Deca i internet

  • 1
Broj postova: 1664
Reg. datum: 16.05.2007
Datum unosa: Subota 22.09.2007, 16:49, Naslov: Deca i internet
Roditelji obicno djeci ne brane upotrebu kompjutera i interneta. Mnogi od njih su vrlo ponosni da ga njihova djeca tako spretno upotrebljavaju. Na zalost mnogi od njih zaborave na cinjenicu da im i na netu mogu prijetiti razlicite opasnosti. Prije svega ih moramo nauciti gdje ce spremati svoje datoteke, objasniti im cega ne smiju otvarati. Nije problem samo u tome da se kompjuter moze pokvariti, vec da im preko neta prijete razlicite opasnosti. Koliko paznje polazete tome s kim vase dijete kontaktira, da li si izmjenjuje fotografije i filmove, da li previse igra igrice ... ?

Profil

Posaljite privatnu poruku

Broj postova: 824
Reg. datum: 10.09.2007
Datum unosa: Subota 22.09.2007, 19:49, Naslov:
Imam sina od 11 godina i veeeliki problem bas na ovu temu. Sad je skola pocela pa malo korigujemo to vreme provedeno za kompjuterom inace - katastrofa!!! Nije toliko u pitanju internet koliko igrice. Sve radimo na bazi dogovora ali, oko ovoga vise ne znam kako da se postavim.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1043
Reg. datum: 06.06.2007
Datum unosa: Subota 22.09.2007, 22:44, Naslov:
Svakako je deci tesko uskracivati vreme na internetu, ali nesto bi sigurno mogli napraviti. Zastitni filteri na monitoru nisu dovoljno za njihove oci. Dakle trebalo bi kupiti i zastitne naocare. Decje oci su na zracenje monitora osetljivije nego oci odraslog coveka.
____________________
O Ana, o Ana, tugo mojih dana...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1306
Reg. datum: 28.09.1973
Datum unosa: Subota 22.09.2007, 22:57, Naslov:
Mi to rešavamo tako što nam je sat vremena igranja na računaru nagrada za sve obavljene aktivnosti.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1043
Reg. datum: 06.06.2007
Datum unosa: Subota 22.09.2007, 23:38, Naslov:
Dobro da deca od vas ne traze sat chatanja dnevno Wink
____________________
O Ana, o Ana, tugo mojih dana...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1214
Reg. datum: 13.08.2007
Datum unosa: Nedelja 23.09.2007, 00:17, Naslov:
Veoma je opasno da klinci od 5,6 godina dugo borave pred kompjuterom a ni za one malo starije nije baš bezopasno.Štetno je za oči-to je već rečeno!
Ali, još veća opasnost se krije zbog nesrazmere formiranja mozga ,neuroloških sinapsi kao i zbog veze očni živac-mozak.Dete igrajuci video igrice prati radnju i izloženo je neverovatno brzim vizuelnim promenama slike na monitoru.Mozak deteta još nije dovoljno zreo za prijem tolikog broja informacija.Brzi pokreti očiju ,preopterećenost očnog živca, stvaranje novih sinapsi (veza) medju neuronima u mozgu koje su preforsirane za taj uzrast-sve to može dovesti do teških poremećaja , neurološke nestabilnosti centralnog nervnog sistema, neuroza, hiperkinetičnosti , tikova , tremora prstiju(drhtanja) pa čak i mucanja.
Deca lako postaju zavisnici tehnološkog napretka fascinirana neobičnim svetom koji nudi kompjuterska igrica.
Treba strogo kontrolisati vreme koje dete provede u virtuelnoj igri!Kad nastane zdravstveni problem, on se teško leči.
Potrebno je mnogo truda i poseta defektologu da bi se dete "oporavilo" od komp. igrica.Lečenje se sastoji i u uvodjenju strogo kontrolisanih radnji, pokreta, vežbi koje su vremenski i prostorno odredjene, lekovima kao i psihijatrijskim tretmanom.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1043
Reg. datum: 06.06.2007
Datum unosa: Nedelja 23.09.2007, 01:36, Naslov:
Tocno to, maculi. Ne bi znao tako lepo srociti ko ti.

