Brakovi bez dece

  • 1
Dubai
Broj postova: 1
Reg. datum: 26.05.2007
Datum unosa: Utorak 30.10.2007, 18:55, Naslov: Childfree
U temi "Sex" koja je krajnje neobavezna i saljiva pa je zato uhlebljenje nasla u Opustenciji, ipak su na kraju ovlas dotaknuta neka ozbiljnija pitanja.
Jedno od njih je da li ce jednog dana biti "in" nemati decu?

Tacno je da su danas granice pomerene i da sve vise zena zbog karijere i drugih stvari, odlaze radjanje. Ja ipak ne mislim da je nemari decu stvar mode. Ne slazem se sa tim uopste. Uvek je bilo zena kojima materinstvo nije bilo glavna inicijacija, samo sto je to ranije bilo tabu. Takodje, ima zena kojima je to na prvom mestu. Sve je stvar izbora.

Ponekad su razlozi za nemanje dece duboko humani, ma koliko to mozda neobicno zvuci. Zasto se onda ljudima koji nemaju decu jer su tako odlucili, prebacuje da su sebicni ili u najmanju ruku cudaci? Zasto, ako je to za neke bolji izbor jer, na kraju krajeva, nije svima ni dato da budu roditelji...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Broj postova: 1664
Reg. datum: 16.05.2007
Datum unosa: Utorak 30.10.2007, 20:07, Naslov:
Nisam cesto cula da su zene zbog toga sto kasnije radjaju ili ostaju bez djece osudjene. Cinjenica je da djevojke danas prvo izaberu skolovanje i karijeru, pa tek kasnije obitelj. Ako pogledamo da studij uglavnom traje do 27-28 godine, ne smije nas cuditi da se mnoge odlucuju za materinstvo tek kad dobiju posao, pa cak i tada je nekima ugovorom o zaposlenju onemoguceno da odredjeno vrijeme planiraju obitelj.
Prije par godina u Sloveniji je raspisan referendum o mogucnosti besplatne oplodnje samohranih majki. Referendum nije uspio, jer su mnogi smatrali da zena mora biti udata da bi mogla koristiti tu besplatnu zdravstvenu uslugu. Nad rezultatom sam bila zgrozena, jer bi se upravo tim zenama trebalo dozvoliti radjanje djece, a time i neki logican nastavak buduceg nataliteta, bez obzira kakav nacin zivota su izabrale. Zacudila me je cinjenica da ljudi jos uvijek smatraju da zena mora biti u braku da bi mogla biti majka. Pri tome je toj populaciji zena na neki nacin onemoguceno koristenje zdravstvenih usluga koje bi joj, da je u braku bile na volju...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Beograd
Broj postova: 27
Reg. datum: 23.10.2007
Datum unosa: Utorak 30.10.2007, 20:11, Naslov:
meni upada u oci koliko ljudi se opredeljuje za imanje dece, jer "tako treba", a da nisu uopste zreli za vaspitavanje. A koliko tek njih deca ispastaju zbog toga. A opet s druge strane, koliko ljudi ne moze da ima dece, pa se retko opredeljuju za usvajanje, jer to nije opste prihvatljivo.
____________________
Carpe diem

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Dubai
Broj postova: 1
Reg. datum: 26.05.2007
Datum unosa: Subota 03.11.2007, 18:45, Naslov:
Citat:
Nisam cesto cula da su zene zbog toga sto kasnije radjaju ili ostaju bez djece osudjene


Vise sam mislila na zene koje odluce da nikad ne radjaju. Ne moze se reci da su javno zigosane, ali ih sredina smatra sebicnim, a sto je ta sredina patrijarhalnija, one su "sebicnije".

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Broj postova: 348
Reg. datum: 04.06.2007
Datum unosa: Subota 03.11.2007, 21:47, Naslov:
takve odluke su licne i nikoga nemozemo osudjivati ako ne zeli deo zivota posvetiti deci, ali ja ne mogu zamisliti da nemam decu. Zelela sam 3, 5, punu kucu dece.
Rasla sam sama, i oduvek mi je nedostajala bliskost sestre ili brata.
Tesko je sa decom, ali jos teze bez njih.
Mozete se posvetiti bilo kakvoj karijeri, biznisu, vecim ciljevima, ali preko dece ostavljamo zivim jedan deo sebe. (Nije presudna krvna veza vec emotivna)
____________________
Oboji me!

