ZDRAVA HRANA

Hattersheim am Main
Broj postova: 36
Reg. datum: 25.06.2007
Datum unosa: Utorak 26.06.2007, 19:37, Naslov: ZDRAVA HRANA

Profil

Posaljite privatnu poruku

Dubai
Broj postova: 1
Reg. datum: 26.05.2007
Datum unosa: Cetvrtak 28.06.2007, 18:07, Naslov:
Ne znam Akice da li si zamislila da ovo bude diskusija o zdravoj hrani uopste, ili da u njoj postiramo recepte zdrave hrane?
U svakom slucaju, tema je pun pogodak-Osmeh jer zdrav nacin ishrane je vazan segment zdravlja
Danas kad je sve toliko zagadjeno, ja se pitam sta je zdrava hrana uopste. Crveno meso je puno nitrata, piletina puna hormoskih aditiva, riba "prosarana" zivom, voce i povrce pesticidima...Nemamo svi mogucnost da sami proizvodimo organski zdravu hranu. Nije svuda organic hrana dostupna u prodavnicama, a i ako jeste znatno je skuplja. Sta jesti? Bilo bi mozda dobro da zajednicki pokusamo da nadjemo odgovor na ovo pitanje...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Broj postova: 1664
Reg. datum: 16.05.2007
Datum unosa: Petak 29.06.2007, 02:42, Naslov:
Isto kao sto se prilagodjavamo godisnjim dobima, tako mijenjamo i nacin ishrane. Tesko si je zamisliti da bi u ljetnim mjesecima jeli "tesku hranu", kao sto je kiseli kupus ili pasulj sa kranjskom kobasicom.
Iskoristimo blagodati prirode, prosecimo do sume, naberimo gljive, povrce sa naseg vrta i voce koje nam je bogato rodilo.
Jedimo vise puta na dan, a vecera neka bude barem dva sata prije spavanja.
Salate zacinimo sokom od limuna i maslinovim uljem. Mozemo je obogatiti tekucim jogurtom kojemu dodamo persin, mladi luk, beli luk ili masline, sir i tunu.
Juhe neka budu lagane i bistre, pune povrca, a za glavno jelo kombinirajmo teletinu, ribe ili bijelo meso koje pecemo u foliji ili na zaru.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Hattersheim am Main
Broj postova: 36
Reg. datum: 25.06.2007
Datum unosa: Ponedeljak 02.07.2007, 21:02, Naslov:
Drgi baladi Vrlo srecna


ja sam to htela dapisem o ZDRAVOJ HRANI...ali eto nesto sam pogresila Vrlo srecna

Profil

Posaljite privatnu poruku

Hattersheim am Main
Broj postova: 36
Reg. datum: 25.06.2007
Datum unosa: Ponedeljak 02.07.2007, 21:20, Naslov:
dragi baladi ja sam mislila da ovo bude diskusija o zdravoj HRANI i da pisemo iskustva,predloge,recepte...sta ko zna

Profil

Posaljite privatnu poruku

Broj postova: 1306
Reg. datum: 28.09.1973
Datum unosa: Sreda 08.08.2007, 01:54, Naslov:
Zdrava hrana?
Danas sam skoro zanemela kada sam čula šta je izjavio čovek koji se već godinama bavi povrtarstvom...."Već sam pogubio računicu koliko sam puta i čime sve prskao povrće ove sezone." A na pitanje kako se time uopšte onda hrani, odgovorio je: "Pa ko kaže da ja to jedem?!"

Iznajmio je tezgu na pijaci i prodaje svoje naprskane proizvode koji izgledaju kao na slici i truje narod. Svesno.