Upravo zbog toga moraju roditelji paziti kad deci kupuju igrice. Moraju biti prilagodjene njihovoj starosti i takve je potrebno traziti. Najslabija je varijanta kada oni sami traze igrice po netu. Pored ostalog su najcesce takve igrice i pune nasilja, a to svakako nije dobro za njihov razvoj.
____________________
O Ana, o Ana, tugo mojih dana...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1664
Reg. datum: 16.05.2007
Datum unosa: Nedelja 23.09.2007, 04:12, Naslov:
Nadzor djece nad upotrebom kompjutera i interneta nije ni malo lak. Najbolje je da se donese neki kucni dogovor kojeg se moraju svi pridrzavati. Na Microsoftovom sajtu postoje savjeti za roditelje pomocu kojih zele upozoriti na simptome koji upozoravaju da li je njihovo dijete ovisno od kompjutera. Obicno se manifestira popustanjem kod ucenja, na zdravlju, odnosima sa porodicom i prijateljima. Ako dijete pokazuje znakove ovisnosti treba mu pomoci, jer to nisu neduzni simptomi. Mogu biti signal, kao sto je maculi vec rekla, za druge psihicke probleme, kao sto je depresija, ljutnja ili vrlo nisko samopostovanje.
I na kraju krajeva, roditelji mogu biti isto "krivci" za djetetovo ponasanje ako i sami pretjerano koriste kompjuter, jer mi smo njihov veliki uzor.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Broj postova: 1214
Reg. datum: 13.08.2007
Datum unosa: Nedelja 23.09.2007, 17:46, Naslov:
Problem je i u tome što kompjuter uvek pobedjuje u igricama!Detetu treba mnogo vremena i truda da bi uspeo da završi igricu i oseti zadovoljstvo uspeha!Ta motivacija je bitna u odrastanju! Ali , često se dešava da dete shvata da je kompjuter bolji u svim domenima i onda se oseća kao gubitnik ,što je veoma loše za sticanje samopouzdanja.Dete mora naučiti i da gubi ali ne i da je to stalni proces.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Sarajevo
Broj postova: 695
Reg. datum: 18.04.2010
Datum unosa: Sreda 23.06.2010, 00:42, Naslov:
Ja sam za zabranu koristenja interneta djeci ispod 15 godina upravo iz razloga sto internet samo zatupljuje djecu i dosta djece se najvise oslanja na internet sto se tice literature,zadaca ili grupnih radova.Nije vise razvijena svijest o samostalnosti ili nekog vlastitog truda stecenog svojim radom,a ne radom drugih...
____________________
Don't find love,let love find You.That's why it's called falling in love,because You don't force yourself to fall,You just fall!

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Lausanne
Broj postova: 2556
Reg. datum: 04.06.2008
Datum unosa: Sreda 23.06.2010, 09:52, Naslov:
Zasad nemam tih problema,moja deca imaju kompijutere u skoli,
tako da kuci i netraze...Ponekad im snimimo neki crtani,gledaju preko kompa
(tv prikljucen na komp) i to je sve....Mada treba im dozvoliti malo igrica npr...
____________________
mala...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Blog

Beograd
Broj postova: 3811
Reg. datum: 27.11.2009
Datum unosa: Sreda 23.06.2010, 11:06, Naslov:
Ja sam protiv toga da deca koriste internet!Vecina nas ovde je odrasla bez interneta,igrajuci se drushtvenih igara,shkolice,lastisha i sl,i mislim da je to mnogo zdravije za dechje psihofizichko zdravlje,i da internet moze samo mnogo toga da im uskrati,nikako pomogne...Crtaci i malo igrica nije na odmet,ali internet ne!
____________________
mozda su mushkarci inteligentniji od zena,ali,ja nisam videla nijednu zenu koja juri za glupim mushkarcem i divi se njegovim lepim nogama..

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Nis
Broj postova: 397
Reg. datum: 26.05.2010
Datum unosa: Sreda 23.06.2010, 11:57, Naslov:
Slazem se sa Jekalinom . Deci je internet nepotreban .
____________________
Nisam ja luda! Vi ste samo ljubomorni što glasovi ne prièaju sa vama!

