Cveće u vašem stanu - bašti

Broj postova: 1214
Reg. datum: 13.08.2007
Datum unosa: Nedelja 14.10.2007, 00:50, Naslov: Cveće u vašem stanu -bašti
Da li volite da se okružujete zelenilom?
Da li vaš dom krasi cveće u saksijama, vazama ili sadite ukrasno bilje u bašti?



Nadam se da ste unele biljke sa terase ili iz bašte , presadile ih u veće saksije i obnovile kompost.Ako niste-uradite to odmah jer za noćas u Srbiji predvidjaju mraz.
Novu zemlju za cveće možete nabaviti i u oližnjoj šumi , a najbolje je da je iskopate oko starog , trulog panja.U jesenjem-zimskom periodu zalivajte umereno ali zato prskajte lišće ako je suv vazduh u prostoriji zbog grejanja!

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1214
Reg. datum: 13.08.2007
Datum unosa: Nedelja 14.10.2007, 04:55, Naslov:
Brojna istraživanja pokazala su da biljke smanjuju stres, iscrpljenost i pojavu bolesti. Školarci se lakše koncentrisu u ucionicama ukrašenim biljem, a cvece u vazama može podstaknuti kreativnost kod odraslih. U dnevnoj sobi sadite biljke cvetnice, a kada zovete društvo, na sto postavite cvetni aranžman - studija sprovedena na sveucilištu Rutgers pokazala je da cvece podstice druželjubivost. Za spavacu sobu idealna je lavanda koja leci blagu nesanicu, osobito kod žena - ako u sobi nemate dovoljno sunca, lavandu sadite na nekom drugom mestu pa nekoliko stabljika stavite pod jastuk. U kuhinju stavite ruzmarin koji ce umanjiti vašu potrebu za kafom - britansko istraživanje pokazalo je da miris te biljke jaca mentalnu budnost.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1664
Reg. datum: 16.05.2007
Datum unosa: Nedelja 25.11.2007, 19:51, Naslov:
Lavandu imam posadjenu na vrtu, a posto mi je njen miris neobicno drag, koristim omeksivac sa aromom kamilicie i lavande.
Posto sam veliki ljubitelj cvijeca, u jednom kutku dnevne sobe napravila sam zeleni otok, to je oaza u kojoj se sepuri difenbahija, bonsai, razlicite vrste kaktusa i ljubicice koje upravo sada bogato cvatu. U visokoj, keramickoj vazi drzim neobicnu palmu. Listovi su joj poput gandje i zimi odpadnu.
Uz ukrasne biljke najvise volim vidjeti lijepe posude, koje na neki nacin uljepsaju ambijent i istaknu ljepotu ukrasnih biljaka.
Posude iz gline dobiti ce izgled starosti ako ih potopimo u more za toliko vremena da se na njima nakupe alge i male skoljkice. Taj postupak mozemo skratiti na taj nacin da im sami udahnemo neke od svojih dekoracija.
Keramicke posude obicno su glazirane, jakih tonova ili elegantne u crnoj ili sivoj boji. Zbog toga moramo razmisliti kamo cemo je staviti da bi dosla do izrazaja.
U posude iz bambusa ili koze, obavezno moramo staviti jos jednu posudu koja ne propusta vodu.
Ljubitelji cvijeca ce sigurno biti razocarani sto vise nije u trendu mnostvo malih cvjetnih posuda, vec samo jedna biljka koja ce uz ukrasnu posudu dati prostoriji poseban pecat. Cak i stepeniste izgledat ce mnogo vece i svjetlije ako na njega postavimo samo jednu ukrasnu biljku.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Broj postova: 322
Reg. datum: 30.10.2007
Datum unosa: Nedelja 25.11.2007, 20:26, Naslov:
E, svidja mi se ovo kad se saksije potope u more, samo imam mali problem, nemam more! Osmeh
Sumnjam da bih sam postigao taj efekat, moze obuka? Osmeh

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1664
Reg. datum: 16.05.2007
Datum unosa: Nedelja 25.11.2007, 21:33, Naslov:
Moze obuka, nudim besplatno more Osmeh a ti donesi saksiju.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Broj postova: 322
Reg. datum: 30.10.2007
Datum unosa: Ponedeljak 26.11.2007, 00:26, Naslov:
Hehehe, vazi. Osmeh
Samo mi kazi koliko traje proces hvatanja algi i skoljki na saksiju? I kako cemo posle znati gde smo je zagnjurili? Morali bi nekako da je ukotvimo? Osmeh

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1664
Reg. datum: 16.05.2007
Datum unosa: Ponedeljak 26.11.2007, 01:03, Naslov:
Nista ti ne brini, ukotvit cemo je, a kad se nahvata dovoljno skoljki dogovorit cemo se ko ce se zagnjuriti i sta cemo u nju posaditi. Nadam se da nemas problema sa kakvom morskom bolescu i tako to Osmeh

