Nezgode u inozemstvu

  • 1
Broj postova: 1664
Reg. datum: 16.05.2007
Datum unosa: Ponedeljak 23.07.2007, 03:27, Naslov: Nezgode u inozemstvu
Sve vise ljudi odlucuje se za ljetovanje u inozemstvu. Usprkos tome da smo vrlo pazljivi, moze nam se dogoditi da postanemo zrtva spretnih lopova, da dobijemo visoku temperaturu, da izgubimo kartu, pasos ili kreditnu karticu. Da li ste razmisljali o takvim situacijama i kako pri tome reagirati ?

Ako nam se desi da putujemo preko turisticke agencije i ostanemo bez dokumenata, mnogo puta se dogodi da moramo prijevremeno zavrsiti nase putovanje. Na zalost, ni jedna agencija u takvim slucajima ne vraca uplacena sredstva, ni drugih troskova povezanih sa putovanjem.
Najbolje je da se u takvim situacijama obratimo najblizem diplomatskom predstavnistvu koje ce nam izdati privremeni pasos za vracanje u domovinu. Potrudit ce se da dobijemo novcana sredstva za povratak. Isto tako, diplomatsko predstavnistvo posredovat ce kod uspostavljanja kontakta za drzavljana koji se je nasao u zatvoru, pomoci ce pronaci prevodioca, advokata i mogucu zdravstvenu pomoc. Obavjestiti ce rodbinu u slucaju aretacije, nesrece ili smrti. Posredovat ce i u slucaju prevoda, potpisa i potvrda.
Zbog toga, pazite na svoje licne stvari i ne izazivajte dugoprste lopove, koji jedva cekaju nepazljivog turista.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Broj postova: 482
Reg. datum: 15.06.2007
Datum unosa: Ponedeljak 23.07.2007, 16:13, Naslov:
Pre sedam godina, cerkica mi je imala dve i po godina, bili smo na letovanju u Grckoj u Paraliji-Katerini. Poslednji dan, poslepodne ponesemo na plazu fotoaparat i veliku zirafu da se slikamo. Mala je bila jako vesela i niko joj nije mogao odoleti, a da ne uziva u njenoj igri. Lepo pokupimo stvari u ranac i ja cekam da dete i suprug izadju iz vode. Ranac je dva koraka iza mene. U rukama drzim peskir i brisem malu i cavrljamo, a suprug pere zirafu.Okrecem se da uzmem iz ranca suve kupace za malu, a ranca nema. Okrecem se kao budala i vicem sva uzrujana. Ranca nema, u rancu su bili moj pasos, pare za sobu, vozacka i saobracajna i kljucevi od kola. Da i fotoaparat koji je moj suprug s ljubavlju sastavljao i kompletirao (specijalni objektiv). Bila sam u soku. Da nisam drzala dete u rukama mislim da bi dobila napad histerije.
Ranac nam je ukrala jedna zena sa detetom, koja se igrala s detetom bacajuci peskir. Bacila je peskir preko ranca i pokupila sve zajedno, tu na dva koraka iza mene. Hrabrost neverovatna, bezobrazluk nevidjen.
Javili smo se u policiju, opisali nestanak stvari na punoj plazi, dali su mi papiric za prelaz preko granice. Suprug je hitno javio jednom rodjaku da mu donese rezervne kljuceve od kola i kopiju dokumenata koje smo imali kuci. Dok je taksijem isao do granice i nazad, ja sam sa malom u krilu, sedela i dremala pored kola, ispred zgrade gde smo bili smesteni. Lopovi su imali i kljuceve i saobracajnu - ostali bismo i bez kola. Mogao je bilo ko da udje u kola i odveze ih. Nesto para sto smo imali u sobi, suprug je poneo za taksi. Sedela sam tako sa detetom i u jednom momentu se osetila tako beznacajnom, malom, nemocnom, jadnom, ocajno.
Suprug se vratio sa razervnim kjucevima i parama, platili smo za sobu, spremili se i otisli. Sreca u nesreci sto smo pare podelili na nekoliko mesta, njegov pasos je bio kod gazde sobe, i jedna cinjenica sto smo bili udaljeni od makedonsko-grcke granice, oko 2-3 sata voznje.
Necu moci nikad da zaboravim taj osecaj, i uvek spremim kopiju dokumenata kuci za svaki slucaj. Nikad se ne razbacivam mobilnim ili aparatom ili kamerama na plazi. Ponesem samo kad se slikamo i posle ga ostavim u sobi. Insistiram da pasos i dokumenta odlozim u hotelski sef.
Ko se jednom izgoreo i na hladno duva.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 25
Reg. datum: 08.07.2007
Datum unosa: Ponedeljak 23.07.2007, 23:12, Naslov:
Jednom kad sam isao u Tursku na matursku ekskurziju, neki lik u drugom autobusu je sipao u sebe litar zestokog. Mesao viski i vodku... Tek kad smo stali ispred nekog motela primetili smo da lik nije uopste u stanju da izadje napolje... Bugari ga odneli na ispiranje... Mislili smo da je gotov i da se nece vratiti ziv...

