Deca - alkohol i ostali poroci

Broj postova: 1664
Reg. datum: 16.05.2007
Datum unosa: Utorak 18.12.2007, 20:39, Naslov: Deca, alkohol i ostali poroci
Na opasnost od alkohola kod omladine, pored svih ostalih oblika droga, cesto zaboravimo. Usprkos tome, alkohol medju mladima ostaje najcesca droga. Po zadnjim analizama navodi se da se vise od sedamdeset posto omladine u srednjoj skoli ili vec prije navikne na alkohol. Najcesce je to na zabavama, zbog pritiska vrsnjaka, a cesto i zbog vlastitih kriza. Nevazno koji je uzrok, domaca okolina je za mlade ta, koja ce izvesti najbolju preventivu pred uzivanjem stetnih sastojaka.
Jasno nam je da smo svi mi prosli te faze odrastanja i da je svaka stvar puno zanimljivija dok se ne proba.
Moje prvo iskustvo bilo je prilicno slatko Osmeh Napila sam se cokoladnog likera heheh

Kakva su bila vasa i da li se sjecate savjeta svojih roditelja ?

Profil

Posaljite privatnu poruku

Broj postova: 1214
Reg. datum: 13.08.2007
Datum unosa: Sreda 19.12.2007, 09:47, Naslov:
Moj deda je bio bećar, boemčina teške kategorije i iako je imao dušu meku poput pamuka ,sećam se kako je teško bilo mojoj baki s njim i njegovim društvom, koje je često umelo da sedi dugo uz flaše...
Možda zato moj otac nikada nije popio više od dva piva za veče. i to samo kad su bile neke proslave..U mojoj porodici se nikad nije pilo ,a ni roditelji mi nikada nisu držali slovo o pijanstvu jer su mislili da je lični primer dovoljan! I bio je!
Ali kao i svaki adolescent , jednom na moru , morala sam i ja da probam...Čaša ( ili dve-ne sećam se baš) prošeka je učinila da uske dalmatinske ulice budu još uže i da mi se veoma vrti u glavi....Smešno....Znam samo da je društvo sedelo dugo , do kasno u noć, pevalo, pričalo, slavilo nešto, a ja sam spavala sklupčana na nekom neudobnom kauču ,omamljena svojim prvim i jedinim pijanstvom u životu i sanjala vrteške i tobogane....
Vrlo srecna

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 541
Reg. datum: 07.06.2007
Datum unosa: Sreda 19.12.2007, 15:15, Naslov:
Prvo mi je malo sam naziv zbunjujuci..ispada da su i djeca porok :-D
Ne znam odakle da pocnem,i sa mamine i sa tatine strane imam generacije uzivalaca u alkoholu. Nisu umirali od toga,ali su voljeli dobru kapljicu. :-D
A od gena se ne moze pobjeci. Nazalost..
U mojoj kuci alokohol nije bio tabu tema...ponekad je tata umio da pretjera,pod stare dane,jer je um navikao da moze da popije,a tijelo odbija,i onda mamurluk uzme svoj danak...kasnije je i bezalkoholno pivo bilo sasvim dovoljno. Osmeh
Ipak mi je priznao,da iako je ukus slican,da se pivo nikada ne pije iskljucivo zbog svoga ukusa...ima nesto i u alkoholu:-D

Ja sam prvi puta alkohol probala u 1. razredu Gimnazije,prijateljica i ja smo se pocastile sa dva piva...i kokicama...znam samo da smo se pjevajuci vratile kuci,i da mi se sve ljuljalo...

Kasnije,kako drustvo sa sobom ponese,bilo je tu dosta derneka,dosta vina se ispilo...pjesama otpjevalo...bilo je i cuvanja glave...i mamurluka sa standardnom izjavom "ja od danas vise ne pijem" Osmeh
Mama me je uvijek korila da ne pijem,sada mi govori da ne pijem mnogo:-D,tata me je uvijek podrzavao,ne znam,sina nije imao,kao da je bio ponosan da neko krene njegovim stopama,narocito kada je prestao da pije.