Saveti su razni, da paradajz npr. prvo pola sata držimo u hladnoj vodi, a onda da ga naizmenično ispiramo toplom i hladnom vodom. Zelenu salatu i svo drugo lišće koje jedemo sveže, takođe treba potapati u vodu da odstoji pre upotrebe, pa dobro isprati. Isto je i sa voćem...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 482
Reg. datum: 15.06.2007
Datum unosa: Sreda 08.08.2007, 03:00, Naslov:
Nije da se hvalim, ali moji red cherry paradajzcici su savrseni-sitni, majusni, jedva u zub da stane, ali su prirodni. A krompiric, ma sladeg krompirica niste jeli, cak se i krompirova zlatica lepo gostila. Blitva je bila malo slabija, sargarepici je nedostajalo vode, ali je zato rotkvica bila bujna i rujna.
Jesam nesto propustila, a da lubenice su mi pojele ptici, dinju smo jednu spasili, ali zato cekam 3 tikve-od onih velikih. Kako se samo brinemo o njima, i sve je prirodno.
Nemam tezgu, zao mi je, jer bi samo mogla da prodajem crni luk, njega imam za celu godinu, a ljut, ljut, sve mi suze na oci, kad spremam rucakTuzna

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Dubai
Broj postova: 1
Reg. datum: 26.05.2007
Datum unosa: Cetvrtak 09.08.2007, 01:39, Naslov:
Savet je i voce i povrce drzati potopljene u hladnoj vodi sa dodatkom sode bikarbone...Nego nasla sam online ovaj tekst o mleku: "Svako kravlje mleko (obično ili „organsko“) sadrži 59 aktivnih hormona, mnoštvo alergena, masti i holesterol. Najčešće, kravlje mleko sadrži izmerljive količine herbicida, pesticida, dioksina (i do 200 puta više od bezbednosnih granica), i do 52 snažna antibiotika (verovatno 53, uključujući LS-50), krv, gnoj, izmet, bakterije i viruse (kravlje mleko može da ima i tragove svega što je krava jela... uključujući i stvari poput radioaktivnih otpadaka tokom nuklearnih testova (stroncijum iz 50-ih).

Od ovih 59 hormona, jedan je snažan hormon RASTA koji se naziva insulin – kao Faktor Rasta jedan (Growth Factor One - IGF-1). Poklopilo se da je on identičan i u kravama i u ljudima. Smatrajte ovaj hormon „ćelijom pokretačem“ kancera... (u medicinskom svetu IGF-1 se smatra glavnim razlogom u ubrzanom rastu i povećanju raka dojke, prostate i debelog creva, i sumnja se da je on taj koji izaziva i ostale vidove raka)...

Da li onda uopste piti mleko ?

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Hattersheim am Main
Broj postova: 36
Reg. datum: 25.06.2007
Datum unosa: Subota 18.08.2007, 03:43, Naslov:
hmm baladi bas je zanimljiv ovaj tvoj text.Nisam znala,ali zar i ono mlijeko koje se preradjejem moze biti tako opasno??Sta danas covjek da jede i da pije?SVe je zagadjeno i stetno ma koliko se mi trudili da poboljsamo nas nacin ishrane.Mislim zalosno je to k`cemu nas vodi ova svetska globlizacija i ovo unistavanje i izjednacenje svijeta.

Sada se bojim vise kupovati mlijeko i mlecne proizvode,mada sam i ja citala o tome al nisam vjerovala ali potvrdjeno je.

Jos sam nedavno citala da ovo voce i povrce koje se prodaje kao BIO PRODUKT je malte ne isto stetno kao i ono normalno,samo sto nas vise gule. I cemu danas da vjerujemo???NICEMO...Samo onome sto sami napravimo i sto znamo da je 100% u redu.

Bavim se dosta o zdravoj ishrani,sada kuham samo zitarice i tako neke stare vrste zitarica koje su koristile stare Inke.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Broj postova: 1214
Reg. datum: 13.08.2007
Datum unosa: Nedelja 19.08.2007, 00:21, Naslov:
Kupine su odlican cistac krvi-pokazale su se odlicne cak i u borbi protiv leukemije!
Sok zdravlja: u sokovniku napravite sok od sveze cvekle, sargarepe ,jabuke i limuna.Bilo bi najbolje da nista od tog voca i povrca nije tretirano herbicidima.
Sok piti u toku celog dana po malo-najbolje svakih sat vremena po gutljaj.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1214
Reg. datum: 13.08.2007
Datum unosa: Nedelja 19.08.2007, 00:24, Naslov:
Ono za mleko je tacno!
Covek je jedini sisar koji i posle perioda dojenja nastavlja da pije mleko!
Tu ne racunam mace-ali i one ga piju jer im covek daje!