Profil

Posaljite privatnu poruku

Broj postova: 824
Reg. datum: 10.09.2007
Datum unosa: Ponedeljak 26.11.2007, 23:34, Naslov:
Pre godinu dana sam i sama počela da pravim (tj. da ukrašavam) saksije. Od sitnih-sitnih komadića polomljenih šoljica za kafu ili tanjira, pa čak i ogledala, lepila sam gipsom na saksiju i pravila razne mozaike. Izgleda lepo i neobično, čak sam i poklanjala dragim osobama jer su bili oduševljeni.
Sad trenutno nemam vremena ali mogu vam reći da je prostorija sa takvim saksijama nekako toplija, otvorenija.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1214
Reg. datum: 13.08.2007
Datum unosa: Utorak 27.11.2007, 00:34, Naslov:
Citat:
Ljubitelji cvijeca ce sigurno biti razocarani sto vise nije u trendu mnostvo malih cvjetnih posuda, vec samo jedna biljka koja ce uz ukrasnu posudu dati prostoriji poseban pecat
.
Našla sam rešenje tako što sam oko ogromne difenbahije , u istom loncu zabola manje biljčice, puzavice i jednu marantu koja je još mlada. Dobila sam lepu kompoziciju raznih biljaka u jednoj saksiji. Ostale biljke zu zelene (osim marante) tako da je prošarana difenbahija još više došla do izražaja.Tako sam uradila sa više biljaka, zajedno ukomponovala visoko cveće izražajnih listova sa manjim biljkama(fikus sa cindapsusom i kućnom srećom, aspidistru sa sobnom palmomi hlorofitumom...)
Treba samo voditi računa da odaberemo biljke kojima su potrebni isti uslovi svetla, zalivanja i prehrane. Veoma je lepo udružiti cvetnice različitih boja i napraviti kaskade redjajući ih po visini! Vrlo srecna

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 618
Reg. datum: 16.06.2007
Datum unosa: Utorak 27.11.2007, 02:41, Naslov:
Kad sam bila manja uopste nisam volela cvece u saksiji. Meni je to bilo grozno Heheheh Znate ono kad se zenama za neki praznik ili rodjendan kupi saksija... za mene najgori moguci poklon! Fikus i filadendron, uzas Tralalalala
A sad sto sam starija to mi se vise dopada, ali samo da je neobicno. Volim saksije u sobi ali ako su interesantno rasporedjene.
Svidja mi se nesto ovako:
bambus





____________________
"Od 30. juna nisam aktivna... sto znaci da se ovom nedozvoljenom aktivnoscu bavim vec duze vreme".... stoga se posipam pepelom i skruseno molim za oprost!

Profil

Posaljite privatnu poruku

Broj postova: 618
Reg. datum: 16.06.2007
Datum unosa: Utorak 27.11.2007, 03:05, Naslov:
Volim jako i cvetne aranzmane sa suvim cvecem...





____________________
"Od 30. juna nisam aktivna... sto znaci da se ovom nedozvoljenom aktivnoscu bavim vec duze vreme".... stoga se posipam pepelom i skruseno molim za oprost!

Profil

Posaljite privatnu poruku

Broj postova: 1664
Reg. datum: 16.05.2007
Datum unosa: Utorak 27.11.2007, 06:38, Naslov:
I meni se vunice svidjaju aranzmani iz suhog cvijeca ali me ljuti jer se na njima nakupi najvise prasine. Cula sam da pomaze ako ih se posprica s lakom za kosu.
Jednom sam dobila bidermajer buket, napravljen iz anisa i kincica. Odlicno je mirisao, ali kazu da suho cvijece ima neku negativnu energiju. Mozda ga je dobro drzati dok ne pokupi svu prasinu, pa se je nakon toga lakse odluciti za neki novi dizajn Osmeh

Profil

Posaljite privatnu poruku

Broj postova: 618
Reg. datum: 16.06.2007
Datum unosa: Utorak 27.11.2007, 07:07, Naslov:
Meni je to za negativnu energiju rekla zena koja se bavi bastovanstvom i ima svoje plastenike. Bila mi je u sobi i videla buketice od suvog cveca pa mi je rekla da ih bacim. A meni su ti buketici mnogo dragi.. imam osusene ruze, bele, crvene i jednu plavu.
Tara u pravu si za lak za kosu. Ja moje nisam prskala jer su mi i ovako suvi i cvrsti, mada bih mogla jer sam i ja cula da je korisno.
____________________
"Od 30. juna nisam aktivna... sto znaci da se ovom nedozvoljenom aktivnoscu bavim vec duze vreme".... stoga se posipam pepelom i skruseno molim za oprost!