Ne libim se da probam dobro vino...da sa curama sjednem i ljeti popijem hladno pivo,da u Vojvodini cugnem koju domacu rakijicu sa domicilnim stanovnistvom...veseljak sam...volim da se pjeva,plese...pa i da se casa razbije:-D
Zivot je jedan,ko ne voli neka ne pije...ko moze da podnese,neka uziva!



____________________
You don't love someone for their looks, or their clothes, or for their fancy car, but because they sing a song only you can hear.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 86
Reg. datum: 11.08.2007
Datum unosa: Sreda 19.12.2007, 16:26, Naslov:
Bila je to tekila...a glava ko balon poslije...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Novi Beograd
Broj postova: 425
Reg. datum: 29.05.2007
Datum unosa: Sreda 19.12.2007, 20:36, Naslov:
Kada sam bio mali, išao sam pravo kući iz škole, nisam skretao nigde! Bio sam srazmerno dete. U srednjoj školi, na praksi probao sam, prvo pa muško-vinjak. Sa vinjaka sam prešao na špricer. Kada sam počeo da radim onda sam prešao na mešanje pića, betone, maltere, cigle...
Do pre dve godine sam puno pio. Neumereno.,
Poslednjih godinu dana umereno.
Pre mesec dana mi se otvorila dizna opet.
Nadam se da ću se kanalisati.
Ne valja piti, težak je to zajeb.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Blog

Dubai
Broj postova: 1
Reg. datum: 26.05.2007
Datum unosa: Cetvrtak 20.12.2007, 10:13, Naslov:
U mojoj porodici alkohol nije bio tabu tema, ali se nije mnogo ni alkoholisalo. Moj otac je vrlo retko pio, jednostavno nije voleo alkohol. Ja isto tako nisam imala neka pijanstva i opijanja u pravom smislu reci, mada nemam odbojnost prema alkoholu. Sto rece Sun, zivot je jedan i ko god moze da podnese alkohol neka pije, pod uslovom da ne preteruje. Glasam, znaci, za hedonizam, plus jednu dozu samokontrole. Naravno da nije ok biit alkos, iz vise razloga. Ali mene iritiraju i ljudi koji su izraziti antialkoholicari i koji poput vegana svoju averziju prema alkoholi napadno namecu drugima, koji moralisu hvaleci se da u zivotu nisu kap alkohola okusili, misleci valjda da su zbog toga bolji ljudi, sta li....

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Broj postova: 1664
Reg. datum: 16.05.2007
Datum unosa: Cetvrtak 20.12.2007, 19:11, Naslov:
Spricer, jel Nerv Osmeh Ja sam tek puno kasnije presla na pivo Osmeh