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1214
Reg. datum: 13.08.2007
Datum unosa: Nedelja 19.08.2007, 00:39, Naslov:
DJUMBIR-veoma zdrav i odlicno sredstvo protiv mnogih bolesti:
-migrena
-mucnina
-reumatizam
-artritis
-virus gripe
-sprecava stvaranje ugrusaka krvi(antikoagulans je)
-ubrzava metabolizam i podstice tkivo da potrosi 20%vise kalorija nego obicno
Najbolji je svez, termicki neobradjen.
Moj recept: svez koren djumbira narendati u solju jogurta s malim procentom masnoce i s inulinom.Savrseno prija hladan kao dorucak ili uzina.
Postoji i suseni djumbir ali nema ista svojstva kao svez iako je i on zdrav.
Svez kupujem u Maksi marketu ili prodavnici zdrave hrane.
Cuvajte ga u zamrzivacu.Smrznut se lako ljusti i lako ga je natreti.
Djumbir je i glavni sastojak kari sosa koji je takodje odlican.
Djumbir se moze i natreti na sniclu ,dodavati hladnim prelivima...Ima ukus slican limunu.PROBAJTE!!!!Pogotovo ko ima problema s varenjem i s kilogramima. Vrlo srecna

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1214
Reg. datum: 13.08.2007
Datum unosa: Nedelja 19.08.2007, 01:03, Naslov:
Avgusta 1945 kad su na Japan bacene nuklearne bombe, dr Tatsuichiriro Akuzuki je bio upravnikOdeljenja za internu medicinu St.Fransis Hospital u Nagasakiju.
Vecina pacijenata u bolnici udaljenoj svega nekoliko kilometara od epicentra eksplozije , prezivela je prvi udar bombe, ali su se uskoro poceli javljati prvi simptomi radijacijske bolesti.
Dr Akizuki odredio je svom osoblju i pacijentima dijetu sa zdravom hranom koja je ukljucivala MISO ,ALGE ,SHII-TA-KE pecurke ,UMEBOSI sljive i LEKOVITO BILJE (majcina dusica, karanfilic, pelen ,djumbir...)Ukljucio je i smedji pirinac, zitarice ,soju ,tamari soja sos ,orasaste plodove, semenke i morsku so.Zabranio je secer ,slatkise i meso.
Kao rezultat-spasao je sve u bolnici dok su u Nagasakiju svi umirali od radijacije.
Dr Akuzuki zivi i sad u Nagasakiju gde je upravnik bolnice St.Fransis Hospital i predsednik organizacije Nagasaki Hibakusha-prezivelih nuklearno bombardovanje.
Ima 93 godine!!!!

Setimo se samo koliko je osiromasenog uranijuma rasprseno nad nasom zemljom tokom bombardovanja.Lekari ne govore javno ali ipak sapucu o nenormalnom porastu malignih oboljenja u nasoj zemlji.Sve ce to osetiti i naredne generacije.Poluraspad uranijuma traje vise stotina godina ,a onda se raspada na takodje radioaktivne elemente-sve do olova.
I mi bi trebali da unesemo bar nesto od ovih tradicionalnih japanskih namirnica u svakodnevnu ishranu da bi zastitili sebe i svoju decu!!!!
Razmislite o tome! Ideja

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 49
Reg. datum: 01.10.1973
Datum unosa: Nedelja 19.08.2007, 02:40, Naslov:
U bocal vode dodati, malo sveze nanu i bosiljak iz rendati koren Djumbira, koru od limuna, secer po ukusu, stavite frizidaru 1 sat.

piti u zdravlje

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Blog

Novi Beograd
Broj postova: 425
Reg. datum: 29.05.2007
Datum unosa: Nedelja 19.08.2007, 06:03, Naslov:
Kvasac je namirnica koju najčešće koristimo kao dodatak različitim vrstama hleba, peciva i kolača.
Međutim svež pekarski kvasac ima i lekovito dejstvo, tako da ga može koristiti i samog u prehrani. Njegova lekovita svojstva deluju na više načina zbog toga što obiluje mnogim zaštitinim i lekovitim elementima, naročito vitaminima B grupe (B1, B2, B5, B6, B12 i dr.), zatim esencijalnim aminokiselinama, gvožđem, selenom, cinkom, magnezijumom, kalcijumom...
Delujući blago alkalno, kvasac neutrališe kiseline u krvi i tkivima, kao što čine voće i povrće, a za razliku od mesa, jaja, sireva, i druge hrane od žitarice, ribe, kikirikija, koji stvaraju kiselost u krvi i tkivima.