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Blog

Broj postova: 1664
Reg. datum: 16.05.2007
Datum unosa: Nedelja 04.11.2007, 02:47, Naslov:
Baladi, neke zene se jednostavno ne odlucuju na materinstvo, jer ili nisu materinski tipovi ili im je karijera na prvom mjestu. Ni takvima ne zamjeram iz jednostavnog razloga, jer su uvjerene da ne bi mogle djetetu dati dovoljno paznje. Sjecam se intervjua s jednom poznatom pjevacicom. Toliko se je posvetila svojoj karijeri da se je svjesno odrekla materinstvu. Licno mislim da su to za zenu najteze zivotne odluke, narocito ako bi im karijera trpjela zbog trudnoce i poroda.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Beograd
Broj postova: 18
Reg. datum: 24.01.2008
Datum unosa: Petak 25.01.2008, 09:40, Naslov:
Citat:
Kale: meni upada u oci koliko ljudi se opredeljuje za imanje dece, jer "tako treba", a da nisu uopste zreli za vaspitavanje.


Da li mislis da su sve prethodne generacije, pa ujedno i svi nasi roditelji bili toliko zreli za vaspitavanje nas i svoje dece pa je to bio razlog sto su ljudi ranije imali po petoro a sad jedva jedno?? Zreo si ako zelis da prihvatis tu ulogu. To je naravno velika odgovornost ali zar nije sve u zivotu?! Krenes u skolu, pa moras da ucis,za dete je to najveca odgovornost, zaposlis se pa moras da radis, kupis kucnog ljubimca pa moras da brines o njemu.....I jos milion drugih stvari.
Ja sam osoba koja nije imala previse zelje da ima dete, naravno da,valjda, jednog dana ali niti sam previse ''slaba'' na decu, niti sam umela sa njima. Ali ono sto je vazno to je da jesu ljudi sebicni koji ne zele da imaju decu. Zasto?
Pa definitivno manje se posvecujes svom zivotu i ulazes u svoje dete, manje se posvecujemo karijeri, izlascima,putovanjima, uopste onome sto smo radili u vecoj meri. Znaci mi zelimo da se to nikad ne promeni, a dete to definitivno menja. Kako bi smo onda sebe nazvali nego sebicnima?! Mislim, onda ni nas ne bi bilo da su ljudi od pamtiveka mislili samo na sebe.
Jos nesto, niko kao mlad ne razmislja kako ce mu biti u starosti. Tu ne mislim samo na to ,ko ce nam pomoci kad se razbolimo, budemo nemocni, to bi bilo sebicno.MIslim na to, ko ce nam praviti drustvo, jer opet svi oko nas imace nekog a sve sto si radio u mladosti nekako se vrati u starosti. A zar nije lepo nekome podariti zivot, zar mozes nekom lepsi poklon da das?!

Vrlo srecna

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Blog

Moderator
The Teacher - Zenski forum
Broj postova: 588
Reg. datum: 01.12.2006
Datum unosa: Petak 25.01.2008, 16:15, Naslov:
Pravo je zene da odluci da nece imati decu, to je zapravo i pravo jednog bracnog para, njihovi razlozi mogu biti sebicni ili ne znam kakvi, ali smatram da oni zbog toga nose odredjeni teret.
Licno, nisam bas za to da ljudi koji se svesno odreknu roditeljstva rade sa decom u obdanistima ili skolama jer dobar rad u skoli jednostavno zahteva da volite decu i da ih zelite!
____________________
The journey may be long, but the end is the beginning

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1664
Reg. datum: 16.05.2007
Datum unosa: Subota 26.01.2008, 16:24, Naslov:
Ljubav i odgoj nisu jedno te isto. Cesto se desi da upravo majke naprave djeci najvise stete i to iz ljubavi. U silnoj zelji da bi ih zastitili, zaborave na odgoj. Takvo dijete postane neposlusno i razmazeno, sto mu kasnije moze biti veliki teret kod ukljucenja u vrtic i skolu.
Zbog toga je dobar pedagog prije svega odgojitelj (vaspitac), a mnogo puta i savjetnik koji nasu djecu uci kako stici do odredjenog znanja i postovanja u drustvu.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Broj postova: 4
Reg. datum: 28.04.2008
Datum unosa: Ponedeljak 28.04.2008, 00:41, Naslov:
e sad ovako....
1980. sam godiste...
kompletno detinjstvo mi je proteklo u neopisivoj bedi...
dok su moje drugarice ludovale po splavovima ja sam ucila jer sam se zaklela sebi da necu taj period nikad vise prezivljavati... da ne cuje zlo...
sada ono glavno...
sa 27 god sam prvi put otisla u Budimpestu... van zemlje
dok ja sve to nadoknadim....kupovina gardarobe... putovanja... rucak sa rositeljima u restoranu...auto...
kada deca.?????????..
"sebicna" ....mozda nekom jesam... treba da rodim dete i da se zbog njega odreknem svega ... nisam spremna... a vi sudite....