Vjerujem da cete vi biti dobri roditelji, jer nemate tabu tema, a i dobro ste natrenirali barem taj porok Wink Dobro je da je tako, jer cete lakse utjecati na odluke vasih adolescenata, kad im za to dodje vrijeme. Najbolje im je to objasniti bez velike panike i galame, onako postepeno. Tako ce znati kakve mogu biti posljedice ako pretjeraju vec u prvom pokusaju, jer nikada se ne smijemo ponasati kao da odredjene opasnosti ne postoje ako djeca za njih ne znaju. Bolje da saznaju kod kuce, nego da iskustva sakupljaju na ulici i u losem drustvu.
Sjecam se kad je moja kcerka tamo negdje u petom razredu osnovne bila na nekom izletu. Na povratku su sjeli u neki park, kupili jeftino vino i odmarali dok je bilo zaliha. Njena prijateljica izgleda da je popila malo vise i odjednom je poplavila. Djeca su je prvo nijemo gledala, a nakon toga ih je uhvatila panika. Srecom, kcerka je imala telefon, pa me je nazvala i pitala za savjet. Rekla sam joj neka je okrenu na bok i zovu hitnu pomoc. U tom trenutku naisla je i moja kolegica, koja je inace medicinska sestra, poslala ih je u prvu trgovinu po mlijeko. Nakon par gutljaja, djevojcici je postalo slabo i tako su joj pomogli dok nisu naisla kola hitne pomoci. Srecom, mlijeko ju je spasilo da nije doslo do trovanja.
Nakon tog iskustva, izleti su im postali puno trezniji ali eto, nije na odmet znati kako se i u tom slucaju nudi prva pomoc.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Broj postova: 1043
Reg. datum: 06.06.2007
Datum unosa: Cetvrtak 20.12.2007, 22:14, Naslov:
Kad je Al Kohl, mislim da je bio Arap, otkrio alkohol (po njemu ima ime), prvo je mislio da je otkrio eliksir zivota. Posle konzumiranja ljudi su bili veseli, stari su se ponasali kao deca i isprva su stvarno mislili da alkohol vraca mladost. Kasnije, kad su uvideli kakve su posledice uzivanja tog "eliksira", alkohol su u arapskom svetu zabranili.
Ipak, ne smatra se svako pice koje sadrzi alkohol, alkoholnim. Vino se tretira kao hrana, a pivo kao osvezavajuce blago alkoholno pice Osmeh Ako ga pravilno konzumiramo, naravno.
I kod pica mozemo govoriti o kulturi pijenja. Uz svako jelo ide odredjena vrsta pica. Ako decu naucimo nesto vise o samoj kulturi pijenja i da se konzumiranje alkohola vise podrazumeva kao gustiranje, manje bi bilo alkoholika i manje opijanja. A najbolje je da im jednostavno nismo uzor i da se pred njima ne opijamo.
____________________
O Ana, o Ana, tugo mojih dana...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1306
Reg. datum: 28.09.1973
Datum unosa: Petak 21.12.2007, 09:24, Naslov:
Od tate sam mogla videti da se pre ručka može popiti aperitiv, a uz obrok čaša vina ili piva, i to uglavnom nedeljom i praznicima. Osmeh Mama je ponekad uzimala kupinovo vino zbog krvne slike uz mrštenje i kolutanje očima. Velike priče o alkoholu nikad nije bilo, jedino su me upozorili da nikad ne pijem ako uzimam neke lekove i da ne mešam pića. To je i bilo dovoljno.
Prvi kontakt sa alkoholom bila su mi dva vermuta od kojih mi je bilo toliko muka da ga godinama kasnije nisam ni liznula. Nisam se napila, ali mi se smučio taj šmek...
Mogu probati sva pića, ali žestine ne volim baš, pogotovo ne rakije. Radije se odlučujem za vino, a bambus (kola i vino) mi je najčešći izbor.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 322
Reg. datum: 30.10.2007
Datum unosa: Petak 21.12.2007, 13:00, Naslov:
Mene su kasno posavetovali da se uz pice nesto mora i pojesti. Prvih nekoliko piva je proslo ok, ali sam se jednom nalio na prazan stomak... To hvata ko ludo Osmeh
I to za lekove si u pravu, Darst. To je jedan od najvažnijih saveta koji klinci treba da pokupe.
Inace, bolje je kad vidim da mladi u gradu imaju pred sobom neko pice, nego da drze flasice s vodom i zalivaju neku popijenu hemiju...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 541
Reg. datum: 07.06.2007
Datum unosa: Petak 21.12.2007, 14:01, Naslov:
Dosta puta su me zezale "starije dame" koje vole da cugnu,kada kazem da ne mogu da pijem,na lijekovima sam sa recenicom "ma popij slobodno,nece lijeku nista biti" :-D

U feb tekuce godine mi tutnuse apaurin da popijem i to od 5 mg...i ja totalno smela to sa uma,naslo se pivo ispred mene...ja popijem...e kasnije,sve boli,grozno stanje...losa kombinacija skroz.

