Mali Princ - Antoine de Saint-Exupéry

  • 1
Nis
Broj postova: 397
Reg. datum: 26.05.2010
Datum unosa: Sreda 21.07.2010, 16:00, Naslov: Mali Princ - Antoine de Saint-Exupéry
It is the time you have wasted for your rose that makes your rose so important.






Ovo je najcitnija knjiga na svetu (posle Biblije) Sto se mene tice , potpuno opravdano smatram ovu knjigu najboljim umetnickim delom ikada !!! Mali Princ je neobicna knjiga , covek nikada nije siguran da li ju je procitao do kraja , i da li ju je procitao kako treba . Knjiga koja govori tako mnogo ali ipak ostavlja dovoljno prostora citaocu da sam odluci o sustini .
Citala sam je kao dete , citala sam je kao malo vece dete , citam je i sada kada sam veliko dete. Uvek joj se ponovo vracam , i uvek dobijem nesto novo . Nesto sasvim neocekivano. Uvek me iznova i iznova odusevi lakoca kojom pisac opisuje Malog Princa , ruzu , lisicu .. Prosto se odusevim tom neverovatnom snagom knjige i prisceve moci da opise ceo zivot u nekoliko strana ...
Da li ste citali ovo prekrasno delo ? Kako vam se dopalo ?






Tako mali princ pripitomi lisicu. A kad se dan rastanka priblizi:
-Ah! rece lisica... Plakacu.
-Sama si kriva, rece mali princ, nisam ti zeleo nikakva zla, ali ti si htela da te pripitomim.
-Naravno, rece lisica.
-Ali ti ces plakati, rece mali princ.
-Naravno, rece lisica.
-Znaci, time nista ne dobijas!
-Dobijam, rece lisica, zbog boje zita.
Zatim dodade:
-Idi, pogledaj ponovo ruze. Shvatices da je tvoja jednistvena na svetu. Vrati se onda da mi kazes zbogom, a ja cu ti pokloniti jednu tajnu.
Mali princ ode da ponovo vidi ruze.
-Vi uopste ne licite na moju ruzu, vi jos nista ne znacite, rece im on. Niko vas nije pripitomio, i vi niste nikoga pripitomile. Vi ste kao sto je bila moja lisica. Bila je to obicna lisica slicna stotinama hiljada drugih. Ali ja sam od nje napravio svog prijatelja, i ona je sada jedinstvena na svetu.
Ruze su se osecale veoma nelagodno.
-Lepe ste, ali ste prazne, rece im on jos. Covek ne moze da umre za vas. Naravno, obican prolaznik poverovao bi da moja ruza lici na vas. Ali ona sama znacajnija je od svih vas zajedno zato sto sam ja nju zavoleo. Zato sto sam nju stavljao pod stakleno zvono. Zato sto sam njoj napravio zaklon. Zato sto sam radi nje poubijao gusenice (sem one dve-tri radi leptirova). Zato sto sam nju slusao kako se zali, hvalise ili kako ponekad cuti. Zato sto je to tvoja ruza.
I on se vrati lisici.
-Zbogom, rece joj on...
-Zbogom, odgovori lisica. Evo moje tajne. Sasvim je jednostavna: covek samo srcem dobro vidi. Sustina se ocima ne da sagledati.
-Sustina se ocima ne da sagledati, ponovi mali princ da bi zapamtio.
-Vreme koje su ulozio oko tvoje ruze cini tu ruzu tako dragocenom.
-Vreme koje sam ulozio oko moje ruze... rece mali princ da bi zapamtio.
-Ljudi su zaboravili tu istinu, rece lisica. Ali ti ne treba da zaboravis. Ti si zauvek odgovoran za ono sto si pripitomio. Ti si odgovoran za svoju ruzu.
-Ja sam odgovoran za svoju ruzu, ponovi mali princ da bi zapamtio.




____________________
Nisam ja luda! Vi ste samo ljubomorni što glasovi ne prièaju sa vama!

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Novi Sad
Broj postova: 710
Reg. datum: 17.01.2010
Datum unosa: Sreda 21.07.2010, 16:51, Naslov:
Ovo je divna knjiga..
Deca iz nje mogu mnoogo nauciti..i mislim da knjigu "Mali Princ" svako dete treba da procita..bas je divna knjiga.. Vrlo srecna
____________________
Bog je svim andjelima da krila samo tebi nije ,jer nije zeleo da mu nalepsi andjeo odleti! <3

