlo malo anestetika. Sve vreme se tokom porođaja prate vitalne funkcije bebe, tako da epidural ne može da naškodi ni vama ni bebi. U slučaju problema sa posteljicom epiduralna anestezija za bebu čak može biti i od pomoći jer je tada placenta bolje prokrvljena.


Kako ću se osećati nakon pororđaja?

Nakon porođaja kateter se uklanja, a delovanje anestezije prestaje nakon sat-dva. Majke se obično žale na neprijatno peckanje oko porođajnog kanala, kao i na slabost u nogama i mišićima, glavobolju, mučninu.

U zavisnosti od težine porođaja potrebno je mirovati u krevetu određeno vreme, a u nekim slučajevima, zbog problema sa mokrenjem, neophodan je kateter.


Da li sve žene mogu da se porode epiduralom?

Nažalost ne mogu sve porodilje da prime epiduralnu anesteziju. Ukoliko buduća majka ima neku infekciju krvi, poremećaj zgrušavanja krvi, probleme sa kičmom (anatomske nepravilnosti, povrede...), težak kardiovaskularni poremećaj i u slučaju alergije na anestetike, epidural se ne preporučuje.
____________________
Želiš li biti u skladu s drugima, najpre moraš biti u skladu sa samim sobom.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Vrsac
Broj postova: 742
Reg. datum: 25.01.2010
Datum unosa: Utorak 23.03.2010, 18:27, Naslov:
Ja cu platiti carski rez. Sada je to usavrseno i ne ostaju nikakvi oziljci. Nisam u fazonu da zelim da osetim porodjaj i prirodno da se porodim...zelim da sto lakse prodje. ko je protiv carskog reza iz bilo kog razloga epidural je prava stvar!

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Blog

Beograd
Broj postova: 3811
Reg. datum: 27.11.2009
Datum unosa: Utorak 23.03.2010, 18:33, Naslov:
Vidim,vec ste stav ile dosta texta,super! Osmeh
Ja sam za! A shto se tiche carskog reza,tu vec nisam sigurna... Morala bih malo vishe da se raspitam,ali koliko se secam,on se ranije radio samo u nuznim sluchajevima..Mada,sada je sve to uznapredovalo,ali,opet me je nekako strah.. Inache,carski rez u Beogradu koshta oko 40.000 din,shto je stvarno preterano!
____________________
mozda su mushkarci inteligentniji od zena,ali,ja nisam videla nijednu zenu koja juri za glupim mushkarcem i divi se njegovim lepim nogama..

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Novi Sad
Broj postova: 4192
Reg. datum: 02.10.2008
Datum unosa: Utorak 23.03.2010, 19:12, Naslov:
Oba porodjaja su bila prirodnim putem.....bol se brzo zaboravi i verujte mi da bi opet
____________________
Ne cini drugima ono sto ne zelis da tebi drugi cine

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Sarajevo
Broj postova: 3954
Reg. datum: 26.04.2009
Datum unosa: Utorak 23.03.2010, 19:15, Naslov:
Passiflora, to za oziljke je individualno, nekome potpuno zaraste, nekome ne, zavisi od organizma u svakom slucaju ja sam za prirodni put a ako Ne Daj Boze dodje do nekih komlikacija onda carski ako Bog Da.
____________________
''NEMOGUÆE''-reèe ponos,''OPASNO'' -reèe iskustvo,''BESKOSRISNO''-reèe razum..''PROBAJ'' -šapnu srce! :))

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Vrsac
Broj postova: 742
Reg. datum: 25.01.2010
Datum unosa: Utorak 23.03.2010, 23:27, Naslov:
Bambina jeste individualno ali ne od individue koja se poradja vec od one koja vrsi carski rez. Vec imam jednog doktora na umu, jos cu da se raspitam za njega/mada ima dosta vremena za moju trudnocu, mozda naidjem i na bolje. Ima ceo porodjaj da isplaniram i proverim njegov rad pre toga...ma sve! Mnogo se bojim porodjaja i posto studiram medicinu znam na sta to lici, koliko treba da boli i sta se sve desava u telu, zelim da sto vise izbegnem to, platicu koliko god. Bitno je da dobijem zdravo i lepo bebce a sada da li je mama osetila pravi bol i sav strah i patnju tokom tog uzvisenog cina uopste mi nije vazno, vaznije mi je da budem kasnije dobra majka i da sto manje energije utrosim na sam porodjaj.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Blog

Sarajevo
Broj postova: 3954
Reg. datum: 26.04.2009
Datum unosa: Sreda 24.03.2010, 08:23, Naslov:
Ja govorim o zarastanju rane, slazem se zavisi od osobe koje vrsi carski rez ali hoce li ostati oziljak zavisi i od organizma, meni je to rekao hirurg, i imala sam takvo iskustvo samo sto nije bio carski rez nego nesto drugo.
____________________
''NEMOGUÆE''-reèe ponos,''OPASNO'' -reèe iskustvo,''BESKOSRISNO''-reèe razum..''PROBAJ'' -šapnu srce! :))

