Temperament

Broj postova: 1306
Reg. datum: 28.09.1973
Datum unosa: Petak 22.06.2007, 07:16, Naslov: Temperament
Grčki lekar i filozof Hipokrat je davnih dana ljude podelio po temperamentu, tj. po tome kakve su im, po učestalosti i intenzitetu, emotivne reakcije. Izdvojio je 4 tipa temperamenta:

kolerik - jaka osećanja, trenutna spremnost na akciju, česta uzbuđenja. Ovakva osoba ima jake i nagle reakcije;

sangvinik - brzo reaguje, ali mu osećanja i reakcije nisu jake i ne traju dugo. Lako menja raspoloženja, iz negativnog lako prelazi u pozitivno, čemu je i skloniji;

flegmatik - reaguje vrlo retko, mnifestacije osećanja slabo izražene. To je mirna i staložena osoba, bez erupcija u doživljavanju ili pokazivanju emocija;

melanholik - osoba koja retko reaguje, ali kada to čini osećanja su joj izuzetno intenzivna i dugo traju. Lako se utapaju u duboke osećaje tuge ili zabrinutosti.

Gde bi ovde mogli prepoznati sebe ili osobe iz svoje okoline? Možemo, naravno, ogovarati i svoje muškarce, prilepiti im neku od ovih etiketa...Osmeh

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Dubai
Broj postova: 1
Reg. datum: 26.05.2007
Datum unosa: Petak 22.06.2007, 07:22, Naslov:
Mislim da sam sangvinik sa blagim primesama kolerika-Osmeh.
Moj muskarac? Hmmm, pa u njemu takodje najvise prepoznajem sangvinika...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Broj postova: 1306
Reg. datum: 28.09.1973
Datum unosa: Petak 22.06.2007, 07:32, Naslov:
U pubertetu sam imala melanholičnih faza, ali sam rođeni sangvinik.

Muž - sangvinik isto, ali prepoznajem i neke osobine flegmatika...Osmeh

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Novi Beograd
Broj postova: 425
Reg. datum: 29.05.2007
Datum unosa: Sreda 27.06.2007, 20:22, Naslov:
Kolerik-sangvinik!
Džebote, ja mu imam definiciju kao Pera kojot Super genije!Ovaj što ne uspeva da u'vati pticu trkačicu decenijama!

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Blog

Moderator
The Teacher - Zenski forum
Broj postova: 588
Reg. datum: 01.12.2006
Datum unosa: Cetvrtak 28.06.2007, 01:52, Naslov:
Snagvinik sa nekim elemntima kolerika Osmeh moj muskarac ima slicne osobine Osmeh
Nemam nista protiv melanholicnih osoba, ali flegmaticne osobe mi nekako idu na nerve Osmeh
____________________
The journey may be long, but the end is the beginning

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 44
Reg. datum: 05.12.2006
Datum unosa: Petak 29.06.2007, 18:01, Naslov:
sangvinik

Profil

Posaljite privatnu poruku

Broj postova: 1043
Reg. datum: 06.06.2007
Datum unosa: Petak 29.06.2007, 18:16, Naslov:
Ne mogu odluciti. U svemu se mogu pronaci. Cega ima najvise? Ma totalno ovisi od situacije. Zao mi je Osmeh
____________________
O Ana, o Ana, tugo mojih dana...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1664
Reg. datum: 16.05.2007
Datum unosa: Subota 30.06.2007, 05:27, Naslov:
Sangvinik, a neki kazu da djelujem kao totalni flegmatik. Nekada, dok sam jos skakala na prvu loptu, bila sam kolerik. Sada pricekam drugu, pa svojom naizglednom mirnocom zavaravam protivnika ;-)

