Ugovoreni brakovi

Dubai
Broj postova: 1
Reg. datum: 26.05.2007
Datum unosa: Subota 07.07.2007, 21:23, Naslov: Isto to samo malo drugacije
Ne znam da li je bas ovoj temi mesto ovde, ali hajde...

Elem ovako...Jedan mladic (25 god.,obrazovan, prosao svet ...), je odlucio da je vreme da se zeni. Dok on radi punom parom, roditelji mu u rodnom mestu u Indiji traze mladu. Kaze da ne sumnja da ce roditelji naci devojku kakva odgovara njegovom statusu, obrazovanju, izgledu i sl.
Eto, toga jos uvek ima. Sokirana. I to je ono zbog cega se ljudi zapadne kulture zgrazavaju. Ali, zar vecina ljudi, i na zapadu i kod nas, ne bira za brak partnere koji su im slicni po obrazovanju, godinama, socijalnom statusu, i sl? Odstupanja ima naravno, ali neki parametri u izboru bracnog partnera jos uvek postoje.
Zar nije onda malo licemerno sto se zgrazavamo zbog "drugacijih shvatanja i navika."
Pitanje?

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Broj postova: 24
Reg. datum: 06.07.2007
Datum unosa: Subota 07.07.2007, 21:53, Naslov:
Taj lik je ocito malo debilan

Profil

Posaljite privatnu poruku

Dubai
Broj postova: 1
Reg. datum: 26.05.2007
Datum unosa: Subota 07.07.2007, 22:54, Naslov:
Lik nije debilan vec samo dolazi iz sredine gde se takve stvari jos uvek praktikuju...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Novi Beograd
Broj postova: 425
Reg. datum: 29.05.2007
Datum unosa: Nedelja 08.07.2007, 07:03, Naslov:
Sve polazi iz sredine gde si odgajan.Ako je tak čovek tako vaspitan, šta mi ili bilo ko može da uradi?I ne treba.
Mi možemo samo da zgražavamo, ali ljudima iz takve sredine je to normalno.I zašto to menjati?

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Blog

Moderator
The Teacher - Zenski forum
Broj postova: 588
Reg. datum: 01.12.2006
Datum unosa: Nedelja 08.07.2007, 07:17, Naslov:
Vidite, nemoguce je u potpunosti razumeti tudju kulturu jer to znaci prihvatiti uverenja i stavove te kulture. A to vec znaci nesto drugo. Mi mozemo samo da postujemo tudju kulturu. Licno, ne mogu da razumem nimalo kako neko moze da se ozeni nekim koga nije upoznao (u pravom smislu te reci) ali s druge strane, ti ljudi zive u uverenju da ljubav dolazi posle braka i da je za uspesan brak dovoljno slicno obrazovanje i socijalni status.
____________________
The journey may be long, but the end is the beginning

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1043
Reg. datum: 06.06.2007
Datum unosa: Nedelja 08.07.2007, 07:25, Naslov:
@ The Teacher
Citat:
...ti ljudi zive u uverenju da ljubav dolazi posle braka i da je za uspesan brak dovoljno slicno obrazovanje i socijalni status


Tocno to. I slobodno mi mozes verovati da kasnije zive mnogi sretnije od onih koji biraju sami. Ne biraju samo njegovi, biraju i njeni pa se cesto sve skocka na pravo mesto i u zadovoljstvo mladih.
____________________
O Ana, o Ana, tugo mojih dana...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 618
Reg. datum: 16.06.2007
Datum unosa: Ponedeljak 09.07.2007, 00:04, Naslov:
Mislim da u nasoj sredini to ne bi moglo ni pod tackom razno da se primeni! Iz razloga sto su oni odgajani u tom duhu, od rodjenja su fino vaspitani. Muskarac treba da pazi na svoju zenu, ona mu je svetinja, prava dama, oboje sa manirima...

Dok se kod nas bahate na sve moguce nacine. Mozes da se napijes, ubijes boga u zeni i da ispadnes frajer.

Slazem se sa Darkom da su ti ugovoreni brakovi mozda i srecniji, upravo zbog toga sto su posledica dugotrajnog i detaljnog odabira, a ne posledica slucajne trudnoce ili trenutne zaslepljenosti.
____________________
"Od 30. juna nisam aktivna... sto znaci da se ovom nedozvoljenom aktivnoscu bavim vec duze vreme".... stoga se posipam pepelom i skruseno molim za oprost!