Doze i način uzimanja: pekarski kvasac se uzima na prazan želudac ili između dva obroka rastopljen u malo vode ili mleka, ili rastopljen u ustima, 1-3 puta u toku dana, po 1-2 kašičice svežeg kvasca. Ne sme se uzimati zajedno sa voćnim sokovima ili sokovima od povrća (došlo bi do fermentacije u želucu i crevima, uz stvaranje alkohola). U slučaju čira na želucu ili dvanaestopalačnom crevu uzima se 5-6 puta na dan.

Mleko je prirodna i idealno komponovana hrana, u kojem su svi sastojci sa najboljim osobinama za varenje i iskorišćavanje.
Pocetkom XX veka nobelovac I.I. Mecikov,objavio je da je pronasao nacin za produzenje ljudskog veka pomocu kiselomlecnih proizvoda. Iako se njegova teorija nije potvrdila, veliki broj mlecnih proizvoda se upotrebljava siroko i u dijetologiji i u medicini i u kozmetologiji.
Istorija lecenja mlekom pocinje jos u vreme Hipokrata, ali naucnu potvrdu dobili smo tek sa radom cuvenog ruskog fiziologa I.P. Pavlova, koji je mleko nazvao “ idealnom hranom, stvorenom od same prirode”. Prema savremenim podacima u mleku se nalazi vise od 200 komponenti: 20 izbalansiranih aminokiselina, mlecni secer – laktoza, vise od 40 masnih kiselina, mineralne materije, vitamini, pigmenti, sterini, hormoni i drugi sastojci.

U mlecnoj zlezdi se iz hemijskih sastojaka dobijenih iz krvi stvaraju jedinstveni proizvodi koje ne nalazimo nigde drugde osim u mleku. Poredjenje hemijskog sastava krvne plazme i mleka, pokazalo je razlike i po kolicinskom i kvalitativnom sastavu skoro svih komponenti. Na pr.u plazmi krvi nalazi se prosti secer – glukoza, a u mleku slozeni secer – disaharid laktoza. Sadrzaj ovog ugljovodonika u mleku je 90 puta veci. Osnovni proteini u krvi su albumin i globulin, a u mleku – kazein. U mleku je dva puta manje proteina i devet puta vise masti nego u plazmi. Kolicina mineralnih materija u plazmi i mleku je takodje razlicita. Mleko sadrzi sedam puta manje natrijuma, i pet puta vise kalijuma, trinaest puta vise kalcijuma, i deset puta vise fosfora nego krv. Mineralne materije prelaze iz krvi u mleko kroz celijske zidove, ali njihov prelaz je strogo selektivan i odredjen prema potrebama organizma u razvoju i rastu. Zato se elementi koji su najvazniji za obrazovanje kostanog tkiva ( kalcijum i fosfor) tako mnogo zastupljeni u mleku.

U prirodi nema proteina slicnih proteinima mleka. Pri tome se razlikuju dve grupe mlecnih proteina : kazein i nekazeinski proteini ( surutka) Prema savremenim istrazivanjima zna se da je kazein kravljeg mleka – raznorodna grupa fosfopeptida. Njega organizam usvaja teze nego proteine surutke. U procesu varenja iz kazeina se obrazuju fizioloski aktivni peptidi od kojih jedan ( kazeinski glikomakropeptid) smanjuje sekreciju zlezda i aktivnost zeludca. Prilikom varenja kravljeg mleka mogu se osloboditi i peptidi sa narkotickom funkcijom – betakazomorfini, koji smanjuju stres i poboljsavaju krvotok mozga.