Profil

Posaljite privatnu poruku

Broj postova: 1306
Reg. datum: 28.09.1973
Datum unosa: Sreda 12.09.2007, 21:31, Naslov:
To što smo skloni da iz ove podele izvlačimo mikseve, i ne mirimo se samo sa jednom definicijom, je posledica iskustava, naučenosti kako da prihvatljivo reagujemo, kako da se savladamo i zatomimo ono što bismo zaista želeli kada bi bili potpuno emotivno razgolićeni.
Čak i ako je temperament genski zadat, mi se celog života prilagođavamo okolini, učimo da se ponašamo u skladu sa opštim pravilima zajednice i kulture u kojoj živimo. Biti u okvirima "normalnog" je malo i stvar inteligencije, kako kognitivne, tako i emotivne. Zatomljeni primarni impulsi uglavnom nas odaju u nepredvidivim situacijama.
Uzmimo na primer, iznenadni napad na nas, i strah koji nas obuzme. Neki će instiktivno krenuti u revanš, neki će se ukopati u mestu, neki će ostati hladne glave, neki samo gledati kako da pobegnu, neki zaplakati od samosažaljenja...
I u ljubavi je slično, tresne nas kakva zaljubljenost, neki odmah spremaju miraz, neki samo ćute, uživaju i misle zaneseni, neki već plaču što će to možda jednom proći, a neke drži akcija dok traje zaljubljenost, a već utiru put za dalje ako naslute dosadu...
Gde smo, ha?

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1214
Reg. datum: 13.08.2007
Datum unosa: Sreda 12.09.2007, 23:27, Naslov:
Negde na pola puta ,izgleda.U svemu mogu pronaci sebe a odredjena situacija me oblikuje i jace izrazava odredjenu stranu licnosti.
Vremenom sam naucila da obuzdam svoj temperament i da budem mnogo mirnija i hladne glave( ali ne i srca-mada to ne vidi bas svako).
Istrenirala sam se da ne idem na prvu loptu ali ponekad bas i krenem!Zestoko!
A pamtim ko` slon!

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 541
Reg. datum: 07.06.2007
Datum unosa: Cetvrtak 13.09.2007, 01:07, Naslov:
Hmmm...flegmatik ni pod razno! ...Melanholik ponekad...:-D sangvinik definitivno...sa "blagim" primjesama kolerikaOsmeh Jako sam temperamentna...nekada često mijenjam raspoloženja zbog svoje osjetljivosti..ali sam uvijek spremna za akciju...bilo kakvu...samo da se ne bude na jednom mjestu...Osmeh

I kao što Maculi reče "Pamtim kao slon" :-D i sama sam takva...pamtim dobre stvari...ali one koji mi nanesu neku bol...bilo kakve vrste...urežem u sjećanje...i vrebam svoju prilikuOsmeh ili jednostavno im ne dozvoljavam više da mi se približe ni na kakav način...mislim da sam zlopamtilo velikoOsmeh
____________________
You don't love someone for their looks, or their clothes, or for their fancy car, but because they sing a song only you can hear.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 14
Reg. datum: 11.09.2007
Datum unosa: Cetvrtak 13.09.2007, 01:22, Naslov:
Kratko i jasno: svega imam pomalo, ali najvishe preovladava kolerik.
____________________
"Pravo radovanje je radovanje zbog drugih."

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

nis
Broj postova: 2368
Reg. datum: 25.03.2009
Datum unosa: Sreda 29.04.2009, 23:10, Naslov:
ja definitivno kolerik a mm definitivno flegmatik
____________________
Ljubav je totalni trijunf maste nad realnoscu

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Sarajevo
Broj postova: 3954
Reg. datum: 26.04.2009
Datum unosa: Subota 17.04.2010, 14:29, Naslov:
U svakome od nas ima svih temperamenata, svi smo mi mixevi, u meni najvise ima kolerika a flegmatika najmanje. Osmeh
____________________
''NEMOGUÆE''-reèe ponos,''OPASNO'' -reèe iskustvo,''BESKOSRISNO''-reèe razum..''PROBAJ'' -šapnu srce! :))

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 2676
Reg. datum: 02.09.2009
Datum unosa: Subota 17.04.2010, 14:35, Naslov:
Joooj melanholik...:S
____________________
"Sve je kao i pre, ništa se ne menja, i dalje ja sam ista, al nekom drugom potrebna..."