Ne znam koliko je pametno to sto sada sve mladji pocinju da piju...recimo,kada sam imala 17,18 god,nas se 6-7 znalo napiti od 2 flase vina,a sada ne pocinju ako svako pored sebe nema 2 l vina :-(
____________________
You don't love someone for their looks, or their clothes, or for their fancy car, but because they sing a song only you can hear.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1043
Reg. datum: 06.06.2007
Datum unosa: Subota 22.12.2007, 02:26, Naslov:
Pa "starije dame" su bile u pravu. Leku nije bilo nista :grin:

I prvi put cujem da mladoj osobi daju apaurin. To su nekad davali starijim ljudima koji su imali problem sa arteriosklerozom i sta znam cime sve... Danas ga vise ne preporucuju.
Posle uzimaja apaurina obicno osetis zelju po spavanju i cak pozeljno je par sati spavanja. Pogledaj u medicinski leksikon ako zelis vise znati o apaurinu.
I ne konzumira se svaki lek koji ti doktor da na recept, prvo ti mora dobro obrazloziti sve popratne efekte.

Moja baka i deda su konzumirali dolenjski cvicek, crveno vino. Casu posle rucka, uvek. I oboje su umrli od starosti. Deda je popusio i kutiju do dve cigareta dnevno, a kasnije kad je imao vec sedamdeset godina, presao je na lulu i na njoj ostao dobrih dvadeset godina... Baka ga je presisala, imala je skoro sto godina kad je umrla.
____________________
O Ana, o Ana, tugo mojih dana...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1664
Reg. datum: 16.05.2007
Datum unosa: Subota 22.12.2007, 19:58, Naslov:
Apaurin se uzima za smirenje ali se nakon cvicka isto tako odlicno spava Osmeh Iako nisam ljubitelj vina, ipak bi se odlucila za cvicek, narocito nakon dobrog obroka.

Inace, u Sloveniji se vec sedam godina promovira zabava za mlade pod nazivom "Glavom na zabavu". Na tim zabavama se ne toci alkohol, a namjera im je da se mladi zabavljaju i pobudjuju zdrav zivotni stil kroz razlicite aktivne sportove. Na taj nacin zeli se povecati sigurnost u prometu u kojem godisnje strada sve vise mladih ljudi.
Do sada se je bez alkohola zabavljalo vise od 235 hiljada ljudi, a na razlicitim priredbama obavljeno je mnogo poucnih anketa i izveden test alkoholiziranosti.

Fino je da i zabave mogu biti korisne i da okupljaju sve vise pristalica zdravog i trijeznog zivota Osmeh

Profil

Posaljite privatnu poruku

Broj postova: 1043
Reg. datum: 06.06.2007
Datum unosa: Subota 22.12.2007, 23:31, Naslov:
Stvarno prvi put cujem da ga preporucuju mladim osobama.
____________________
O Ana, o Ana, tugo mojih dana...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1306
Reg. datum: 28.09.1973
Datum unosa: Nedelja 23.12.2007, 13:50, Naslov:
Kombinacija lekova i pića stvarno može biti opasna, naročito za mlad organizam nenaviknut na alkohol. Baš mi jedan taksista pričao o tome kako je sa jedne žurke pozvan da onesveštenu devojku (16 god.) odveze u bolnicu. Ostao je tamo dok nije čuo šta se dogodilo sa njom. Pozvao je i njene roditelje koji su rekli da je nekoliko dana pre toga uzimala antibiotike. Na žurci je po priči prijateljice popila konjak sa koka-kolom. Posle toga se samo srušila. Usledilo je ispiranje želuca...
Kod odraslih ljudi alkohol uglavnom samo umanji dejstvo leka, ali ovakvi slučajevi treba da opomenu,posebno one mlađe. Ja sam zaista laik, i ne znam koji su lekovi opasni u kombinaciji s alkoholom, koji ne. Jednostavno, ako se desi da uzmem lek, ne pijem tad ništa. Sigurnije je..