Odnos masti i proteina u mleku je blizu optimalnog i iznosi 1:1. masti mleka se bolje usvajaju u poredjenju sa drugim mastima, i njihovo varenje pocinje jos u zeludcu pod dejstvom zeludcane lipaze. Masti mleka sadrze relativno malo esencijalnih poli- nezasicenih masnih kiselina, a prisustvo fosfolipida i vitamina A i D povecava njegovu biolosku vrednost. Masti usporavaju prolazak hrane kroz zeludac i izazivaju osecaj sitosti, i imaju odredjena lekovita svojstva kod bolesti zeludca i dvanaestopalacnog creva.
Ugljovodonici u mleku su predstavljeni laktozom koje ima 4,5 – 5%. Ona je slabo rastvorljiva u vodi, sporo se usvaja u crevu i stimulise razvoj mlecnokiselinskih bakterija u njemu a one obrazuju mlecnu kiselinu odgovornu za razvoj odredjene mikroflore i za bolje usvajanje kalcijuma i fosfora. Laktoza je 5-6 puta manje slatka od saharoze, i zato mleko nije preslatko. U mleku jos ima i slobodnih monosaharida i azotnih ugljovodonika.

Pod dejstvom enzima laktaze, laktoza se razlaze na glikozu i galaktozu, koja se usvajaju u krv i predstavljaju izvor energije. Kod nekih ljudi ne postoji enzim laktaza i to dovodi do odredjenih problema. Laktoza i produkti njenog razlaganja igraju osnovnu ulogu u formiranju i razvoju mozga i nervnog tkiva. Pri izrazenom deficitu laktaze, galaktoza se u organizmu ne transformise, vec se skuplja u krvi. Deca rodjena sa ovim nedostatkom, vec prvih dana po rodjenju imaju ozbiljne poremecaje sistema za varenje pa se primenjuje dijeta bez mleka i drugih izvora galaktoze.
Drugi problem je kada organizam stvara previse laktaze i tada mlecni secer se ne razlaze u tankom crevu, vec prelazi u debelo crevo i podleze dejstvu anaerobnih bakterija, i stetni produkti tog razlaganja dospevaju u krv. Istovremeno mlecni secer vezuje vodu u tankom crevu i sve to dovodi do dijareje. Ovo je ozbiljana bolest koja osim tegoba u sistemu za varenje dovodi i do raznih smetnji na nivou organizma i mora se pazljivo leciti.

Mleko i mlecni proizvodi su izvor prakticno svih vitamina, narocito su bogati retkim B2-riboflavinom, vitaminima A i D, visi sadrzaj mineralnih elemenata kalcijuma i fosfora. U mleku ima i mnogo hormona, pre svega tu je prolaktin, zatim somatotropin, tierotropin. Takodje u mleku se nalazi bebmezin – peptid koji se nalazi u mozgu, sluzokozi zeludca i dvanaestopalacnog creva i vazan je za obrazovanje gastrina i holicistokinina. U mleku se nalazi i insulin, tireoidni hormoni, kortikosteroidi i prostaglandini.

Mleka razlicitih zivotinja razlikuju se po hemijskom sastavu, samim tim i po svojim svojstvima. Sva mleka sadrze proteine, masti ugljene hidrate, vitamine i minerale i druge komponente, ali sastav tih jedinjenja i njihov odnos je razlicit.
Mleko kao hranljiv proizvod ocenjuje se pre svega po sadrzaju suve mase i sa tog aspekta na prvom mestu je ovcije mleko sa 21,3 %, zatim bivolje 17,5% a najmanje suve mase ima u kobiljem mleku 9,4%. U kravljem mleku ima ga 12,7 %.
Kod nas je u upotrebi najvise kravlje mleko, ali u mnogim regijama konzumiraju se i druge vrste mleka.


Kozje mleko- po hemijskom sastavu je blisko kravljem mleku, ali ga daleko prevazilazi po bioloskim svojstvima, lako je svarljivo, koristi se u dijetskoj ishrani bolesnika, onih koji pate od viska zeludcane kiseline. Ljudi koji su alergicni na kravlje mleko mogu upotrebljavati kozije bez straha. Za dojencad, kozije mleko moze biti zamena za majcino.
Ovcije mleko – je hranljivi koncentrat proteina i masti, uglavnom sluzi za pravljenje sira, kao i kod kozjeg ima mnogo vitamina a, pa su oba mleka kao i njihovi proizvodi izrazito bele boje.