Profil

Posaljite privatnu poruku

Broj postova: 1664
Reg. datum: 16.05.2007
Datum unosa: Subota 01.12.2007, 15:57, Naslov:
Jedna od najljepsih ukrasnih biljaka, narocito zimi je sigurno orhideja. Kazu da je vec odavno privlacila ljude i budila njihovu mastu. Cak se vjeruje da je svoje ime zbog oblika gomolja, dobila po testisu, jer orchis na grckom znaci testis. Zbog toga su stari Grci vjerovali u njihovu veliku snagu, pa su gomolj susili, mleli u prah i dodavali napicima, kao afrodizijak.

Nisam jos probala ali znam da ta biljka lijepo uspjeva u visecim kosarama, bez zemlje. Treba joj dosta vlage, mozemo je i prskati ali kapljice ne smiju dugo ostati na listu, narocito ako je na svjetlom mjestu.
Presadjujemo ih svaku drugu godinu, a za to vrijeme uzivamo u njihovim prekrasnim cvjetovima.
Na mom prozoru se sepuri ljepotica zeleno-zutih cvjetova.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Broj postova: 1664
Reg. datum: 16.05.2007
Datum unosa: Subota 08.12.2007, 16:21, Naslov:
Za novogodisnje ukrasavanje doma vrlo je prigodna bozicna zvijezda koju mozemo naci u bijeloj, crvenoj ili roza boji. Ta neobicna biljka raste u Meksiku i cvate malim zutim, neuglednim cvjetovima. To sto mi smatramo cvjetom, zapravo su obojeni listovi na vrhu biljke.
Da bi biljka cim duze krasila prostorije naseg doma, moramo je drzati na svjetlom mjestu, sa dovoljno vlage. Najbolje je da na dno ukrasne posude ubacimo par kamencica. Na taj nacin cemo moci biljku dovoljno zalivati, pa ipak nece stajati u vodi. Ako listovi ipak pocnu venuti, znati cemo da joj fali svjetlost ili je temperatura prostorije preniska.
Ako listovi uvenu i otpadnu, znak je da smo biljku previse zaljevali. Ostavimo da se zemlja osusi prije sljedeceg zaljevanja.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Subotica
Broj postova: 92
Reg. datum: 18.01.2008
Datum unosa: Petak 01.02.2008, 13:27, Naslov:
Htela bih da posadim visibabe u bastu ali neznam gde bih mogla naci seme....
Gledala sam i trazila ali nista...
I da li one mogu da se posade na fazon lala tj tulipana?Tacnije da ih izvadim iz necije baste i presadim? Tajna
____________________
"Hoæu da budem sreæna danas, a ne zauvek..."

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Blog

Broj postova: 541
Reg. datum: 07.06.2007
Datum unosa: Petak 01.02.2008, 16:52, Naslov:
Bojancice,zavisi gdje zivis?! Koliko ja znam...nije to sjeme tako tesko naci...a sacekaj jos malo...pa ih mozes naci na svakom koraku Plez
Osim ako klimatski uslovi kod tebe ne dozvoljavaju visibabama da rastu Place
____________________
You don't love someone for their looks, or their clothes, or for their fancy car, but because they sing a song only you can hear.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Subotica
Broj postova: 92
Reg. datum: 18.01.2008
Datum unosa: Utorak 05.02.2008, 08:37, Naslov:
Imam uslove...zivim u okolini Subotice...samo sam mislila da ima negde da se kupi...

Ali sam saznala da se sadi u lukovicama kao i lale....tako da krecem u trazenje..

(mada znam gde ima.... Tajna )

A juce sam videla da mi je izrasla jedna u basti..i bila sam sretna kao malo dete kad sam je videla... Sreca
____________________
"Hoæu da budem sreæna danas, a ne zauvek..."

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Blog

beograd
Broj postova: 433
Reg. datum: 13.01.2008
Datum unosa: Petak 15.02.2008, 13:36, Naslov:
Ja obozavam cvece medjutim imam jako malo prostora u stanu i ne mogu da ga imam onoliko koliko bih htela Zid
Za sada u stanu imam Adama i drvo zivota koje je staro 10-tak godina Sreca
Planiram da u skorije vreme zasadim ljubicice koje cu da drzim pored prozora posto tu najvise imam mesta a zanima me da li neko zna gde ima da se kupe bambusi ali da su zasadjeni u saksijama?
____________________
kad nekog ludo zavolis i sve ti potone....

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Blog

beograd
Broj postova: 45
Reg. datum: 13.02.2008
Datum unosa: Petak 15.02.2008, 17:17, Naslov:
Obozavam cvece Cvijece Spavalice ako saznas za banbuse javi.
____________________
FLORA

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Pravilnik ponasanja na forumu

Ko je online
Clanovi: Trenutno nema logovanih clanova
Gosti: 256
Koliko clanova ima idealna porodica?