Profil

Posaljite privatnu poruku

Dubai
Broj postova: 1
Reg. datum: 26.05.2007
Datum unosa: Ponedeljak 09.07.2007, 15:23, Naslov:
Pa nisu bas ti ugovoreni brakovi onakvi kakve ih mi zamisljamo. Moja koleginica, inace mlada i ambiciozna novinarka, skolovana na zapadu, zivi u takvom braku. Kaze da je imala potpuno pravo da odbije mladica koga su joj nasli, ali ona nije htela. Dopao joj se, verili su se i prosli su kroz period medjusobnog upoznavanja. Veridba je nesto sto mora da predhodi takvim brakovima, ali se ona moze i raskinuti, znaci nije sve tu bas tako strogo i fiksirano. I isto tako kaze ta moja prijateljica da svog muza voli najvise na svetu i da nikada ne bi prihvatila zapadanjacki model zabavljanja jer ugovoreni brak stiti zenu u mnogim aspektima a ljubav je i tako nesto sto se gradi...I da, tacno da su takvi brakovi srecni i uspesni. Upravo to me navodi da se pitam: da li smo mi malo licemerni sto se zgrazavamo nad necim sto u stvari ne poznajemo dovoljno? Da li to pokazuje izvesan stepen netolerancije!

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Broj postova: 482
Reg. datum: 15.06.2007
Datum unosa: Ponedeljak 09.07.2007, 16:00, Naslov:
Pa mislim da mene zgrazava nesto drugo u tim sklopljenim brakovima, a to je takozvana prodaja, koja mora ces se sloziti samnom baladi, nije u svim delovima sveta tako romanticna kao prica tvoje prijateljice.
Sta se desava u slucajevima kad jedan od potencijalnih mladenaca vec ima svoju ljubav?
U koje vreme se roditelji angazuju da nadu odgovarajucu osobu za svog sina/cerku, u vreme kad su pred zenidbom ili dok su jos mali? Mene to zgrazava, ta takozvana prodaja.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 1043
Reg. datum: 06.06.2007
Datum unosa: Ponedeljak 09.07.2007, 16:02, Naslov:
Taj model biranja bracnog partnera je bio prisutan kod svih nas u proslosti. Skloni smo zaboravljati. U nekim sredinama su te navike postale nepotrebne, u drugima jos ne. Dobro si uocila da imaju mladi ipak pravo na konacnu odluku, nekad ni tog prava nisu imali. Dakle ipak dolazi do promena.
Valjda nece sutra prijatelji birati prijateljicama bracnog druga i obratno Wink

____________________
O Ana, o Ana, tugo mojih dana...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Dubai
Broj postova: 1
Reg. datum: 26.05.2007
Datum unosa: Ponedeljak 09.07.2007, 18:13, Naslov:
Pa ja Kalina ne branim niti zagovaram takve brakove-Osmeh. Samo hocu da kazem da smo u stanju da osudimo nesto sto ne poznajemo dovoljno, i tu polazim i od sebe jer sam i sama o nekim stvarima ranije imala drugacije misljenje...Prvo, ti brakovi nisu ono sto su nekada bili jer mladi ipak na kraju imaju pravo da biraju. Ugovoreni brak uopste ne znaci i prodaju. O kakvoj je prodaji rec? O mirazu? Pa toga je bilo i kod nas, sto kaze Dark. Kod tradicionalnih Arapa je danas obicaj da otac "trazi" za cerku sasvim simbolicnu sumu za miraz, isto kao sto se kod nas na svadbama trazi simbolcina suma za "otkup mlade", to je obicaj koji je vise simbolican i vise sluzi kao sala, ili bezazleni relikt necega sto se desavalo u proslosti.. I konacno, koliko se ljudi na zapadu zeni i udaje zbog "miraza" u vidu stana, kuce, konta u banci, ili pak zbog sigurnosti? Koliko ljudi bira bracne partnere prema nekim utvrdjenim standardima (obrazovanje, razlika u godinama i sl)? I zar ti standardi jos uvek ne postoje? A eto, sve smo to u stanju da smatramo normalnim samo zato sto je to deo nase kulture.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Broj postova: 1043
Reg. datum: 06.06.2007
Datum unosa: Ponedeljak 09.07.2007, 18:34, Naslov:
Hehehehe, sve su to promene. I Evropa je napredovala Wink Jos malo pa necemo vise birati u zivo, za nekih 50 godina cemo svi koji smo jos tako radili biti nenormalni.
Vec danas lepo sednes za kompjuter, pogledas po agencijama, birati mozes po celom svetu, od alfa do omege sve kako zelis, pa ti ju/ga dopelju skoro DHL postom. Kad Indijci dodju do naseg nacina biranja, mi cemo biti u virtuelnom.
Recimo vec danas rade na posebnoj odeci koja ce biti priklopljena na komp i pomocu koje + nekim dodatcima dozivet ces realizaciju svih svojih snova. Taj projekat morao bi biti resen do 2025. godine i spreman za masovnu upotrebu.

Heheheh
____________________
O Ana, o Ana, tugo mojih dana...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Dubai
Broj postova: 1
Reg. datum: 26.05.2007
Datum unosa: Ponedeljak 09.07.2007, 18:49, Naslov:
A kakva je razlika izmedju zendibe i udaje preko oglasa i ugovorenih brakova?