Kobilje mleko - ima malo suve materije, ali je po bioloskim svojstvima jedinstveno. Slicnije je po sastavu mleku zene nego kravljem mleku, ima manje proteina i masti a vise secera. U kravljem mleku dominira kazein a u kobiljem albumini. Masti su manje tezine i zato se lakse usvaja od kravljeg mleka a takodje ima i baktericidna svojstva.

Kamilje mleko – po hemijskom sastavu podseca na kravlje, beduini ga dnevno piju oko 1-2 l i ne osecaju ni glad ni zedj. Ono se dugo odrzava u svezem stanju, ima baktericidna svojstva a u arapskim zemljama smatra se da povoljno deluje i na nervni sistem.

Izvor:Moj autorski rad

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Blog

Broj postova: 14
Reg. datum: 11.09.2007
Datum unosa: Cetvrtak 13.09.2007, 01:16, Naslov: Zdrava hrana (ni)je bljak?!
Evo nekih katastrofalnih podataka!
Evropska djeca izmedju osam i dvanaest godina svakog dana na televiziji vide 21 reklamu za slatkishe, grickalice i brzu hranu. Detaljna istrazivanja su pokazala da nijedna od preko 8000 pregledanih reklama nije reklamirala svjeze voce ili povrce, i da je samo jedna od 50 reklama za neku vrstu namirnice u vezi sa zdravom hranom. Da je zaista tako, potvrdilo je jednogodishnje istrazivanje u vishe americkih shkola, tokom kojeg je djacima besplatno dijeljeno voce i povrce. U pocetku su ga djaci jeli, ali su ubrzo poceli da odustaju, uz objashnjenje da je "voce i povrce bljak" i da im se "taj ukus ne dopada". Istrazivaci su pokushali da ih pridobiju razlicitim nagradama. To je trajalo samo dok je bilo nagrada. Sedam mjeseci kasnije, djeca su se vratila starim navikama u ishrani:gaziranim sokovima i pomfritu!
Ovo je prava katastrofa, po meni: "Zdrava hrana-bljak!" Sokirana Tuzna
____________________
"Pravo radovanje je radovanje zbog drugih."

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1214
Reg. datum: 13.08.2007
Datum unosa: Cetvrtak 13.09.2007, 01:29, Naslov:
RECEPT ZDRAVLJA:

1 kg sargarepe
1 kg cvekle
1 kg jabuka(koje nisu prskane)
1 grejp
1 limun
1 narandza

Ocistiti voce i povrce i iseci ih.
U sokovniku sve iscediti , dodati 3 kasike meda(ne koristiti metalnu kasiku).
Drzati na hladnom i piti 3 puta dnevno po 1 dl soka 42 dana (Brojsov sok).
Pomaze kod oslabljenog imuniteta i popravlja krvnu sliku!

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Kraljevo
Broj postova: 18
Reg. datum: 26.02.2008
Datum unosa: Utorak 26.02.2008, 15:21, Naslov:
Bolujem od štitne žlezde...kako da se hranim da malo smršam jer se zbog bolesti gojim....
____________________
Kalina

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Blog

beograd
Broj postova: 45
Reg. datum: 13.02.2008
Datum unosa: Utorak 26.02.2008, 21:40, Naslov:
Kalina morala bi da se obratiš nekom nutricionisti za savet,mislim da samo neko stručno lice moze da ti pomogne.Moj suprug ima zdravstvenih problema pa mora da vodi računa o ishrani.Ponakad je malo sve to zamorno ali znaš kako kazu''Što se mara nije teško.''Sve najbolje...
____________________
FLORA

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Kraljevo
Broj postova: 18
Reg. datum: 26.02.2008
Datum unosa: Sreda 27.02.2008, 10:06, Naslov:
Hvala Flora....
____________________
Kalina

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Blog

Pravilnik ponasanja na forumu

Ko je online
Clanovi: Trenutno nema logovanih clanova
Gosti: 49
Koliko clanova ima idealna porodica?