Nakon toga u Turskoj zamalo da uhapse ortaka... Licio im na nekog osumnjicenog... Te smo im malo objasnjavali da nemamo veze s tim...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Dubai
Broj postova: 1
Reg. datum: 26.05.2007
Datum unosa: Subota 28.07.2007, 17:49, Naslov:
Postoje te neke neprijatne situacije koje se mogu desiti bilo gde pa i kod nas. Mojoj prijateljici su ukrali stvari na prepunoj beogradskoj Adi, na primer :?
Zato je prilikom boravka u inostranstvu najbolje, pre izlaska u grad, na plazu i sl., pasos i ostatak novca ostaviti u sefu hotelske sobe...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Broj postova: 1043
Reg. datum: 06.06.2007
Datum unosa: Subota 28.07.2007, 18:27, Naslov:
Ako putuje same ili u drustvu i pri tome ne zelite da budete paket neke agencije onda vase putovanje zapocinje vec kod trazenja povoljne avio-karte. I tu treba znati da se kod nekih kompanija cene menjaju gotovo iz sata u sat za iste linije.

U egzoticnim zemljama ne kupujemo hrane na ulicama, ali ako vec ne ide drugacije i zelite probati neki specijalitet, onda kasnije popijte malo viskija i tako malo po malo posle svakog jela. I ako se slucajno desi da vam ona hrana ne odgovara predjite na laksu prehranu, riz, banane, narandze... samo da je u kori kad je voce u pitanju. Dobro je imati sa sobom i tablete protiv dijareje.

Novac. Neka vam bude uvek u razlicitim dzepovima i nikada ne ulazite sve u jedan nacin placanja. Koristite vise razlicitih nacina, od gotovine pa do bankovnih kartica - Maestro, Mastercard, Visa, Diners, American Express - a pored njih je dobro imati i nekoliko travel cekova. Kada ste u grupi podelite novac, tako da nikada lovu i plasticne kartice ne nosi samo jedna osoba. To je najbolje, ne boli glava ako vas neko opljacka.

Dokumenti. Nije dovoljno da ih stavite u sef hotela ili sobe, bolje je da napravite fotokopije svih svojih dokumenata, lakse cete izaci iz neprilike ako izgubite originale. Originale dajte u sef recepcije, a fotokopije nosite sa sobom uz potvrdu hotela u kojem imate originale.

Kupovanje. Nikada ne kupujte suvenire odmah. To napravite uvek poslednji dan svog boravka u stranim zemljama. Do tada cete prokuziti sistem i necete nista preplatiti Wink



____________________
O Ana, o Ana, tugo mojih dana...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Dubai
Broj postova: 1
Reg. datum: 26.05.2007
Datum unosa: Subota 28.07.2007, 18:54, Naslov:

Dobra je fora sa viskijem Osmeh, a nakon trovanja skoljkama, pomaze koka-kola, ovo je doduse licno iskustvo Osmeh.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

  • 1

Pravilnik ponasanja na forumu

Ko je online
Clanovi: Trenutno nema logovanih clanova
Gosti: 97
Koliko clanova ima idealna porodica?