Profil

Posaljite privatnu poruku

Msn messenger

Broj postova: 618
Reg. datum: 16.06.2007
Datum unosa: Ponedeljak 09.07.2007, 19:07, Naslov:
Sad si me podsetila na jedan video oglas dat u emisiji "Sve za ljubav" Osmeh
Neka zena trazi muza, vidi se da je slabije obrazovana... prica kako je vredna, postena i slicno pa kaze da trazi srodnu dusu a jedini uslov je da zivi i radi u inostranstvu hahaha!
____________________
"Od 30. juna nisam aktivna... sto znaci da se ovom nedozvoljenom aktivnoscu bavim vec duze vreme".... stoga se posipam pepelom i skruseno molim za oprost!

Profil

Posaljite privatnu poruku

Broj postova: 482
Reg. datum: 15.06.2007
Datum unosa: Ponedeljak 09.07.2007, 19:11, Naslov:
Sta je tu smesno, Osmeh, znaci da svi koji zive u njenoj drzavi otpadaju-neka ne salju svoj CV uopste. Moze se i pogoditi iz koje drzave dolazi, samo neznam zasto zamislja da u toj DRZAVI INOSTRANSTVO, tece med i mleko.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 618
Reg. datum: 16.06.2007
Datum unosa: Ponedeljak 09.07.2007, 19:28, Naslov:
S jedne strane ona zeli bolji zivot, sigurno da zamislja da ce joj negde u Svici ili Svabiji biti bolje. Ali opet - sto trazi srodnu DUSU? Nema tu ni LJ od ljubavi, ona zena trazi kucu, stan, ne trazi postovanje, nekog za razgovor... e to mi je zalosno. Po meni ona je cista sponzorusa samo neka jeftinija verzija. Obicno su sponzoruse doterane, negovane...
____________________
"Od 30. juna nisam aktivna... sto znaci da se ovom nedozvoljenom aktivnoscu bavim vec duze vreme".... stoga se posipam pepelom i skruseno molim za oprost!

Profil

Posaljite privatnu poruku

Broj postova: 22
Reg. datum: 04.06.2007
Datum unosa: Subota 28.07.2007, 02:03, Naslov:
meni je žalosno što ljudi biraju partenara po socijalnom i društvenoms statusu i ugledu a ne po toj stvarnoj "duhovnoj srodnosti" i ljubavi.
meni lično to nije mjerilo ni za ljubav ni za prijateljstvo..tako da ko voli i ko je tako vaspitan nek mu je sa srećom!

Profil

Posaljite privatnu poruku

Broj postova: 1043
Reg. datum: 06.06.2007
Datum unosa: Subota 28.07.2007, 02:39, Naslov:
Ta srodnost je sastavljena iz vise kockica koje zajedno daju svakom partneru jos neko ime pored imena i prezimena. Partner mora imati neke dodirne tocke sa partnerom. Na svim podrucjima - i to da su obojica lepi i mladi je najmanje vazno Osmeh


____________________
O Ana, o Ana, tugo mojih dana...

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Broj postova: 91
Reg. datum: 03.05.2007
Datum unosa: Cetvrtak 09.08.2007, 08:32, Naslov:
Iskreno ja sebe ne bih mogla da zamislim u takvom braku,a ni svoju decu.Ma zamislite samo da vam cimer ili tko neko bude nametnut za ceo zivot!Znam da mnogi biraju i sami pa pogrese,ali lakse se zivi sa tim kad znas da si sam birao pa sam i pogresio.Ma nezamislivo mi je da neko ugovara brakove.A jos se tu gleda i intres i dobra prilika i ostalo.E, pa moju babu je otac udao zbog sume pre nekih 60 godina i ona mu to jos nije oprostila.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Moderator
Sanjakis - Zenski forum
Athens
Broj postova: 2208
Reg. datum: 09.09.2009
Datum unosa: Petak 12.03.2010, 07:40, Naslov:
E citam sve ovo i bas pokusavam da se stavim u tu situaciju....ja bi bez razmisljanja pobegla!Ne znam ni jedan takav primer iz svoje okoline...
E sad ljudi koji su odrasli u takvim sredinama gde je to normalno na to gledaju kao mi na "slobodno biranje"...oni jednostavno ne znaju za drugo.Ja to postujem...nista drugo i ne mogu jer zivim i odrasla sam u potpuno drugom okruzenju.Medjutim sta sa onima koji su odrasli u takvim sredinama,a znaju da bi mogli imati pravo izbora?!Onda bi vec trebali,ako zele slobodan izbor,da se bune...to mi je vec kao neka osuda i nametanje tudje volje.
____________________
Tuga gleda unatrag, briga gleda okolo, a samo vera, gleda gore.

Profil

Posaljite privatnu poruku

Blog

Pravilnik ponasanja na forumu

Ko je online
Clanovi: Trenutno nema logovanih clanova
Gosti: 89
Koliko clanova ima idealna porodica?