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 541
Reg. datum: 07.06.2007
Datum unosa: Nedelja 23.12.2007, 15:45, Naslov:
Citat:
Stvarno prvi put cujem da ga preporucuju mladim osobama.


Ih Dark,pa to je sredstvo za smirenje...i moze se kupiti u slobodnoj prodaji...mogu ti reci da ljudi ovdje to sve cesce "tamane" :-D od 7-77 :-D :-D
Ja znam da mi to vise nece prici ustima. Bolje jedno pivce za zivce. Osmeh

____________________
You don't love someone for their looks, or their clothes, or for their fancy car, but because they sing a song only you can hear.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1043
Reg. datum: 06.06.2007
Datum unosa: Nedelja 23.12.2007, 16:16, Naslov:
____________________
O Ana, o Ana, tugo mojih dana...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 541
Reg. datum: 07.06.2007
Datum unosa: Nedelja 23.12.2007, 16:51, Naslov:
Mene? :-D ccc Zima me obuzdava...zima me nervira i paralizuje. Sad mi ne treba ni pivce jer imam smirene zivce. :-D :-D
____________________
You don't love someone for their looks, or their clothes, or for their fancy car, but because they sing a song only you can hear.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1664
Reg. datum: 16.05.2007
Datum unosa: Nedelja 23.12.2007, 17:18, Naslov:
Kombinacija alkohola i tableta moze biti opasna, zato je dobro prije upotrebe procitati kakve su kontraindikacije.
Na zalost sve vise mladih na zabavama i u disco klubovima ne pada u trans samo uz zvukove elektronske glazbe i dozvoljenim napicima kao sto je red bull i kava, vec koristenjem takozvanih plesnih droga, kao sto su ekstazi, amfetaminini, a u zadnje vrijeme i GHB, pod nazivom tekuci ekstazi, a posto izaziva sexualnu zelju, naziva se i "date rape drug".
Dobro bi bilo kad bi roditelji malo vise brige posvetili informiranju o tim sredstvima i naucili se prepoznati znakove, jer ta droga u kombinaciji sa alkoholom moze biti kobna.
U Americi je vec dugo dio rejverske scene i mnogo je duze na trzistu nego kod nas. Zbog nje je na urgentnom traku mnogo omladine koju moraju spasavati iz kome, a mnogo mladih zivota zbog nje je podleglo smrti. Zbog toga su je svrstali na listu zabranjenih droga.
Posto su plesne droge postale dio rejverskih zabava, u Sloveniji je ustanovljeno drustvo DrogArt, koje se bavi laksanjem posljedica tih popularnih droga. Clanovi udruge na vecim rejverskim zabavama postave satore u kojima ucesnicima nude vodu i limunadu. Brinu o svim sudionicima, koji se zbog dehidracije i posljedica droge nadju u problemima, a ujedno im daju prospekte na kojima je navedeno deset sigurnosnih pravila za kombinaciju ekstazija i plesa.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Broj postova: 86
Reg. datum: 11.08.2007
Datum unosa: Ponedeljak 24.12.2007, 22:41, Naslov:
Citat:
Posto su plesne droge postale dio rejverskih zabava, u Sloveniji je ustanovljeno drustvo DrogArt, koje se bavi laksanjem posljedica tih popularnih droga. Clanovi udruge na vecim rejverskim zabavama postave satore u kojima ucesnicima nude vodu i limunadu. Brinu o svim sudionicima, koji se zbog dehidracije i posljedica droge nadju u problemima, a ujedno im daju prospekte na kojima je navedeno deset sigurnosnih pravila za kombinaciju ekstazija i plesa.

Ne trebaju njima savjeti već dobar roditeljski bič. A i bič za te roditelje koji nisu na vreme informisali svoju djecu o drogama i koji blazeno misle da su im djeca andjelcici koji piju kokte i nisu povukli ni dim prve cigare. Ej, nevoljo...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Pravilnik ponasanja na forumu

Ko je online
Clanovi: Trenutno nema logovanih clanova
Gosti: 152
Koliko clanova ima idealna porodica?