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Novi Sad
Broj postova: 710
Reg. datum: 17.01.2010
Datum unosa: Sreda 23.06.2010, 12:07, Naslov:
Deca - Internet..ma ni slucajno!
Neki roditelji nisu svesni na kakve sve opasnosti deca mogu naleteti na internetu i kakvih ljudi ima...
Ja jos uvek nemam taj probelm ali svakako...joj necu dati...mi imamo samo 3 godinice...tako da....se ne interesujemo ni za komp. ni za igrice... jos...Wink
I igrice su probelm..ali to nije toliko opasno..deca se naravno mogu pustiti da igraju igrice ( pola sata na dan )....jer je kompijuter i puno stetan za njihove oci...
____________________
Bog je svim andjelima da krila samo tebi nije ,jer nije zeleo da mu nalepsi andjeo odleti! <3

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Vrsac
Broj postova: 742
Reg. datum: 25.01.2010
Datum unosa: Sreda 23.06.2010, 19:23, Naslov:
Moja sestra ima 7 i po godina i od skoro je pocela da koristi msn, tako vezba latinicu i pisanje, citanje i snalazenje. Takodje zna dosta engleskog za svoje godine iako ga je jako malo ucila u skoli. Dopisuje se sa mnom, i sa drugaricama iz razreda. Igra igrice i gleda crtace na kompu. Ja u njenim godinama to nista nisam ni znala mislim da cak kompjuter nismo ni imali tada. Mislim da je sa jedne strane veoma korisno ali sa druge strane nije ukoliko dete preteruje u tome. Svemu pa i ovome je potrebna odredjena mera.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Blog

becej
Broj postova: 1363
Reg. datum: 22.07.2008
Datum unosa: Sreda 23.06.2010, 19:45, Naslov:
sto im vise branite, vise ce ih mamiti da vide sta je to....ja sam za to da se nista ne brani deci....

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Beograd
Broj postova: 3811
Reg. datum: 27.11.2009
Datum unosa: Petak 25.06.2010, 10:17, Naslov:
Naravno,ne treba im previshe braniti,ali im svakako treba ogranichiti internet na shto manje moguce vreme!A shto se tiche uchenja latinice i sl,postoje igrice za decu na kojima se uche slova ili brzo kucanje Wink internet nije neophodan deci..
____________________
mozda su mushkarci inteligentniji od zena,ali,ja nisam videla nijednu zenu koja juri za glupim mushkarcem i divi se njegovim lepim nogama..

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 44
Reg. datum: 01.12.2010
Datum unosa: Cetvrtak 02.12.2010, 22:31, Naslov:
Nista nam nije neophodno sem hrane i nesto odece da nas zastiti od određenih vremenskih uslova...sve ostalo imamo samo da nam olaksa zivot. Wink Internet je samo jos jedna od tih stvari koja, ako se koristi na pravi nacin, moze visestruko da koristi. Dete prvo treba nauciti da je internet fantastican izvor informacija i da mu je to najveca vrednost, da je sredstvo komunikacije i na kraju izvor zabave. Treba ga nauciti kako da se nosi sa kompjuterom i Internetom, kako da koristi njegove prednosti i izbegne zamke i opasnosti, to je mnogo bolji nacin da ga zastitimo nego uskracivanje i zabrana. Osim toga, samo ako ne branimo mozemo imati istinsku kontrolu, bar onoliko dugo koliko je potrebno da steknemo poverenje u sposobnost procene i odgovornost deteta da mozemo da ga pustimo da ide samo Internetom kao sto ga pustimo da izađe samo na ulicu i ode gde je naumilo.
____________________
"...više bole istine nego dobre laži."

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 16
Reg. datum: 24.02.2011
Datum unosa: Subota 16.04.2011, 23:36, Naslov:
Deca su se nekada igrala zajedno, na ulici ili u dvorištu. Bitna osobenost tih igara ,bila je da se učesnik u igri nadmudri i pobedi brzim fizičkim ili misaonim reagovanjem, promućurnošću, veštinom, spretnošću i duhovitošću.
Danas je računarska tehnologija ušla u svet dečjih igara i kompjuterske igrice su postale najvažnija dečja igra. U tim igrama dete samo sedi po nekoliko sati za kompjuterom, samo se sa sobom igra pa je tako odstranjena socijalna, tj. društvena kolektivna uloga dečjih igara. Dete je upućeno na asocijalni način života sa svim što takav život znači i proizvodi.
Informatička tehnologija mora da zauzme mesto u životu savremenog čoveka, ali u dečjem uzrastu je neophodno da raoditelj postavi granice.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

  • 1

Pravilnik ponasanja na forumu

Ko je online
Clanovi: Trenutno nema logovanih clanova
Gosti: 164
Koliko clanova ima idealna porodica?