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Beograd
Broj postova: 3811
Reg. datum: 27.11.2009
Datum unosa: Sreda 24.03.2010, 10:03, Naslov:
Bash je lepo ipsplanirati kada cesh da zatrudnish,kako i gde cesh da se porodish,ali,ne ide bash uvek sve onako kako smo mi zamislili...
Prvo,mozda ti se desi da zatrudnish ne planirano,naravno,ako se ne chuvash,a drugo,mozda bash onda kada hocesh,tada ne uspe...Znam ljude koji su sve planirali,pa zena nije mogla da zatrudni vishe od 8 godina,a oboje su bili apsolutno zdravi.. Mislim da je najpametnije opustiti se i ne razmishljati previshe...
____________________
mozda su mushkarci inteligentniji od zena,ali,ja nisam videla nijednu zenu koja juri za glupim mushkarcem i divi se njegovim lepim nogama..

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Athens
Broj postova: 2208
Reg. datum: 09.09.2009
Datum unosa: Sreda 24.03.2010, 12:27, Naslov:
Citat:
Oba porodjaja su bila prirodnim putem.....bol se brzo zaboravi i verujte mi da bi opet


Svaka cast Tini!
Ali zar nije i porodjaj sa epiduralom prirodan....samo daju anasteziju?Ne plasim se ja ni bez epidurala...nije u pitanju strah.Jednostavno razmisljam zasto ne olaksati ako vec moze...
____________________
Tuga gleda unatrag, briga gleda okolo, a samo vera, gleda gore.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Beograd
Broj postova: 3811
Reg. datum: 27.11.2009
Datum unosa: Sreda 24.03.2010, 12:32, Naslov:
____________________
mozda su mushkarci inteligentniji od zena,ali,ja nisam videla nijednu zenu koja juri za glupim mushkarcem i divi se njegovim lepim nogama..

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 22
Reg. datum: 29.03.2010
Datum unosa: Petak 02.04.2010, 20:52, Naslov:
Ja sam isto za epidural, kad je već medicina toliko uznapredovala da može sprečiti ili ublažiti bolove zašto to ne iskoristiti. Kod nas se to još relativno slabo radi, al na zapadu je standardno. U Srbiji kao i uvek previše predrasuda....

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Novi Sad
Broj postova: 4192
Reg. datum: 02.10.2008
Datum unosa: Petak 02.04.2010, 21:23, Naslov:
Znam Sanjice da je to isto prirodan porodjaj....ja sam se jednostavno bojala da ne utice na bebu i zato nisam uzimala epiduralnu ali svakako smatram da je bolje iskoristiti priliku i spreciti bol ako se vec moze
____________________
Ne cini drugima ono sto ne zelis da tebi drugi cine

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Lausanne
Broj postova: 2556
Reg. datum: 04.06.2008
Datum unosa: Subota 22.05.2010, 23:34, Naslov:
Ja licno mislim da svaka majka treba da oseti svoje dete...Nisam za epiduralnu,ni pod tacku razno ....
Imala sam dva porodjaja i oba prirodnim putem...I treci planiram isto prirodnim putem...Bolovi se brzo zaborave.....
____________________
mala...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Blog

Beograd
Broj postova: 3811
Reg. datum: 27.11.2009
Datum unosa: Nedelja 23.05.2010, 12:48, Naslov:
Ako je medicina uznapredovala toliko da sebi mozemo da ubalazimo bolove,zashto to ne bismo uradili? Ja sam za epidural! Zashto trpeti bolove,ako ne moramo? Oseticu ja ja svoje dete i ako budem sebi ubalzila bolove epiduralom Wink
____________________
mozda su mushkarci inteligentniji od zena,ali,ja nisam videla nijednu zenu koja juri za glupim mushkarcem i divi se njegovim lepim nogama..

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Moderator
The Teacher - Zenski forum
Broj postova: 588
Reg. datum: 01.12.2006
Datum unosa: Nedelja 23.05.2010, 20:38, Naslov:
I ja takodje smatram da je epidural samo olaksanje tokom prirodnog porodjaja, on nikako njije manje prirodan ako se ublaze bolovi. Ah zene, pa zar vam je malo bolova Vrlo srecna moja drugarica kaze da je uzivala u porodjaju jer je imala epidural.
____________________
The journey may be long, but the end is the beginning

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Athens
Broj postova: 2208
Reg. datum: 09.09.2009
Datum unosa: Nedelja 23.05.2010, 21:51, Naslov:
Te Teacher to i ja hocu...da uzivam...!!!!Wub
____________________
Tuga gleda unatrag, briga gleda okolo, a samo vera, gleda gore.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Pravilnik ponasanja na forumu

Ko je online
Clanovi: Trenutno nema logovanih clanova
Gosti: 329
Koliko clanova ima idealna porodica?