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Wien
Broj postova: 4001
Reg. datum: 21.07.2009
Datum unosa: Subota 17.04.2010, 14:40, Naslov:
Melanholik i ja Tuzna
____________________
"Pre nego što krenete da tražite sreæu, proverite-možda ste veæ sreæni. Sreæa je mala, obièna i neupadljiva i mnogi ne umeju da je vide."

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Sarajevo
Broj postova: 3954
Reg. datum: 26.04.2009
Datum unosa: Subota 17.04.2010, 14:48, Naslov:
Na postavljena pitanja treba iskreno odgovarati jer će te samo na taj način saznati koja vrsta temperamenta kod Vas dominira kao i to da li ste dovoljno temperamentni. Najviše je moguće dobiti 16 poena i to onda ako odgovorite tačno na svako od postavljenih pitanja. Veći broj poena znači da posedujete veći stepen razvijenosti neke vrste temperamenta. Manji broj poena znači nedostatak razvijenosti temperamenta.


1. Da li pretežno u različitim životnim situacijama reagujete brzo i burno?

a) uglavnom tako reagujem
b) uvek tako reagujem
c) ponekad tako reagujem
d) nikad tako ne reagujem

2. Da li ste skloni čestim afektima?

a) da
b) ponekad
c) samo izuzetno
d) ne

3. Da li se često sukobljavate sa okolinom u kojoj živite i radite?

a) retko kada
b) ponekad se sukobljavam
c) nikad se nesukobljavam
d) često se sukobljavam

4. Kada sa nekim o nečemu diskutujete, da li tu diskusiju pratite burnim gestovima i mimikom?

a) da
b) uglavnom
c) ponekad
d) ne

5. Da li se lako zagrejete za neki posao, a zatim brzo ohladite?

a) da
b) uglavnom
c) ponekad
d) ne

6. Da li često menjate emocionalna stanja i raspoloženje?

a) vrlo često
b) ponekad
c) retko
d) nikad

7. Da li su Vam emocije i raspoloženja burna?

a) jesu
b) samo ponekad
c) retko kada
d) nisu

8. Da li Vas okolina smatra za živahnu i pokretnu osobu?

a) ne
b) poneko me tako doživljava
c) svi koji me poznaju tako me doživljavaju
d) niko me tako ne doživljava

9. Da li često emocionalno reagujete?

a) da
b) uglavnom često reagujem
c) samo ponekad tako reagujem
d) nikad tako ne reagujem

10. Ako emocionalno reagujete kakvog su intenziteta te reakcije?

a) slabog
b) presečne jačine
c) jakog intenziteta
d) vrlo jakog intenziteta

11. Da li sa spoljašnjim manifestacijama ispoljavate svoje emocionalno reagovanje?

a) da
b) retko kada
c) nikad ne ispoljavam
d) uglavnom ispoljavam

12. Da li Vam pri emocionalnim stranjima preovladava tuga i zabrinutost?

a) nikada
b) ponekad
c) retko kada
d) skoro uvek

13. Da li često vrlo emocionalno reagujete na spoljne događaje?

a) da
b) uglavnom često reagujem
c) skoro nikad ne reagujem
d) ponekad reagujem

14. Da li se lako uzbudite i dovedete u emocionalno stanje?

a) vrlo se teško uzbuđujem
b) vrlo se često uzbuđujem
c) ponekad se lako uzbuđujem
d) nikad se ne uzbuđujem

15. Da li Vaše emocije prate spoljašnje manifestacije?

a) skoro uvek prate
b) ponekad prate
c) retko prate
d) nikada ne prate

16. Kada se uzbudite da li su Vam emocije jakog ili slabijeg intenziteta?

a) vrlo jakog intenziteta
b) prosečnog intenziteta
c) ponekad jakog, a ponekad slabijeg intenziteta
d) slabog intenziteta

Izračunavanje poena: Prekontrolišite svoje odgovore. Najviše možete da imate 16 poena i to ako ste odgovorili na sledeći način:

1b, 2a, 3d, 4a, 5a, 6a, 7d, 8c, 9d, 10d, 11c, 12d, 13c, 14d, 15d, 16c.

