Dostojevski

  • 1
Broj postova: 588
Reg. datum: 01.12.2006
Datum unosa: Ponedeljak 11.12.2006, 01:38, Naslov: Dostojevski
Smatram da je Fjodor Dostojevski pisac koji zasluzuje sasvim posebnu temu.
Fjodor Mihajlovič Dostojevski rođen je 1821. godine u porodici prilično siromašna čovjeka. Njegov otac bio je vojni ljekar plemićkog porijekla. Radio je u jednoj javnoj bolnici u Moskvi, ali je taj položaj u tadašnjoj Rusiji bio vrlo skroman i obitelj je Dostojevski živjela u skučenom stanu i u okolnostima koje ni u kom slučaju nisu bile raskošne. Otac mu je bio mali tiranin koga su ubili pod nepoznatim okolnostima. (Istraživači književnih djela Dostojevskog obično vide autobiografsku crtu u odnosu koji Ivan Karamazov ima prema ubojstvu svoga oca: iako Ivan nije bio pravi ubojica, svojim mlitavim stavom, i stoga što nije spriječio ubojstvo iako je to mogao učiniti, on je na neki način kriv za ubojstvo oca. Prema tim kritičarima, izlazi, da je Dostojevski cijelog života patio od sličnih osjećaja posredne krivice jer je njegovog oca ubio njegov kočijaš.)
Ako je Puškin "najveselije" ime ruske književnosti, Dostojevski je najtragičnije. Nitko kao on nije prikazao svijet sjena, što se nevidljivo prelamaju kroz ljudsku dušu, nitko tragičnije ocrtao beznadne, sive horizonte i onaj zagušljiv oblak briga, što je obavio čovjeka, gušeći ga i prignječujući težnom. Nitko nije dao dublje onaj gorki bol u plemenitom malom čovjeku, izudaranom bijedom i poniženjima, ili očaj što godinama bezizlazno tumara u zatvorenom krugu, razapet između sanja o ljepšem svijetu i teške stvarnosti, koja se ne mijenja. Svijet Dostojevskog je bogat registar karaktera, likova i individualnosti koji nose u sebi uzbudljiv nemir i tragičan položaj ruskog inteligenta u jednom sistemu, gdje se slobodoumlje ne plaće samo gubljenjem kruha, nego i progonima i Sibirom. Oni nose u sebi duboku potrebu da nađu svoje mjesto i ulogu u životu Rusije, a razlog što ne nalaze, uopće je oznaka inteligencije onog vremena, rastrgane protu riječima, u kojima se prožma novo sa starim, gdje je staro još čvrsto ukopano u društvenim položajima jednog mračnog birokratskog monarhističkog sistema, a novo se još javlja kao nejasan pokret, koji se gubi u svim mogućim utopističkim slutnjama i vizijama. Tadašnja inteligencija je nagrižena i rastrgana i Dostojevski kao njen umjetnički najjači predstavnik, genijalnom snagom razotkriva pred nama tu unutrašnju podvojenost.

Romani Dostojevskog i pored sve svoje filozofčnosti "nisu flozofija; oni su književnost koja to iskustvo može prenijeti čitaocima jedino i isključivo na onaj način kakav pripada samo umjetničkoj književnosti. On je začetnik jednog razvoja u umjetničkoj prozi koji misaono previranje i borbu mišljenja čini svojom središnjom temom.

Procitala sam vise dela Dostojevskog, pa ipak, prvo mesto i dalje drzi 'Zlocin i kazna', mozda zbog tako uspesno prikazanog karaktera Raskoljnikova kojeg citalac tako stvarno i neposredno dozivljava i s kojim se do izvesne tacke poistovecuje.

Koje je vase misljenje o Dostojevskom i njegovim delima? Sta vas najvise fascinira u njegovim romanima?
____________________
The journey may be long, but the end is the beginning

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 24
Reg. datum: 29.01.2007
Datum unosa: Nedelja 11.02.2007, 22:24, Naslov:
procitala sam samo "bracu karamazove" i slazem se da je majstor opisivanja likova, karaktera i unutrasnjih desavanja. u toj meri, da sam se ja tokom citanja "zaljubila" u brata aleksandra, jer mi se dopao u svom fizickom i mentalnom sklopu. majstorstvom detaljnih opisa uspevate da udjete u srz svakog lika.
____________________
sherie

Profil

Posaljite privatnu poruku

Broj postova: 44
Reg. datum: 05.12.2006
Datum unosa: Sreda 28.02.2007, 06:09, Naslov:
"Преступление и наказание" iliti "Zlocin i kazna" je ostavila jak utisak na mene, a Dostojevski je definitivno jedan od boljih pisaca svih vremena!