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Nis
Broj postova: 397
Reg. datum: 26.05.2010
Datum unosa: Sreda 21.07.2010, 18:06, Naslov:
Da , ali kao dete ovu knjigu ne mozes da razumes , ako ti je neko ne objasni . Ja sam je zato citala milion puta u zivotu . Mama mi je kupila kada sam bila treci razred. Imam tu istu knjigu i sada . Toliko je stara i pohabana da se slova jedva vide. Kada si mali , ova knjiga je jedna lepa bajka za tebe . Shvatis je bukvalno . Kada malo porastes i naucis neke stvari saznas o cemu zapravo govori tvoja omiljena bajka. Knjiga govori o usamljenosti coveka, o prijateljstvu, o smislu zivota …
Ljudi tragaju za istinom u spoljasnjem svetu; traze cinjenice, traze opipljive dokaze istine, koje mogu pronaci samo u srcu.
Bitno je ocima nevidljivo. Ljubav se ne moze videti, ona se oseca.
Stvari nisu bitne same po sebi, vec po vaznosti koju im pridajemo.
Vrednost neke stvari nije nikad univerzalna.
Siromah i bogatas nece deliti iste vrednosti.
Ono sto je nekom nista, nekom drugom moze biti sve.
Ovo je knjiga za sve nas . Mi smo se otudjili sami od sebe danas , a Mali Princ nam govori o tome kako je lepo imati sebe i pripitomiti nekoga da ti bude prijatelj.
____________________
Nisam ja luda! Vi ste samo ljubomorni što glasovi ne prièaju sa vama!

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Novi Sad
Broj postova: 710
Reg. datum: 17.01.2010
Datum unosa: Sreda 21.07.2010, 20:10, Naslov:
Pa da..i ja i dalje ima tu knjigu kod mame...citala sam je kao mala...i znam da mi se mnogo svidela..bas lepa knjiga..ali eto mogla bih opet da procitam Vrlo srecna
____________________
Bog je svim andjelima da krila samo tebi nije ,jer nije zeleo da mu nalepsi andjeo odleti! <3

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Nis
Broj postova: 397
Reg. datum: 26.05.2010
Datum unosa: Sreda 21.07.2010, 20:57, Naslov:
Definitivno ! Sigurna sam da ces se oduseviti pozitivno Osmeh Procitaj , i javi mi kako je bilo , hihi .
____________________
Nisam ja luda! Vi ste samo ljubomorni što glasovi ne prièaju sa vama!

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Moderator
zveka - Zenski forum
becej
Broj postova: 1363
Reg. datum: 22.07.2008
Datum unosa: Sreda 21.07.2010, 22:09, Naslov:
deca jos i mogu da vide srcem, ali se odrasli odupiru i pametuju....ja sam pocela da slusam svoje srce, Osmeh

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Beograd
Broj postova: 3811
Reg. datum: 27.11.2009
Datum unosa: Cetvrtak 22.07.2010, 12:42, Naslov:
Bravo Zveko...Tako i treba..I,u pravu si...Deca mogu da vide srcem,i deca su jedina bica koja umeju da budu skroz iskrena i realna za mnoge stvari,i mnogo vishe od odraslih!Odrasli nemaju mashtu,i shto kazesh,stalno pametuju i odupiru se svemu...
____________________
mozda su mushkarci inteligentniji od zena,ali,ja nisam videla nijednu zenu koja juri za glupim mushkarcem i divi se njegovim lepim nogama..

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Novi Sad
Broj postova: 4192
Reg. datum: 02.10.2008
Datum unosa: Cetvrtak 22.07.2010, 22:01, Naslov:
Mali princ je prelepa knjiga......bilo bi lepo kada bi svi u dusi bili kao deca i kada bi kao deca gledali na svet.....
____________________
Ne cini drugima ono sto ne zelis da tebi drugi cine

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Nis
Broj postova: 397
Reg. datum: 26.05.2010
Datum unosa: Subota 24.07.2010, 21:56, Naslov:
Da ! Deca uvek donose pravilne zakljucke o svemu . Zato sto to rade srcem a ne mozgom . Srce mnogo bolje rezonuje samo sto odrasli to ne umeju da vide.
____________________
Nisam ja luda! Vi ste samo ljubomorni što glasovi ne prièaju sa vama!

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Vrsac
Broj postova: 742
Reg. datum: 25.01.2010
Datum unosa: Nedelja 25.07.2010, 01:50, Naslov:
Ja knjigu imam ispred sebe upravo, tj moja sestra od 8godina ju je stavila ispod monitora. Dobila ju je uz neki casopis(sada dele i prodaju ona dzepna mala izdanja), citala je ali je nije razumela, kao ni moja mama koja nije znala da joj knjigu objasni. Tako da uzrast mozda nema nekada veze sa razumevanjem. Nema ni inteligencija, da se razumemo, vec jednostavno otvorenost ka nekim stvarima i mashta. Ja sam je procitala cini mi se sa 11, 14 godina i u srednjoj skoli. Mogu reci da sam je razumela i prvi put, ali da sam svakim sledecim citanjem "nadogradjivala" razumevanje. Procitacu je i veceras...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Blog

Broj postova: 6
Reg. datum: 10.09.2010
Datum unosa: Petak 10.09.2010, 16:36, Naslov:


Decja knjiga, pisana za odrasle.
Savrsena.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

  • 1

Pravilnik ponasanja na forumu

Ko je online
Clanovi: Trenutno nema logovanih clanova
Gosti: 102
Koliko clanova ima idealna porodica?