Ako ste sakupili do 4 poena, onda niste dovoljno temperamentna osoba. Često Vam ljudi na to ukazuju.

Ako imate od 4 do 6 poena
rong>, onda takođe spadate u grupu ljudi sa menje izraženim temperamentnim osobinama. Emocije su Vam uglavnom slabo razvijene, ali ste na putu da ih razvijete.

Ukoliko ste sakupili od 6 do 11 poena, to znači da je Vaš emocijalni život izražen. Imate izražen temperamenat.

Ako imate od 11 do 16 poena, to znači da je Vaš temperament vrlo izražen. Vi ste u tom slučaju osoba sa visoko izraženim emocionalnim karakteristikama i to je jedna od Vaših dominantnih crta.

Koja vrsta temperamenta kod Vas dominira, možete videti na sledeći način: Pitanja od 1-4 odnose se na kolerike, od 5-8 na sangvinike, od 9-12 na melanholike, i od 13-16 na flegmatike. Ukoliko u nekoj od navedenih grupa postignete veći broj poena to znači da kod Vas dominira ta vrsta temperamenta. Treba znati da ljudi ne poseduju samo jednu vrstu temperamenta, ali da kod pojedinaca može jedna vrsta temperamenta relativno da dominira. Npr. Neko je pretežno više kolerik, a neko melanholik, i sl.
Drage moje racunajte, nemojte napamet. Osmeh
____________________
''NEMOGUÆE''-reèe ponos,''OPASNO'' -reèe iskustvo,''BESKOSRISNO''-reèe razum..''PROBAJ'' -šapnu srce! :))

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Sarajevo
Broj postova: 3954
Reg. datum: 26.04.2009
Datum unosa: Subota 17.04.2010, 14:56, Naslov:
I opet sam kolerik, imam izrazen temperament
____________________
''NEMOGUÆE''-reèe ponos,''OPASNO'' -reèe iskustvo,''BESKOSRISNO''-reèe razum..''PROBAJ'' -šapnu srce! :))

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Sarajevo
Broj postova: 3954
Reg. datum: 26.04.2009
Datum unosa: Subota 17.04.2010, 15:01, Naslov:
Sangvinik: Ovaj temperament uključuje optimizam, vedrinu, bezbrižnost, druželjubivost i hirovitost. Tipičan sangvinik je novinar, trgovac, agent za odnose s javnošću, glumac, zabavljač i slično.

Kolerik: Osoba koleričnog temperamenta dinamična je, nagla, prodorna, agresivna i često ljubomorna i ljuta. Odgovaraju joj zanimanja vezana uz oružje, borbu, sport i istraživanja.

Melanholik: To su vrlo osetljive i ranjive osobe koje snažno proživljavaju bol i preduzimaju sve da je izbegnu ili ublaže. Stoga su melanholici odgovorni, graditelji, planeri, stvaratelji. Podložni su depresiji.

Flegmatik: Osobe s ovim temperamentom navodno su mirne, suzdržane, pouzdane, teško se uzbuđuje ili uznemiruje. Odgovarajuća zanimanja su im savetovanje, uprava, pravo i diplomatija.
____________________
''NEMOGUÆE''-reèe ponos,''OPASNO'' -reèe iskustvo,''BESKOSRISNO''-reèe razum..''PROBAJ'' -šapnu srce! :))

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Sarajevo
Broj postova: 3954
Reg. datum: 26.04.2009
Datum unosa: Subota 17.04.2010, 15:02, Naslov:
eh cuj agresivna, oruzje, ovo.ono- ih pa ja k'o kriminalac Vrlo srecna
____________________
''NEMOGUÆE''-reèe ponos,''OPASNO'' -reèe iskustvo,''BESKOSRISNO''-reèe razum..''PROBAJ'' -šapnu srce! :))

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Pravilnik ponasanja na forumu

Ko je online
Clanovi: Trenutno nema logovanih clanova
Gosti: 117
Koliko clanova ima idealna porodica?