Profil

Posaljite privatnu poruku

Broj postova: 512
Reg. datum: 28.05.2007
Datum unosa: Utorak 29.05.2007, 03:23, Naslov:
Bravo za temu... Jedno ću samo reći: VRSNI PSIHOLOG.
____________________
Misli samo onaj koji se iz mase izdvoji.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Dubai
Broj postova: 1
Reg. datum: 26.05.2007
Datum unosa: Sreda 14.11.2007, 17:04, Naslov:
Ivo Andric kaze da je Dostojevski pisac koji je medju prvima u svetskoj knjizevnosti ostavio pejzaz, odecu svojih junaka i njihov fizicki izgled, kako bi se do kraja mogao posvetiti ljudskoj dusi. A Isidora Sekulic kaze: "Dostojevski je vrh nad vrhovima, sur, samotan, tuzan, ali vrh..." Iako ga neki pisci i kriticari nisu voleli, pa je tako na primer Krleza pisao da mu je Dostojevski dosadan i da ljudi koji ga vole "nisu njegovi ljudi", ne moze se poreci da je Dostojevski grandiozna figura svestke knjizevnosti.
Ne samo da je odlican slikar ljudske duse, nego je i sjajan analiticar ljudskih sudbina. Kao i sva velika dela, i njegova dela se mogu uvek iznova i iznova citati, i uvek se u njima moze otkriti nesto novo...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

beograd
Broj postova: 45
Reg. datum: 13.02.2008
Datum unosa: Subota 05.04.2008, 23:58, Naslov:
Morala sam da se ubacim i ja,opčinjena sam njegovim stilom sve sam skoro pročitala što je napisao.
____________________
FLORA

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 316
Reg. datum: 30.11.2006
Datum unosa: Nedelja 06.04.2008, 08:54, Naslov:
Nije mi cudo sto je The Teacher zapocela ovu temu, cisto sam znalaVrlo srecna!
Nisam procitala ni jedno njegovo delo, jos uvek. Nadam se da hocuVrlo srecna, ali malo kasnije. Kad budem velika! HaHahahaha

Profil

Posaljite privatnu poruku

beograd
Broj postova: 433
Reg. datum: 13.01.2008
Datum unosa: Nedelja 06.04.2008, 11:25, Naslov:
Kroz sva njegova dela se provlaci psihologija.Procitala sam "Bracu Karamazov" a i "Zlocin i kaznu" koje je vrhunsko delo knjizevnosti....Knjige su mu zanimljive ali su i jako teske za citanje...
____________________
kad nekog ludo zavolis i sve ti potone....

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Blog

Beograd
Broj postova: 1045
Reg. datum: 31.10.2008
Datum unosa: Sreda 26.11.2008, 16:09, Naslov:
Dostojevski:

- Tajna čovečjeg bića nije u tome da živi, nego zašto živi.

- Onaj ko sam sebe laže najlakše se vredja.

- Lagati originalno je skoro bolje nego ponavljati tudje istine. U prvom slucaju ti si čovek, a u drugom samo papagaj.

- Ako pri svakoj prijateljskoj usluzi odmah misliš na zahvalnost, onda nisi darovao, već prodao.

- Oni koji umeju da govore, govore kratko.