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 4584
Reg. datum: 01.10.2008
Datum unosa: Subota 04.10.2008, 10:51, Naslov:
Pomislim da je sudbina cudo jedno.neko ko zeli decu desi se da ih nema,a onaj ko ih nije zasluzio(zbog nemara prema njima i zbog maltretiranja)dobije 2-3 deteta.U kuci do mene zivi jedna baka koja iz zdr.razloga nije imala svoju decu.Sve je prepisala nekome ko je i ne gleda kako treba,strasno.mnogo mi zao bake.
____________________
Nikad se ne moze reci toliko mudrosti,koliko se moze precutati gluposti !!!

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Blog

Ub
Broj postova: 84
Reg. datum: 23.03.2009
Datum unosa: Ponedeljak 20.04.2009, 16:30, Naslov:
Mala Lalo , nisi sebična, ali sve to možeš i sa detetom.
Tako sam ja razmišljala. Rodila sam je u 36oj.Da sam znala da ću ovoliko da je volim i da ću biti ovoliko srećna, mnogo bih se ranije odlučila

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 684
Reg. datum: 22.02.2009
Datum unosa: Ponedeljak 20.04.2009, 16:50, Naslov:
SLAZEM SE SA DRANDRAS,sve se to moze i sa detetom,neko ko nije roditelj ne moze ni da zamisli koliko se dete voli.Mi svuda putujemo i vodimo nasu Jovanu i uzivamo u tome.Vodili smo je kao bebu sa 5 meseci na more iako su nam svi rekli da to i nece biti nikakvo letovanje.Mi smo se prelepo proveli i sada idemo ponovo na more kada ima 13 meseci i svi se tome radujemo,gde god da krenemo ide i ona sa nama i nista nam nije tesko.Beba je samo ulepsala nas brak i nasu ljubav Wub
____________________
Lelica

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Novi Sad
Broj postova: 2337
Reg. datum: 11.12.2008
Datum unosa: Ponedeljak 20.04.2009, 21:00, Naslov:
Nijedna Bebica nemoze usporiti napredak u zivotu niti biti prepreka za ostvarivanje nekih planova.Ona moze biti samo zivotna motivacija za dvoje ljudi koji su u braku ili planiraju da se vencaju.
Kada cujem da neko nezeli decu dok nestvori karijeru,topao dom i finansijsku sigurnost krecem u kontranapad Bijem Sve se stvara u hodu...a deca su uvek tu da nam budu jos veci podstrek jer zbog njih zivimo i planiramo buducnost zajedno sa njima....Pa zbog njih u stvari i postojimo.
____________________
Life is a moment in space when the dream is gone...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 821
Reg. datum: 15.09.2008
Datum unosa: Utorak 21.04.2009, 08:06, Naslov:
Svako ima pravo na svoj izbor i svoje misljenje,mene jesu ljudi bez djece sebicni(to je moje misljenje)
Mrzim kada vidim ljude koji ne trebaju da imaju djecu imaju ih,a oni koji se zarko bore nemaju ih.
Sve u zivotu mozes da postignes,ako oces!

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

nis
Broj postova: 2368
Reg. datum: 25.03.2009
Datum unosa: Utorak 21.04.2009, 09:02, Naslov:
Deca daju potpuno novu dimenziju pojmu lep zivot. Sve sto mislis mala lalo da ces sa detetom izgubiti ustvari je proporcionalno jednako sa onim prelepim sto ces dobiti ja ne poznajem niti jednog roditelja koji se pokajao sto ima dece
____________________
Ljubav je totalni trijunf maste nad realnoscu

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Ub
Broj postova: 84
Reg. datum: 23.03.2009
Datum unosa: Utorak 21.04.2009, 10:14, Naslov:
Sve je to tačno što kažete drage moje, ali fazon je u tome što ljudi koji nemaju decu ne znaju šta propuštaju i šta gube.Porodica dođe kao prirodna stvar većine ljudi,prosto se to zove nagon za održanjem vrste.Današnje vreme je vreme hedonizma i ljudi koji nisu probali da gaje ta mala ljupka bića, da ih vole i da osćeju njihovu ljubav ne znaju šte gube

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Ub
Broj postova: 84
Reg. datum: 23.03.2009
Datum unosa: Utorak 21.04.2009, 10:16, Naslov:
Rešila sam da rodim bebu u "zadnjem momentu", kada je biološki sat već uveliko otkucavao.Mislila sam , gotov je život.Eh, da sam znala....I ne vredi što su mi drugi pričali.Bila sam sebična, ali sam tek sada shvatila da moj život zaista ima smisla.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Novi Sad
Broj postova: 2337
Reg. datum: 11.12.2008
Datum unosa: Utorak 21.04.2009, 13:31, Naslov:
Upravo tako drandras jer su u stvari deca nas smisao Vrlo srecna
____________________
Life is a moment in space when the dream is gone...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

  • 1

Pravilnik ponasanja na forumu

Ko je online
Clanovi: Trenutno nema logovanih clanova
Gosti: 134
Koliko clanova ima idealna porodica?