- Jedna je pamet dobra, dve su još bolje.
____________________
Jedan klik,molim vas http://www.e-castig.com/index.php?r=q164w

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 588
Reg. datum: 01.12.2006
Datum unosa: Sreda 26.11.2008, 16:13, Naslov:
Oni koji umeju da govore, govore kratko.
E ovo je stvarno dobro Vrlo srecna
odmah me podseti na neke moje profesore koji su tako davili i davili...a malo sta rekli Vrlo srecna
____________________
The journey may be long, but the end is the beginning

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Moderator
zveka - Zenski forum
becej
Broj postova: 1363
Reg. datum: 22.07.2008
Datum unosa: Sreda 26.11.2008, 17:05, Naslov:
ja sam procitala dosta dela od dostojevskog i to pre vise od dest godina... najvise me dirnula knjiga ponizeni i uvredjeni, naplakala sam se dok sam citala...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Krusevac
Broj postova: 805
Reg. datum: 26.10.2008
Datum unosa: Sreda 26.11.2008, 17:18, Naslov:

Ne mogu reci da se nisam odusevljavala i sa Kroninom, Tolstojem, Turgenjevom, Gogoljom, Puskinom, setrama Bronte...Ali niko nikada nije i nece biti kao Dostojevski. Uspeo je da opise osecanja ljudske duse! A ima li sta vaznije od toga?
Citat:
Čuveni roman "Zločin i kazna" danas se često pominje i poredi sa holivudskom produkcijom. Neki kritičari govore kako je Dostojevski napisao ceo jedan roman, opisujući ubistvo jedne starice i sukob glavnog lika sa sopstvenom savešću, dok u jednom holivudskom filmu pogine po nekoliko stotina ljudi i nikom ništa. Nema moralne podloge, nema filozofske misli i, možda i najvažnije, nema savesti. Možda i ova činjenica govori u kakvom svetu živimo.

"Idiot" je,po meni,njegov najbolji roman.U njemu, možda i najbolje, vidimo ličnost samog Dostojevskog,ili recimo, vidimo autora onakvog kakav bi želeo da bude, ali i duboko svesnog kakva bi mu, u tom slučaju, bila sudbina.Cak je i glavni lik epileptičar, baš kao i on. A kao dodatak ovome, glavni junak ovog romana, Knez Miškin, u jednom delu knjige govori o strašnom iskustvu koje je preživeo jedan njegov poznanik, koji je bio osuđen na smrt, ali mu je kazna promenjena u robiju pred stupanje na gubilište. Naravno, taj "poznanik" je sam Dostojevski, koji je u mladosti pripadao jednom tajnom društvu, koje je želelo da menja rusko društvo, ali su bili otkriveni i svi članovi su pohapšeni.
Dostojevski je strastan autor, a usamljenički način života učinio je tu strast još izrazenijom i jacom.U svojim delima sve vreme je pokusavao da pronadje odgovore za licne dileme.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Blog

Krusevac
Broj postova: 805
Reg. datum: 26.10.2008
Datum unosa: Sreda 26.11.2008, 22:48, Naslov:
-" Ako si se uputio prema cilju i putem poceo da zastajkujes i da kamenjemem gadjas svakoga psa koji laje na tebe, nikad neces stici na cilj."
-" Nekoga je bolje imati medju neprijateljima nego medju prijateljima."
-" U srcu koje iskreno ljubi ili ljubomora ubija ljubav, ili ljubav ubija ljubomoru."
-" Zaljubiti se ne znaci voljeti. Covjek se moze zaljubiti i mrzeci."
-" Nista na svjetu nije teze od iskrenosti i nema nista lakse od laskanja."
-" Glupan koji je postao svjestan da je glupan nije vise glupan."

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Blog

örebro
Broj postova: 150
Reg. datum: 11.11.2008
Datum unosa: Cetvrtak 27.11.2008, 08:36, Naslov:
....................procitala sam Zlocin i kazna, Braca Karamazovi.............
____________________
Zivi dobrim i casnim zivotom. Kad ostaris moci ces se osvrnuti i jos jednom uzivati u zivotu.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 15
Reg. datum: 08.01.2013
Datum unosa: Ponedeljak 03.02.2014, 18:39, Naslov:
Dostojevski- Zlocin i kazna, Braca Karamazovi...neprevazidjeno, za sva vremena!

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 16
Reg. datum: 02.01.2016
Datum unosa: Utorak 12.01.2016, 19:27, Naslov:
Nekad davno sam čitala Dostojevskog trebala bih opet.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

  • 1

Pravilnik ponasanja na forumu

Ko je online
Clanovi: Trenutno nema logovanih clanova
Gosti: 253
Koliko clanova ima idealna porodica?